Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:18 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά μεταχειρισμένου C4 1.2 puretech
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Φεβ 2020, 16:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Φεβ 2020, 15:29
Δημοσιεύσεις: 6
Καλησπέρα καλο μήνα, νέος στο club, ίσως και με ενα Citroen σε λίγες μέρες.
Εχω κάποια ερωτήματα για το C4 1.2 puretech.
https://www.car.gr/25608210-citroen-c4-1-2-puretech
Μιλώντας για αυτο λοιπόν..
1) δεν εχω βρει παρόμοιο, ποσό κακο ειναι αυτο?
2) ειναι 130 ή 110 ? (νομιζω 130 έχουν κιβώτιο 6 σχέσεων)
3) γενικά οτιδήποτε πιστεύετε πως μπορει να μου φανεί χρήσιμο.
Ευχαριστω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C4 1.2 puretech
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Φεβ 2020, 16:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Από εξωτερικό είναι αυτό, δε νομίζω να ήρθε το 1.2 Ελλάδα..Προσωπικά είμαι κατά των λίγων κυβικών σε βαριά αμάξια..εκτός αν αλλάζεις συχνά αυτοκίνητο και δε σε απασχολεί και πολύ

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C4 1.2 puretech
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Φεβ 2020, 20:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Φεβ 2020, 15:29
Δημοσιεύσεις: 6
Το ότι δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα τέτοια, μπορεί να συναντήσω πρόβλημα στο μέλλον σε συντηρήσεις/ανταλλακτικά κτλπ?
Για την αγορά πάντως εμπιστεύομαι λίγο παραπάνω που το πουλάει η συγκεκριμένη εταιρεία και όχι μια μάντρα πχ.
Τα χιλιόμετρα και τα λεφτά ικανοποιητικά θα έλεγα, τι άποψη έχετε ?

Υγ. Στο τιμόνι βλέπω πολλά κουμπιά που δεν έχω ξαναδεί σε κανένα πετρελαίου είτε βενζίνης. (άρα μάλλον μιλάμε και για πλούσια έκδοση)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C4 1.2 puretech
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Φεβ 2020, 22:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Ε εντάξει ο κινητήρας αυτός έχει φορεθεί από πολλά άλλα μοντέλα, δε θα έχεις πρόβλημα με ανταλλακτικά..Από την άλλη εμένα μου χτυπάνε καμπανάκια κάποια πράγματα και δε θα το'παιρνα..δηλαδή:
-Χιλιόμετρα...δε ξέρεις πραγματικά πόσα έχει εκτός αν βρεις ηλεκτρονικό αρχείο από το εξωτερικό, ή βιβλίο service, το οποίο πρέπει να μελετήσεις προσεκτικά για....μαγειρέματα.
-Κινητήρας...1.2 turbo σε αμάξι 1300 κιλών..αυτό για μένα σημαίνει ότι σε μερικά χρόνια απλά δε θα έχω αμάξι..ή θα πρέπει να σκάσω κανα 2χίλιαρο για επισκευή κινητήρα..
Οπως και να έχει αυτά είναι προσωπικές απόψεις..η επιλογή δική σου :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C4 1.2 puretech
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Φεβ 2020, 22:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Απρ 2016, 10:34
Δημοσιεύσεις: 360
Koum έγραψε:
Το ότι δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα τέτοια, μπορεί να συναντήσω πρόβλημα στο μέλλον σε συντηρήσεις/ανταλλακτικά κτλπ?
Για την αγορά πάντως εμπιστεύομαι λίγο παραπάνω που το πουλάει η συγκεκριμένη εταιρεία και όχι μια μάντρα πχ.
Τα χιλιόμετρα και τα λεφτά ικανοποιητικά θα έλεγα, τι άποψη έχετε ?

Υγ. Στο τιμόνι βλέπω πολλά κουμπιά που δεν έχω ξαναδεί σε κανένα πετρελαίου είτε βενζίνης. (άρα μάλλον μιλάμε και για πλούσια έκδοση)

Αυτό πρέπει να είναι εισαγωγής.Γιατί τα κουμπιά που έχει στο κάτω μέρος του τιμονιού δεν υπήρχαν στις εκδόσεις που ερχόντουσαν στην Ελλάδα. Το δικό μου είναι βενζίνης με 110 άλογα στην έκδοση την μεσαία.Δεν έχω πρόβλημα.Το αυτοκίνητο είναι ροπάτο και οικονομικό.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C4 1.2 puretech
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Φεβ 2020, 16:26 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 10:45
Δημοσιεύσεις: 793
Τοποθεσία: Εδεσσα
Στο δικό μου c4 1.6 e-hdi υπάρχουν αυτά τα επιπλέον κουμπιά στο τιμόνι. Είναι μοντέλο Μαρτίου του 2011. Σε σχέση με αρκετούς φίλους τους φόρουμ, αυτή η έκδοση που έχω έχει επιπλέον πίσω φιμε τζάμια και δεύτερο κλειδί επίσης με τηλεχειρισμο. Για ποιον λόγο έγινε αυτή η αλλαγή, άγνωστο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 1.6 112ps e-Hdi STT attraction grey shark

Γιάννης

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C4 1.2 puretech
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Φεβ 2020, 09:10 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
azzazel έγραψε:
Στο δικό μου c4 1.6 e-hdi υπάρχουν αυτά τα επιπλέον κουμπιά στο τιμόνι. Είναι μοντέλο Μαρτίου του 2011. Σε σχέση με αρκετούς φίλους τους φόρουμ, αυτή η έκδοση που έχω έχει επιπλέον πίσω φιμε τζάμια και δεύτερο κλειδί επίσης με τηλεχειρισμο. Για ποιον λόγο έγινε αυτή η αλλαγή, άγνωστο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γεια σου φίλε azzazel, στα μοντέλα πριν του 2013 υπάρχουν αρκετές αλλαγές διακόσμησης. Στο δικό σου είναι ακόμη και το δέρμα του τιμονιού διαφορετικό είναι. Επίσης έχετε βαμμένη την αεροτομή, ενώ εμάς είναι μαύρο αβαφο, εμείς πήραμε ένα καλό κλειδί κλπ

Από το 2013-2014 λοιπόν κι έπειτα η έκδοση attraction πήρε εκπτώσεις σε αυτά τα κομμάτια. Άλλο δέρμα στο τιμόνι και πλέον αντί τεσσάρων, δύο ομάδες κουμπιών. ΟΜΩΣ στο facelift υπήρχε όπου οι εκδόσεις άλλαξαν ονομασίες και έγιναν shine feel κλπ, σε κάποια από τις κορυφαίες υπήρχε το τιμόνι με 4 ομάδες κουμπιών, ΑΛΛΑ και πάλι δεν είχε το δέρμα που είχαν τα attraction του 2011-2012, το γυαλιστερό με τρυπητό στο κάτω κομμάτι.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C4 1.2 puretech
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Φεβ 2020, 12:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Το πόσες ομάδες κουμπιών υπάρχουν στο τιμόνι της C4 II, έχει να κάνει με τη γενικότερη διαμόρφωση του ταμπλό σε συνδυασμό με τον εξοπλισμό.

Στις προ facelift εκδόσεις, η μεγάλη οθόνη πολυμέσων στην κεντρική κονσόλα υπήρχε από το 2011 σε κάποιες από τις κατά καιρούς πλούσιες εκδόσεις μόνο. Αλλά και σ' αυτές, τα χειριστήρια του ηχοσυστήματος και κάποιων άλλων λειτουργιών δεν ήταν ενσωματωμένα με αφή στην οθόνη αλλά παρέμεναν όπως και στις φτωχότερες εκδόσεις, με φυσικά κουμπιά/διακόπτες μεταξύ της οθόνης και των χειριστηρίων κλιματισμού. Επίσης, κάποιες λειτουργίες είχαν τον χειρισμό στο τιμόνι, το οποίο είχε 4 ομάδες κουμπιών με ένα περιστροφικό roll up-down διακόπτη σε κάθε ομάδα. Βασικά, στην μεγάλη οθόνη ήταν με χειρισμό αφής το navi το trip computer και πολύ λίγες άλλες λειτουργίες ρυθμίσεων, οι υπόλοιπες ήταν διαχειρίσιμες από τα κουμπιά/διακόπτες στην κονσόλα και στο τιμόνι με μόνο οπτικές ενδείξεις στην οθόνη.
Δηλαδή, η διαμόρφωση σ' αυτές τις προ facelift εκδόσεις ήταν αυτή:

Εικόνα

Με το facelift, μια βασική αλλαγή πέρα από τις εξωτερικές αλλαγές, ήταν η ενσωμάτωση στην οθόνη με χειρισμό αφής και του ηχοσυστήματος και όλων των υπόλοιπων λειτουργιών. Στην κεντρική κονσόλα, στη θέση του "χάους" του ηχοσυστήματος μπήκαν ένας διακόπτης πατητός για on-off και περιστροφικός για volume, με 3 κουμπιά αριστερά του (trip-navi-radiocd) και 3 δεξιά του (telephone-internet-settings) για την επιλογή των αντίστοιχων λειτουργιών της οθόνης πολυμέσων. Ταυτόχρονα, στο τιμόνι παρέμειναν μόνο 2 ομάδες κουμπιών, μια αριστερά για το cruise control όπως ήταν και προ facelift και μια δεξιά για χειρισμό του ηχοσυστήματος και των κλήσεων. Με το facelift, αυτή είναι η διαμόρφωση τιμονιού και κονσόλας για όλα τα επίπεδα εκδόσεων, όποιες επιπρόσθετες λειτουργίες υπάρχουν όσο πλουτίζει η έκδοση, ο χειρισμός τους υπάρχει ή με αφή στην οθόνη ή με φυσικά κουμπιά αριστερά του τιμονιού κάτω από τον αριστερό αεραγωγό.
Δηλαδή, η διαμόρφωση στις μετά facelift εκδόσεις είναι αυτή:

Εικόνα

Τώρα, που στην ευχή κυκλοφόρησε η C4 στην Ευρώπη με αυτή τη μεσοβέζικη διαμόρφωση έχοντας και την οθόνη με πλήρεις χειρισμούς αφής για όλες τις λειτουργίες και το τιμόνι με 4 ομάδες κουμπιών, τρέχα-γύρευε! Όσο κι αν έψαξα, ότι κι αν έβαλα φράση-κλειδί, τέτοια διαμόρφωση σαν αυτής εδώ της αγγελίας δεν βρήκα! Μόνο στην αντίστοιχη κινέζικη C4L τη βρήκα:

Εικόνα

Πάντως, όχι μόνο η Citroen, όλοι οι κατασκευαστές, όταν αλλάζουν εκδόσεις, αναλόγως τι θέλουν να ξεστοκάρουν κάτι τέτοια μεσοβέζικα τα συνηθίζουν. Διασκορπίζουν κιόλας τα λίγα μεσοβέζικα που του προκύπτουν στις αγορές, συνήθως όχι στις "premium", κι όλα καλά γι' αυτούς, αλλά μετά από κάποια χρόνια με τις μεταπωλήσεις και το πάρε-δώσε εμπόρων εμφανίζονται οπουδήποτε και κάποιοι ψαχνόμαστε απορώντας.

Koum, αν ενδιαφέρεσαι για το συγκεκριμένο αμάξι και σε πείθουν τα όσα σου παρουσιάζουν για το ιστορικό αγοράς και συντήρησης, πες τους να σου κάνουν και μια επίδειξη αυτών των λειτουργιών στο τιμόνι για να σιγουρευτείς.
Αλλά, ζήτα και δες οπωσδήποτε όλο το ιστορικό του, δες αν είναι εισαγωγής ή είναι ελληνικής πρώτης κυκλοφορίας, και αν δεν είναι ελληνικής και είναι εισαγωγής τότε πρέπει να είσαι ακόμη πιο επιφυλακτικός για τα λίγα χιλιόμετρα που βλέπεις να λένε. Μη σε ξεγελάει το ότι βλέπεις να το πουλάει σαν μεταχειρισμένο ένας "επώνυμος" έμπορος κι όχι ένας "μαντράς του σωρού", κι αυτοί ακόμη οι επώνυμοι μέσα στην πρεμούρα τους να πουλήσουν δικό τους καινούργιο παίρνουν με ανταλλαγές ότι τους καλογυαλίζει και πιστεύουν ότι θα φύγει εύκολα πείθοντας. Το τι κουβαλάει πίσω του αυτό που τους καλογυαλίζει, είναι άλλο παραμύθι και μη νομίζεις ότι το πολυψάχνουν και ότι δεν την πατάνε κι αυτοί κάποιες φορές.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C4 1.2 puretech
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Φεβ 2020, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Πολύ σωστά τα λέει ο Γιάννης!

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C4 1.2 puretech
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Φεβ 2020, 18:13 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Ωραία και αναλυτικός ο Γιάννης!!!

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C4 1.2 puretech
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Φεβ 2020, 15:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ναι σωστά. Έχω δει και περίεργη έκδοση C2 που ήταν ανάμεσα στο 2ο και 3ο facelift. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να την είχε φτιάξει μόνος του ο ιδιοκτήτης.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

αγορα c4 και προσφορες απο εμπορους
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: zxpanos
Απαντήσεις: 12
Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: gregs3
Απαντήσεις: 21
ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ C2 VTS
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Γεωργίου Φώτιος
Απαντήσεις: 18
C3 1.2 puretech 82 feel ή Citroen C3 1.5 diesel 100 hp
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Αγορά Picasso 2013
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 13
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια