Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:03 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Ιουν 2009, 20:40 
Άβαταρ μέλους
Γεια χαρά σε όλους! :salute
Πρώτη φορά ποστάρω στο φορουμ.. το οποίο είναι ομολογουμένος αξιόλογο.
Τώρα.. και με βάση τον τίτλο του θέματος σκέφτομαι να πάρω το εν λόγω μοντέλο (Citroen C4 Sedan 1.6 Avantage) και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος "παλιός" που το έχει ήδη ή γνώστης γενικότερα και να μου πει εντυπώσεις και κυρίως τα αρνητικά στοιχεία που τυχόν έχει εντοπίσει, όσο πιο ειλικρινά μπορεί. Να σημειώσω ότι είμαι κάτοχος αυτοκινήτου άλλης εταιρείας (VW ) και γενικά τι μου προτείνεται.. μιλάμε για sedan πάντα..
Νομίζω μιλάω με τους πλέον αρμόδιους.. οπότε η γνώμη σας θα θεωρηθεί σημαντική :agree
Ευχαριστώ για οποιαδήποτε συμμετοχή.


Τελευταία επεξεργασία από Snipers και Παρ 04 Σεπ 2009, 23:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C4 Sedan 1.6 Avantage
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιουν 2009, 00:43 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Καλως ηρθες!! Επειδη δεν ειμαι κατοχος c4 θα σε προετρεπα να κοιταξεις στα τεχνικα-μηχανολογικα για c4. Τα θεματα που ειχε το συγκεκριμενο μοντελο ειναι γνωστα πλεον κατι με τα καπακια των αμορτισερ, κατι ψιλοτριγμοι απο τις επενδυσεις κτλ.Για χοντρα πραγματα νομιζω οτι εχουμε να κανουμε με "μεμονομενα περιστατικα" :lol και αυτα αφορουσαν το κιβωτιο κυριως που σαν του jetta δε ειναι. Παντως οτι ισχυει για τις hatchback και coupe ισχυει και για τη sedan που απλα εχει διαφορες στο αμαξωμα και ειναι λιγο πιο αργη λογω αυξημενου βαρους...αλλα και αυξημενου μεταξονιου... Παντως (και χωρις να γνωριζω) θα ελεγα να περιμενεις να βαλουν τους turbo και στη sedan και μετα να πας για ψωνια γιατι η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη. Ας μας βοηθησουν και οι αρμοδιοι κατοχοι c4!!

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Τελευταία επεξεργασία από nonos και Παρ 26 Ιουν 2009, 00:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C4 Sedan 1.6 Avantage
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιουν 2009, 09:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Eγώ προσωπικά, τόσο καιρό που γράφω στο φόρουμ, δεν εχω δει 1 να έχει το C4 Sedan. Και στο δρόμο αντε να εχω δει 2 το πολύ απο τότε που βγήκε. Είμαι της άποψης, οτι οποιος θελει το συγκεκριμένο μοντέλο, πάει κατευθείαν στο C5. Για μενα δεν υπαρχει λόγος ύπαρξης αυτού του μοντέλου. Τώρα απο την άλλη, το Jetta που έχεις είναι πολύ καλύτερο απο το Sedan. Ας μας έλεγες και τι κινητήρα έχεις... Αλλα απο θέμα ποιότητας έχω την εντύπωση, μην πω την βεβαιώτητα, οτι το C5 είναι σκάλες ανώτερο. Και τώρα η τιμή του ξεκινά απο 17.900. http://www.citroen.gr/editions.aspx?mid=10


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιουν 2009, 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Snipers δυστυχώς δεν υπάρχει εμπειρία στο θέμα sedan :cry

Για το c4 γενικά μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο υπόλοιπο forum για να σχηματίσεις και μόνος σου μια πρώτη άποψη, λαμβάνοντας βέβαια υπόψιν ότι κανένας από εμάς αν δεν του έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα δεν θα μπει στον κόπο να το γράψει. Κοινώς τα προβλήματα είναι αυτά που αναφέρονται στο forum.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιουν 2009, 19:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Νοέμ 2007, 12:15
Δημοσιεύσεις: 238
Τοποθεσία: MALESINA
Εικόνες: 0
παντως εαν μπειτε στο google και πατησετε c-quatre θα δειτε ενα πανεμορφο αυτοκινητο.ειναι το νεο σενταν που θα κυκλοφορησει στηνκινα.στην Ευρωπη ποτε???

_________________
ας ριξουμε τους φαυλους


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιουν 2009, 21:49 
Άβαταρ μέλους
ALES έγραψε:
παντως εαν μπειτε στο google και πατησετε c-quatre θα δειτε ενα πανεμορφο αυτοκινητο.ειναι το νεο σενταν που θα κυκλοφορησει στηνκινα.στην Ευρωπη ποτε???


Δηλαδή προτείνεις να περιμένει κάποιος για το νέο μοντέλο..? Και αν ναι περίπου πόσο θα αργήσει για Ελλάδα, έτσι υποθετικά.. και τιμή.. μια εκτίμηση.. :roll

Βέβαια είναι επίφοβο να παίρνει κάποιος ένα μοντέλο που μόλις έχει βγει (βλέπε προβλήματα νέου), αλλά να προτιμήσει την ασφάλεια ενός δοκιμασμένου στο χρόνο επειδή λογικά θα του έχουν βελτιώσει τα όποια προβλήματα.. τι λέτε εσείς?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιουν 2009, 23:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Snipers έγραψε:
Βέβαια είναι επίφοβο να παίρνει κάποιος ένα μοντέλο που μόλις έχει βγει (βλέπε προβλήματα νέου), αλλά να προτιμήσει την ασφάλεια ενός δοκιμασμένου στο χρόνο επειδή λογικά θα του έχουν βελτιώσει τα όποια προβλήματα.. τι λέτε εσείς?


Το θέμα που θίγεις, αν και φαινομενικά ακούγεται "βαθύ", στις μέρες μας παρατηρείται σε πολλά επίπεδα. ΝΑ προτιμήσω την τάδε κάρτα γραφικών? Η να περιμένω να δώ μήπως βγεί η επόμενη? Και αν βγει η επόμενη να την πάρω? Η να περιμένω πάλι σε 3 μήνες που θα βγεί η μεθεπόμενη? Να πάρω τώρα 4πύρηνο υπολογιστή ή να περιμένω τους 6πύρηνους της Ιντελ ? Να αγοράσω τώρα τηλεόραση Plasma έπειδη έπεσαν οι τιμές ή αυτο σημαίνει οτι βγαίνει άλλη τεχνολογία, οπότε να περιμένω? και ούτω καθεξής... τα παραδείγματα πάμπολα.

Πάντος το κείμενο που σου κάνω quote, είναι επίσης επίφοβο. Αν το μοντέλο που μόλις βγήκε έχει προβλήματα, γιατι να περιμένεις να πάρεις το επόμενο μοντέλο του ίδιου προϊόντος? Πού ξέρεις ποια προβλήματα διορθώθηκαν και ποια όχι? Και αν βγάλει πάλι κάτι που δεν το είχε πρώτα ? Οπως καταλαβαίνεις η συζήτηση οδεύει προς την φιλοσοφική οδό... δλδ με απλά λόγια "σε δουλειά να βρισκόμαστε".

Μην σκέφτεσαι έτσι, γιατι πάντα θα βρίσκεις λόγους να ΜΗΝ κάνεις αυτό που θές. Αυτοκίνητα είναι. Προβλήματα θα έχουν. Είτε είναι καινούργια είτε μεταχειρισμένα. Να είσαι προετοιμασμένος γι αυτο. Δεν είναι στο χέρι σου, και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να το αλλάξεις. Απλά "ζήσε με αυτό". Αγόρασε το αυτοκίνητο που σου αρέσει, και απο κ πέρα βλέποντας κ κάνοντας.

Φιλικά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Ιουν 2009, 21:17 
Άβαταρ μέλους
Φίλε MeddlingMageGR επειδή τυγχάνει να ασχολούμαι με PCs το θέμα περί τρόπο σκέψης έπεσες κοντά :lol ΑΛΛΑ υπάρχει μια διαφορά στα χρηματικά μεγέθη οπότε λες ας μην πέσω σε ζημιάρικο και τα κλαίω (άλλο να πετάξεις την κάρτα των 200 ευρώ και άλλο αυτοκίνητο με κάποια χιλιάρικα παραπάνω) γι' αυτό και έψαχνα κάποιες γνώμες για το εν λόγω sedan, που ομολογουμένως είναι δυσεύρετες και ενώ μου φαίνεται αρκετά καλό απ' όσο φαίνεται όχι τόσο εμπορικό και αυτό κίνησε την περιέργεια ας πούμε that's all..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Ιουν 2009, 23:27 
Άβαταρ μέλους
Θα ήθελα να αναφερθώ σαν "θιγμένος" κάτοχος ενός C4 sedan. το εν λόγω αυτοκίνητο είναι στην ουσία ένα C5 χωρίς πολλά καλά από αυτό αλλά έχει και τις δικες του χάρες. ο λόγος που το αγόρασα ( μιλάω πάντα για το C4 SEDAN 1.6 AVANTAGE) είναι ότι είναι η προτεινόμενη λύση για όποιον θέλει ένα C5 χωρίς να ανεβεί πάνω από 1.6 με το γνωστό περιβάλλον c4 αλλά με extra χώρους.
φυσιολογικό είναι να μην πουλάει γιατί το c4 είναι ένα όχημα που δεν το παίρνεις για να γεμίσεις το 500ari πορτμπαγκάζ (που έχει το sedan) ούτε για να ξενερώνεις όταν το ακούς να αγκομαχάει λόγω βάρους σε καμία ανηφόρα. όσον αφορά το γιατί το αγόρασα εγώ έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν μπορούσα να ανεβώ στην κατηγορία C5 ( αν και για αυτό ξεκίνησα τελικά δεν με έπαιρνε) οπότε η αμέσως επόμενη επιλογή ήταν αυτό.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 13 Ιουν 2009, 20:27 
Άβαταρ μέλους
Galileo έγραψε:
Θα ήθελα να αναφερθώ σαν "θιγμένος" κάτοχος ενός C4 sedan

Γιατί αυτό? δεν είπε κανείς τίποτα κακό :lol

Galileo έγραψε:
φυσιολογικό είναι να μην πουλάει γιατί το c4 είναι ένα όχημα που δεν το παίρνεις για να γεμίσεις το 500ari πορτμπαγκάζ (που έχει το sedan)

Θες να πείς οτι το C4 θεωρείται το γρήγορο? Γιατί όπως το δοκίμασα δεν το λές γρήγορο, τώρα αν είναι χειρότερο (το sedan).. το θέμα είναι πόσο..

Galileo έγραψε:
ούτε για να ξενερώνεις όταν το ακούς να αγκομαχάει λόγω βάρους σε καμία ανηφόρα.

Τόσο άσχημα..? τα 110 δεν κάνουν τίποτα?

Και πόσο καιρό το έχεις? Έχει βγάλει κανένα προβληματάκι?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 11:21 
Άβαταρ μέλους
λοιπόν: το θιγμένος ήταν πλακίτσα δεν έχω πάθει τίποτα :P
το αυτοκίνητο το έχω 2 μήνες είναι άψογο (αν και το στρώνω ακόμα γιατί κινούμαι κυρίως με την xantia μου τώρα... με το sedan μόνο 500 Km μέχρι στιγμής). επίσης επαναλαμβάνω το ότι όταν κάποιος θέλει να πάρει Citroen με μεγάλους χώρους κτλ κτλ πάει για C5 κυρίως και όχι για C4 sedan. όσο για το πιο είναι πιο γρήγορο ε ναι το C4 είναι πιο γρήγορο από το C4 sedan ( δεν μπορώ να πω για το C5 1,6 δεν το έχω ψάξει αυτό).
όσο για τα άλογα είναι παραπάνω από καλά και το αμάξι είναι αντάξιο των μέχρι τώρα προσδοκιών μου και ούτε έχει βγάλει πρόβλημα ακόμα. όμως αναλογικά με το C4 και το C5 το sedan όσο και να το κάνεις είναι πιο αργό


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιουν 2009, 00:21 
Άβαταρ μέλους
To C5 1.6 βγαίνει μόνο σε diesel, η έκδοση αμόλυβδης ξεκινά από τα 1,8 Lt.
Και κάτι που άκουσα.. μήπως ξέρει κανείς.. τα Citroen φορούν κινητήρες από Peugeot.. :? έτσι είπε ένας φίλος.. αλλά.. :confused
Και ένα τελευταίο.. περίπου στα πόσα χιλιόμετρα και μετά ο 1600άρης αρχίζει τα γεροντίστικα :scratch έτσι προς ενημέρωση.. :mrgreen


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιουν 2009, 08:27 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Aπο τη στιγμή που και οι 2 εταιρίες είναι στην ουσία μία (γρούπ PSA Peugeot-Citroen) λογικό είναι να μοιράζονται τους ίδιους κινητήρες!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιουν 2009, 13:00 
Άβαταρ μέλους
να διορθώσω ότι στο C5 εννοούσα το 1.8 όχι το 1.6 diesel


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Sedan
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Ιουν 2009, 00:17 
Άβαταρ μέλους
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στην συζήτηση και ασφαλώς αν κάποιος έχει να προσθέσει οτιδήποτε.. ας τον ακούσουμε
Και να μην ξεχάσω.. το έκλεισα.. :c4


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 36 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αγορα Citroen C2 1.4 Sensodrive
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 24
αγορα c4 και προσφορες απο εμπορους
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: zxpanos
Απαντήσεις: 12
Δημοψήφισμα για αγορά αυτοκινήτου makry...mallis
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: MAKRY...MALLIS
Απαντήσεις: 55
Αγορα C4
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: c4thess
Απαντήσεις: 14
Τι σας έκαναν δώρο με την αγορά του αυτοκινήτου?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 278
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια