Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 24 Μάιος 2024, 16:50 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Ιούλ 2012, 15:55 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Φιλαράκια μου, κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το diesoula μου.... κάθε μέρα -ίςως επειδή το συνηθίζω- μου φαίνεται και πιό δυνατό, και πιό πολυτελές στο δρόμο.... το έχω λατρέψει πραγματικά! :love
Ακόμα δέν το έχω ψάξει καλά...να φανταστείτε έχω κάνει μόνο 1000 χιλιόμετρα.... που άν ήμουν πρίν 4-5 χρόνια με καινούριο αυτοκίνητο, θα είχα κάνει 20.000 χιλόμετρα! :laugh
Δέν ξέρω πώς... (ίσως η οικογενειακή ζωή μου τρώει πολύ χρόνο... :rop :rop :laugh )...
αλλά με κάτι ψιλοδουλειές, (αρκετές....) κανα μπανάκι και με την κουβέντα της παρεούλας...περνάνε οι μέρες και ίσα που προλαβαίνω να ανοίξω υπολογιστή να διαβάσω τα καινούρια posts.
Χρωστάω ακόμα φωτο απο το diesoula μου, μόλις βρώ χρόνο και κατάλληλο τόπο απογευματάκι, γιατί το πρωί..... ΨΗΝΟΜΑΣΤΕ!!!! :sad
Η κατανάλωσή μου είναι στα 4.3 μέσα στην πόλη συνέχεια αλλά μόλις βγώ στον επαρχιακό πέφτει στα 3.4 χαλαρά, χωρίς πρόβλημα. Σιγά σιγά μαθαίνω τη ροπή του και παρ'όλο που δέν έχει περάσει ούτε το στρώσιμο ακόμα...κρύβει δύναμη μέσα του και ανεβαίνει τις ανηφορίτσες σε χαμηλές στροφές και χαλαρουίτα!!! :laugh
...ελπίζω σύντομα να κάνω κανα ταξιδάκι να το ευχαριστηθώ....γιατί είναι απόλαυση!
(Μάνθο ....ο σάξουλας ήταν ένας και άγριος...με βαριά ιστορία...αλλά κι η τουλούμπα μου είναι σούπερ! :thumb ) :laugh :laugh :laugh


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Ιούλ 2012, 17:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2012, 17:56
Δημοσιεύσεις: 26
Προστέθηκαν κι άλλα χιλιόμετρα στο οδόμετρο. Έφτασαν τα 2750 χθες , μετά από μονοήμερο , στον Λιμνίωνα της Εύβοιας.

Η κατανάλωση έπεσε στα 4.3 και νομίζω δύσκολα θα πέσει πιο κάτω με αυτές τις θερμοκρασίες και A/C. Μόνη περίπτωση να πάει πιο κάτω είναι να προσαρμόσω τον τρόπο οδήγησης στον τρόπο λειτουργίας του μοτέρ. Μερικές - αρκετές - φορές τραβάω τις στροφές ψηλά ( δυσθεώρητα ψηλά 3694 :laugh ) για να αποφύγω κάποια αλλαγή , μένω από δύναμη και κατεβάζω μετά :shift
Που θα πάει θα το μάθω.

Έχω αρχίσει και προσαρμόζομαι καλύτερα στην οδική του συμπεριφορά. Σε δρόμο με καλή χάραξη είναι απολαυστικό , χωρίς να χρειάζεται να σκοτωθείς , για να ευχαριστηθείς. Σε στροφές με άσχημο οδόστρωμα κουνιέται και σείεται αλλά όλα αυτά συμβαίνουν κάπου μακριά από την καμπίνα των επιβατών. Ομολογώ ότι έχω αρχίσει και το εμπιστεύομαι. Στην εθνική και σε προσπεράσεις φορτηγών με 130 - 140 , εμφανίζει ταλαντώσεις όταν το χτυπάει ο αέρας από το πλάι. Το φαινόμενο μειώνεται όταν είναι φορτωμένο. Ωστόσο το τιμόνι που βαραίνει αρκετά σ' αυτές τις ταχύτητες προσθέτει πόντους στην αίσθηση ασφάλειας που σου παρέχει. Και μιλώ για αίσθηση γιατί ουσιαστικό θέμα ασφάλειας δεν τίθεται.

Παρατηρώ ότι έχει αυξηθεί λίγο ο θόρυβος στο ρελαντί. Το έχει προσέξει κι άλλος ;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Ιούλ 2012, 17:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 07 Απρ 2012, 22:16
Δημοσιεύσεις: 136
Τοποθεσία: Όπου γη και Πατρίς
κάτι λιγότερο από 1400km συνολικά. 2ο γέμισμα δεν έχει γίνει για να δω καταναλώσεις.
Τσίμπησε και μένα στα 3,9lt/100km (βάλε το κλέψει-κλέψει στα 4,1-θα φανεί στο γέμισμα) :D μιας και αποφάσισα να πατήσω λίγο πιο βαθιά το γκάζι, να ανέβω καμιά ανηφόρα και να κάνω και καμιά προσπέραση :mrgreen ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ έβαλα και το clima.
Οι καταναλώσεις μας ανέβηκαν γενικώς γιατί δεν την παλεύουμε με την ζέστη που κάνει αλλά να θυμόμαστε ότι και πάλι είναι χαμηλές αν τις συγκρίνουμε με τα βενζινοκίνητα.Αυτά

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Ιούλ 2012, 19:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2012, 20:59
Δημοσιεύσεις: 171
Καλησπερα σας καταναλωσεις για 1,6 e-hd δεν βλεπω μπορει καποιος να μου πει για να το συγκρινω με το δικο μου.εγω με γεματο τεποζιτο κανω περιπου 650 χλμ. και καταναλωση στα 5,5-5.7.μοικτα μεσα και εξω απο την πολη.

_________________
C3 1.6 e-hdi attraction


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Ιούλ 2012, 20:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 07 Απρ 2012, 22:16
Δημοσιεύσεις: 136
Τοποθεσία: Όπου γη και Πατρίς
gtzi έγραψε:
Καλησπερα σας καταναλωσεις για 1,6 e-hd δεν βλεπω μπορει καποιος να μου πει για να το συγκρινω με το δικο μου.εγω με γεματο τεποζιτο κανω περιπου 650 χλμ. και καταναλωση στα 5,5-5.7.μοικτα μεσα και εξω απο την πολη.



πολύ μου φαίνεται για μέσα-έξω.
Οδήγησε λίγο πιο μαλακά και έλα να μας πεις??
Στα 650Km ανάβει λαμπάκι??

δες και αυτά: http://www.spritmonitor.de/en/overview/ ... owerunit=2

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Ιούλ 2012, 10:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 00:34
Δημοσιεύσεις: 851
Τοποθεσία: Αθήνα-Λαμία
balex έγραψε:
aenaos15 έγραψε:
Δυστυχως τσιμπησε ακομη πιο πολυ η καταναλωση , εφτασε τα 5,3 l/100 με full a/c και ολα τα χλμ στην αθηνα... απο 3,4 στα 5,3 ειναι μεγαλη διαφορα...


Νομίζω ότι ίσως και συ μάλλον ξέφυγες από το economy mode του πρώτου καιρου και ίσως έτσι δικαιολογείται τέτοια διαφορά. Πάντως κολλητός μου με fiesta 1.4 diesel στα πρώτα 3,000 χλμ είναι στο 6.3 και έχει αρκετά εκτός πόλης...

Ειλικρινα δεν αλλαξε καθολου ο τροπος οδηγησης μου... το μονο που προστεθηκε ειναι το κλιματιστικο σε σχεση με τον πρωτο καιρο .... ΜΕ εχει προβληματισει κι εμενα αρκετα το θεμα...

_________________
Citroen C3 iTouch 1.5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Ιούλ 2012, 11:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 19 Μάιος 2012, 08:44
Δημοσιεύσεις: 25
dreamfighter έγραψε:
gtzi έγραψε:
Καλησπερα σας καταναλωσεις για 1,6 e-hd δεν βλεπω μπορει καποιος να μου πει για να το συγκρινω με το δικο μου.εγω με γεματο τεποζιτο κανω περιπου 650 χλμ. και καταναλωση στα 5,5-5.7.μοικτα μεσα και εξω απο την πολη.



πολύ μου φαίνεται για μέσα-έξω.
Οδήγησε λίγο πιο μαλακά και έλα να μας πεις??
Στα 650Km ανάβει λαμπάκι??

δες και αυτά: http://www.spritmonitor.de/en/overview/ ... owerunit=2


Όντως είναι πολλά... Εγώ με το 1.6 έχω κάνει περίπου 5000 χλμ με μέση κατανάλωση 4.6 λ. χώρις να το έχω φουλάρει άκομα τελείως (γιατί βάζω συνήθως από αυτόματο πρατήριο) το ρεζερβουάρ μου βγάζει 1000, + - 100 χλμ. Υπόψιν ότι κινούμαι σχεδόν αποκλειστικά σε όρεινους επαρχιακούς δρόμους με πολλές στροφές και ανηφόρες.

_________________
citroen c3 1.6 e-hdi, eco chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Ιούλ 2012, 11:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 09 Απρ 2012, 14:23
Δημοσιεύσεις: 267
stefos00 έγραψε:
dreamfighter έγραψε:
gtzi έγραψε:
Καλησπερα σας καταναλωσεις για 1,6 e-hd δεν βλεπω μπορει καποιος να μου πει για να το συγκρινω με το δικο μου.εγω με γεματο τεποζιτο κανω περιπου 650 χλμ. και καταναλωση στα 5,5-5.7.μοικτα μεσα και εξω απο την πολη.



πολύ μου φαίνεται για μέσα-έξω.
Οδήγησε λίγο πιο μαλακά και έλα να μας πεις??
Στα 650Km ανάβει λαμπάκι??

δες και αυτά: http://www.spritmonitor.de/en/overview/ ... owerunit=2



Όντως είναι πολλά... Εγώ με το 1.6 έχω κάνει περίπου 5000 χλμ με μέση κατανάλωση 4.6 λ. χώρις να το έχω φουλάρει άκομα τελείως (γιατί βάζω συνήθως από αυτόματο πρατήριο) το ρεζερβουάρ μου βγάζει 1000, + - 100 χλμ. Υπόψιν ότι κινούμαι σχεδόν αποκλειστικά σε όρεινους επαρχιακούς δρόμους με πολλές στροφές και ανηφόρες.

Ναι αλλα οχι σταματα ξεκινα.

_________________
C3 1.4 hdi 70hp attraction


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Ιούλ 2012, 14:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
gtzi έγραψε:
Καλησπερα σας καταναλωσεις για 1,6 e-hd δεν βλεπω μπορει καποιος να μου πει για να το συγκρινω με το δικο μου.εγω με γεματο τεποζιτο κανω περιπου 650 χλμ. και καταναλωση στα 5,5-5.7.μοικτα μεσα και εξω απο την πολη.


το εχω ακουσει και απο αλλον οτι οι καταναλωσεις δεν εχουν σχεση με αυτες που δινει ο κατασκευαστης οπως βεβαια συμβαινει σε ολα τα αυτοκινητα. παρολα αυτα εγω θα εχω χειροπιαστη γνωμη γιατι σε λιγες μερες κανω ανταλλαγη το c4 για μια βδομαδα με corsa ecoflex φιλου και θα υπολογισω ακριβως καταναλωση και θα σας πω νεοτερα.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Ιούλ 2012, 21:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2012, 20:59
Δημοσιεύσεις: 171
dreamfighter έγραψε:
gtzi έγραψε:
Καλησπερα σας καταναλωσεις για 1,6 e-hd δεν βλεπω μπορει καποιος να μου πει για να το συγκρινω με το δικο μου.εγω με γεματο τεποζιτο κανω περιπου 650 χλμ. και καταναλωση στα 5,5-5.7.μοικτα μεσα και εξω απο την πολη.



πολύ μου φαίνεται για μέσα-έξω.
Οδήγησε λίγο πιο μαλακά και έλα να μας πεις??
Στα 650Km ανάβει λαμπάκι??

δες και αυτά: http://www.spritmonitor.de/en/overview/ ... owerunit=2

Ναι σε αυτα το χλμ.αναβει λαμπακι και η οδηγηση μου ειναι σχετικα χαλαρη χωρις πολλα πολλα γκαζια.το 1000 υπολοιπο δεν το εχω δει ποτε στον υπολογιστη αν και το γεμιζω πάντα.

_________________
C3 1.6 e-hdi attraction


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Ιούλ 2012, 21:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 07 Απρ 2012, 22:16
Δημοσιεύσεις: 136
Τοποθεσία: Όπου γη και Πατρίς
gtzi έγραψε:
dreamfighter έγραψε:
gtzi έγραψε:
Καλησπερα σας καταναλωσεις για 1,6 e-hd δεν βλεπω μπορει καποιος να μου πει για να το συγκρινω με το δικο μου.εγω με γεματο τεποζιτο κανω περιπου 650 χλμ. και καταναλωση στα 5,5-5.7.μοικτα μεσα και εξω απο την πολη.



πολύ μου φαίνεται για μέσα-έξω.
Οδήγησε λίγο πιο μαλακά και έλα να μας πεις??
Στα 650Km ανάβει λαμπάκι??

δες και αυτά: http://www.spritmonitor.de/en/overview/ ... owerunit=2

Ναι σε αυτα το χλμ.αναβει λαμπακι και η οδηγηση μου ειναι σχετικα χαλαρη χωρις πολλα πολλα γκαζια.το 1000 υπολοιπο δεν το εχω δει ποτε στον υπολογιστη αν και το γεμιζω πάντα.


Περίεργο αυτό. Αν έχουν πυκνή κίνηση και πολλά φανάρια οι δρόμοι που κινείσαι τότε μπορεί και να υπάρχει εξήγηση.
Φούλαρε και πήγαινε ένα ταξιδάκι των 200km ας πούμε με ταχύτητες μέχρι 100km/h. Δες τι γράφει ο υπολογιστής. Πήγαινε και γέμισε το πάλι και κάνε την σύγκριση.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Ιούλ 2012, 22:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2012, 20:59
Δημοσιεύσεις: 171
θα του κανω αλλο ενα τεστ και θα σας πω.

_________________
C3 1.6 e-hdi attraction


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Ιούλ 2012, 07:31 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7371
Τοποθεσία: αθηνα
εγώ πάντως έχω κάνει 600 και έχει ακόμα μισό ρεζερβουάρ με ταξίδι και μέσα στην αθηνα κατανάλωση 4.9 αλα με πολύ κρατημένη οδήγηση και πολύ cruise και πάντα v-power diesel.να προσθέσω οτι με ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ από εκο το αμάξι ήταν απλά τραγικό την ρούφηξε απίστευτα δεν ξέρω ίσως έτυχε και η διαφορά τιμής ήταν μικρή.ίσως πρέπει να ψαχτείς με την ποιότητα του καυσίμου

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Ιούλ 2012, 13:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 07 Απρ 2012, 22:16
Δημοσιεύσεις: 136
Τοποθεσία: Όπου γη και Πατρίς
650km και ο δείκτης μόλις πήγε στην μέση. Τα 150km είναι χαλαρό ταξίδι και τα άλλα στην πόλη. Πολύ cruise και ο υπολογιστής δείχνει 3,8.

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c3 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14095
Εικόνες: 3
Φτου μη το ματιασω, ΚΟΥΚΛΙ ειναι!!! :love

Οριστε αυτοκινητο πολης Citroen :no1

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 76 από 297 [ 4448 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 ... 297  Επόμενο



Συναφή θέματα

Συγκριση ροπης ενος diesel με βενζινοκινητηρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: anestis
Απαντήσεις: 11
Γενική Συζήτηση C4 Picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: panc4
Απαντήσεις: 911
Λάδι κινητήρα diesel και λίστα ανταλλακτικών
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: rufous
Απαντήσεις: 4
Γενική Συζήτηση Xsara Picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 170
αναρτηση για c4 diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: angelzeli
Απαντήσεις: 25
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ