Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 25 Φεβ 2021, 20:50 ]

Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: {Ζημιά} Μου γρατζούνισαν την πόρτα του οδηγού με κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 01:00 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Άσχημα μπήκε ο Δεκέμβρης...

Σήμερα ήταν άσχημη μέρα για την γαλλιδούλα μου...

Ξυπνάω το πρωί και βρίσκω το ένα λάστιχο ξεφούσκωτο. Πάτησα καρφί. Τέλος πάντων, συμβαίνουν αυτά λέω, το πλένω το αυτοκίνητο, το κάνω κουκλάκι και πάω και το φτιάχνω το λάστιχο. Όλα καλά κι όλα ωραία.

Και επειδή και η μέρα ήταν ωραία, πάω αμέσως μετά για έναν μεσημεριανό καφέ. Να μην τα πολυλογώ, κατέληξα να πάω να πάρω το αμάξι για να γυρίσω σπίτι στις δώδεκα το βράδυ. Και τι να δω; Γρατσουνιά με κλειδί, από το μπροστά φτερό (μετά τη ρόδα), και όλη η πόρτα του οδηγού. Το αυτοκίνητο παρκαρισμένο κανονικά, χωρίς να εμποδίζει κανέναν, τίποτα το μεμπτό.

Και σκέφτομαι... Σκίζομαι για να αγοράσω ένα καινούριο αυτοκίνητο, και δεν μπορώ να το χαρώ ακέραιο ούτε δύο μήνες. Δηλαδή είναι κακό πράγμα να καταφέρεις να αγοράσεις ένα φθηνό αυτοκίνητο, απαράδεκτο να το κυκλοφορείς, και εξαιρετικά προκλητικό να το έχεις καθαρό. Σε τι όμορφη κοινωνία ζούμε...

Κι αν ρε συμπολίτη θεωρείς κακό και προκλητικό αυτό που κατάφερα με κόπο, ώστε να ζηλεύεις, και θέλεις σώνει και καλά να μου χαλάσεις τη μέρα (μέρος της Δημοκρατίας είναι κι αυτό), σκάσε μου ένα λάστιχο, κλέψε την κεραία, κλέψε το λοχία, γρατσούνισε το πόμολο, γρατσούνισε τον καθρέφτη, σπάσε τους ανεμοθραύστες, κλέψε τα καπάκια από τις ζάντες, ΑΛΛΑ ΜΗΝ Γ@ΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΦΘΟΡΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΧΘΕΙ.

Συγγνώμη παιδιά που σας ζάλισα, αλλά έπρεπε να το μοιραστώ με ανθρώπους που με καταλαβαίνουν, αλλιώς θα έσκαγα... Το είπα σε κολλητό μου "έλα μωρέ συμβαίνουν αυτά" είπε, το είπα στην κοπέλα μου "σιγά μωρέ θα το φτιάξεις" είπε. Έτσι είναι, αλλά κατανόηση για την βεβήλωση της υπόθεσης κανείς.

Επί της ευκαιρίας, ξέρει κανείς πόσο βγαίνει βάψιμο πόρτας; Το φτερό ίσως τη γλυτώσει γιατί το μεγαλύτερο μέρος είναι φθορά στο βερνίκι, και μόνο για 2-3 χιλιοστά "σκάφτηκε" η βαφή, αλλά ούτε εκεί δεν φάνηκε αστάρι. Ελπίζω ένα στικάκι και μια καλή γυαλιστική ότι θα το σβήσει. Η πόρτα όμως θέλει βάψιμο όλη, φάνηκε το αστάρι πέρα πέρα στην γρατσουνιά.

Άντε καλό μας μήνα, και μακριά από εμάς στο μέλλον. Ο Αη Βασίλης φαναρτζή θα φέρει φέτος. Πάλι ταπί και ψύχραιμοι... Και επειδή αυτά είναι αντρικά τερτίπια, εύχομαι να μην του ξανασηκωθεί ποτέ του αληταρά...

Τελευταία επεξεργασία από gr_diver και Κυρ 02 Δεκ 2007, 01:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 01:24 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Λυπαμαι φιλε....... :s Ξερω πως ειναι αυτο το ασχημο συναισθημα... :s Αστο μην την ψαχνεις,ο κοσμος ειναι ψυχανωμαλος και χαζος... :rant Καλη αναρωση στην κουκλα σου ευχομαι και μακαρι να ειναι το τελευταιο πραγμα που σου συμβαινει...Να αγιασει το χερι αυτουνου που ειχε δειρει καποιον που τον επιασε να γρατζουναει ενα C4...Δεν θυμαμαι ρε γαμωτο ποιος ηταν...Να αγιασει το χερι του,καρβουνο να πιανει και χρυσαφι να γινεται....

ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 01:35 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Περαστικά σου gr_diver και ελπίζω να το φτιάξεις :s

Πόσο θα γούσταρα να ήμουν μπροστά σε μια τέτοια φάση, να μην έκανα τίποτα, να τον ακολουθούσα και να μάθαινα που μένει, και μετά απο 1-2 μήνες... :yhoo

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 02:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Περαστικά σου ρε φίλε μου...
Εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου να είναι το τελευταίο πράγμα που παθαίνει η γαλλιδούλα σου... Είμαι και εγώ καινούριος "μπαμπάς" και σε καταλαβαίνω απόλυτα... Κουράγιο και κάποια στιγμή θα φτιαχτεί... Είναι μλκια να το κάνει κάποιος έτσι γιατι του την βάρεσε ρε γμτ... Έπρεπε να τον έβλεπε κάποιος εκείνη την ώρα που το έκανε αυτό... Με γυαλόχαρτο μετά θα του το περνούσα το αμάξι του...

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 02:40 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Άλλαξα και λίγο τον τίτλο για γρηγορότερη μελλοντική ανεύρεσή του στον πίνακα περιεχομένων...

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 09:10 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Το φως της μέρας αποκάλυψε τις λεπτομέρειες. Η γρατσουνιά έγινε με φορά από πίσω προς τα εμπρός, γι' αυτό και το φτερό τη γλύτωσε. Μόνο όπως του σκάλωσε το κλειδί στο κενό πόρτας-φτερού έγινε λίγο βαθύ σημάδι, αλλά είναι στο γύρισμα και αστάρι δεν φάνηκε. Μόνο η πόρτα θέλει επισκευή, το φτερό με ένα καλό γυάλισμα θα είναι εντάξει.

Για τους Θεσσαλονικείς, το συμβάν έγινε στις 40 Εκκλησιές, επί της Βυζιηνού, χαμηλά προς την Ευαγγελίστρια. Απέναντι από εκεί που μέχρι πριν 2 χρόνια υπήρχε έναν μικρός σύνδεσμος του Ηρακλή. Μήπως έχει ακούσει κανένας να έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο στην, κατά τα άλλα ήσυχη, περιοχή αυτή; Ήταν και Σάββατο, τα μαγαζιά μπροστά από το αυτοκίνητο ήταν κλειστά, αλλιώς ίσως είχα κανένα μάρτυρα, και αν είναι κάτοικος της περιοχής ο δράστης να μου τον υποδύκνειε...

Απ' ότι είδα στο θέμα με τις τιμές, κάποιος φίλος για βάψιμο πόρτας-φτερού-προφυλακτήρα μετά από τρακάρισμα πλήρωσε 337Ε. Πες από 100Ε το κομμάτι. Εμένα δεν έχει φαναρτζοδουλειά, οπότε εύχομαι να βγει κοντά στο κατοστάρικο.

Δεν θα του επιτρέψω του κυρίου να μου χαλάει τη διάθεση κάθε πρωί που θα το βλέπω. Μου χάλασε το Σαββατοκύριακο, με έκανε να μην κοιμηθώ από την στεναχώρια μου, αλλά ως εκεί. Γιατί σε αυτό αποσκοπούν αυτοί οι άχρηστοι. Μπορεί να μην πιστεύω σε πολλά πράγματα, αλλά πιστεύω σε αυτό που κόσμος αποκαλεί "Θεία Δίκη". Θα γυρίσει ο τροχός, θα πληρώσει κι αυτός. Εγώ θα τα πληρώσω τα κερατιάτικα όσο πιο γρήγορα μου επιτραπεί και θα είναι όλα όπως πριν.

Εικόνα, Εικόνα, Εικόνα

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 10:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Φίλε gr_diver σε καταλαβαίνω και σε μένα έτυχε από μηχανάκι που με βρήκε χαμηλά πόρτα-φτερό (το είχα και εγώ μόλις 2 μήνες).
Σαν λύση σου προτείνω να το πας στα ChipsAway χωρίς να θέλω να κάνω
διαφήμιση. Στην δική μου περίπτωση έκαναν τέλεια δουλειά (δεν μπόρεσα να βρω ψεγάδι) με τοπικό βάψιμο των γρατζουνιών χωρίς να χρειασθεί το βάψιμο ολόκληρης πόρτας φτερού που μου ζητούσαν άλλοι.

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 10:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

φίλε μου λυπάμαι για αυτό που σου συνέβη , δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχουν πολύ μαλκς και για αυτό η χώρα δεν πάει μπροστά . Τα 300+ ευρώ σαν πολλά μου φαίνονται , αν βέβαια πας στην αντ/πεια κάπου εκεί θα σου έρθει αλλά εγώ προτείνω να πας σε ένα απλό φαναρτζίδικο αφού η ζημιά δεν είναι σοβαρή .
Η εταιρεία που είπε ο alscot κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά είναι πανάκριβη....τώρα θα μου πείς ότι πληρώνεις παίρνεις! :fsss

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 11:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ναι πράγματι είναι ακριβή, αλλά όταν είναι καινούργιο το αυτοκίνητο ........ :fsss :fsss :fsss

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 11:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Παιδιά το αυτοκίνητο είναι 2 μηνών... Δεν μπορεί να το πάει λογικά αλλού γιατί θα του λένε ιστορίες για την εγγύηση στο χρώμα...

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 11:55 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω για τις ένθερμες απαντήσεις σας!

Στις περιπτώσεις όπως του φίλου alscot, που χρειαζόντουσαν επισκευή 2 τμήματα, ίσως η τοπική βαφή να είναι καλύτερη και οικονομικότερη λύση. Εμένα είναι μόνο η πόρτα, οπότε για λίγα ευρώ διαφορά, θα προτιμήσω την αντιπροσωπεία και την ολική βαφή (της πόρτας), που θα εγγυηθεί ομοιόμορφο φινίρισμα. Γιατί αν τυχόν δεν με ικανοποιήσει η δουλειά της τοπικής βαφής, και πάω για ολική μετά, θα μου βγει πιο ακριβά στο τέλος.

Είναι και ένας ακόμα λόγος. Οι ιδιώτες φανοποιοί χρησιμοποιούν χρώματα από εταιρίες του εμπορίου. Ναι μεν πλέον τα χρώματα φτιάχνονται με κωδικούς σε υπολογιστή, και συνήθως βγαίνουν ίδια με τα original, αλλά σε αυτοκίνητο 2 μηνών δεν θα το ρισκάρω. Ας το κάνει η Citroen, με το εργοστασιακό χρώμα.

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης: Re: {Ζημιά} Μου γρατζούνισαν την πόρτα του οδηγού με κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 12:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

gr_diver έγραψε:
Άσχημα μπήκε ο Δεκέμβρης...

Σήμερα ήταν άσχημη μέρα για την γαλλιδούλα μου...

Ξυπνάω το πρωί και βρίσκω το ένα λάστιχο ξεφούσκωτο. Πάτησα καρφί. Τέλος πάντων, συμβαίνουν αυτά λέω, το πλένω το αυτοκίνητο, το κάνω κουκλάκι και πάω και το φτιάχνω το λάστιχο. Όλα καλά κι όλα ωραία.

Και επειδή και η μέρα ήταν ωραία, πάω αμέσως μετά για έναν μεσημεριανό καφέ. Να μην τα πολυλογώ, κατέληξα να πάω να πάρω το αμάξι για να γυρίσω σπίτι στις δώδεκα το βράδυ. Και τι να δω; Γρατσουνιά με κλειδί, από το μπροστά φτερό (μετά τη ρόδα), και όλη η πόρτα του οδηγού. Το αυτοκίνητο παρκαρισμένο κανονικά, χωρίς να εμποδίζει κανέναν, τίποτα το μεμπτό.

Και σκέφτομαι... Σκίζομαι για να αγοράσω ένα καινούριο αυτοκίνητο, και δεν μπορώ να το χαρώ ακέραιο ούτε δύο μήνες. Δηλαδή είναι κακό πράγμα να καταφέρεις να αγοράσεις ένα φθηνό αυτοκίνητο, απαράδεκτο να το κυκλοφορείς, και εξαιρετικά προκλητικό να το έχεις καθαρό. Σε τι όμορφη κοινωνία ζούμε...

Κι αν ρε συμπολίτη θεωρείς κακό και προκλητικό αυτό που κατάφερα με κόπο, ώστε να ζηλεύεις, και θέλεις σώνει και καλά να μου χαλάσεις τη μέρα (μέρος της Δημοκρατίας είναι κι αυτό), σκάσε μου ένα λάστιχο, κλέψε την κεραία, κλέψε το λοχία, γρατσούνισε το πόμολο, γρατσούνισε τον καθρέφτη, σπάσε τους ανεμοθραύστες, κλέψε τα καπάκια από τις ζάντες, ΑΛΛΑ ΜΗΝ Γ@ΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΦΘΟΡΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΧΘΕΙ.

Συγγνώμη παιδιά που σας ζάλισα, αλλά έπρεπε να το μοιραστώ με ανθρώπους που με καταλαβαίνουν, αλλιώς θα έσκαγα... Το είπα σε κολλητό μου "έλα μωρέ συμβαίνουν αυτά" είπε, το είπα στην κοπέλα μου "σιγά μωρέ θα το φτιάξεις" είπε. Έτσι είναι, αλλά κατανόηση για την βεβήλωση της υπόθεσης κανείς.

Επί της ευκαιρίας, ξέρει κανείς πόσο βγαίνει βάψιμο πόρτας; Το φτερό ίσως τη γλυτώσει γιατί το μεγαλύτερο μέρος είναι φθορά στο βερνίκι, και μόνο για 2-3 χιλιοστά "σκάφτηκε" η βαφή, αλλά ούτε εκεί δεν φάνηκε αστάρι. Ελπίζω ένα στικάκι και μια καλή γυαλιστική ότι θα το σβήσει. Η πόρτα όμως θέλει βάψιμο όλη, φάνηκε το αστάρι πέρα πέρα στην γρατσουνιά.

Άντε καλό μας μήνα, και μακριά από εμάς στο μέλλον. Ο Αη Βασίλης φαναρτζή θα φέρει φέτος. Πάλι ταπί και ψύχραιμοι... Και επειδή αυτά είναι αντρικά τερτίπια, εύχομαι να μην του ξανασηκωθεί ποτέ του αληταρά...

Περαστικά...Γίνονται αυτά..... Πας chips away στην Δελφων και στο κανει καινουργιο.... Δουλεια εγγυηση :thumbup

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 13:04 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Ε, αφού και τρίτος συνιστά την Chips Away, θα πάω αύριο να ρωτήσω... Βλέπω ότι είναι δοκιμασμένη λύση τελικά!

Εσένα alscot πόσο σου είχανε πάρει; Να έχω ένα μέτρο σύγκρισης...

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 13:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ακρως δοκιμασμενη :fsss Κλεινεις ραντεβου το πας πλυμενο και το περνεις κατα τις 5 το απογευμα....2 χρονια εγγυση :thumbup

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Δεκ 2007, 14:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Πλήρωσα στο Chips Away της Λάρισας 230ευρώ αλλά μη φανταστείς μεγάλες γρατζουνιές. Η γνώμη μου είναι να μη βάψεις όλη την πόρτα, γιατί το αυτοκίνητο στο εργοστάσιο είναι γυμνό και το χρώμα "ψήνεται" σε υψηλές θερμοκρασίες γι΄αυτό έχει αντοχή στο χρόνο.Δεν ξέρω κατά πόσο η αντιπροσωπεία χρησιμοποιεί original χρώματα αφού υποχρεωτικά θα "ψήσει" την βαφή σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Πάντως και η Chips Away δίνει εγγύηση στο χρώμα.
Και για την ιστορία έστειλα την ζημιά με φωτογραφίες μέσω e-mail και την κοστολόγησε αμέσως!!!!! :iconcool :iconcool :iconcool
Μπορείς να ενημερωθείς εδώ:http://www.chipsaway.gr/gr/diktyo.htm

Κορυφή 

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Σελίδα 1 από 3 [ 31 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Συναφή θέματα

SOS κολλησε το κλειδι μου στη μιζα! Τι κανουμε;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: TakisZXtreme
Απαντήσεις: 28
Πoλλά Νεύρα - Πολλές Ζημιές. Αερόσακος Οδηγού & Καθρέπτη
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: AvGOulaS
Απαντήσεις: 20
Κλειδι και economy mode
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: ALES
Απαντήσεις: 0
Το κλειδί δεν γυρνάει
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
εσπασε το εξωτερικο χερουλι της πορτας του οδηγου
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Κορυφή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ