Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:50 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υποψηφιος αγοραστης 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Ιούλ 2018, 13:02 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
To C4 diesel έχει από τα καλύτερα start/stop συστήματα, αν όχι το καλύτερο.

Το αυτόματο κιβώτιο είναι όντως περίεργο και νωχελικό στις αλλαγές ταχυτήτων.

Στην ενότητα του C4 Diesel θα πληροφορηθείς οτιδήποτε σχετικό με τα diesel.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υποψηφιος αγοραστης 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Ιούλ 2018, 16:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Πραγματικά το ss είναι απίστευτα ομαλό και πολύ καλύτερο από άλλες υλοποιήσεις που έχω δοκιμάσει. Το egs είναι πράγματι αργό στις αλλαγές και κάποιες φορές λίγο θορυβώδες αλλά προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου. Η όλη φυσιογνωμία του αυτοκινήτου συνηγορεί σε άνετες μετακινήσεις και αυτό το επιτυγχάνει σε εξαιρετικό βαθμό που άλλα αυτοκίνητα με "ευγενή" σηματάκια ούτε το φαντάζονται. Σου συνιστώ να διαβάσεις το σχετικό νήμα,θα βρεις απίστευτο όγκο πληροφοριών.

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υποψηφιος αγοραστης 1.6 THP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Ιούλ 2018, 16:20 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Aristos1908 έγραψε:
Καλημερα σας και παλι.. Χθες ειχα συζητηση με ενα φιλο ελληνα της Γερμανιας και μου ειπε να παρω diesel και πως ο νομος περι πετρελαίου δεν ειναι απαγορευτικος καθως ισχύει μονο σε μια κεντρικη οδό σε 2 πολεις..
Αρα θα μου συμφέρει καλυτερα το diesel καθως σε μακρινα ταξιδια θα εχω καλυτερη αποσβεση.
Αρα τωρα θα ψαχτω σε diesel και παλι μια επιλογη ειξαι το ιδιο μοντελο c4 1.6 diesel.
Γενικά αν εχετε να προτείνεται και κατι αλλο πολυ ευχαριστως να ακουσω τις γνωμες σας! Παντα σε αυτοματο σασμαν!
Και κατι τελευταιο.. Το αυτοματο σασμαν του c4 egs ειναι τοσο περιεργο και αργο οσο ειχα διαβασει? Δεν εχω βρει καπου που να περιγράφει αναλυτικά το συγκεκριμένο κιβώτιο. Οσοι έχετε εμπειρια απο το συγκεκριμενο πειτε μ την γνωμη σας! Ευχαριστω και παλι!


Πάντως αν επιλέξεις ντίζελ, μπορείς να πάρεις την facelift έκδοση όπου είναι euro6 και προς το παρόν δεν θα έχεις θέμα πουθενά.

Το κιβώτιο τώρα έχει τα καλά του αλλά και τα κακά του. Πρώτον δεν έχει την αίσθηση βουτύρου και δη των διπλοσυμπλεκτων DSG κλπ. Ωστόσο, μπορεί ο ειδικός τύπος να λέει διάφορα, εγώ όμως μια δυο φορές που οδήγησα μου φάνηκε εξαιρετικό. Είναι σίγουρα πιο γρήγορο από το να είσαι χειροκίνητος, αλλά είπαμε δεν συγκρίνεται με DSG.

Το θετικό του όμως είναι ότι έχει πολύ φθηνές βλάβες, που βέβαια δεν είναι τόσο βλάβες, αλλά κυρίως φυσιολογική φθορά. Μιλάμε για τον ενεργοποιητή ή τον δίσκο πλατό. Κάτι που θα εμφανιστεί στα 150.000-200.000χλμ. Έχουν γίνει εδώ κάποιες αναφορές. Έκαστη εδώ πάει γύρω στα 600-700€ και το ξεχνάς. Μετά έχεις πάλι καινούριο αμάξι.

Το DSG λοιπόν βούτυρο όπως ειπαμε, αλλά εαν σφαλει το κιβώτιο, κάτι που δε θα γίνει από απλή φθορά, αλλά μπορεί να εμφανιστεί και πολύ νωρίς, τότε κλαις. Σε διπλανό φόρουμ έχω συναντήσει παιδιά που έδωσαν μέχρι και 3000€ και το αμάξι δε έστρωνε και εμφανίζονταν άλλοι από κάτω και του έλεγαν "σκέπασε το και πούλησε το όσο είναι νωρίς". Ειδικά στα πρώτα DSG. Αυτό στο λέω για να συγκρίνεις.

Βέβαια στο facelift μοντέλο νομίζω εγκαταλείφθηκε αυτό το κιβώτιο και μπήκε ένα κλασσικό αυτόματο μετατροπέα ροπής το οποίο σαν κωδικό είχε "EAT6" όπως αυτού του κάκτου.
http://www.autoexpress.co.uk/citroen/c4 ... tic-review. Τα ρομποτιζέ είχαν σαν χαρακτηριστικό ETG, EGS ή MCP. Και τα ξεχωρίζεις με το ότι έχουν αυτιά πίσω από το τιμόνι και πολύ κοντό επιλογέα, όπως αυτό https://www.car.gr/classifieds/cars/view/13630736/

Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ C5 AIRCROSS
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: Thodoris78
Απαντήσεις: 28
Πιθανός αγοραστής Citroen Cactus, Τι να προσέξω?
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 21
Υποψηφιος αγοραστης c4
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: tarirs
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια