Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:49 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c4 bluehdi 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Οκτ 2016, 13:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
angelzeli έγραψε:
Και παρακαλω πολυ τους διαχειριστες επιθυμω την διαγραφη απο το φορουμ ευχαριστω.



Φίλε,τα πράγματα έχουν ως εξής.
Το C4,δεν κουνάει,έχει πολύ καλή ηχομόνωση,γενικά είναι τίμιο για τα λεφτά του.
Εάν εσύ ενδόμυχα το συγκρίνεις με τα αυτοκίνητα που είχες πρίν (ο Χρήστος δεν διαπίστωσε κάτι τέτοιο),τότε φίλε,1ον έκανες λάθος επιλογή,οπότε δεν σου φταίει κανείς και 2ον μην νομίζεις οτι αυτά που οδηγούσες είναι η πανάκεια της αυτοκίνησης.Για μένα προσωπικά είναι δυο αυτοκίνητα,χωρίς προσωπικότητα.

Εδώ λέμε ελεύθερα την γνώμη μας,ο γραπτός όμως λόγος πολλές φορές παρεξηγείται.

Χαλαρώστε λοιπόν άπαντες,γιατί κανείς δεν έχει να χωρίσει τίποτα με κανέναν και όλες οι απόψεις είναι δεκτές.

Χρήστο,επειδή τον ξέρω καλά,άστον λίγο ήσυχο,θα επανέλθει στον δρόμο της αρετής.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c4 bluehdi 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Οκτ 2016, 13:33 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Ναι μωρε καλος ειναι, τον πιανουν τα δικα του. :D Εγω αληθεια του προτεινα να ρθει απο κει να ξεδινει οποτε νιωθει αναγκη και δω να ναι ωραιος :thumb

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c4 bluehdi 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Οκτ 2016, 17:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 12:37
Δημοσιεύσεις: 235
Το αυτοκίνητο είναι θέμα γούστου του καθενός.
Κάποιοι έχουν συνηθίσει μια σχετική άνεση, αλλά να "νιώθουν" τον δρόμο, άλλοι πάλι όχι, θέλουν άνεση στο τέρμα να μην καταλαβαινουν τις λακούβες σχεδόν καθόλου.
Το c4 ανήκει στην 2η κατηγορία κ αν κάποιος οδηγώντας το βλέπει λακουβίτσα μπροστά του κ περιμένει να την νιώσει με το c4 δεν θα γινει αυτό, οπότε λογικό είναι να τον ζαλίζει ή να έχει την αίσθηση της βάρκας όπως ακριβώς την είχα εγώ όταν το πρωτοοδήγησα. Πριν είχα στην κατοχή μου opel Vectra.
Αυτή την συμπεριφορά την συνήθισα κ μαρέσει να πηγαίνω σαν αεροπλάνο (c4) παρά σαν τραίνο (Vectra).
Σαν συναρμολόγηση το c4 αμφιβάλω να έχει την ποιότητα του Vectra το οποίο 10 χρόνια μετά δεν τρίζει τπτ μέσα, χωρίς καμία αλλαγή (πχ προσθήκη τσιμουχών ή διάφορα άλλα σπρέυ)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c4 bluehdi 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Οκτ 2016, 19:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν 2013, 12:13
Δημοσιεύσεις: 691
Tzakos έγραψε:
τριαρίζει


Ντροπή μου, αλλά δε ξέρω τι σημαίνει η λέξη...!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c4 bluehdi 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Οκτ 2016, 22:14 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
salvatore έγραψε:
Το αυτοκίνητο είναι θέμα γούστου του καθενός.
Κάποιοι έχουν συνηθίσει μια σχετική άνεση, αλλά να "νιώθουν" τον δρόμο, άλλοι πάλι όχι, θέλουν άνεση στο τέρμα να μην καταλαβαινουν τις λακούβες σχεδόν καθόλου.
Το c4 ανήκει στην 2η κατηγορία κ αν κάποιος οδηγώντας το βλέπει λακουβίτσα μπροστά του κ περιμένει να την νιώσει με το c4 δεν θα γινει αυτό, οπότε λογικό είναι να τον ζαλίζει ή να έχει την αίσθηση της βάρκας όπως ακριβώς την είχα εγώ όταν το πρωτοοδήγησα. Πριν είχα στην κατοχή μου opel Vectra.
Αυτή την συμπεριφορά την συνήθισα κ μαρέσει να πηγαίνω σαν αεροπλάνο (c4) παρά σαν τραίνο (Vectra).
Σαν συναρμολόγηση το c4 αμφιβάλω να έχει την ποιότητα του Vectra το οποίο 10 χρόνια μετά δεν τρίζει τπτ μέσα, χωρίς καμία αλλαγή (πχ προσθήκη τσιμουχών ή διάφορα άλλα σπρέυ)

Φιλε μου συγγνωμη αλλα το vectra ειναι ενα παντελως μετριοτατο αυτοκινητο. Καλυτερα ενα avensis. Το ιδιο αδιαφορο αλλα μακροχρονια πιθανα αρκετα πιο αξιοπιστο. Η λεξη τρενο ιδιως δε ταιριαζει στο vectra. Και το 1.8 gts να ναι, μ αναρτηση μπετοβεργα και 17αρες σε οικογενειακο 10ετιας ολα γινονται. Το θεμα ειναι να εχει γινει δουλεια επι της ουσιας. Αυτα τα ολιγα ,φιλικα :)

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c4 bluehdi 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Οκτ 2016, 22:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Φεβ 2015, 20:57
Δημοσιεύσεις: 581
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη-Καλαμαρια
Φίλος που το αγόρασε πρόσφατα πριν 3 μηνες όταν τον ρώτησα τι λέει δεν μου είπε και τα καλύτερα. Βασικά είχε και θέματα με τρίξιμο στο τιμόνι στα 120Km και γενικά μετά τα 125Km δεν του αρέσει καθόλου το προηγούμενο όχημα του ήταν ένα Renault megane του 2005.
Επιπλέον μου είπε αν θέλει κάποιος να πάρει diesel καλύτερα να πάρει το cactus που το έχει ο αδελφός του πάει καλύτερα και πιο σβελτο είναι.

_________________
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c4 bluehdi 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Οκτ 2016, 23:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
NickNT έγραψε:
Tzakos έγραψε:
τριαρίζει


Ντροπή μου, αλλά δε ξέρω τι σημαίνει η λέξη...!



Δουλεύει με τρείς κυλίνδρους. :laugh

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c4 bluehdi 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Οκτ 2016, 00:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 12:37
Δημοσιεύσεις: 235
nonos έγραψε:
Φιλε μου συγγνωμη αλλα το vectra ειναι ενα παντελως μετριοτατο αυτοκινητο. Καλυτερα ενα avensis. Το ιδιο αδιαφορο αλλα μακροχρονια πιθανα αρκετα πιο αξιοπιστο. Η λεξη τρενο ιδιως δε ταιριαζει στο vectra. Και το 1.8 gts να ναι, μ αναρτηση μπετοβεργα και 17αρες σε οικογενειακο 10ετιας ολα γινονται. Το θεμα ειναι να εχει γινει δουλεια επι της ουσιας. Αυτα τα ολιγα ,φιλικα :)

Μετριότατο ως προς τι; Για εμένα που δεν με ενδιαφέρει το αυτοκίνητο να είναι οδηγοκεντρικό δεν θα το χαρακτήριζα έτσι. Ανάλογα κ τι ψάχνει κανείς.. Ως προς την αξιοπιστία, μετά από 10,5 χρόνια πέρα από τα σέρβις που γίνονται μια φορά το χρόνο κ ό,τι είναι προγραμματισμένο να αλλαχτεί δεν έχει εμφανίσει απολύτως κανένα άλλο πρόβλημα. Τον απλό οδηγό τον ενδιαφέρει αυτό που βλέπει/νοιώθει, τα παραπέρα επιστημονικά δεν με πολυενδιαφέρουν, όπως προφανώς ενδιαφέρουν εσένα κ άλλους πιο ψαγμένους από μένα. :)

tripas εννοείς τρέμουλο στο τιμόνι; είχα κ εγώ στα 120-125 αλλά μετά τα 5000χλμ εξαφανίστηκε.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c4 bluehdi 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Οκτ 2016, 14:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Πηγα να γραψω και γω αλλα τελικα το ανεβαλλα. Εχω εμπειρια απο το αντιστοιχο astra 10ετιας που εχει φιλος. Δεν εχει τριξηματα ειναι σε αριστη κατασταση ομως εχει το πιο βαρετο εσωτερικο που εχω μπει. Του φιλου εχει αρχισει να καιει λιγο λαδι στα 110.000 που εχει τωρα . Δεν το οδηγει ο ιδιος ουτε το σκιζει οταν το παιρνει. Δεν εχει βγαλει αλλο θεμα εκτος απο τα κιτρινισμενα φωτα που του εφτιαξα. Οδηγικα αναισθητο και απιστευτα ουδετερο. Μετρια προς καλα φρενα και δεν στριβει ικανοποιητικα. Επισης βρηκα τα καθισματα του αβολα. Κατα τα αλλα κανενα θεμα και για τη δουλεια που κανει μια χαρα.

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c4 bluehdi 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Οκτ 2016, 22:25 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
nonos έγραψε:
salvatore έγραψε:
Το αυτοκίνητο είναι θέμα γούστου του καθενός.
Κάποιοι έχουν συνηθίσει μια σχετική άνεση, αλλά να "νιώθουν" τον δρόμο, άλλοι πάλι όχι, θέλουν άνεση στο τέρμα να μην καταλαβαινουν τις λακούβες σχεδόν καθόλου.
Το c4 ανήκει [...]της βάρκας όπως ακριβώς την είχα εγώ όταν το πρωτοοδήγησα. Πριν είχα στην κατοχή μου opel Vectra.
Αυτή την συμπεριφορά την συνήθισα κ μαρέσει να πηγαίνω σαν αεροπλάνο (c4) παρά σαν τραίνο (Vectra).
Σαν συναρμολόγηση το c4 αμφιβάλω να έχει την ποιότητα του Vectra το οποίο 10 χρόνια μετά δεν τρίζει τπτ μέσα, χωρίς καμία αλλαγή (πχ προσθήκη τσιμουχών ή διάφορα άλλα σπρέυ)

Φιλε μου συγγνωμη αλλα το vectra ειναι ενα παντελως μετριοτατο αυτοκινητο. Καλυτερα ενα avensis. Το ιδιο αδιαφορο αλλα μακροχρονια πιθανα αρκετα πιο αξιοπιστο. Η λεξη τρενο ιδιως δε ταιριαζει στο vectra. Και το 1.8 gts να ναι, μ αναρτηση μπετοβεργα και 17αρες σε οικογενειακο 10ετιας ολα γινονται. Το θεμα ειναι να εχει γινει δουλεια επι της ουσιας. Αυτα τα ολιγα ,φιλικα :)
Με πρόλαβες, αλλά θα έγραφα μια από τα ίδια. Το Vectra GTS το έχει ο πεθερός μου. Το έχω οδηγήσει λίγο, ενώ έχω ταξιδέψει αρκετά με αυτό. Παρά τη σκληρή ανάρτηση δεν εμπνέει για στριψιμο καθόλου. Ούτε ταξιδεύει άνετα. Κάθε φορά που μπαίνω, βγαίνω με πονοκέφαλο και πόνο στη μέση. Δεν είναι για Ελλάδα αυτά.

Από την άλλη η C4, δεν είναι ούτε λίγο σπορ αμάξι, αλλά στριβει αρκετά καλά! Μπορεί να παίρνει μεγάλες κλισεις, αλλά για τα μέτρα του κρατάει, χωρίς να φοβίζει. Αυτό είναι που μου αρέσει σε αυτό το αμάξι. Ότι αρκετές φορές βλέπω στιγμιαία το κοντέρ και δεν περιμένω τον αριθμό που βλέπω. Ειδικά σε διαδρομές επαρχιακού δικτύου, στρίβεις "χωρίς φόβο και πάθος" και ομολογώ, πως εμένα τουλάχιστον με ευχαριστεί. Και όπως είπα, είναι από τα λίγα αμάξια αυτού του χαρακτήρα (οικογενειακό, ταξιδιού) που σε προειδοποιεί αρκετά πριν φύγει, και όταν αυτό συμβεί γίνεται ομαλά. Καμιά φορα δηλαδή που αφήνω μέσα στη στροφή για να δω συμπεριφορά, έχω δει πως ξεκολλάει δύσκολα, σχετικά με αυτά που είχα συνηθίσει, αλλά και όταν γίνει είναι πολύ ομαλό. Μαζί με όλα αυτά, το esp είναι τόσο καλό που δεν καταλαβαίνεις που επεμβαίνει.

Και όλα αυτά χωρίς να έχει πάνω ένα σοβαρό σετ λάστιχα και ένα κλικ πιο σκληρά ελατήρια. Αλλά είπαμε, σκοπός της είναι άλλος.

Γενικά, όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, το αμάξι είναι θέμα γούστου. Αν δε σου ταιριάζει στο χαρακτήρα σου, είναι δύσκολο να συμβιώσεις με αυτό. Εκεί λοιπόν, πας για άλλο, για να μη το κουράζεις και να μη σε κουράζει κι εκείνο..

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c4 bluehdi 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2016, 07:53 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Συμφωνω 100%. Δε γινεται να μας ταιριαζουν ολα.

Στάλθηκε απο το LG-V10 H960 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 12 από 12 [ 176 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12



Συναφή θέματα

C2 super 1600
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: panc4
Απαντήσεις: 4
Ελαστικά bluehdi 120
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: VasilisDrak
Απαντήσεις: 5
αλλαγη λαμπας εμπρος δεξιο φαναρι σε C4 VTS 1600/05
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: shadowman
Απαντήσεις: 19
Picasso C4 II 1.6 bluehdi 120
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: diofter
Απαντήσεις: 68
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ