Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:50 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: autoexpress αξιοπιστια c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Δεκ 2007, 22:53 
Άβαταρ μέλους
σας παραθέτω μια έρευνα μιας αγγλικής ιστοσελίδας σχετικα με συγκεντρωσει στοιχειων απο πελατες οσο αφορα την αξιοπιστια και αλλων στοιχειων ths c4.θα ηθελα την γνωμη σας.αληθεια γιατι ειμαστε τοσο χαμηλα.http://www.autoexpress.co.uk/carreviews ... en_c4.html


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Ιαν 2008, 10:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Μάιος 2007, 14:29
Δημοσιεύσεις: 328
Τοποθεσία: Αθήνα
Tι γιατί..
Γιατί έχει πάμπολα ποιοτικά προβλήματα. Τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα το πουλάνε και σχετικά φτηνά οπότε λες πάει στην ευχή. Έξω είναι και πανάκριβο!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Ιαν 2008, 18:02 
Άβαταρ μέλους
οσο αφορα για αξιοπιστια δεν ξερω γιατι δεν ειχα ποτε παλι citroen.οσο αναφορα ποιοτητα την βρισκω αρκετα προσεγμενη για την κατηγορια

Apostolos έγραψε:
Tι γιατί..
Γιατί έχει πάμπολα ποιοτικά προβλήματα. Τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα το πουλάνε και σχετικά φτηνά οπότε λες πάει στην ευχή. Έξω είναι και πανάκριβο!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Ιαν 2008, 19:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2007, 22:08
Δημοσιεύσεις: 572
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
Αν εξαιρεσεις την κακιστη ποιοτητα συναρμογης και καποιων πλαστικων, για μενα το C4 ειναι απο τα πιο ασφαλη αυτοκινητα που υπαρχουν.

Απο την οδηγικη συμπεριφορα του αυτοκινητου σε υψηλες ταχυτητες μεχρι το φρεναρισμα του, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και νοιωθω πραγματικα ασφαλης εντος του (ειδικα στα ταξιδια μου Θεσσαλονικη - Αθηνα - Θεσσαλονικη).

Απο κει και περα οταν διαβαζετε μια ερευνα να εχετε υποψην και το περιβαλλον της. Για παραδειγμα, οι Αγγλοι (οπως και οι Αμερικανοι) μισουν τους Γαλλους θανασιμα :) Δεν τους εχουν καθολου σε εκτιμηση.

forgive my french ;)

_________________
"Τα μεθυσμένα αγγελούδια μου κοίτα
πως φτερουγίζουν στης στροφής τον αέρα
Κι όλοι το ξέρουν πως
απόψε θα έχουμε μια όμορφη νύχτα
κι αύριο θα είναι μια καλύτερη μέρα..."


Scary Greeks


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Ιαν 2008, 23:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2007, 13:17
Δημοσιεύσεις: 2730
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
μηπως, λέω εγω τώρα, υποστηρίζουν άλλες αυτικινητοβιομηχανίες;
hmmm. στο τέλος της ίδιας σελίδας υπάρχουν πολλά άρθρα σχετικά με το c4 που δέν συμπίπτουν με αυτά που λένε στο συγκεκριμένο άρθρο .->
"Make no mistake, the C4 is one of the best in its class. " :spank:

_________________
CITROEN C4 Coupe 1.6i VTS
Εικόνα
μαρέσει η άστατη ζωή
γεννήθηκα αλάνι,
μαδυναμία σταυτοκίνητο
στόπλο και στο φουστάνι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιαν 2008, 11:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Συμφωνώ ότι είναι ένα πολύ όμορφο και ασφαλές αυτοκίνητο με άριστη οδική συμπεριφορά, αλλά το να πηγαίνεις 2 φορές τον μήνα συνεργείο να αλλάζεις κάτι, και αυτή η εφαρμογή των πλαστικών είναι απαράδεκτη. Σε έξι μήνες άλλαξα : αμορτισέρ, ράδιο MP3, Βαλβίδα A/C, περιμένω κλειδί με τηλεχειρισμό, πλαστικά κολονάκια πορτ παγκάζ, κρεμάει η πόρτα συνέχεια, ο πίσω προφυλακτήρας δεν εφαρμόζει σωστά, και να δούμε τι άλλο θα βγάλει. Πρέπει να ομολογήσω ότι είναι σε άλλη κλάση όσον αφορά την ομορφιά και την οδική συμπεριφορά σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά από ποιότητα κατασκευής πάσχει. Και ~14,000 σαυρίδια που θές για ένα C4 με καλό εξοπλισμό, δεν είναι και λίγα όσον αφορά την κατηγορία του. Εδώ Dacia Logan (renault κατασκευή στη Ρουμανία όπως και τα Clio και Thalia που έρχονται εδώ) παίρνεις με 7000 με πλήρη εξοπλισμό και έχει πολύ καλά πλαστικά, και σχεδόν καθόλου προβλήματα. Όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν την δυνατότητα να πουλάνε φτηνά και πολύ καλής ποιότητας αυτοκίνητα, αρκεί να είναι διαθέσιμες να μειώσουν λίγο το κέρδος από κάθε μονάδα που πουλάνε.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιαν 2008, 19:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2007, 13:17
Δημοσιεύσεις: 2730
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
λοιπόν παιδιά εγώ θα σας παραθέσω ένα δημοσίευμα μίας πολύ αξιόποστης εφημερίδας για την αξιοπιστία των αυτικινήτων που κατα τη γνώμη μου ανταποκρίνεται πλήρως στην πραγματικότητα.
"Μία απο τις μεγαλύτερες έρευνες για την αξιοπιστία των αυτικινήτων ανάμεσα σε 33 αυτοκινητοβιομηχανίες παγκοσμίως κτέταξε την ΚΙΑ στην πέμπτη θέση. Η έρευνα διέξήχθη από την ανεξάρτητη εταιρεία Warranty Direct , που λειτουργεί ως σύμβουλος εγγυήσεων για τις αυτικινητοβιομηχανίες, περιλαμβάνοντας περισσότερα από 450000 αυτοκίνητα ηλικίας από 3-9ετών. Τα αποτελέσματα που συγκέντρωσε η Warranty Direct συνέβαλαν στη δημιοργία ενός πίνακα, όπου κάθε εταιρεία χαρακτηρίζεται από ένα ποσοστό επί τοις εκατό, το οποίο αναφέρεται στην ποσοστιαία αναλογία εκείνων των αυτοκινήτων που έχουν σημειώσει κάποια μηχανική βλάβη επί του συνόλου των αυτοκινήτων της που εξετάστηκαν. Η ΚΙΑ έλαβε την πέμπτη θέση της γενικής κατάταξης με 17.39%, που σημείνει ότι μόλις περίπου 17 αυτοκίνητά της στη 100 που εξετάστηκαν, είχαν παρουσιάσει μηχανικά προβλήματα. Πρώτη ήρθε η MAZDA με 8.04% , ακολουθούμενη από τη HONDA με 8.90% , την TOYOTA με 15.78% και τη MITSUBISHI με 17.04% , ενώ την ΚΙΑ ακολούθησαν η SUBARU με 18.46% , η NISSAN με 18.86% , η LEXUS με 20.05% , η MINI με 21.90% και η CITROEN με 25.98%."
σχετίκά με άλλα μεγαθύρια της αυτοκινητοβιομηχανίας κατά τη γνώμη μου βρίσκόμαστε σε μια πολύ καλή θέση που έχουμε την δυνατότητα να βελτιώσουμε κατα πολύ ακόμα.
τί λέτε ανταποκρίνεται ως προς την πραγματικότητα το συγκεκριμμένο δημοσίευμα; hmmm

_________________
CITROEN C4 Coupe 1.6i VTS
Εικόνα
μαρέσει η άστατη ζωή
γεννήθηκα αλάνι,
μαδυναμία σταυτοκίνητο
στόπλο και στο φουστάνι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιαν 2008, 22:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Πλήρης λίστα:1. Mazda - 8.04%
2. Honda - 8.90%
3. Toyota - 15.78%
4. Mitsubishi - 17.04%
5. Kia - 17.39%
6. Subaru - 18.46%
7. Nissan - 18.86%
8. Lexus - 20.05%
9. Mini - 21.90%
10. Citroen - 25.98%
11. Daewoo - 26.30%
12. Hyundai - 26.36%
13. Peugeot - 26.59%
14. Ford - 26.76%
15. Suzuki - 27.20%
16. Porsche - 27.48%
17. Fiat - 28.49%
18. BMW - 28.64%
19. Vauxhall - 28.77%
20. Mercedes - 29.90%
21. Rover - 30.12%
22. Volvo - 31.28%
23. Volkswagen - 31.44%
24. Jaguar - 32.05%
25. Skoda - 32.12%
26. Chrysler - 34.90%
27. Audi - 36.74%
28. Seat - 36.87%
29. Renault - 36.87%
30. Alfa Romeo - 39.13%
31. Saab - 41.59%
32. Land Rover - 44.21%
33. Jeep - 46.36%


Απλά κοιτάξτε τις υπόλοιπες Γαλλίδες τί θέση καταλαμβάνουν!!! hmmm

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιαν 2008, 23:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 28 Απρ 2007, 12:21
Δημοσιεύσεις: 283
Τοποθεσία: Βόλος
Γιάννη καταρχήν σου εύχομαι χρόνια πολλά και καλά. Να σου απαντήσω με μια ερώτηση? Αν η citroen έδινε 7 χρόνια εγγύηση στο c4 θα ήταν βιώσιμη σαν εταιρεία ή θα το έκλεινε το μαγαζί? Αν η Kia η Honda η Subaru η Hyundai κ.α δεν ήταν σίγουρες για την αξιοπιστία των αυτοκινήτων δεν θα δίναν τόσα χρόνια εγγύηση.Οπότε μην βγάζουμε όλες τις έρευνες αναξιόπιστες επειδή η citroen δεν είναι στις πρώτες θέσεις. Εκεί που της αξίζει (ασφάλεια) είναι πρώτη χωρίς να της το στερήσει κανείς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιαν 2008, 23:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2007, 13:17
Δημοσιεύσεις: 2730
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ευχαριστώ.όχι η έρευνα κατεμέ είνια αξιόπιστη αλλά μπορει η σιτροέν να πάει και καλύτερα νομίζω. :thumbup

_________________
CITROEN C4 Coupe 1.6i VTS
Εικόνα
μαρέσει η άστατη ζωή
γεννήθηκα αλάνι,
μαδυναμία σταυτοκίνητο
στόπλο και στο φουστάνι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Ιαν 2008, 00:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 25 Σεπ 2006, 19:26
Δημοσιεύσεις: 160
Τοποθεσία: Μπουρδελιστάν Ελλάδος
Δεν έχουμε λόγους να μην πιστέψουμε την έρευνα...
Και δεν νομίζω ότι τα πηγαίνει άσχημα με τη θέση που καταλαμβάνει, δεδομένου ότι 7 από τις 10 πρώτες είναι γιαπωνέζικες και 1 κορεάτικη...Οπότε μην τρέφετε ελπίδες να ξεπεραστούν αυτές οι εταιρείες σε θέματα ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ, από οποιαδήποτε ευρωπαϊκή γιατί απλούστατα δεν έχουν το Know-how των γιαπωνέζων για να το καταφέρουν...

Ουσιαστικά, αν δείτε καλύτερα τα αποτελεσματα είναι είναι η ΔΕΥΤΕΡΗ ευρωπαική εταιρεία σε σειρά καταταξης, πολύ πιο πάνω από μάρκες ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ, που απευθύνονται και σε άλλο κοινό.

Προσωπικά λοιπόν, όχι μόνο δεν μου κακοφαίνεται , αλλά χαίρομαι πολύ που βλέπω τόσο ψηλά τη Citroen σε τεστ αξιοπιστίας, όταν πριν από καμμια 15αριά χρόνια θα ήταν τελευταία....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Ιαν 2008, 12:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2007, 13:17
Δημοσιεύσεις: 2730
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
εγω νομίζω ότι μάρκες όπως νισάν σουμπαρού κία μπορούν να ξεπερασθούν. κατεμέ τα περοσσότερα γιαπωνέζικα αμάξια είναι πρώτα με διαφορά μόνο σε θέματα τεχνολογίας, σε θέματα που αφορούν τις μηχανές των αυτοκινήτων είναι τα γερμανικά, και σε θέματα που αφορούν την ασφάλεια η σιτροέν και η ρενό

_________________
CITROEN C4 Coupe 1.6i VTS
Εικόνα
μαρέσει η άστατη ζωή
γεννήθηκα αλάνι,
μαδυναμία σταυτοκίνητο
στόπλο και στο φουστάνι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Ιαν 2008, 16:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 28 Απρ 2007, 12:21
Δημοσιεύσεις: 283
Τοποθεσία: Βόλος
Η opel που είναι ? hmmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Ιαν 2008, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2007, 13:17
Δημοσιεύσεις: 2730
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
η όπελ είναι η vauxhall >19

_________________
CITROEN C4 Coupe 1.6i VTS
Εικόνα
μαρέσει η άστατη ζωή
γεννήθηκα αλάνι,
μαδυναμία σταυτοκίνητο
στόπλο και στο φουστάνι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Ιαν 2008, 08:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
πιστεύω πως την έρευνα έπαιξε ρόλο και το κόστος των ανταλλακτικών, δεν μπόρεσα να βρω την λίστα από την πηγή, μιας και έχει διαγραφεί είναι του ιαν. 2007, για να μπορέσω να δω ποια ήταν τα κριτίρια και οι παράμετροι της έρευνας. Την βρήκα από άλλο forum. (http://paultan.org/archives/2007/01/31/ ... able-2007/)

Αυτό που «ρίχνει» τα μεγαθήρια της Ιαπωνικής Αυτ/νίας ειδικά την Τογιότα, και την Σουζούκι εάν θέλετε, κατα την γνώμη μου είναι τα μοντέλα που βγάζουν από κοινού με ευρωπαϊκές εταιρίες. (Agila - WagonR, SX4- Sedici, C1-107-Aygo). Εάν το group PSA χρησιμοποιούσε τεχνογνωσία και μεθόδους κατασκευής από τους Ιάπωνες με τους οποίους βγάζει από κοινού οχήματα, σε όλο το φάσμα των μοντέλων που παράγει, θα είχαμε ακόμα υψηλότερη θέση, αντ΄αυτού πέφτουν οι Ιάπωνες. Η ΚΙΑ από την άλλη, πώς να μην είναι τόσο ψηλά, από την στιγμή που παράτησε τους κινητήρες της G.M. και χρησιμοποιεί πλέον μοτέρ και τεχνογνωσία Mazda; Η τρίτη θέση της Toyota μου προκάλεσε σοκ. Από την άλλη μην ξεχνάμε την νοοτροπία των Ιαπώνων, η οποία βάζει πάνω από το κέρδος την τιμή και το κύρος της εταιρίας, πράγμα το οποίο ισχύει ακόμα και για τον πιό χαμηλόμισθο εργαζόμενο.
Και βέβαια κατ΄εμέ το καλύτερο αυτοκίνητο θα ήταν αυτό που θα γινόταν από συνεργασία Ιαπώνων (κινητήρας - μηχανολογικά), Γερμανών (Σασί - αμάξωμα) και Γάλλων (Ανάρτηση - οδική συμπεριφορά)!!!! hmmm
Όνειρα!!!!

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 16 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

THP και αξιοπιστία
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: timman
Απαντήσεις: 14
ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ XSARA PICASSO???
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Αξιοπιστια citroen - τα αυτοκινητα μας.
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 55
ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΖΧ
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: spyros
Απαντήσεις: 9
Αξιοπιστια κινητηρα 1.6 THP.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: NEKTARIOS C5
Απαντήσεις: 29
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια