Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:50 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γήρανση καταλύτη σε Citroën C4 Coupe 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Οκτ 2021, 17:36 
Άβαταρ μέλους
Γράφω αυτό το μήνυμα αγανακτησμενός κ πολύ απογοητευμενος..
Συγκεκριμένα, από την αρχή του καλοκαιριού του '21, μου ανάβει το αναθεματισμενο κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα "anti pollution faulty"..

Βάλαμε το αυτοκίνητο στο διαγνωστικό, έβγαλε "γήρανση καταλύτη".
Με συμβούλεψαν να μην κάνουμε καμία κίνηση ακόμα, δηλ όσο περπατάει το αμάξι.

Είπαν ότι από ένα σημείο κ μετά θα κανει ατροφίες κ τότε θα τον αλλάξουμε τον καταλύτη.

Επίσης τους ζήτησα να δούμε τα κεραμικά του καταλύτη. Ήταν όλα μια χαρά, ολόλευκα, με ελάχιστες ρωγμές γύρο γύρο..

Βρισκόμαστε στο φθινόπωρο του '21 κ το λαμπάκι ενώ το σβήνουμε, μου ανάβει.. μου έχουν σπάσει τα νεύρα!
Να αλλάξω καταλύτη, να τελειώνω με όλο αυτό; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις μελλοντικές απαντήσεις σας


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γήρανση καταλύτη σε Citroën C4 Coupe 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Οκτ 2021, 12:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Δε βλέπω κανένα λόγο να αλλάξεις καταλύτη, εκτός αν έχεις πχ 400 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Αν μιλάμε για το παρακάτω σφάλμα:
https://www.carobdcodes.com/citroen-p04 ... nk-1.shtml

μου το έχει βγάλει 3-4 φορές από τα 200χιλιάδες χιλιόμετρα, τώρα στα 300 χιλιάδες δεν το ξαναείδα.
Υποτίθεται -από όσα θυμάμαι- πως υπάρχει ένα κατώφλι απόδοσης ενενηντακάτι τοις εκατό, που αν ξεπεραστεί βγαίνει το μήνυμα.
Μπορεί δλδ το αποδεκτό σημείο να βρίσκεται στο πχ 95% και ο δικός σου καταλύτης να είναι στο 93%. Ναι, δουλεύει μιά χαρά, όχι άψογα, αλλά μιά χαρά όσον αφορά τα καυσαέρια.

Αν σε τελική ανάλυση τα καυσαέρια είναι φυσιολογικά, δε βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να ασχοληθείς παραπάνω.
Επίσης, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο ο καταλύτης να είναι ΟΚ, αλλά να έχει θέμα ο αισθητήρας λ.

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γήρανση καταλύτη σε Citroën C4 Coupe 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Οκτ 2021, 12:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
Σωστα. Επενδυσε σε εναν αισθητηρα Λ και πολυ πιθανο να ησυχασεις. Κατα την γνωμη μου η Bosch ή γνησιο. Oχι NGK η κατι αλλο.

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γήρανση καταλύτη σε Citroën C4 Coupe 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Οκτ 2021, 16:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Θα συμφωνήσω με τους συμφορουμίτες. Τους λ τους έχεις κοιτάξει;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γήρανση καταλύτη σε Citroën C4 Coupe 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Οκτ 2021, 15:31 
Άβαταρ μέλους
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τα πολύτιμα μηνύματα σας!

Ξεκινάω να απαντάω ένα-ένα στα ερωτήματα που θέσατε, για να βγάλουμε άκρη :


kobulis : το αυτοκίνητο αγοράστηκε μεταχειρισμένο το 2009 με 40.000χλμ. άλλαξε καταλύτη στις 90.000, ήταν η πρώτη τρελή και δαπανηρή ζημιά που μου έβγαλε.

Η διάγνωση έδινε γήρανση καταλύτη αν θυμάμαι καλά και εκείνο που μου έλεγαν ήταν : κράτα τον και όσο πάει.. απο ενα σημείο και μετά θα παρουσιάσει ατροφίες, και τότε τον αλλάζεις..

Μεγάλη περιπέτεια και μεγάλη αναμονή αφου αναγκαστηκά παραγγείλαμε αυθεντικό και ήρθε απο Γαλλία σε 20 μέρες με κόστος 500 ευρώ. Αφού ο after market που μου τοποθέτησε συνεργείο εκτός αντιπροσωπείας, δεν δούλευε καλά και έκανε ατροφίες! Με τον αυθεντικό τακτοποιήθηκε.

Σήμερα το αυτοκίνητο έχει 440.000 χλμ περίπου και είναι μέσα στο όριο των 400.000 χλμ που θέτεις.

Επίσης να σε ενημερώσω ότι κατεβάσαμε τον καταλύτη και του ρίξαμε μια ματιά : το κεραμικό του ήταν ολόλευκο, με ελάχιστα ραγίσματα στις άκρες, γύρο-γύρο. Θα προσπαθήσω να επισυνάψω φωτογραφίες για να το δεις κι εσύ. Πάντως μου είπαν οτι είναι εντάξει.

Δεν ξέρω για πιο κωδικό σφάλματος μιλάμε, θα μάθω και θα σου απαντήσω. Σ'ευχαριστώ για τον αναλυτικό πίνακα με τους κωδικούς που έστειλες.

Σε ότι αφορά τα καυσαέρια, όταν πέρασα ΚΤΕΟ στην αρχή του καλοκαιριού, μου μίλησαν για ανεβασμένο μονοξίδιο.. κατα τ'άλλα είπαν ολα καλά.

Επίσης, οταν μπήκε η αντιπροσωπεία στις παραμέτρους απο τον υπολογιστή, μου είπε οτι οι αισθητήρες Λ λειτουργούν.

Τέλος μάρσαραν το αμάξι ρυθμικά, πατώντας πολύ γκάζι και αφήνοντας για να δουν αν φταίει η πολλαπλή εξαγωγή. Είπαν, εφόσον δεν "παρπαρίζει", όλα καλά.


grekoulis : αν είναι αισθητήρας Λ φυσικά και θα επενδύσω εκεί. Αναφέρεις κάποιες μάρκες προτείνοντας να μείνω μακριά, πχ NGK.

Θα ρωτήσω κάτι άσχετο : στο τελευταίο μικρό σέρβις αλλάζοντας τα μπουζί η αντιπροσωπεία μου σύστησε ανεπιφύλακτα τα NGK λέγοντας οτι δουλεύουν καλύτερα σε αυτό το μοντέλο.

Να φανταστώ οτι αυτό δεν συνδέεται με το λαμπάκι γήρανσης καταλύτη, μιας και το προβλημα είναι απο την αρχή του καλοκαιριού, ενώ το μικρό σέρβις εγινε πριν 15 μέρες.

Συγνώμη για τις χαζές απορίες, απλά αναφέρω τα πάντα ώστε να υπαρχει ολοκληρωμένη είκονα που θα βοηθήσει σε ενα καλό συμπέρασμα.


aiolos : Ναι, τους αισθητήρες Λ τους κοιτάξαν μέσα απο τις παραμέτρους του διαγνωστικού και είπαν οτι απλά δουλεύουν.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Ανακλήσεις αυτοκινήτων Peugeot και Citroen στην Ελλαδα
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Archangel_2.0
Απαντήσεις: 3
Citroen C1 VTS - Peugeot 107 Rallye..????
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C1
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 30
CITROEN C4 - ΜΠΑΤΑΡΙΑ & ΕΛΑΣΤΙΚΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 46
Citroën C2 HDI VTR
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: BigJoe
Απαντήσεις: 7
Αγορά C4 coupe 2005
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: andreasarc
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια