Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:41 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 00:44 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
ΠΕΤΡΟΣ XSARA II έγραψε:
Toyota corolla 3d

Σοβαρεψου.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 02:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Οκτ 2016, 03:52
Δημοσιεύσεις: 1465
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Πετρο δεν τα μπορω καθολου τα γιαπωνεζικα(με λιγες εξαιρεσεις που δεν ειναι σε αυτη την κατηγορια)
Barracuda, οτι ειναι.. ειναι τα ατιμα
Μπιλ το σκεφτομουν πολυ για 1600, ακομα το σκεφτομαι. Ειχα βρει κυριως χωρις αεριο αλλα δυστυχως τα αγορασανε. Αυτα ειναι που απεμειναν(ελπιζω να μην ειναι σημαδι οτι οσα εμειναν ειναι αεριο..)
Αυτο με την ασφαλιοθηκη δεν το γνωριζα παντως. Γενικα ποσα χιλιομετρα θεωρειτε εσεις ικανοποιητικα για ενα αυτοκινητο? Και ποσα πιστευετε οτι ενα c4 θα βγαλει μηχανικα?

_________________
Χρήστος


Citroen C4 1.6 Exclusive - Η κορόνα μου
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 06:59 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Επανερχομαι στο θεμα , μετα απο ενα τεστ αποφυγης ταρανδου που ειδα πριν λιγο στο youtube και αφορουσε τη νεα Mercedes C350 Hybrid η οποια δεν τα πηγε πολυ καλα προς μεγαλη μου εκπληξη... Κατι που μου θυμισε ποσο σοβαρη ειναι η ενεργητικη ασφαλεια που τοσο την εχουμε παραμελησει καταναλωτες και κατασκευαστες τα τελευταια χρονια απαιτωντας τελεια κατασκευασμενα αυτοκινητα , φορτωμενα με χιλιαδες ηλεκτρονικα καλουδια και ολο και αυξανομενη προσλαμβανομενη ποιοτητα και δεν θελουμε τριγμους και κοπανηματα και χιλια αλλα δυο ενοχλητικα. Ξεχασαμε ομως τη σωστη δυναμικη σμπεριφορα του αυτοκινητου η οποια θα μας σωσει την κακια ωρα πριν αναλαβουν τα συστηματα παθητικης ασφαλειας να μας προστατευσουν απο το μοιραιο. Λοιπον φιλε, η γνωμη μου ειναι αφου πας για μεταχειρισμενο και εισαι αναμεσα σε ibiza και c4, να ψαξεις να βρεις τα πιο καλα κομματια που μπορεις και μετα να απαιτησεις να τα οδηγησεις. Κατσε μεσα, φτιαξε τη θεση του οδηγου και δες πιο σου ταιρειαζει καλυτερα. Δες πιο εχει τιμονι που σου δινει καλυτερη αισθηση του τι κανει το αμαξι και καταλαβε πιο εχει καλυτερα φρενα και πως αντιδρα το αμαξι σε αποτομες αλλαγες πορειας. Αυτα εχουν τη μεγαλυτερη σημασια μη γελοιομαστε! Τωρα για βλαβες κτλ. ξεκινας λαθος. Ολα χαλανε... Παρε ενα αμαξι με σωστη δυναμικη συμπεριφορα και ολα τα αλλα ειναι ετσι για κουβεντα...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 07:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
για γκρουπ φολκσβαγκεν θα σου πω οτι τα ανταλακτικα τους τα πληρωνεις για φολκσβαγκεν με οτι συνεπαγετε αυτο.....καταρχας λαβε υποψιν σου οτι το σεατ παρουσιαστηκε το 2002 και το σιτροεν το 2005 αρα το δευτερο σαν πιο καινουργιο θεωρητικα θα εχει κατι πιο καλα σχεδιασμενο.....
τωρα προσωπικα επειδη εχω μια αντιπαθεια στον γερμανικο ομιλο θα προτιμουσα το σιτροεν ομως στα 1600 σαν αντοχη κινητηρα....
το τι θα σου βγαλει το ενα και τι θα σου βγαλει το αλλο ολα ειναι σχετικα και μην μπεις σε αυτο το τρυπακι...αρχικα δες τι σου αρεσει εμφανισιακα δες τα ολα αυτα που πιθανως θα θες να αγορασεις πχ σε σιτροεν αν δεν βρεις κατια ξιολογο δες το σεατ αν και τοτε δεν βρεις κατι καλο περιμενε...
στο θεμα του αεριου αν εχει γινει σωστη εγκατασταση δεν εχεις θεμα....θα κοιταξεις ομως αν εχει εγκατεστημενο συστημα να ειναι δηλωμενο στην αδεια κυκλοφοριας ...πριν παρεις το αμαξι θα κανεις και πληρη ελγχο του συστηματος αεριου σε συνεργειο που τοποθετει συστηματα της ιδιας εταιριας που εχει το αμαξι σου....κανε ενα πληη καταλογο σε αναλωσιμα με το ενα και το αλλο και συγκρινε...δες διαφορες διοτι οαν ερθει η ωρα για σερβις η αλλαγη ελαστικων ισως να τραβας τα μαλλια σου..
καλη επιλογη...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 08:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Ανέφερα την Toyota ώς άλλη επιλογή καθαρά για λόγους αξιοπιστίας ...είναι γενικά
απροβλημάτιστα αυτοκίνητα και θα αποφύγεις ''φιλίες'' με ηλετρολόγους και μηχανικούς!

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 09:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
αν θα παρεις C4 καλυτερα κοιτα για 16αρι....οπως ο Μανωλης ετσι και εγω, το group VAG μου φερνει αναγουλα.....για μενα απλος δεν υπαρχουν, δεν τα βλεπω, δεν ασχολουμε, οποτε η αποψη μου για αυτα, μονο αντικειμενικη δεν θα ητανε αν στην ελεγα!!!
οσο για τα χλμ που θα εχει ενα μεταχειρισμενο ειναι τελειως υποκειμενικο....εχει μεγαλη σημασια ποιος ειχε το αυτοκίνητο και για ποιο λόγο. Πούλησα XSARA 14αρι με 284000χλμ γραμμένα στο κοντέρ και το αυτοκίνητο εμφανισιακά και μηχανικά στα πάντα του, ηταν αιώνες καλύτερο απο κάποια που ήταν προς πώληση στο Car.gr. Οταν ηρθε να το δει ο κυριος που το αγόρασε μου ειπε: "αυτό είναι καλύτερο απο κοντά απ οτι στις φωτογραφίες"!!! με λιγα λογια μπορει ενα αυτοκινητο να εχει 80000χλμ και να ειναι τοσο κακομεταχειρισμενο και κακοσυντηριμενο που να το παρεις και να σου φαει ολη την προίκα σου :D :D
οποτε τα χλμ δεν τα κοιτας και πολυ πολυ αν ειναι απο ιδιωτη, τωρα αν ειναι απο οποιοδηποτε εμπορο δεν τα κοιτας καθολου γιατι ειναι 99%, για να μην πω 100%, κατεβασμενα στην καλύτερη περίπτωση στο μισά.
ελεγχος καλος χρειαζεται απο καλο λαμαρινα και μηχανικο, εγω θα ελεγα και ηλεκτρολόγο(μπριζωμα σε γνησιο διαγνωστικο).
Αυτα απο μενα και καλη επιτυχία στην επιλογή σου ....(παντως μην βιαστεις να αγορασεις παρε τον χρονο σου, κοιτας πολλα και πολλες φορες, αγοραζεις μια)

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 10:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
ΠΕΤΡΟΣ XSARA II έγραψε:
Ανέφερα την Toyota ώς άλλη επιλογή καθαρά για λόγους αξιοπιστίας ...είναι γενικά
απροβλημάτιστα αυτοκίνητα και θα αποφύγεις ''φιλίες'' με ηλετρολόγους και μηχανικούς!

για ξανασκεψου αυτο που εγραψες...αξιοπιστα τα τογιοτα?... :laugh :laugh :laugh

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 10:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
μεχρι τα starlet .... :D :D :D

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 10:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Μιας και ψάχνεις αυτοκίνητο οικονομικό θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μια κατηγορία κάτω και σε μέγεθος και σε κυβισμό.
Μιας και είμαστε Citroen φανς θα σου έλεγα να δεις κατι σε C2 - C3 1100cc , οικονομικά και χωρίς να βγάζουν ζημιές ιδιαίτερα....

Και αφού κοιτάς για μεταχειρισμένο , πέραν από τους κλασσικούς ελέγχους από μηχανικούς- φανοποιούς- ηλεκτρολόγους κλπ έχε υπόψιν σου κι ένα κονδύλι περί τα 1000 ευρωπαϊκά για ένα καλό σέρβις- ελαστικά- κάποια βλάβη(π.χ συμπλεκτης) που μπορεί να βγει κατά τον πρώτο χρόνο (εκτός αν το πάρεις από άνθρωπο έμπιστο) ιδιαίτερα αν διαλέξεις κάποιο από τα φτηνότερα των αγγελιών.

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 10:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
edit: διπλή εγγραφή

Παρακαλείται κάποιος "πρασινούλης" να το διορθώσει

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 10:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
ΠΕΤΡΟΣ XSARA II έγραψε:
Ανέφερα την Toyota ώς άλλη επιλογή καθαρά για λόγους αξιοπιστίας ...είναι γενικά
απροβλημάτιστα αυτοκίνητα και θα αποφύγεις ''φιλίες'' με ηλετρολόγους και μηχανικούς!



Ασφαλώς Πέτρο :! Να προχτές πήγα φίλο στο συνεργείο να παραλάβει το Auris Του μοντ 2007 97χλδ χιλιόμετρα (έχει δεύτερο Punto) που απλώς είχε φάει μωρέ γρανάζι 4ης και συγχρονιζε. 400 ευρώ του βγήκε όσο μια καλή σκυλοτροφή για ένα σκυλί όπως το toyota.

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 11:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
vil έγραψε:
μεχρι τα starlet .... :D :D :D

οσα δηλαδη ηταν καθαρα made in japan.....εκει απλα respect...
ρε γκρεκουλι τουοτα ειναι αυτα δεν σπανε δε χαλανε και αν χαλασουν τοτε τρεχα....οτι ισχυει και στα χοντα....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 12:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν 2013, 12:13
Δημοσιεύσεις: 691
Από ό,τι είδα πρόχειρα και από κινητό, μιλάμε για επιλογές από βόρεια Ελλάδα. Γενικά όμως, πρόκειται για μοντέλα που έχουν πουλήσει αρκετά (ειδικά το Ibiza το βλέπω σε κάθε γωνιά), άρα αργά ή γρήγορα θα βρεις κάτι που να σου κάνει.

Όπως σωστά σημείωσε ο xantiamanolis, τα ανταλλακτικά της Seat είναι πιο τσιμπημένα από της Citroën, τουλάχιστον στο επίσημο δίκτυο. Να προσθέσω ότι είναι μάλλον δεδομένο ότι ο συμπιεστής του a/c στο Ibiza παραδίδει πνεύμα, άρα τσέκαρε αν έχει αλλαχτεί (ειδάλλως 450 στην καλύτερη). Νομίζω όμως ότι έχει πιο ανθεκτικό δίσκο συμπλέκτη, σημείο στο οποίο το C4 είναι μέτριο (όταν τρώει ζόρια).

Σε επίπεδο αίσθησης επιδόσεων, το Ibiza δίνει την εντύπωση ότι είναι σβέλτο πάντως - σε νοιάζει αυτό; Επίσης, σεβόμενος απόλυτα την αντίθετη αποχή, εμένα δε μου φαίνεται ΤΟΣΟ ψεύτικο στις εκδόσεις Top Gun και πάνω. Βέβαια, αν σου αρέσει η ιδιαιτερότητα του C4, δεν υπάρχει σύγκριση στο πιο φαίνεται πιο σύγχρονο μέσα και ιδίως έξω. :-)

Μη ξεχνάμε επίσης ότι μιλάμε για διαφορετικές κατηγορίες, supermini vs hatchback, και αυτό φαίνεται στο δρόμο. Έκαστο πλεονεκτεί εκεί που φαντάζεσαι.

Σχετικά με αξιοπιστία, θεωρώ τον κινητήρα 1.6 της Citroën πιο αξιόπιστο ανάμεσα στις διάφορες επιλογές. Σε ό,τι αφορά στο αμάξωμα, νομίζω ότι το Ibiza έχει λιγότερες βλακείες να χαλάσουν, αλλά πανάκριβες (π.χ. οθόνη clima που ΝΟΜΙΖΩ ότι είναι πιο ευαίσθητη).

Όπως λοιπόν αναφέρθηκε, είναι σημαντικό να έχεις και μια καβάτζα για χαζοβλάβες και σέρβις.

Και μία άσχετη παρατήρηση, που ίσως έχει να κάνει με το "σουλούπι" του Ibiza: το 80% κάνει μπαμ ότι έχει στοκαριστεί και βαφτεί άσχημα - να φταίει άραγε το καμπυλωτό του σχήμα; :-P

Κλείνοντας, η άποψη μου είναι ότι το C4 είναι πιο ολοκληρωμένο και ιδιαίτερο, αλλά το Ibiza πιο "ανήσυχο". Από αξιοπιστία, δε βγάζεις άκρη, ίδια κατηγορία παίζουν πάνω κάτω, από όσα έχω δει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 15:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Οκτ 2016, 03:52
Δημοσιεύσεις: 1465
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Νικο εχω ηδη οδηγησει και τα δυο, θεωρω οτι το c4 ειναι μια κλαση πανω. Και να φανταστεις ηταν το 14αρι. Παντως εχεις πολυ δικιο σε αυτο με την ενεργητικη ασφαλεια

Φιλε Μανωλη πολυ καλη η ιδεα σου με τα αναλωσιμα, θα το κανω. Ξερεις μηπως ποια μαρκα αεριου καθεται καλυτερα σε αυτους τους κινητηρες της σιτροεν(1.4,1.6)?

Vil(το ονομα σου?) το ψαχνω σχεδον απο το καλοκαιρι αλλα οντως απ οτι βλεπω θελει κι αλλο ψαξιμο. Αυτο που λες περι χιλιομετρων, μπορουμε να το ελεγξουμε με καποιον τροπο? Γιατι οπως ειπες καποια ειναι απο εμπορο και το φοβαμαι

Νικολαε το c2 1.1 θα ειναι καλο ομως για ταξιδια? Σκεφτομουν για 1.100 αλλα το απεριψα με το σκεπτικο οτι δεν θα αντεξει καλοκαιρι και χριστουγεννα διακοπες φορτωμενο. Ισως να εχω και αδικο βεβαια

Νικ αυτο με τον συμπιεστη του a/c δεν το ηξερα, ειναι θεμα στα ιμπιζα γενικα? Ειχα ακουσει τα κλασικα, πολλαπλασιαστες, ελατηρια πιστονιων, χαζα ηλεκτρολογικα και τριξιματα. Οπως και για το c4 εχω ακουσει φλατζες κεφαλης(κυριως στα 1.4), εγκεφαλους, και επισης ηλεκτρολογικα. Μου ξεφευγει κατι? Αυτο που λες για την σβελταδα, δεν σκαω κιολας αλλα να πω την αμαρτια μου τα ζοριζω αρκετα τα αυτοκινητα. Το zx πχ. δουλευε μονιμως στους κοφτες, σε διαδρομες στο βουνο που πηγαινα να χρονομετρησω, σκεφτειτε αλλαζα τακακια μια φορα τον μηνα, και δεν εβγαζε κιχ. Και τελος φυσικα θεωρω απιστευτα ανωτερο και πιο ιδιαιτερο εξωτερικα το c4 :D

_________________
Χρήστος


Citroen C4 1.6 Exclusive - Η κορόνα μου
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διλλημα για επιλογη αυτοκινητου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Οκτ 2016, 15:07 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Reizakos έγραψε:
Νικολαε το c2 1.1 θα ειναι καλο ομως για ταξιδια? Σκεφτομουν για 1.100 αλλα το απεριψα με το σκεπτικο οτι δεν θα αντεξει καλοκαιρι και χριστουγεννα διακοπες φορτωμενο. Ισως να εχω και αδικο βεβαια



Σε αυτό μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, γιατί είχα το 1.1 πριν.
Για 1-2 άτομα, είναι υπέροχο, κάνει ταξίδι ευχάριστα και πολύ οικονομικά.
Εάν το γεμίσεις (4 άτομα) + τις όποιες αποσκευές σας, θα είσαι λίγο της υπομονής.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα, φυσικά, είναι το καλοκαίρι, όπου φουλ φορτίο και A/C σε συμβαδίζουν.
Υπέροχο σε όλα τα άλλα, γενικώς και ειδικώς.


Το 14αράκι ελαφρώς πιο ολοκληρωμένο και με την στοιχειώδη επάρκεια δύναμης για φουλ φορτίο. Ασε που παίζουν και πιο χαμηλά σε τιμές, πλέον.


Καμία σχέση με το 16V Ibiza σε απόδοση, βέβαια.
Το C4 1.4, επίσης ψοφιμάκι, αλλά αξιοπρεπέστατο σε όλους τους τομείς και θεωρώ, πιο ολοκληρωμένο από τον Ισπανό.
Εάν μπορέσεις να πας στην 1.6, θα κλείσει οριστικά το θέμα σου :) :)

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 3 [ 43 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Δημοψήφισμα για αγορά αυτοκινήτου makry...mallis
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: MAKRY...MALLIS
Απαντήσεις: 55
Εγκατάσταση φωτών ημέρας αυτοκινητου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: InsertCoinToJoin
Απαντήσεις: 1
Κλοπή αυτοκινήτου
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Bill30f
Απαντήσεις: 10
Ανοίγει το Ελληνικό Μουσείο Αυτοκινήτου
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 11
Επιλογή ανάρτησης C3 1.1 2006
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 13
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron