Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:40 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2018, 04:11 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα στην ομάδα !!! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα C4 THP. Υπήρξα κάτοχος ενός c4 1400cc παλιότερα και έχω αγαπήσει αυτό το αμάξι σαν σκάφος, αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχει αρκετά χιλιόμετρα (170.000) και δεν ξέρω καθόλου τον THP από θέμα αξιοπιστίας πιστεύετε αξίζει μια τέτοια αγορά ?
Υ.Γ. : έχει διαφορά η έκδοση VTS 1.6 THP με την VTRS αντίστοιχα

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/9254843/

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2018, 06:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Οκτ 2009, 12:12
Δημοσιεύσεις: 759
Δελεαστική τιμή, τα χιλιόμετρα προσωπικά δεν με τρομάζουν και στην θέση σου ίσως να προτιμούσα αμάξι με αυτά τα χιλιόμετρα και ιστορικό με αλλαγμένα 5-6 ψιλοακριβά πράγματα σε σχέση με ένα με λιγότερα και άγνωστο ιστορικό.
Η διαφορά vts vtrs είναι στο εξοπλισμό όπως πχ ηλεκτρικά αναδιπλούμενη καθρέπτες, αισθητήρες εργοστασιακοί μπρος-πίσω, μπεκ πλυστικής στα φανάρια, βαμμένα φιλέτα πλα'ι'νά, σαλόνι κλπ
Τον συγκεκριμένο κινητήρα τον προτιμώ από τον ατμοσφαιρικό ΕΡ με τα 120..

_________________
www.drakonakis.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2018, 07:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
:agree

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2018, 10:56 
Άβαταρ μέλους
Drakonakis έγραψε:
Δελεαστική τιμή, τα χιλιόμετρα προσωπικά δεν με τρομάζουν και στην θέση σου ίσως να προτιμούσα αμάξι με αυτά τα χιλιόμετρα και ιστορικό με αλλαγμένα 5-6 ψιλοακριβά πράγματα σε σχέση με ένα με λιγότερα και άγνωστο ιστορικό.
Η διαφορά vts vtrs είναι στο εξοπλισμό όπως πχ ηλεκτρικά αναδιπλούμενη καθρέπτες, αισθητήρες εργοστασιακοί μπρος-πίσω, μπεκ πλυστικής στα φανάρια, βαμμένα φιλέτα πλα'ι'νά, σαλόνι κλπ
Τον συγκεκριμένο κινητήρα τον προτιμώ από τον ατμοσφαιρικό ΕΡ με τα 120..


Το συγκεκριμένο σου φαίνεται για VTS ή VTRS ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2018, 11:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν 2013, 12:13
Δημοσιεύσεις: 691
Ως κάτοχος VTS, μπορώ να σου πω ότι αυτό είναι VTRS. Υποθέτω πως έφυγαν τα σηματάκια από το πλάι (το VTRS το τοποθετούσε, αν δεν κάνω λάθος, η ελληνική αντιπροσωπεία), και ο κάτοχος δεν μπήκε στον κόπο να τα αντικαταστήσει - νομίζω δε ότι από ένα σημείο και μετά έπαψαν να είναι διαθέσιμα. Το σηματάκι VTS κοστίζει κάπου 25Ε το τεμάχιο.

Ως προς τις διαφορές, τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα γράφει ο φίλος Drakonakis. Δε θα έπρεπε να σε απασχολεί (ok, κάθε εξτρά κομμάτι εξοπλισμού ή look καλό είναι), αλλά αν είναι τόσο σημαντικό για σένα, μπορώ να φωτογραφίσω το δικό μου και να επισημάνω τις διαφορές.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2018, 11:59 
Άβαταρ μέλους
NickNT έγραψε:
Ως κάτοχος VTS, μπορώ να σου πω ότι αυτό είναι VTRS. Υποθέτω πως έφυγαν τα σηματάκια από το πλάι (το VTRS το τοποθετούσε, αν δεν κάνω λάθος, η ελληνική αντιπροσωπεία), και ο κάτοχος δεν μπήκε στον κόπο να τα αντικαταστήσει - νομίζω δε ότι από ένα σημείο και μετά έπαψαν να είναι διαθέσιμα. Το σηματάκι VTS κοστίζει κάπου 25Ε το τεμάχιο.

Ως προς τις διαφορές, τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα γράφει ο φίλος Drakonakis. Δε θα έπρεπε να σε απασχολεί (ok, κάθε εξτρά κομμάτι εξοπλισμού ή look καλό είναι), αλλά αν είναι τόσο σημαντικό για σένα, μπορώ να φωτογραφίσω το δικό μου και να επισημάνω τις διαφορές.

Όχι δεν με απασχολεί αν είναι VTS ή όχι. Μικρές διαφορές !!! Πόσα χλμ έχει το δικό σου είσαι ευχαριστημένος από το αμάξι ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2018, 12:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
George9080 έγραψε:
Καλησπέρα στην ομάδα !!! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα C4 THP. Υπήρξα κάτοχος ενός c4 1400cc παλιότερα και έχω αγαπήσει αυτό το αμάξι σαν σκάφος, αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχει αρκετά χιλιόμετρα (170.000) και δεν ξέρω καθόλου τον THP από θέμα αξιοπιστίας πιστεύετε αξίζει μια τέτοια αγορά ?
Υ.Γ. : έχει διαφορά η έκδοση VTS 1.6 THP με την VTRS αντίστοιχα

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/9254843/

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Απο τη στιγμή που είναι απο έμπορο το μόνο που είναι σίγουρο είναι πως τα χιλιόμετρα δεν είναι πραγματικά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2018, 12:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν 2013, 12:13
Δημοσιεύσεις: 691
George9080 έγραψε:
Όχι δεν με απασχολεί αν είναι VTS ή όχι. Μικρές διαφορές !!! Πόσα χλμ έχει το δικό σου είσαι ευχαριστημένος από το αμάξι ?


Έχω 87Κ χλμ. Το ερώτημα σου δεν απαντιέται εύκολα, και εξηγούμαι:

Προσωπικά, για αυτό που ήθελα, αυτό που περίμενα, και αυτό που εν τέλει ζω καθημερινά, είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Περνούν σκέψεις για αλλαγή όσο περνά σιγά σιγά ο καιρός, αλλά δε (νιώθω ότι) έχω ακόμη πραγματικό κίνητρο ώστε να κάνω μία τέτοια κίνηση.

Ο λόγος δεν είναι ότι το αμάξι είναι άμεμπτο - είναι ότι απλά μου ταιριάζει, και δε με ενοχλούν τα όποια "στραβά" του! Το να βάζω 100άρα (οκ, είναι remapped, και δεν έχω επιλογή), δε με ενοχλεί γιατί κάνω λίγα χλμ. Το να συμπληρώνω λάδι, επίσης, για τον ίδιο λόγο (δε ξέρω καν αν έχει λογική ή αυξημένη κατανάλωση, γιατί λόγω λίγων χλμ ξεχνάω πότε και αν συμπλήρωσα - και ΟΧΙ, δε θα κρατάω excel, έλεος, ένα αμάξι είναι, να κι αν καίει, να κι αν δεν καίει!).

Από βλάβες: αντλία υψηλής (€450) και βαλβίδα φρένου για το cruise control (€25), και έχω αλλάξει ακρόμπαρο + μπαράκι ζαμφόρ (δε θυμάμαι τιμές, γύρω στα €100 να έκαναν αυτά;). Αυτές είναι τιμές αντιπροσωπείας - γενικά, πάντως, τα τακτικά σέρβις είναι αρκετά φθηνά. Ειρήσθω εν παρόδω, οι αντιπροσωπείες Citroen δε φαίνεται να γνωρίζουν και τόσο καλά τον THP... για "εξειδικευμένα" προβλήματα, θα πήγαινα σε πιο "έμπειρο" συνεργείο.

Το οδηγικό κομμάτι είναι θέμα γούστου, και λίγο πολύ έχεις ήδη μία ιδέα. Προσωπικά, ήθελα ένα σβέλτο all-rounder, και αυτό ακριβώς βρήκα. Αν θέλεις να βγάλεις γούστα σε ρυθμούς 10/10, κοίτα προς Renault RS μεριά.

Από κει και πέρα, ναι, ο THP θέλει προσοχή σε ζητήματα χρονισμού και καθαρισμού βαλβίδων - δεν έχει χρειαστεί όμως να κάνω κάτι ακόμη για αυτό. Σίγουρα έχει κάποια design flaws, δεν είναι σκυλί, και πολλά μπορούν να πάνε στραβά (π.χ. σε ένα αμάξι με 180Κ χλμ, πόση ζωή να έχει η τουρμπίνα;). Δεν παίζει όμως ρόλο η χρήση ή η τύχη; Τείνω να θεωρήσω πως αυτά είναι τα βασικότερα, και όχι τα χλμ αυτά καθαυτά.

Που θέλω να καταλήξω; Αν σε φρικάρει το ενδεχόμενο να σπαταλήσεις μερικά παραπάνω ευρώ από την τιμή αγοράς, τότε σκέψου το ξανά. Αν το αποδεχτείς, πιστεύω ότι θα χαρείς το αυτοκίνητο - όπως σου είπα, ήδη προβληματίζομαι πολύ για το τι να πάρω μετά και να μου αρέσει εξ'ίσου (δεδομένης πάντα της φοροληστείας - γιατί κατά τ'άλλα λιγουρεύομαι τα διάφορα δίλιτρα με περισσό πάθος). :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2018, 13:35 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Πολυ σωστη προσεγγιση. Λογοι καταναλωσης λαδιου ειναι επισης σωληνακια λαδιου προς κ/απο τουρμπινα, αλλα κυριως επικαθησεις εισαγωγης κ τσιμουχακια βαλβιδων.


Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2018, 14:02 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Στο μαγαζί του Πανου έχει αφήσει για πούλημα ο Γαβριήλ την c4 του είναι σε ασημί με 100000km και ολοκαίνουργια ελαστικά το δίνει γιατί πλέον η νέα του δουλειά του έδωσε astra ντίζελ.
Πάρε ένα τηλέφωνο να μάθεις λεπτομέρειες είναι στο Χαϊδάρι 2105820011.
Πες άμα θες ότι περνεις εκ μέρους μου.

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2018, 16:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Ο συγκεκριμενος παντως εμπορος, αν και πολυ ευκολα συμφωνω με τον Αιολο, δειχνει να μη τα γυρναε ιαν δει κανεις και τα χιλιομετρα των υπολοιπων που προσφερει.
Συμφωνω σε ολα με τον NickNT απο εκει και περα και δωσε βαση και στο ποστ του Νεκταριου..! :salute

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά C4 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 05 Απρ 2018, 06:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Οκτ 2009, 12:12
Δημοσιεύσεις: 759
George9080 έγραψε:
Drakonakis έγραψε:
Δελεαστική τιμή, τα χιλιόμετρα προσωπικά δεν με τρομάζουν και στην θέση σου ίσως να προτιμούσα αμάξι με αυτά τα χιλιόμετρα και ιστορικό με αλλαγμένα 5-6 ψιλοακριβά πράγματα σε σχέση με ένα με λιγότερα και άγνωστο ιστορικό.
Η διαφορά vts vtrs είναι στο εξοπλισμό όπως πχ ηλεκτρικά αναδιπλούμενη καθρέπτες, αισθητήρες εργοστασιακοί μπρος-πίσω, μπεκ πλυστικής στα φανάρια, βαμμένα φιλέτα πλα'ι'νά, σαλόνι κλπ
Τον συγκεκριμένο κινητήρα τον προτιμώ από τον ατμοσφαιρικό ΕΡ με τα 120..


Το συγκεκριμένο σου φαίνεται για VTS ή VTRS ?

VTRS όπως είπαν και τα άλλα παιδιά...

_________________
www.drakonakis.gr


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Τι σας έκαναν δώρο με την αγορά του αυτοκινήτου?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 278
Αγορα μεταχειρισμενου
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση DS5
Συγγραφέας: gmavro
Απαντήσεις: 96
Αγορά μεταχειρισμένου Citroen C2, 1.1 ή 1.4 ?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: vaggelis84
Απαντήσεις: 82
Νέα αγορά C4 diesel 1600cc 90HP...και αμέσως κιβώτιο;
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Johnfromhaidari
Απαντήσεις: 44
Ζητώ βοήθεια για αγορά C3 ΙΙ από Ιωάννινα.
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Translatoras
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια