Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 19 Μαρ 2024, 13:44 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Φεβ 2014, 16:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Δεκ 2012, 07:20
Δημοσιεύσεις: 120
Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να αλλάξω λάστιχα στο αυτοκίνητό μου, γιατί πλέον έχουν φθαρεί αρκετά αυτά που έχω, τα έχω περίπου 3,5 με 4 χρόνια. Θέλω να είναι "παντός καιρού", όχι μόνο για καλοκαίρι και στεγνό δρόμο, αντίθετα να βοηθάνε όσο γίνεται σε καλύτερο σταμάτημα στην βροχή, και αν είναι δυνατόν να μην γλιστράει το αμάξι σαν "έλκηθρο" αν βρω μισό πόντο χιόνι σε ένα δρόμο, γιατί θέλω να πηγαίνω και εκδρομούλες βόρεια Ελλάδα. Κατά κύριο λόγο κινούμαι βέβαια Αθήνα και ιδίως προάστια και πηγαίνω και βολτίτσες κοντά σε Αθήνα, π.χ. Πόρτο Ράφτη, Σούνιο, Ωρωπό, Χαλκίδα.
Είχα πάρει (και έχω τώρα) τα φιλανδικά τα Nokian παντός καιρού (νομίζω τα 91V), αλλά δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος στα φρεναρίσματα στον δρόμο με βροχή, ούτε στα κρατήματα στις στροφές σε δρόμο με βροχή. Οπότε μάλλον δεν θα τα ξαναπάρω και είμαι ανάμεσα σε Continental, Bridgestone και Uniroyal. Δεν ξέρω αν είναι εξίσου καλά και τα Pirelli.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας και την βοήθειά σας το συντομότερο δυνατό. Ευχαριστώ πολύ! :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Φεβ 2014, 19:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 21:44
Δημοσιεύσεις: 405
Τοποθεσία: Λαρισα
Πριν απο 2 μηνες εβαλα τα Vredestein Sportrac 5 σε διασταση 205/55/16 91V.
Ημουν αναμεσα σε αυτα τα Hankook Ventus prime(τα οποια ειχα φορεσει αλλα δεν μπορουσα να τα βρω) και τα conti premiumcontact5.
Μετα απο 3000 χλμ ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την επιλογη μου.
Δεν ειναι τα πλεον αθορυβα αλλα με πολυ καλα κρατηματα τοσο στο στεγνο αλλα και στο βρεγμενο και κυριως πολυ καλο φρεναρισμα στις ιδιες συνθηκες.
Επισης εχουν σχετικα σκληρα πλαινα που τους δινουν μια μεγαλυτερη αντοχη στον χρονο.
Μου κοστισαν 300€ και θεωρω οτι ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Φεβ 2014, 01:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Δεκ 2012, 07:20
Δημοσιεύσεις: 120
stelios1 έγραψε:
Πριν απο 2 μηνες εβαλα τα Vredestein Sportrac 5 σε διασταση 205/55/16 91V.
Ημουν αναμεσα σε αυτα τα Hankook Ventus prime(τα οποια ειχα φορεσει αλλα δεν μπορουσα να τα βρω) και τα conti premiumcontact5.
Μετα απο 3000 χλμ ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την επιλογη μου.
Δεν ειναι τα πλεον αθορυβα αλλα με πολυ καλα κρατηματα τοσο στο στεγνο αλλα και στο βρεγμενο και κυριως πολυ καλο φρεναρισμα στις ιδιες συνθηκες.
Επισης εχουν σχετικα σκληρα πλαινα που τους δινουν μια μεγαλυτερη αντοχη στον χρονο.
Μου κοστισαν 300€ και θεωρω οτι ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες.


Τα ελαστικά της Vredestein και της Continental που αναφέρεις είναι παντός καιρού;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Φεβ 2014, 09:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ 2012, 15:30
Δημοσιεύσεις: 850
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ
Αυτά που ανέφερε ο φίλος Στέλιος παραπάνω δεν είναι παντός καιρού ή τεσσάρων εποχών αν προτιμάς. Πρέπει να κοιτάξεις προς Vredestein Quatrac 3 ή Hankook Optimo 4S H730. Γκουγκλαρισε τα λίγο να δεις.

Send from blue elephant...

_________________
C4 Grand Picasso 1.6hdi automatic
VW Polo 6KV2 1.4 8v gas(250.000Km)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Φεβ 2014, 14:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Κατά τη γνώμη μου πολύς λόγος για το τίποτα.
Αν ζεις στην νότια Ελλάδα και ειδικότερα Αθήνα καλύτερα να πάρεις ένα καλό λάστιχο για τις συνθήκες στις οποίες οδηγείς καθημερινά .
Τα allweather -4 season κλπ είναι " καλά " παντού αλλά πουθενά πολύ καλά ειδικότερα άμα φάνε κι ένα καλοκαίρι στην πλάτη.

Μ+S λάστιχα, στο νότο ,δεν θα τα συνιστούσα καθώς θα "βουτυρώνουν" στο άψε σβήσε αν δεν βρέχει ή χιονίζει.

Κοίτα για κάποιο ελαστικό το οποίο έχουν χρησιμοποιήσει και άλλα παιδιά (ψάξε κριτικές) και να κρατάει όσο γίνεται αναλλοίωτη (λέμε τώρα) τη συμπεριφορά του καθ'όλην τη διάρκεια ζωής του .

Δυστυχώς από την εμπειρία μου τα περισσότερα λάστιχα σε συνθήκες Αθήνας και νότιας Ελλάδας είναι σαν τον ψεύτη και τον κλέφτη.....Τον πρώτο χρόνο χαίρονται. :)

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Φεβ 2014, 15:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Δεκ 2012, 07:20
Δημοσιεύσεις: 120
Είναι αλήθεια τόσο καλά τα Vredestein και τα προτείνετε;; Εγώ είχα την εντύπωση ότι τα Continental και τα Uniroyal είναι τα καλύτερα. Αν και για τα Continental δεν μπόρεσα να βρω 4 εποχών. Θα επιμείνω στα all weather πάντως, για τους λόγους που έχω αναλύσει στο αρχικό post μου και επίσης γιατί είχα μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία από ένα ταξίδι μου στην Καστοριά πριν χρόνια, στο όποιο ταξίδι είχα Michelen θερινά λάστιχα (δεν μπορώ να θυμηθώ ποια ακριβώς) και πέτυχα να αρχίζει να χιονίζει και με μισό πόντο χιόνι χάθηκε ο έλεγχος του αυτοκινήτου και έγινε.. "έλκηθρο", ήμουν τυχερός που γλίστρησε μόνο για κάποια μέτρα και δεν ερχόταν κάποιο άλλο αυτοκίνητο ή δεν ήταν στενός ο δρόμος να χτυπήσει σε κάποιο τοίχο ή βράχο!! Οπότε με εναλλαγή στον δρόμο, είτε μισό πόντο χιόνι, είτε χωρίς χιόνι, αναγκάστηκα και έβαζα και έβγαζα τις αλυσίδες μου συνέχεια σε αυτό το ταξίδι!! Ακόμη θυμάμαι ότι είχαν πιαστεί τα χέρια μου από τόσες αλλαγές και γενικά δεν ευχαριστήθηκα και τόσο αυτές τις διακοπές! Οπότε μακριά από θερινά λάστιχα, γιατί απλά δεν είμαι ο τύπος που θα κάτσει για χρόνια Αθήνα και μόνο, θα πάω και βόρεια Ελλάδα και Καλάβρυτα με κανά φίλο, ακόμη και Πάρνηθα με λίγο χιονάκι! Δεν μπορώ να κάθομαι να κουβαλάω και να αλλάζω τα λάστιχα, ούτε να βάζω συνέχεια αλυσίδες με το παραμικρό, απλά δεν θέλω. All weather, ή 4 εποχών (πέστε το όπως θέλετε), all the way! Οπότε παρακαλώ για τις προτάσεις να είναι για τέτοιου είδους λάστιχα.

Όσο για τις κριτικές, που προτείνει ο φίλος nik0laus, για αυτό το λόγο φίλε μου γράφω εδώ! Για να μου πείτε εσείς τις εμπειρίες σας και να μου προτείνετε κυρίως από εμπειρίες σας, ή και από γνώση σας από φίλους σας, από άλλα forums κτλ.

Ευχαριστώ όλους όσους έχουν απαντήσει και περιμένω και άλλους/άλλες να μας πουν την γνώμη τους!!.......


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Φεβ 2014, 18:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Στο μισό - ενα -δυο πόντους χιόνι θέλεις λάστιχα M+S για να μην σου φεύγει και να είσαι αρχηγός....
Τα λάστιχα αυτά είναι πιο μαλακά (γόμα) αλλά και έχουν μεγαλύτερα και βαθύτερα αυλάκια για να μην στουμπώνει το χιόνι .
Σε πιο πολύ χιόνι θέλεις είτε λάστιχα με καρφιά (νομίζω απαγορεύονται στο Ελλάντα ) έίτε αλυσίδες κι αυτό γιατί όταν πατάς το φρέσκο χιόνι και ο τροχός σπινιάρει (=ρηχό αυλακι στο λάστιχο) έστω και λίγο τότε το χιόνι κάτω από το ελαστικό γίνεται πάγος με ότι αυτό συνεπάγεται...
Μετά από πολλά χλμ στα Καλάβρυτα (ΧΚ και γύρω ορεινά) και μάλιστα σε εποχές με περισσότερες χιονοπτώσεις και σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο εξόρμηση για χιονοδρομία σχεδόν σε όλα τα χιονοδρομικά της χώρας δεν είχα πρόβλημα με τα εκάστοτε λάστιχα (Vredestein-Uniroyal - Yokohama - Goodyear είχα ,κάθε τρία χρόνια τα άλλαζα). Σε τέτοιες συνθήκες μεικτές με λίγο χιόνι ή πάγο σε μερικά σημεία, ο τρόπος που οδηγούμε είναι εντελώς διαφορετικός (μικρότερες ταχύτητες-μία σχέση πάνω στο κιβώτιο-μεγαλύτερες αποστάσεις από τα άλλα οχήματα κλπ) και εκεί πρέπει να δίνετε η περισσότερη προσοχή.

Δεν θυμάμαι τύπους ακριβώς ,γιατί έχουν περάσει τουλάχιστον 5 χρόνια ,αλλά νομίζω ότι καλύτερη αίσθηση είχα με τα Vrede αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στο λάστιχο καθεαυτό ή στην μεγαλύτερη εμπειρία που είχα αποκτήσει πλέον σε τέτοιες συνθήκες ή και στο ότι μεγαλώνοντας αλλάζει η προσέγγιση του θέματος οδήγηση.
Με τα Goodyear ήμουν 25 χρονών κι έκανα ταρζανιές συνεπώς γλυστρούσαν και στο στεγνό , με τα Vredestein ήμουν 37 και με 20000 χλμ με χιονοαλυσίδες στο ενεργητικό μου ,τώρα στα 43 με οικογένεια και μωρό παιδί και "ξύλινα" να είναι τα λάστιχα νομίζεις ότι έχω άγκυρες :)


Απ'ότι θυμάμαι τα Vredestein ήταν πολύ καλά στη βροχή (καλύτερα από τα άλλα που είχα), δεν θυμάμαι τύπους όμως ρε γμτ...

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Φεβ 2014, 23:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Κώστα,λάστιχα παντός καιρού δεν υπάρχουν.
Των 4 εποχών,είναι μαρκετίστικο θέμα των εταιρειών.
Στο χιόνι,όλα γλιστράνε,εκτός αν είναι χειμερινό με μεγάλες αυλακώσεις.
Στο θέμα της βροχής,παίζει και η κατάσταση της ασφάλτου,όχι μόνο το λάστιχο.

Στην διάστασή σου υπάρχουν πολύ καλά λάστιχα και σχετικά φτηνά,λόγω της κινησιμότητας της διάστασης.

Διάλεξε ένα καλό επώνυμο λάστιχο,βάλτο και το θέμα σου έχει λυθεί.
Αν μπείς σε συζητήσεις για μάρκες,είναι λαβύρινθος και θα χαθείς.
Σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή. :thumb

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Φεβ 2014, 00:29 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
https://www.google.gr/search?q=Dunlop+S ... swbdkYHACQ


:salute

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Φεβ 2014, 02:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Δεκ 2012, 07:20
Δημοσιεύσεις: 120
Blanc έγραψε:
https://www.google.gr/search?q=Dunlop+SportMaxx+RT&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&channel=rcs&gws_rd=cr&ei=KRjwUvDQH8XBswbdkYHACQ

:salute


Εντυπωσιακό φαίνεται το Dunlop (Γερμανικά είναι αν δεν κάνω λάθος;)! Όμως φαίνεται να προορίζονται περισσότερο για λάστιχα αυτοκινήτων "αγωνιστικών" επιδόσεων, όπως αυτά που φαίνονται στην εισαγωγική τους σελίδα, οπότε το ερώτημα είναι αν είναι μια καλή λύση για το Citroen C4, καθώς δεν θα έλεγα ότι το αμάξι μου είναι και "αγωνιστικών" επιδόσεων, αν και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει να το πατάω λιγάκι όταν δεν έχω τον μικρό και με "παίρνει" ο δρόμος! Επίσης, δεν λέει πουθενά τι "συμπεριφορά" έχουν έστω και σε λίγο χιόνι (μισό πόντο μέχρι 2 πόντους, ας πούμε, όχι κάτι τρελό).

Κοιτάζοντας τέλος στο site http://www.elastika-online.gr, είδα ότι στο θέμα της κατανάλωσης δεν έχουν πάρει καλή βαθμολογία:
http://www.elastika-online.gr/cgi-bin/r ... p=D-119927


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Φεβ 2014, 02:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Δεκ 2012, 07:20
Δημοσιεύσεις: 120
nik0laus έγραψε:
Στο μισό - ενα -δυο πόντους χιόνι θέλεις λάστιχα M+S για να μην σου φεύγει και να είσαι αρχηγός....
Τα λάστιχα αυτά είναι πιο μαλακά (γόμα) αλλά και έχουν μεγαλύτερα και βαθύτερα αυλάκια για να μην στουμπώνει το χιόνι .
Σε πιο πολύ χιόνι θέλεις είτε λάστιχα με καρφιά (νομίζω απαγορεύονται στο Ελλάντα ) έίτε αλυσίδες κι αυτό γιατί όταν πατάς το φρέσκο χιόνι και ο τροχός σπινιάρει (=ρηχό αυλακι στο λάστιχο) έστω και λίγο τότε το χιόνι κάτω από το ελαστικό γίνεται πάγος με ότι αυτό συνεπάγεται...
Μετά από πολλά χλμ στα Καλάβρυτα (ΧΚ και γύρω ορεινά) και μάλιστα σε εποχές με περισσότερες χιονοπτώσεις και σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο εξόρμηση για χιονοδρομία σχεδόν σε όλα τα χιονοδρομικά της χώρας δεν είχα πρόβλημα με τα εκάστοτε λάστιχα (Vredestein-Uniroyal - Yokohama - Goodyear είχα ,κάθε τρία χρόνια τα άλλαζα). Σε τέτοιες συνθήκες μεικτές με λίγο χιόνι ή πάγο σε μερικά σημεία, ο τρόπος που οδηγούμε είναι εντελώς διαφορετικός (μικρότερες ταχύτητες-μία σχέση πάνω στο κιβώτιο-μεγαλύτερες αποστάσεις από τα άλλα οχήματα κλπ) και εκεί πρέπει να δίνετε η περισσότερη προσοχή.

Δεν θυμάμαι τύπους ακριβώς ,γιατί έχουν περάσει τουλάχιστον 5 χρόνια ,αλλά νομίζω ότι καλύτερη αίσθηση είχα με τα Vrede αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στο λάστιχο καθεαυτό ή στην μεγαλύτερη εμπειρία που είχα αποκτήσει πλέον σε τέτοιες συνθήκες ή και στο ότι μεγαλώνοντας αλλάζει η προσέγγιση του θέματος οδήγηση.
Με τα Goodyear ήμουν 25 χρονών κι έκανα ταρζανιές συνεπώς γλυστρούσαν και στο στεγνό , με τα Vredestein ήμουν 37 και με 20000 χλμ με χιονοαλυσίδες στο ενεργητικό μου ,τώρα στα 43 με οικογένεια και μωρό παιδί και "ξύλινα" να είναι τα λάστιχα νομίζεις ότι έχω άγκυρες :)


Απ'ότι θυμάμαι τα Vredestein ήταν πολύ καλά στη βροχή (καλύτερα από τα άλλα που είχα), δεν θυμάμαι τύπους όμως ρε γμτ...


Φίλε μου με κάλυψες αρκετά με όσα γράφεις και φαίνεται να έχεις δοκιμάσει και αρκετά λάστιχα με τα χρόνια. Και εγώ έχω μεγαλώσει πλέον (38) και έχω και παιδάκι, οπότε σίγουρα όλοι αλλάζουμε με τα χρόνια και στην οδηγική συμπεριφορά μας, εκτός από μερικούς "τρελούς" που δεν βάζουν μυαλό με τίποτα! :P
Από όσα γράφεις μου φαίνεται πως από όσα έχεις δοκιμάσει κλείνεις έστω και λίγο προς Vredestein για all weather. Τι περίπου οδήγηση θα έλεγες ότι κάνεις όταν πας π.χ. προς χιονοδρομικό με λίγο χιονάκι, μέχρι 2 πόντους; Εννοώ πας μέχρι 30, ή αν έχεις μια μεγάλη ευθεία και λίγο καλύτερο κομμάτι δρόμου μπορεί να πας και με 70-80; Εξυπακούεται ότι σε συνθήκες χιονιού οδηγούμε με εντελώς διαφορετικό τρόπο και μεγαλύτερη προσοχή, αλλιώς στην καλύτερη θα καταστρέψουμε το αυτοκίνητο και στην χειρότερη θα βρεθούμε σε κανά χαντάκι ή κανά γκρεμό!
Σε συνθήκες βροχής και μέτριου οδοστρώματος, έχεις να μου πεις άποψη για τα Vredestein (ή και για άλλα);

Σε ευχαριστώ πολύ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Φεβ 2014, 02:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Δεκ 2012, 07:20
Δημοσιεύσεις: 120
Tzakos έγραψε:
Κώστα,λάστιχα παντός καιρού δεν υπάρχουν.
Των 4 εποχών,είναι μαρκετίστικο θέμα των εταιρειών.
Στο χιόνι,όλα γλιστράνε,εκτός αν είναι χειμερινό με μεγάλες αυλακώσεις.
Στο θέμα της βροχής,παίζει και η κατάσταση της ασφάλτου,όχι μόνο το λάστιχο.

Στην διάστασή σου υπάρχουν πολύ καλά λάστιχα και σχετικά φτηνά,λόγω της κινησιμότητας της διάστασης.

Διάλεξε ένα καλό επώνυμο λάστιχο,βάλτο και το θέμα σου έχει λυθεί.
Αν μπείς σε συζητήσεις για μάρκες,είναι λαβύρινθος και θα χαθείς.
Σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή. :thumb


Μάνθο, υπάρχουν αρκετοί που μου έχουν πει να πάρω θερινά λάστιχα για την Αθήνα (π.χ. Continental ή κάποια άλλα καλής ποιότητας) και να αγοράσω και εφεδρικά (χειμερινά) για ταξίδια σε χιόνια, τα οποία θα πηγαίνω σε ένα βουλκανιζατέρ και θα μου τα αλλάζουν κάθε φορά που τα χρειάζομαι. Μου πρότειναν μάλιστα τα χειμερινά να μην είναι τα 205/55/R16, αλλά μικρότερα (μου είπαν ότι τα παίρνει η ζάντα μου και λίγο μικρότερα) για να μου έρθουν οικονομικότερα. Αλλά εκτός του οικονομικού, γιατί θα πρέπει να πάρω 8 λάστιχα (4 θερινά και 4 χειμερινά), να πω την αλήθεια δεν τρελαίνομαι και με την διαδικασία.
Επιπλέον, μου λες ότι τα all weather λάστιχα είναι μαρκετίστικο κόλπο, εδώ δεν θα συμφωνήσω, γιατί σε αυτό το ταξίδι που αναφέρω, στην Καστοριά, ήμουν το μόνο αυτοκίνητο εκεί πέρα που είχα γίνει "έλκηθρο" στον δρόμο, ενώ περνούσαν πολλά άλλα της κατηγορίας μου χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν πιστεύω ότι όλοι είχαν χειμερινά, καθώς πολλοί ήταν και ταξιδιώτες από άλλα μέρη της Ελλάδας και από Αθήνα (αν θυμάμαι καλά και πινακίδες). Δεν μπορεί να έχουν όλα τα λάστιχα την ίδια κατασκευή και να μην έχουν σημαντικές διαφορές κάποια "θερινά" από κάποια "all weather". Συμφωνώ ότι τα "all weather" πιθανότατα δεν είναι όπως θα τα θέλαμε και όπως τα "ονειρευόμαστε", αλλά μια κάποια ουσιαστική διαφορά από τα θερινά θα την έχουν.

Παρ'όλα αυτά, ποια λάστιχα θα μου πρότεινες εσύ σαν επώνυμα;;

Ευχαριστώ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Φεβ 2014, 19:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ 2012, 15:30
Δημοσιεύσεις: 850
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ
Με τα all season εχεις 10με 15 τοις εκατό χειρότερες επιδόσεις σε στεγνό και βρεγμένο απο οτι με ένα αντίστοιχης ποιότητας θερινό. Στο χιόνι όμως η διαφορά είναι σχεδόν χαοτική με πάρα πολύ καλύτερες τιμές φρεναρισματος και πρόσφυσης. Με θερινά σε χιόνι νομίζεις ότι έχεις τον έλεγχο. Οπότε ανάλογα με το που κινήσε και τι συναντάς πράττεις ανάλογα.

Send from blue elephant...

_________________
C4 Grand Picasso 1.6hdi automatic
VW Polo 6KV2 1.4 8v gas(250.000Km)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Φεβ 2014, 21:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Κώστα,όντως η καλύτερη επιλογή είναι μια τετράδα ζαντολάστιχα χειμερινά.
Απο κεί και πέρα,τα ελαστικά των 4 εποχών,δεν πιάνουν πουθενά το 7-8,στην κλίμακα με άριστα το 10.
Ερώτημα......πόσες φορές θα πάς στα χιόνια?
Απάντηση......4-5 max.
Ερώτηση......πόσες φορές θα ταξιδέψεις καλοκαίρι,ή άνοιξη,ή εκτός χιονιών?
Απάντηση......50.
Οπότε σου λέω διάλεξε ένα επώνυμο(Pirelli,Michelin,Conti,Kleber,B/S)λάστιχο και κάνε την δουλειά σου όμορφα ωραία και με ασφάλεια.
Με τα all season που φορούσε ένας φίλος σε ένα Subaru WRX,πέρσι που κατέβηκα ένα ταξίδι στην Τρίπολη,αν και τους είχα βάλει 2.7 πίεση στην Κάζα.......Αιρ Μπαχάλ.
Σαν τιμή,παραπάνω απο τα καλοκαιρινά και λίγο πιο κάτω απο τα χειμερινά.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά νέων ελαστικών για Citroen C4 1.6 (2005), 205/55/R16.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Φεβ 2014, 21:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10557
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Έψαχνα και εγώ για ελαστικά και για τα δύο μας, οικογενειακά, αυτοκίνητα. Αρχικές επιλογές και για τα δύο ήταν το Vredestein Quatrac 3 το οποίο είναι all season και εξαιρετικό ελαστικό απ'ότι φαίνεται. Έψαξα μετά όμως άτομα σε φόρουμ και μίλησα μαζί τους. Όσοι τα φόρεσαν μετάνιωσαν για την επιλογή τους καθώς το κράτημα σε βρεγμένο και κυρίως σε χιονισμένο δρόμο ήταν μηδαμινό, ακόμη και καινούρια που ήταν τα ελαστικά. Αμέσως έστρεψα την προσοχή μου αλλού. Πέρασα στο Citroen μου τα ΤΟΥΟ VARIO V2+ με εξαιρετικές επιδόσεις. Τα δοκίμασα σε στεγνό δρόμο με εξαιρετικό κράτημα και αθόρυβα ακόμη και σε ταχύτητες 200+. Όσον αφορά το βρεγμένο οδόστρωμα, το τεστ για μένα είναι ότι φρέναρα σε βρεγμένο δρόμο με κατηφορική κλίση με όλη τη δύναμη μου και απλώς δεν λειτούργησε καθόλου το ABS κάνοντας το 100-0 σε ελάχιστα μέτρα. Δοκιμασμένα και στο χιόνι. Εγώ με το 2κίνητο Citroen πήγαινα με 60-70 σε ελαφριές στροφές με άνεση ενώ αντιθέτως έβλεπα 4κίνητα Jeep με ίδιες ή χαμηλότερες ταχύτητες να κάνουν μπάντες και να κινδυνεύουν να βγουν από το δρόμο. Πιθανότατα φορούσαν θερινά ελαστικά.. Ποσό 300 ευρώ περασμένα.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 5 [ 64 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Δώρα με την αγορά
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: mutunas
Απαντήσεις: 6
Service Citroen com
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 1
Νέο Citroën C4 Picasso
Δ. Συζήτηση: Νέα μοντέλα
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 5
Αγορά Μεταχειρισμένου Citroen C3 / Πρόβλημα με κλειδί-κάρτα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Citroen C5 III Πώς βγαίνει το καντράν ???
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C5
Συγγραφέας: Tzartos Christos
Απαντήσεις: 24
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια