Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 27 Απρ 2024, 02:34 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Οκτ 2018, 22:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Από τη μια πλευρά "Ντροπή" τους.
H Ford στο Focus φοράει Primacy 4 στη βασική έκδοση και στο Fiesta που πήρα φοράει Michelin Pilot Sport 4.
Σε κατηγορία τιμής πολλαπλάσια χαμηλότερη από Mercedes.

Αν το δουμε από άλλη οπτική όμως, και βασιζόμενοι στο άρθρο που παρέθεσες, ανεξαρτήτως εγκυρότητας, αναφέρεται σε 17άρα ζάντα για S class.
Ποιά S-class έχει 17άρα ζάντα? Ή ποιός θα πάρει S-class με τη βασική ζάντα ? (Δηλαδή 17άρα).
17άρα ζάντα έχω εγώ σε Supermini με 4 μέτρα μήκος. Ποιός θα βάλει 17άρα σε αυτοκίνητο 200.000€ ?

Άρα απλά το έβαλαν για να βάλουν και μια "βασική" έκδοση που να δείχνει "φθηνή" σε περίπτωση που 1 στο εκατομμύριο ζητήσει τη βασική έκδοση μιας S class.

H Mercedes φοράει πραγματικά από όλες τις Premium μάρκες. Continental, Bridgestone, Pirelli και στα πολύ Σπόρ μοντέλα Michelin.

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Οκτ 2018, 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
barracuda έγραψε:
καμία η σχέση αυτό που γράφω εγώ με αυτό που προφανώς ίδρωσες και να το βρείς... :D εγω θα σου αφιερώσω τα αποκλειστικά πρώτης τοποθέτησης λάστιχα της michelin για τη bugatti hiron με τα 1500 άλογα μιας και καμία άλλη μάρκα δεν έχει τη γόμα για τη δύναμη και τα 420+κλμ του αυτοκινήτου...
Εικόνα
pacific rim ending


Και όχι μόνο αυτό. Τα λάστιχα είναι αποκλειστική κατασκευή και συνεργασία. Είναι ειδικό μοντέλο για Bugatti Chiron . Koστίζουν 40.000 € και θέλουν άμεση αντικατάσταση μετά από κάθε φορά που πιάνει το αμάξι την τελική του ταχύτητα για περισσότερο από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα(Νομίζω 15 λεπτά) ή κάθε 4.000 χιλιόμετρα.

Δηλαδή κάθε φορά που πιάνει τελική, θέλει και λάστιχα.
Ούτε αυτά δεν αντέχουν μακροχρόνια τέτοιες ταχύτητες. :D

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2018, 09:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
johnis έγραψε:
Από τη μια πλευρά "Ντροπή" τους.

Αν το δουμε από άλλη οπτική όμως, και βασιζόμενοι στο άρθρο που παρέθεσες, ανεξαρτήτως εγκυρότητας, αναφέρεται σε 17άρα ζάντα για S class.
Ποιά S-class έχει 17άρα ζάντα? Ή ποιός θα πάρει S-class με τη βασική ζάντα ? (Δηλαδή 17άρα).
17άρα ζάντα έχω εγώ σε Supermini με 4 μέτρα μήκος. Ποιός θα βάλει 17άρα σε αυτοκίνητο 200.000€ ?
H Mercedes φοράει πραγματικά από όλες τις Premium μάρκες. Continental, Bridgestone, Pirelli και στα πολύ Σπόρ μοντέλα Michelin.


Άλλαξα φανελάκι επειδή ιδρώνω πολύ :P και αφού αμφισβητείς και το άρθρο, δείτε και αυτό
https://www.hankooktire.com/global/abou ... 61790.html
και αυτό
https://www.start84.nl/hankook-and-the- ... nheimring/

Τα πράματα έχουν αλλάξει και κανείς δεν "ντρέπεται" να συνεργαστεί με οιονδήποτε αργεί να βγει αυτό που θέλουν.
https://www.autosport.com/f1/news/13843 ... e-contract

Και κανείς δεν αμφισβητεί την Τεχνολογία που αναπτύσσει και η Michelin που έχει ένα παραδοσιακό χαρτί που κανένας δεν έχει άλλος που λέγεται κέντρο μελέτης του δέντρου του Καουτσούκ και πειραματικές καλλιέργειες δίδοντας τεχνογνωσία στους μικροπαραγωγούς στην Ταιλάνδη, Ινδονησία και όπου αλλού.
Επομένως, η HANKOOK έχει μπεί και αυτή στο Champinos League. Και κρίμα που η michelin ειναι η μόνη ευρωπαική εταιρεία που απέμεινε στην Α Εθνική...
Σε ότι δε αφορά την S-class χωρίς να είναι ένα λαικό αυτοκίνητο, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που θα την δεις με βασικό εξοπλισμό π,χ σε ταξί ή σε στόλους μεταφοράς στελεχών- επισκεπτών. Πάντως στο Λουξεμβούργο και το Μόναχο που πάω συχνά ποιο πολλές 7αρες BMW βλέπω παρά Citroen C5 :laugh

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2018, 10:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Αυτό έλειπε να αμφισβητήσουμε τη Michelin και την Pirelli. Και μερικές άλλες.
Είναι σε τέτοιο επίπεδο που δεν τις αγγίζει κανείς ακόμα.

Η συζήτηση ξεκίνησε από το Αν η Hankook ανήκει στην "Premium" κατηγορία κατασκευαστών.
Που εκεί σίγουρα δεν ανήκει.
Είναι στο ακριβώς από κάτω σκαλοπάτι. Όπως και πολλές άλλες γνωστές φίρμες με πολύ καλά ελαστικά.

Ως προς την S-class, απλά δίνεις ενα ποσό παραπάνω και βάζεις ότι λάστιχο θέλεις. Όπως κάνουν οι περισσότεροι κατασκευαστές. (Δίνουν τέτοιο δικαίωμα)

Ο κάθε κατασκευαστής επιλέγει ελαστικά με βάση τη χαμηλότερη προσφορά συνήθως.
Γι αυτό και η Citroen έκοψε την πολλή συνεργασία με τη Michelin από το 2016 και μετά.
Παρόλο που είναι Γαλλικές και οι 2.

Εσύ σαν πολίτης, ποιός ο λόγος να επιλέξεις ένα Hankook έναντι ενός premium ελαστικού ?

Αν δεν είναι το κόστος, ποιός είναι ο λόγος ?
Εγώ βλέπω οτι απλά έχει ένα μεγαλύτερο vfm από ένα premium.

Εκτός από το Ventus Prime 3 που είναι αρκετά ανταγωνιστικό, ποιό άλλο της Hankook στέκεται αντάξια στον ανταγωνισμό?
Με μόνο ένα αρκετά καλό λάστιχο την ονομάζουμε "premium" και "κορυφαία" ?

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2018, 11:49 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
johnis έγραψε:
Αυτό έλειπε να αμφισβητήσουμε τη Michelin και την Pirelli. Και μερικές άλλες.
Είναι σε τέτοιο επίπεδο που δεν τις αγγίζει κανείς ακόμα.

Η συζήτηση ξεκίνησε από το Αν η Hankook ανήκει στην "Premium" κατηγορία κατασκευαστών.
Που εκεί σίγουρα δεν ανήκει.
Είναι στο ακριβώς από κάτω σκαλοπάτι. Όπως και πολλές άλλες γνωστές φίρμες με πολύ καλά ελαστικά.

Ως προς την S-class, απλά δίνεις ενα ποσό παραπάνω και βάζεις ότι λάστιχο θέλεις. Όπως κάνουν οι περισσότεροι κατασκευαστές. (Δίνουν τέτοιο δικαίωμα)

Ο κάθε κατασκευαστής επιλέγει ελαστικά με βάση τη χαμηλότερη προσφορά συνήθως.
Γι αυτό και η Citroen έκοψε την πολλή συνεργασία με τη Michelin από το 2016 και μετά.
Παρόλο που είναι Γαλλικές και οι 2.

Εσύ σαν πολίτης, ποιός ο λόγος να επιλέξεις ένα Hankook έναντι ενός premium ελαστικού ?

Αν δεν είναι το κόστος, ποιός είναι ο λόγος ?
Εγώ βλέπω οτι απλά έχει ένα μεγαλύτερο vfm από ένα premium.

Εκτός από το Ventus Prime 3 που είναι αρκετά ανταγωνιστικό, ποιό άλλο της Hankook στέκεται αντάξια στον ανταγωνισμό?
Με μόνο ένα αρκετά καλό λάστιχο την ονομάζουμε "premium" και "κορυφαία" ?
Ρε Γιάννη ηρεμήστε λίγο! Τείνουμε να καταντήσουμε με τα Michelin, όπως κάποιοι με συγκεκριμένες μάρκες αυτοκινήτων με τα premium και ξε-premium. Τι είναι δηλαδή το premium για τα λάστιχα; Επειδή έβαλες ένα πίνακα που δεν είχε τα Hankook και δε ξέρω και εγώ ποια άλλη;

Μη γίνεστε θύματα του marketing των εταιριών. Σαν να βλέπεις να τσακώνονται για iphone και Samsung για mac και Microsoft για VW και άλλα. Κανείς δεν έχει κάτι διαφορετικό που δεν έχουν οι άλλοι, ηρεμήστε, απλά κάποιοι υπερτερούν σε σημεία αλλού και άλλοι σε άλλα.

Πάμε λίγο γιατί είπατε με τον Barracuda ένα σωρό ανακρίβειες. Πρώτον τα 42.000$ που ήθελαν τα Michelin της VEYRON, ήταν τόσα γιατί χρειάζονταν ειδικός τρόπος τοποθέτησης επάνω στη ζάντα, ειδικός εξοπλισμός, ειδικά συνεργεία κλπ κλπ. Της Chiron είναι κατά πολύ φθηνότερα. Άρα είναι χειρότερα κατά το σκεπτικό σου;; https://www.motor1.com/news/180923/buga ... -cost/amp/

Επίσης είναι αστείος ο τρόπος που αντιμετωπίστηκε το παράδειγμα S-Class/Hankook.. Δε μπορεί να λέμε "δείξε μου ένα σοβαρό αμάξι που έχει πρώτης τοποθέτησης Hankook" και όταν στο δείχνουν να λες "και ποιος θα πάρει S-Class με 17αρες".

Έτσι για την ιστορία, η Hankook προμηθεύει το πρωτάθλημα DTM. Η pirrelli την F1(από το 2010, πριν ήταν Goodyear), η Goodyear το NASCAR, η Michelin την Formula E, MICHELIN-PIRRELI-DMACK το WRC. Αν η Michelin ήταν η καλύτερη όλων θα τα είχε όλα...

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν το σκεπτικό σας. Επίσης είναι λάθος που θεωρείτε ότι το "μόνο σωστό λάστιχο" είναι το Michelin Pilot Sport 3/4/5. Συγγνώμη παιδιά, αλλά πρέπει να καταλάβετε ότι δεν έχουν όλοι οι καταναλωτές τις ίδιες ανάγκες και τις ίδιες απαιτήσεις και κάτι που αρέσει εσένα, μπορεί να είναι κουραστικο για εμένα ή κάποιον άλλον. Για αυτό και η αγορά έχει τα πάντα.

Κάτι τελευταίο που προσθέτω. Η Hankook είναι η 7η μεγαλύτερη κατασκευάστρια εταιρεία ελαστικών στον κόσμο. Πρώτη τοποθέτηση δεν έχει μόνο η S Class, αλλά και η E και η C, όπως και BMW Lexus και Toyota.

Τέλος δείτε εδώ κατατάξεις του Ventus Prime 3, που σε πολλά τεστ έχει πάρει την πρωτιά και σε αρκετά είναι μέσα στην πρώτη 3αδα.

Είναι δυνατόν τώρα να λέτε ότι μια τέτοια εταιρία είναι από το "κάτω ράφι";

Δεν καίγομαι ρε παιδιά. Michelin έβαλα κι εγώ, αλλά δεν μπορώ να χτυπιεμαι πως επειδή τα έβαλα είναι ντε και καλά η καλύτερη μάρκα. Αυτό λέγεται εγωισμός του καταναλωτή και δε προσφέρει τίποτα σε κάποιον που θέλει να ψαχτει για να δει τι λάστιχα θα βάλει.


Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2018, 13:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
Σταύρο την άλλη φορά δεν θα βάλω michelin

_________________
DS3 THP


Τελευταία επεξεργασία από Lohias^ και Κυρ 07 Οκτ 2018, 13:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Off-topic, προσβλητικοι χαρακτηρισμοί


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2018, 13:21 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
barracuda έγραψε:
Σταύρο την άλλη φορά δεν θα βάλω michelin
Δημήτρη καταρχήν αν είδες εγώ θα βάλω Michelin, αλλά προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός στην κρίση μου. Και αν δε μου κάνουν θα πω την γνώμη μου από αυτό που βίωσα. Δε συμφωνώ με τη θεοποίηση καμιας φίρμας.

Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2018, 14:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
Σταύρο σβήσε όλο το πόστ δεν μου αρέσουν οι διάλογοι στα μισόλογα μου...

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2018, 16:14 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Παιδιά να προσέχουμε λίγο γιατι ξεφευγει το θεμα με αποτέλεσμα να αποπροσανατολίσουν αυτόν που θέλει να μάθει.
Πράγματι δεν είναι σωστό να θεοποιούνμε κάτι επειδή το έχουμε τοποθετήσει στο αυτοκίνητό μας. Πρέπει να είμαστε αντικειμενικοι.

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2018, 16:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
θα καταθέσω την εμπειρία μου για τα Hankook και ίσως βοηθήσει. Κατά την γνώμη μου ειναι ένα πολύ καλό λάστιχο το ventus prime 3 k125 και κοιτάει στα μάτια στην διάσταση 215/55/16 αυτά που παραδοσιακά θεωρούμε premium. Δεν είναι michelin primacy που φορούσε το αυτοκίνητο σε πρώτη τοποθέτηση και πλησιάζει (δηλαδή σε κάποια σημεία είναι καλύτερο σε καποια υστερεί) στο continental premium contact που επίσης έχω φορέσει. Ειναι κλάσεις ανώτερο από το barum αλλά δεν βγάζει τα ίδια χιλιόμετρα.
Οι ψύλλοι για την Hankook μπήκαν στα αυτιά μου προ τριετίας όταν σε συζήτηση για χειμωνιάτικα άνθρωποι του χώρου φορούσαν την μάρκα και μου είπαν "παν πολύ καλά στο χιόνι ίσως καλύτερα και απο μισελέν" E, όταν ήρθε ή ώρα της αντικατάστασης των barum και αφού άκουσα και την προτροπή του bakevag που το περπάτησε σε σειρά 2 και μιας και η τιμή ήταν πολύ καλή τα έβαλα και επίσης τα δοκίμασα και στο beetle προικώο του αδερφού.
Επειδή γράφω πολύ χιλιόμετρο άλλαξα δυο συνολικά έχω δοκιμάσει 6 ως τώρα. Εκεί που δεν τα πάει καλά είναι στην εκκίνηση σε στεγνό υπο γωνία και ίσως στον θόρυβο.
Ενθουσιασμένος με την επιλογή μου το έψαξα παραπάνω και τότε έμαθα ότι το εργοστάσιο είναι στην Ουγγαρία (τα δικά μου όμως ειναι τσάινα) και οτι πλεόν ειναι πρώτη τοποθέτηση σε πολλά μοντέλα και μάλιστα γρήγορα.
Ακόμα και σήμερα όμως ορκίζομαι στην μισλέν και πάντα αυτά κοιτάω. Επειδή τα αγόρασα απο χονδρέμπορα παραεισαγωγή η τιμη που είχε για μισλέν ήταν πολύ απαγορευτική και έτσι τα επέλεξα. Αλλά, όπως στο αντισκωριακό ορκίζομαι στο wd40 ότι και να με πούν, στο μακαρόνι del checco και στην ηλεκτρική miele έτσι και στα λαστιχοειδή ,μισλέν.
Και έχω επισκεφθεί και εργοστάσια και παραγωγούς και προς τιμήν τους όλοι πρώτα μιλάν για το μισλέν και μετά όλα τα άλλα. Άλλωστε, πολλες μάρκες π.χ marangoni φτιάχνουν την κάσσα και το απ εξω που ειναι το πέλμα το πέρνουν απο άλλους π.χ goodyear και μετά το βουλκανίζουν σε ελαστικό
Και μπορώ να πω οτι έχω δοκιμάσει πάνω απο 15 μάρκες ελαστικών και σε στεγνό και σε χειμωνιάτικο.

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2018, 16:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Απαντάω καθαρά στον Vpafi. Γιατί δεν έχω χρόνο να απαντήσω στα υπόλοιπα προς το παρόν.
Βαγγέλη αν θυμάσαι φοράω Pilot Sport 4 και μάλιστα έχω αλλάξει 2 τετράδες μέσω "εγγύησης" της Michelin επειδή η πρώτη τετράδα έτρεμε.
Με την πρώτη τετράδα έκανα 7000 χιλιόμετρα και με την καινούργια έχω 3000.

Όταν ο Σταύρος έψαχνε για το δικό του C4. Ήμουν ο μοναδικός που του είπε να ΜΗ βάλει Pilot Sport 4. (φώτο παρακάτω)
Eπομένως Δεν του πρότεινα να βάλει ότι φοράω και εγώ. Ακριβώς επειδή δεν ταιριάζει στην οδήγησή του, και κατά πάσα πιθανότητα θα τον κουράσουν, θα του ανεβάσουν κατανάλωση και θα διαρκέσουν λιγότερο.
Οι λόγοι που δύσκολα θα φύγω από Michelin είναι επίσης λίγο-πολύ γραμμένοι στη φώτο παρακάτω.

Ως προς τη "θεοποίηση" δεν την έκανα εγώ. Αλλά οι πολυάριθμες διακρίσεις που έχει σαρώσει το συγκεκριμένο ελαστικό.
Θα βαρεθείς να τις μετράς.
Επίσης όταν μιλάμε για Michelin, μιλάμε για δρομίσια ελαστικά, sport δρομίσια και super sport δρομίσια. Στις άλλες κατηγορίες δεν είναι τόσο καλή. Ή μάλλον υπάρχουν πολύ ανταγωνιστικότερες προτάσεις.
Παρόλαυτα δεν θα με δείς πουθενά να προτείνω σε άλλους το συγκεκριμένο λάστιχο.
Μόνο σε κάποιον που θα πει οτι το κυνηγάει πολύ.

Δεν είναι θέμα "φίρμας" είναι θέμα συγκεκριμένου μοντέλου κάθε φορά.
Και το Energy Saver που το έκραζα επανειλημμένως μέχρι που επιτέλους το πέταξα, της Michelin είναι.
Όσο τέλειο μου φαίνεται το Pilot, τόσο "άθλιο" μου φάνηκε το Energy.

Όσο καλό είναι το Hankook Ventus Prime 3, τόσο "κακά" είναι κάποια άλλα της μοντέλα. Γι αυτό και δεν ακούγεται κανένα άλλο μοντέλο.
Και γι αυτό όταν ακούς Michelin το μυαλό πάει σε Primacy, Pilot Exalto, Pilot Sport, Pilot Super Sport, Pilot Sport Cup κλπ.
Δεν είναι μόνο αυτά τα μοντέλα που βγάζει η μάρκα. Βγάζει και πολλά άλλα. Αλλά σε αυτά αγγίζει την Κορυφή.
Δεν φημίζεται πχ. για τα καλά της All-Season ή για off-road ελαστικά.

Επίσης πιστώνω στη Michelin το εξαιρετικό After Sales. Με 360€(-50€ που μου πήρε ο λαστιχάς τα Energy, δηλαδή 310€ από την τσέπη μου) που έδωσα για μια τετράδα, πήρα δύο. Και την πρώτη την κράτησα 7000 χιλιόμετρα. Δεν είναι και λίγα.
Ο εκπρόσωπος με άφησε να κάνω τις δοκιμές μόνος μου, χωρις να είναι καν μέσα στο αυτοκίνητο. Δηλαδή θα μπορούσα ενώ έφταιγε το αυτοκίνητο, να πω εγώ πως φταίνε τα λάστιχα μόνο και μόνο για να μου δώσουν καινούργια.

Εννοείται πως δεν έκανα κάτι τέτοιο. Τα λάστιχα είχαν όντως πρόβλημα. Η δεύτερη τετράδα είναι τέλεια.

Εικόνα

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2018, 17:06 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
grekoulis έγραψε:
θα καταθέσω την εμπειρία μου για τα Hankook και ίσως βοηθήσει. Κατά την γνώμη μου ειναι ένα πολύ καλό λάστιχο το ventus prime 3 k125 και κοιτάει στα μάτια στην διάσταση 215/55/16 αυτά που παραδοσιακά θεωρούμε premium. Δεν είναι michelin primacy που φορούσε το αυτοκίνητο σε πρώτη τοποθέτηση και πλησιάζει (δηλαδή σε κάποια σημεία είναι καλύτερο σε καποια υστερεί) στο continental premium contact που επίσης έχω φορέσει. Ειναι κλάσεις ανώτερο από το barum αλλά δεν βγάζει τα ίδια χιλιόμετρα.
Οι ψύλλοι για την Hankook μπήκαν στα αυτιά μου προ τριετίας όταν σε συζήτηση για χειμωνιάτικα άνθρωποι του χώρου φορούσαν την μάρκα και μου είπαν "παν πολύ καλά στο χιόνι ίσως καλύτερα και απο μισελέν" E, όταν ήρθε ή ώρα της αντικατάστασης των barum και αφού άκουσα και την προτροπή του bakevag που το περπάτησε σε σειρά 2 και μιας και η τιμή ήταν πολύ καλή τα έβαλα και επίσης τα δοκίμασα και στο beetle προικώο του αδερφού.
Επειδή γράφω πολύ χιλιόμετρο άλλαξα δυο συνολικά έχω δοκιμάσει 6 ως τώρα. Εκεί που δεν τα πάει καλά είναι στην εκκίνηση σε στεγνό υπο γωνία και ίσως στον θόρυβο.
Ενθουσιασμένος με την επιλογή μου το έψαξα παραπάνω και τότε έμαθα ότι το εργοστάσιο είναι στην Ουγγαρία (τα δικά μου όμως ειναι τσάινα) και οτι πλεόν ειναι πρώτη τοποθέτηση σε πολλά μοντέλα και μάλιστα γρήγορα.
Ακόμα και σήμερα όμως ορκίζομαι στην μισλέν και πάντα αυτά κοιτάω. Επειδή τα αγόρασα απο χονδρέμπορα παραεισαγωγή η τιμη που είχε για μισλέν ήταν πολύ απαγορευτική και έτσι τα επέλεξα. Αλλά, όπως στο αντισκωριακό ορκίζομαι στο wd40 ότι και να με πούν, στο μακαρόνι del checco και στην ηλεκτρική miele έτσι και στα λαστιχοειδή ,μισλέν.
Και έχω επισκεφθεί και εργοστάσια και παραγωγούς και προς τιμήν τους όλοι πρώτα μιλάν για το μισλέν και μετά όλα τα άλλα. Άλλωστε, πολλες μάρκες π.χ marangoni φτιάχνουν την κάσσα και το απ εξω που ειναι το πέλμα το πέρνουν απο άλλους π.χ goodyear και μετά το βουλκανίζουν σε ελαστικό
Και μπορώ να πω οτι έχω δοκιμάσει πάνω απο 15 μάρκες ελαστικών και σε στεγνό και σε χειμωνιάτικο.
Πολύ ισορροπημένη η άποψή σου. Μπορώ να πω ότι αυτή ακριβώς αποκόμισα διαβάζοντας πολλά reviews από περιοδικά και χρήστες για τα Hankook. Ότι δηλαδή δεν είναι το κορυφαίο λάστιχο στην κατηγορία του, αλλά έχει κορυφαίο VFM, αρκετά δυνατά σημεία και ασφαλώς κάποια τρωτά.

Προσωπικά σκέφτηκα να τα βάλω, αλλά η τιμή που μου είπαν στα Χανιά στα 325€ ήταν απαγορευτική για τα Ventus Prime 3 και προτίμησα τα Primacy 4 στα 300€. Αλλά αν τα έβρισκα 240-260 τα είχα βάλει με κλειστά μάτια, γιατί όπως συνεχίζω να υποστηρίζω η Hankook είναι μια πολύ σοβαρή εταιρεία, και όχι ένα low cost brand, όπως Kormoran-LingLong-Bravuris-Tigar-Rigen ++++ Γιατί οι τελευταίες έχουν συγκεκριμένο σκοπό low cost. Ούτε τεχνολογίες παίρνουν, ούτε r&d δανείζονται. Πλέουν στα δικά τους νερά. Δε καταδικάζω την επιλογή τους αλίμονο, απλά μιλάμε για να είμαστε αντικειμενικοί.

Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2018, 17:20 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
johnis έγραψε:
Απαντάω καθαρά στον Vpafi. Γιατί δεν έχω χρόνο να απαντήσω στα υπόλοιπα προς το παρόν.
Βαγγέλη αν θυμάσαι φοράω Pilot Sport 4 και μάλιστα έχω αλλάξει 2 τετράδες μέσω "εγγύησης" της Michelin επειδή η πρώτη τετράδα έτρεμε.
Με την πρώτη τετράδα έκανα 7000 χιλιόμετρα και με την καινούργια έχω 3000.

Όταν ο Σταύρος έψαχνε για το δικό του C4. Ήμουν ο μοναδικός που του είπε να ΜΗ βάλει Pilot Sport 4. (φώτο παρακάτω)
Eπομένως Δεν του πρότεινα να βάλει ότι φοράω και εγώ. Ακριβώς επειδή δεν ταιριάζει στην οδήγησή του, και κατά πάσα πιθανότητα θα τον κουράσουν, θα του ανεβάσουν κατανάλωση και θα διαρκέσουν λιγότερο.
Οι λόγοι που δύσκολα θα φύγω από Michelin είναι επίσης λίγο-πολύ γραμμένοι στη φώτο παρακάτω.

Ως προς τη "θεοποίηση" δεν την έκανα εγώ. Αλλά οι πολυάριθμες διακρίσεις που έχει σαρώσει το συγκεκριμένο ελαστικό.
Θα βαρεθείς να τις μετράς.
Επίσης όταν μιλάμε για Michelin, μιλάμε για δρομίσια ελαστικά, sport δρομίσια και super sport δρομίσια. Στις άλλες κατηγορίες δεν είναι τόσο καλή. Ή μάλλον υπάρχουν πολύ ανταγωνιστικότερες προτάσεις.
Παρόλαυτα δεν θα με δείς πουθενά να προτείνω σε άλλους το συγκεκριμένο λάστιχο.
Μόνο σε κάποιον που θα πει οτι το κυνηγάει πολύ.

Δεν είναι θέμα "φίρμας" είναι θέμα συγκεκριμένου μοντέλου κάθε φορά.
Και το Energy Saver που το έκραζα επανειλημμένως μέχρι που επιτέλους το πέταξα, της Michelin είναι.
Όσο τέλειο μου φαίνεται το Pilot, τόσο "άθλιο" μου φάνηκε το Energy.

Όσο καλό είναι το Hankook Ventus Prime 3, τόσο "κακά" είναι κάποια άλλα της μοντέλα. Γι αυτό και δεν ακούγεται κανένα άλλο μοντέλο.
Και γι αυτό όταν ακούς Michelin το μυαλό πάει σε Primacy, Pilot Exalto, Pilot Sport, Pilot Super Sport, Pilot Sport Cup κλπ.
Δεν είναι μόνο αυτά τα μοντέλα που βγάζει η μάρκα. Βγάζει και πολλά άλλα. Αλλά σε αυτά αγγίζει την Κορυφή.
Δεν φημίζεται πχ. για τα καλά της All-Season ή για off-road ελαστικά.

Επίσης πιστώνω στη Michelin το εξαιρετικό After Sales. Με 360€(-50€ που μου πήρε ο λαστιχάς τα Energy, δηλαδή 310€ από την τσέπη μου) που έδωσα για μια τετράδα, πήρα δύο. Και την πρώτη την κράτησα 7000 χιλιόμετρα. Δεν είναι και λίγα.
Ο εκπρόσωπος με άφησε να κάνω τις δοκιμές μόνος μου, χωρις να είναι καν μέσα στο αυτοκίνητο. Δηλαδή θα μπορούσα ενώ έφταιγε το αυτοκίνητο, να πω εγώ πως φταίνε τα λάστιχα μόνο και μόνο για να μου δώσουν καινούργια.

Εννοείται πως δεν έκανα κάτι τέτοιο. Τα λάστιχα είχαν όντως πρόβλημα. Η δεύτερη τετράδα είναι τέλεια.

Εικόνα

Γιάννη μου νομίζω ότι μάλλον παρεξηγήθηκαν τα γραφόμενα μου. Μιλάω γενικά στο να είμαστε αντικειμενικοί στις απόψεις μας πάνω σε κάτι να μπορούμε να βοηθήσουμε αυτούς που μας διαβάζουν. Δεν θεώρησα ότι ήσουν απόλυτος σε κάτι και το θεοποιησες. :thumb

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε vpafi για την δημοσίευση του/της: johnis
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 01 Νοέμ 2018, 15:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
67.520 χλμ.!

Είχαν άλλες 10Κ, τουλάχιστον. :laugh

Εικόνα

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 01 Νοέμ 2018, 15:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Ειχαν. Για σλικ.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 7 από 14 [ 198 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αλλαγή siderepeaters
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: jojepe
Απαντήσεις: 5
Αλλαγη ωρας
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Βαγγελης
Απαντήσεις: 1
Αλλαγη ιμαντας χρονισμου
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: anestisagg
Απαντήσεις: 1
Αλλαγή ψείρας στο τασάκι.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: akistab
Απαντήσεις: 21
ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΣΚΟ ΠΛΑΤΟ -ΒΟΛΑΝ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: ionian
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ