Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 20 Απρ 2024, 05:15 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βλάβη ωστηρίων ή κεντροφόρου στα 60000km
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιουν 2008, 00:38 
Άβαταρ μέλους
Γεια σε όλους, μετά από κάποιο θόρυβο στη μηχανή πάω στο σερβις της αντιπρωσοπείας που το πήρα και βρήκαν βλάβη των ωστήριων, μπορει του κεντροφόρου, θα το δουν όταν το ανοίξουν και θα μου πουν.Δυστηχώς η εγγύηση εχει παρέλθει εδω και ένα χρόνο οπότε καλούμε να πληρώνω κερατιάτικα.
Μου κάνει ομως εντύπωση το εξης: Αν δε ειναι αυτή η βλάβη αστοχία υλικού
τότε τι είναι; δικαιολογείται μια τέτοια βλάβη στα 60000; citroen πήρα ή fiat;το
αυτοκίνητο δε το χω ζορίσει ποτε γιατι μικρό παιδι εχω και με κριτηριο την παθητική ασφάλεια το πήρα και τα σερβις στην αντιπρωσοποια τους τα κάνω κανονικά.
Μπορεί και να κάνω λάθος για αυτο σας παρακαλώ πέστε μου τη γνώμη σας, και αν νομίζεται ότι έχω δίκιο τι μπορω να κάνω για να γλυτώσω κάτι από το κόστος αφού η αντιπρωσοποια δεν ακουει τίποτα αφού η εγγύηση έχει περάσει .Έχω ακόμα λιγο χρόνο περίπου 10 μέρες γιατί περιμένουν τα ανταλλακτικά να έρθουν από που δεν καταλαβα, τελοσπάντων!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιουν 2008, 11:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Παντο αλλου να σου πουν 2η γνωμη και αμα εχει οντος προβλημα να σου παρουν τα μισα χρηματα .


παντως μια δευτερη γνωμη αμα δεν τους εμπιστευεσαι χριάζεται .


με την εγκυηση δεν θα βγάλεις ακρη .

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιουν 2008, 17:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 08 Οκτ 2006, 19:09
Δημοσιεύσεις: 680
Τοποθεσία: πειραιάς
μπορείς να περιγράψεις λίγο τον ήχο που σου έκανε? τί συμπτώματα είχε το αυτοκίνητό σου για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε . Είσαι σίγουρος ότι το πόρισμά τους ήταν σωστό ? Δεν βλάπτει πάντως και μία 2η γνώμη όπως είπε ο karlbarks

_________________
c2 vts
τελικό GROUP N
custom σκούπα με φιλτροχοάνη GREEN


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιουν 2008, 18:53 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ 2011, 10:04
Δημοσιεύσεις: 2781
Τοποθεσία: MAKRIA POLU MAKRIA
καλό είναι να πας να σε πουν και δεύτερη και τρίτη γνώμη εκκεντροφόρους λίγο δύσκολο μου φαίνεται να χάλασαν
μπορεί να είναι τα ωστηρια αλλά και πάλι δεν δικαιολογείτε,
αν τελικά είναι εκκεντροφόροι και έχεις το 1.600 με τα 110 άλογα καλό είναι να βάλεις τους εκκεντροφόρους από C2 VTS με τα 125 άλογα για να πάρει λίγο τα επάνω του :thumbup :thumbup

_________________
ΕικόναΕπιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Ιουν 2008, 13:16 
Άβαταρ μέλους
Παιδιά σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, ξερετε τώρα, πάνω στο άγχος ξέχασα να γράψω ότι έχω το c4 1.4 coupe.
Η αλήθεια είναι ότι πριν το πάω στο συνεργείο πήρα απο κάποιο γνωστό μου μηχανικό μια πρώτη γνώμη, ακουσε δηλαδή το θόρυβο και μου έδωσε μια πρώτη ιδέα για το τι προκειται λεγοντάς μου ότι έχουν πρόβλημα τα ωστήρια και δυστηχώς επιβεβαιώθηκε στο συνεργείο προσθέτοντας και τη πιθανοτητα βλάβης στον εκκεντροφόρο.Περιμένω και εγώ τηλεφωνο για να πάρω μια τελική απάντηση hmmm αντε να δούμε.

Ο θορυβος είναι λεπτος ήχος όπως όταν χτυπάμε το δάχτυλο στο τραπέζι και περιοδικός, και όσο ανεβαίνουν οι στροφές μικραίνει η περίοδος και στις μεγάλες ταχύτητες δυσκολευομαι να το ακούσω.

Στην ερώτησή μου αν δικαιολογείται αυτη η βλάβη εννοω αν πιστευετε οτι πρέπει η citroen να αναλάβει το κόστος ή μέρος του κόστους και τι πρέπει να κάνω εγώ για να το πετύχω αυτό, είμαι και νεος στο forum δεν εχω προλάβει να ενημερωθώ καλά καλά.υΑφήστε που έχω σερβις 60000 + 1 ρουλεμαν πίσω δεξι τροχου, δηλαδη ακουω τις καμπανες να βαρουν περήφανα :-?Πάντως σας ευχαριστω και παλι για το ενδιαφέρον σας!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ωστηρίων ή κεντροφόρου στα 60000km
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Ιουν 2008, 14:42 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
airman έγραψε:
citroen πήρα ή fiat;


Δυστηχως φιλε μου Citroen πηρες...Αν ειχες παρει Fiat θα ειχες 5 χρονια εγγυηση και το κεφαλι σου ησυχο...Παντως στα 60.000χλμ τετοια ζημια ειναι πολυ δυσκολο να εχει συμβει..Και με δεδομενο οτι εισαι οικογενειαρχης και εχεις 1400 αρα προφανως δεν σε ενδιεφεραν τα γκαζια δεν το εχεις πιεσει...Δεν εχει σημασια που εισαι εκτος εγγυησης καθως εδω μου μυριζει αστοχια υλικου οποτε οφειλουν να στειλουν τα πραγματα Γαλλια για να εξετασουν και αν οντως αποδειχθει οτι ειναι αστοχια υλικου να στο διορθωσουν τσαμπα...Αλλα τετοια ζημια...?Σε 1400....? hmmm Επεσες στην περιπτωση....

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Ιουν 2008, 18:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 08 Οκτ 2006, 19:09
Δημοσιεύσεις: 680
Τοποθεσία: πειραιάς
από τη στιγμή που έχει λήξει η εγγύηση προσωπικά πιστεύω ότι πολύ δύσκολο έως απίθανο να αναλάβει το κόστος η citroen . Είχες παρατηρήσει πτώση της απόδοσής σου ή τίποτα άλλο εκτός από τον ήχο?
Εγώ πάντως επιμένω ότι πρέπει να πάρεις και 2η γνώμη(για να σιγουρευτείς ότι παίζει και εκκεντροφόρος καθώς ο γνωστός σου δεν ανέφερε κάτι τέτοιο)

_________________
c2 vts
τελικό GROUP N
custom σκούπα με φιλτροχοάνη GREEN


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Ιουν 2008, 23:06 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Στειλε και ενα ομορφο e-mail στην Citroen Γαλλιας και ενημερωσε σχετικα...Δεν χανεις τιποτα...

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 09:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
Είχα ρωτήσει παλιά (όταν πρωτοπήρα το αυτοκίνητο) στην αντιπροσωπεία για αστοχίες υλικού και μου είπαν οτι αν πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο, και 10 χρόνια να έχουν περάσει, απο τη στιγμή που θα αποδειχθεί ότι δεν οφείλετε σε κακή χρήση ή φθορά από το χρόνο που έχει περάσει, το αλλάζουν τζάμπα. Τώρα ίσως και να μου το είπαν έτσι, μόνο και μόνο για να με καθησυχάσουν αλλά ίσως και να ισχύει.
airman, λογικά στην αντιπροσωπεία τώρα θα πρέπει να λύσουν τον κινητήρα σου, να τον δει εμπειρογνώμονας και αν αποφανθεί οτι είναι αστοχία υλικού, στο διορθώνουν τζάμπα. Το θέμα είναι οτι κατα πόσο θα συμφωνήσουν τα λαμόγια των αντιπροσωπειών (εκτώς από μερικούς μερικούς που εξαιρούνται) θα δεχτούν να το βάλουν ως αστοχία...

Τέλος πάντων, το θέμα είναι οτι όλη αυτή η διαδικασία μάλλον θα σου πάρει χρόνο και θα πρέπει να μείνεις χωρίς αυτοκίνητο για αυτό το διάστημα... Μακάρι όλα να πάνε καλά! :thumbup

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 10:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
αυτο που σου ειπαν ειναι οτι αμα βγει μια ανακληση

μπενουν ολλα τα αυτοκινητα μεσα .

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 10:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
KarlBarks έγραψε:
αυτο που σου ειπαν ειναι οτι αμα βγει μια ανακληση

μπενουν ολλα τα αυτοκινητα μεσα .


Ίσως να εννωούσε αυτό αλλά μου είπε για "Αστοχία υλικού"... Οπότε δεν ξέρω...

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 13:37 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Ετσι ειναι...Αν καποια σοβαρη βλαβη αποδειχθει οτι οφειλεται σε αστοχια υλικου δεν παιζει ρολο η εγγυηση...Ειναι υποχρεωμενοι να στο διορθωσουν δωρεαν...Απλα γνωστοποιησε το και στην Γαλλια καθως διαφορετικα δεν προκειται να το μαθουν ποτε και οι ''δικοι'' μας δεν προκειται να στο περασουν...

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 16:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
zx lover έγραψε:
Ετσι ειναι...Αν καποια σοβαρη βλαβη αποδειχθει οτι οφειλεται σε αστοχια υλικου δεν παιζει ρολο η εγγυηση...Ειναι υποχρεωμενοι να στο διορθωσουν δωρεαν...Απλα γνωστοποιησε το και στην Γαλλια καθως διαφορετικα δεν προκειται να το μαθουν ποτε και οι ''δικοι'' μας δεν προκειται να στο περασουν...


+1

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Ιουν 2008, 00:56 
Άβαταρ μέλους
Παράθεση:
Είχες παρατηρήσει πτώση της απόδοσής σου ή τίποτα άλλο εκτός από τον ήχο?

Δεν εχα παρατηρήσει κάτι άλλο βέβαια από τη στιγμή που άρχισα να ακουω το
θόρυβο ήμουνα επιφυλακτικός με το γκάζι κια χωρίς να το θέλω
Παράθεση:
οφειλουν να στειλουν τα πραγματα Γαλλια

Αυτό εχω σκοπό να το ζητήσω από την αντιπροσωπεία έστω και με δικά μου έξοδα να σταλούν για εξέταση μήπως διαπιστωθεί ότι η βλάβη δεν οφείλεται σε καταπόνηση του κινητήρα
Παράθεση:
Στειλε και ενα ομορφο e-mail στην Citroen Γαλλιας και ενημερωσε σχετικα

Είναι λίγο δύσκολο γιατί καλά καλά ουτε στα αγγλικά δε ξέρω πως λέγονται αυτά τα κέρατα (ωστήρια εκκεντροφόροι βαλβίδες κτλ).Αν υπάρχει κάποιος γλωσσομαθής που να γνωρίζει τους μηχανολογικους όρους κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Παράθεση:
Το θέμα είναι οτι κατα πόσο θα συμφωνήσουν τα λαμόγια των αντιπροσωπειών

Κατάλαβα, πρέπει να πάω εκεί και να αρχίσω να τσακώνομαι ενω δεν έχω καμία όρεξη, αλλά για εκεί πάει η δουλειά αφού σε μια τηλ. επικοινωνία μου είπαν ότι εχουν παραγγείλει τα ανταλακτικά και ερχονται από τη Γαλλία
Τότε αφού εχουν παραγγείλει τι έχουν παραγείλει και τι σκοπευουν να αλλάξουν δε μου λένε ξεκάθαρα.Το αυτοκίνητο το άφησα εκεί γιατί φοβήθηκα να το πάρω μη σημβεί τιποτα και γίνει χειρότερα

Παράθεση:
Δυστηχως φιλε μου Citroen πηρες...Αν ειχες παρει Fiat

Τι να κάνω το χω αγαπήσει το c4!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: h foto me thn gata sto pisw lastixo!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Ιούλ 2008, 14:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2007, 23:17
Δημοσιεύσεις: 81
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Niphrentil
Niphrentil
geia soy file moy kai merikws sympolith moy... 8a h8ela ean htan dynato na moy steileis th foto me thn gata sto pisw lastixo poy exeis kai san ypografh.... einai dikia soy h foto? esy thn trabhkses??? ean nai 8a thn h8ela se mia kalyterh analysh..... thn eide h dikia moy kai epa8e!

se eyxaristw prokatabolikws.....

_________________
C4/vts/1600
ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΤΖΗΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Βλαβη δυναμο c4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: jimkary131
Απαντήσεις: 2
Βλαβη LCD οθόνης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
βλαβη τηλεορασης
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: stelios
Απαντήσεις: 13
ΒΛΑΒΗ
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 10
Δυσεπίλυτη βλάβη σε μοτέρ C4 2011
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Apirathos
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron