Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 19 Μαρ 2024, 13:29 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 01:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
kostas Xantia έγραψε:
VeRDe έγραψε:
τι θελω και ασχολουμαι.. καληνυχτα!

υ.γ. την ειρωνια κοψτην γιατι θα στην κοψω εγω. να μιλας ομως σου μιλανε... τοτε MeddlingMageGR..


Ηρεμια φιλε μου! Δε θα τσακωθουμε κιολας! Το θεμα το ανοιξα για να ακουσω γνωμες! Ο καθενας εχει τη δικη του γνωμη και καλα κανει και την εκφραζει! δε θα ειχε νοημα αν ακουγα απο ολους τα ιδια! Στο κατω-κατω διαλογο κανουμε!

ας πει ο καθενας τι θελει αλλα την ειρωνια αλλου. εγω σε αυτο το θεμα δεν ξανα γραφω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 01:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 18:05
Δημοσιεύσεις: 199
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
VeRDe έγραψε:
kostas Xantia έγραψε:
VeRDe έγραψε:
τι θελω και ασχολουμαι.. καληνυχτα!

υ.γ. την ειρωνια κοψτην γιατι θα στην κοψω εγω. να μιλας ομως σου μιλανε... τοτε MeddlingMageGR..


Ηρεμια φιλε μου! Δε θα τσακωθουμε κιολας! Το θεμα το ανοιξα για να ακουσω γνωμες! Ο καθενας εχει τη δικη του γνωμη και καλα κανει και την εκφραζει! δε θα ειχε νοημα αν ακουγα απο ολους τα ιδια! Στο κατω-κατω διαλογο κανουμε!

ας πει ο καθενας τι θελει αλλα την ειρωνια αλλου. εγω σε αυτο το θεμα δεν ξανα γραφω...


Ο καθενας εχει δικαιωμα να γραφει σε οποιο θεμα θελει και νομιζει οτι εχει κατι να πει. Δε σε αναγκασε καποιος να γραψεις εδω! Το σταματαμε εδω γιατι ειμαστε πολυ :ot ;

_________________
There is no replacement for displacement..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 01:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
kostas Xantia έγραψε:
Ο καθενας εχει δικαιωμα να γραφει σε οποιο θεμα θελει και νομιζει οτι εχει κατι να πει. Δε σε αναγκασε καποιος να γραψεις εδω! Το σταματαμε εδω γιατι ειμαστε πολυ :ot ;
εκτος του οτι δεν αναφερομουν σε εσενα πουθενα, θα σου προτεινα να μην μου κανεις υποδειξεις.. δεν περιμενα εσενα να μαθω τι μπορω και δε μπορ να κανω σε ενα φορουμ.. οποτε γνωριζω πολυ καλα αν με αναγκαζει καποιος να γραψω καπου η οχι...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 01:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 18:05
Δημοσιεύσεις: 199
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Δεν ειπα οτι αναφεροσουν σε μενα, δε σου κανω υποδειξεις και δε σε μαθαινω τι μπορεις και τι δε μπορεις να κανεις σε ενα forum. Απλα τη γνωμη μου εξεφρασα. Δε μπορω να καταλαβω απο ποιο σημειο των προλεγομενων μου εβγαλες αυτα τα τρια συμπερασματα.

_________________
There is no replacement for displacement..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 07:56 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Κοιταξτε παιδια, σε θεμα επιδοσεων, τα οχηματα ειναι πολυ κοντα. Αλλα αλλη η αισθηση και ο τροπος που αποδιδει την δυναμη του το 2,0 και αλλος του 1,6Τ.
Τα ατμοσφαιρικα ειναι συνηθως με κοντα σασμαν, ενω τα τουρμπο με μακρια, αν ακι τωρα με την 6η σχεση, η 5η του 6αριου ειναι πιο κοντη απο την 5η του 5αριου, και η 6η ειναι μακρυτερη......Αλλα ειναι σχεδιασμενα και τα 2 για αν εκμεταλευονται πληρως τις δυνατοτητες των κινητηρων τους, στο φασμα στροφων που δουλευει το καθενα. Η μικροδιαφορα στις επιδοσεις δεν ειναι ουσιαστικα θεμα, αφου κανενας δεν θα εκμεταλευτει νομιζω ενα τετοιο οχημα στα ακρα, αρα θα δει αυτην την μικρη διαφορα. Ειναι μονο για οσους κυνηγουν τα φαναρια......

Σε θεμα βελτιωσης, επειδη ειναι και τα 2 μοτερ απο τα πολυ καλα σχεδιασμενα, το τουρμπο παιρνει περισσοτερα αλογα με ελαχιστα λ7, σε σχεση με το 2,0.....

Στο θεμα της χρησης, δεν χρειαζεται να ζεσταινεις ενα τουρμπο αυτοκινητο, αν δεν "χρησιμοποιησεις" την τουρμπινα. Ξεκινας κανονικα μαλακα, με κατω απο μισω γκαζι και οταν ζεσταθει ξενεις τα κεφια σου. Αν το πιεσεις πρεπει να το κρυωσεις για να το σβησεις, αν οχι κατεβαινεις και φευγεις.

Οσο για το αν εχουν αξια μεταπωλησης, το τουρμπο, δυστυχως (φαινεται και απο τα πολλα πωλουμενα 2,0....) εχει εκτοπισει σε αγοραστικη δυναμη το 2,0, αφου πωλειται δυσκολα, λογω μοτερ. Το τουρμπο το πουλας πολυ πιο ευκολα, ακομα και μετα απο 5-6 χρονια σε σχεση με το 2,0........

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 12:57 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Ηρθε η ωρα να πω και γω την αποψη μου, μετα απο πολυ διαβασμα και πολλες σκεψεις που με βαλατε. Με οσα εχετε πει στο παιδι, αν τα χει βαλει και τα χει ζυγισει, σχεδον η ζυγαρια ειναι στη μεση και αυτο το λεω γιατι ακουγονται μισα μισα πραγματα.

Καταρχας πηρε το ματι μου οτι εισαι φοιτητης, συγνωμη αν κανω λαθος βεβαια...σαν φοιτητης καλυτερα να παρεις το 1.6 με τα 120 απο πλευρας οτι ειπες πως φοβασαι τα turbo κτλ κτλ (δεν τα αναφερω για να μην κουρασω)
Ειπες επισης οτι δεν εισαι κοντρακιας, αλλα ταξιδιαρης τυπος...και συζηταμε ακομα για 2λιτρα, τι να πω.
Με ξενες τσεπες παιδια εχω να προτεινω και γω πολλα μοντελα, αυτο που σου ταιριαζει ανθρωπε μου ειναι το 1.6 με τα 120 ή με τα 110 απο τα τελευταια ομως. Και τα δυο σου παρεχουν ασφαλεια παθητικη και ενεργητικη και οχι τοσο μεγαλο κοστος συντηρησης στην τσεπη σου.

Αν θες το κατι παραπανω παρε το 150 που σου ειπε και ο Verde με τον οποιο συμφωνω απολυτα σε οσα εχει πει...σκεψου οτι με 500 ευρω αργοτερα θα πας σε 200 αλογα. Ασε λοιπον τα 2λιτρα για καποιους λιγο πιο ρομαντικους...
Τα εξοδα ειναι πολλα αγορι μου, η μερες δυσκολες...οποτε μη το σκεφτεσαι, δεν ειναι μονο να λες οτι εχω 2λιτρο ουαουυυ...

Εγω σου προτεινα κατι στα μετρα σου, τωρα αν δε μας εχεις πει ξεκαθαρα ποια ειναι τα μετρα σου ειναι αλλο θεμα...αν ο μπαμπας πχ ή εσυ εχεις καποια παραπανω φραγκα και θες και την αιγλη του διλιτρου τοτε παρτο.
Η μεση λυση ειναι παντα η καλυτερη να ξερεις και ο μονος λογος για να παρεις το 150αρι θα ειναι αυτο το κατι παραπανω που θα σου δωσει και θα στο δωσει με ελαχιστα χρηματα...
Το διλιτρο δεν εχει να σου προσφερει τιποτα παραπανω απο αυτα που σου ειπα, αλλωστε στο ειπαν και τα παιδια που τα οδηγησαν και τα δυο και εβγαλαν τα συμπερασματα τους.

Η επιλογη ειναι δικη σου και η φαγωμαρα turbo-ατμοσφαιρας ας σταματησει...ρωτα και τον Λευτερη για την εμπειρια που ειχε με ενα κουβα 207 και την ΖΧ που ειναι διλιτρη...ρωτα πως ξενερωσε ο ανθρωπος.
Ενα να θυμασαι ομως, δεν πρεπει να μαστε πλεονεκτες...αλλα να επιλεγουμε πραγματα στα μετρα μας!!!

Καλες αγορες λοιπον :thumb

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 14:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Blanc Ange έγραψε:
Αν θες το κατι παραπανω παρε το 150 που σου ειπε και ο Verde με τον οποιο συμφωνω απολυτα σε οσα εχει πει...σκεψου οτι με 500 ευρω αργοτερα θα πας σε 200 αλογα.


Με τί ακριβώς συμφωνείς δλδ ρε συ Blanc Ange?
O Verde έχει πει τα εξής :

α) οτι με 17.000 πέρνεις το τούρμπο.. (αν το βρείς πουθενά κράτα μου ενα με βούλες)
β) Οτι τα τελη-ασφαλειες-καταναλωση-επιδωσεις, δεν ανταποκρινονται στα αλογα που υποτιθεται οτι εχει Δλδ δεν είναι πραγματικά τα 177 άλογα... απλα υποτίθεται οτι τα έχει. Στην ουσία παίζει να χει και 135.... ή κάπου εκει.
γ) Εχει μιλήσει για θορυβώδη κινητήρα. Ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα.
δ) Το τούρμπο απο το 2λιτρο είναι η μέρα με τη νύχτα. Η νύχτα με... λίγο πριν το ξημέρωμα μπορεί... 20 ροπή το ένα, 24 το άλλο. Α ναι μίλησε και για ΧΑΟΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. Το ένα είναι Bentley Continental GT, και το άλλο Daihatsu Cuore.
ε) Είπε επίσης οτι την νταλίκα την προσπερνάς με 3η... λές και είναι κακό. Και οτι το τούρμπο την προσπερνάει με 5η... Δλδ αν την προσπεράσει με 3η το τούρμπο θα το πούμε στην Citroen να τον κάνει "ντα".... ?
στ) Η ατμόσφαιρα ζορίζεται σε πλήρη επιτάχυνση.... , και οτι το 2λιτρο θέλει συνεχώς να κατεβάζεις ταχύτητα. Ναι πιθανώς, άν ρυμουλκώ το σκάφος μου, μπορεί.... ίσως !!!

Τέλος να υπενθυμίσω οτι το ένα στοιχίζει 12-13.000 και το άλλο 20-21. Και έστω καν είναι φοιτητής, αν έχει 3000 παραπάνω να αγοράσει ενα αυτοκίνητο ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ 3000 ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ, και μπορεί, ας τα δώσει. Και να μην πάρει το τούρμπο που ναι μεν εχει καλύτερο κινητήρα (για ενα τσικ) αλλα σου δίνει δώρο το τασάκι.

Ρε σεις, μήπως έχει τίποτα το νερο εκεί στην Πάτρα που μένετε και οι 2 και σας πειράζει ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 14:46 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16610
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Καταρχας δε μπορω να καταλαβω γιατι μπλεξαμε το 2λιτρο με το turbo..η ερωτηση ηταν αν αξιζει το διλιτρο..Αν ο kostas ειχε 19000e θα επαιρνε το turbo ή οτιδηποτε αλλο..
Αλλα ας τα παρω απο την αρχη γιατι τα μπλεξαμε...Μιλαμε για δυο παρομοια αυτοκινητα με διαφορετικο προσανατολισμο σε οτι αφορα την οδηγηση τους...
Το turbo ειναι λιγο πιο ξεκουραστο με τη ροπη του να αποδιδεται σε ενα φασμα και με μεγαλη γραμμικοτητα..Αυτο εχει σαφως καλες συνεπειες στην καταναλωση και κανει την προσπεραση πιο ξεκουραστη γενικως..Αν κρινω και απο τα κιβωτια του psa πρεπει να ειναι και καλυτερο το 6χυτο απο το 5χυτο του 2λιτρου..
Για τα περι ροπης τωρα αρκει να οδηγησει κανεις xantia 1.6 και μετα xantia 1.8 16v και θα καταλαβει τι σημαινουν 4nm διαφορα...Ναι λοιπον ειναι σημαντικη η διαφορα αυτη..αλλα δεν υπαρχει διλλημα επειδη εδω για το 2λιτρο ενδιαφερεται ο κωστας.
Το 2λιτρο εχει σαφως καλυτερο εξοπλισμο...Αν ειναι λιγοτερα τα αλογα απο αυτα που ανακοινωνονται δε το ξερω γιατι δε το εχω οδηγησει αλλα αν ο αλλος που το εχει λεει οτι ειναι οντως 177 δεν εχω λογο να μη το πιστεψω..Για τον τροπο που τα αποδιδει υπαρχει διαφορα σε σχεση με το turbo απλα και μονο επειδη θες στροφαρισμα..Πραγμα που εμενα μ αρεσει..(σκεφτομαι να παρω 156 1.8..ξερω ξερω απαγορευεται κατι εκτoς απο citroen.. :lol )

Εν κατακλειδει λοιπον, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ 2ΛΙΤΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ TURBO εγω του προτεινω να το παρει το 2λιτρο γιατι και αξιοπιστο ειναι και γρηγορο ειναι και προπαντως γιατι με 12 χιλιαρικα δε παιρνει ουτε το τροπετο του turbo..Παιρνεις λοιπον το 2λιτρο και με τα 6 χιλιαρικα που εχεις στην τζεπη κανεις οτι θες...ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΠΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΛΛΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ TURBO ΚΑΙ 2ΛΙΤΡΗΣ...

Ο μονος λογος να μη το παρεις κωστα ειναι αν θες να το πουλησεις σε 2 χρονια..

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Τελευταία επεξεργασία από nonos και Κυρ 20 Σεπ 2009, 15:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 14:54 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Κοιτα Δημητρη επειδη σε σεβομαι απολυτα, καθως εχεις πει παααρα πολλα ενδιαφεροντα πραγματα στο φορουμ, εχεις δειξει (τουλαχιστον σε μενα) ενα προφιλ ανθρωπου πολυ σοβαρου και εφυεστατου, ασχετα αν δε σε εχω γνωρισει απο κοντα...θα ηθελα να σου πω οτι πρεπει να δειξεις και εναν απαιτουμενο σεβασμο στην διαφορετικη αποψη!!! Το να απαντας αμεσως οταν βλεπεις μια αποψη που "θυγει" το διλιτρο C4, δεν ειναι και το οτι καλυτερο γι αυτο που πιστευω για σενα...

Με τον Γιαννη για παραδειγμα διαφωνουσα καθετα σε turbo κινητηρες τοοοσο μικρου κυβισμου, οπως κατω απο τα 1.000cc ας πουμε. Σε αυτο το μοτερ ομως, συμφωνω με οσα λεει...για μενα αυτος ο κινητηρας ειναι ενας απο τους καλυτερους που εβγαλε η Citroen (PSA) και σε συνεργασια με την BMW.

Οπως και να το κανουμε, απλα ειπα την αποψη μου και αυτο καθαρα πιστευω οτι ειναι η καλυτερη αγορα για το παιδι, μετα απο την 120αρα C4 βεβαια. Γιατι ειπα και αυτο, αλλα αυτο δε σε πειραξε μαλλον και τοσο, αλλα σταθηκες παλι στο turbo. Μαλλον εχεις κατι με τον συγκεκριμενο κινητηρα και το "κατι" δεν το χει το νερο της Πατρας ;)

Θελω να κλεισω, οτι αυτη σου η εμμονη καλυτερα να σταματησει...γιατι και αλλοι ειπαν την αποψη τους, αλλα οταν ηταν αντιθετη με καποιες αλλες δεν ξεσηκωσαν τον κοσμο να περασει ντε και καλα το δικο τους. Απλα αυτο δειχνεις οπως σου ειπα και παραπανω επιμενωντας τοσο πολυ να απαντας σε καθε αντιθετη αποψη με την δικη σου και κανοντας καποια ελαχιστα ειρωνικα σχολιακια!!!

Να σαι καλα παντως Δημητρη και να ξερεις οτι στα λεω καλοπροαιρετα ολα αυτα και φιλικα. :thumb

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 15:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 18:05
Δημοσιεύσεις: 199
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Καπου εδω πρεπει να γραψω και γω κατι για να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα. Δεν ενδιαφερομαι για το τουρμπο γιατι (πλεον) ξεκιναει απο 19000+ ευρω, λεφτα που δεν εχω. Σε κανα μηνα παιρνω το ππτυχιο και δεν ειμαι πια φοιττητης και δεδομενου οτι θα βρω μια δουλεια θα μπορω να συντηρω μονος μου το αυτοκινητο μου. Το αυτο κινητο δε μου το παιρνει ο μπαμπας μου οπως γραφτηκε αλλα εγω με χρηματα που εχω μαζεψει και θετω ως ταβανι την αγορα αυτοκινητου μεχρι τα 14000ευρω. Δεν ανεφερα ποτε σε αυτο το θεμα διλημμα για το τουρμπο ουτε ηθελα να σας μπλεξω σε παρομοια διλημματα και μικρο-συγκρουσεις. Απλα σε αγγελιες μεταχειρισμενων που βλεπω υπαρχουν πολλα 2λιτρα με τιμη αστεια χαμηλη-προκλητικη θα ελεγα. Και επειδη απο τοτε που βγηκε το 2λιτρο το ειχα ερωτευτει (19χρονων περιμενα πως και πως κανα συγκριτικο με το 2λιτρο στα περιοδικα) σας ρωταω αν αξιζει σαν αγορα. Οσον αφορα μια προταση που διαβασα για 16000αρη 110 ή 120 ιππων, το σκεφτομαι αλλα εχω ηδη το 14000αρη και δε θεωρω σημαντικη διαφορα τα +20 αλογα ωστε να "σκοτωσω" το 1.4 c4 μου του 2008 για να παρω ενα 1600 του '07. Αυτα! Οποτε ανοιξα αυτο το θεμα για να "ακουσω" γνωμες για το 2λιτρο και εμπειρειες απο 2λιτρο!

_________________
There is no replacement for displacement..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 15:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
kostas Xantia έγραψε:
Απλα σε αγγελιες μεταχειρισμενων που βλεπω υπαρχουν πολλα 2λιτρα με τιμη αστεια χαμηλη-προκλητικη θα ελεγα.


Απο δω και μονο καταλαβαινεις τι γινεται αγαπητε φιλε μου. Γιατι το πουλανε τοσο χαμηλα το συγκεκριμενο μοντελο με τον διλιτρο κινητηρα??? Γιατι δεν ειναι καλο αμαξι??? ΟΧΙΙΙΙ...αλλα επειδη ειναι διλιτρο. Αυτο προσπαθουμε να σου πουμε.
Δεν ειπα εγω προσωπικα οτι το διλιτρο δεν ειναι καλο δεν ειναι το αλλο, δεν ειναι κατι τεσπα...
Ειναι διλιτρο...

Για αυτο το νεο ξεκινημα στη ζωη σου, μιας και παιρνεις το πτυχιο σου, συγχαρητηρια κιολας, καλο θα ηταν να σκεφτεις καποια εξοδα που θα χεις στο μελλον. Αν ειναι να δουλευεις σαν σκυλι και να σου φευγουν λεφτα για λαμαρινες δεν πας πουθενα ετσι. Εισαι ακομα μικρος οπως και γω και τωρα μας φτανουν και τα 120 αλογα και αμαξι τετοιας κατηγοριας.
Η απαντηση στο θεμα λοιπον ειναι ενα ΟΧΙ δεν αξιζει για αυτη την φαση που εισαι. Μπορει να μιλαω σαν πατερας τωρα αλλα πιστεψε με...ειναι η καλυτερη λυση ή να παρεις κατι αλλο τεσπα ή αν θες συγκεκριμενα C4 παρε το 120αρι ή το 150αρι.

Συμβουλη...κρατα οσα περισσοτερα λεφτα μπορεις απο αυτα που χεις μαζεψει φιλε μου, ειναι δυσκολοι οι καιροι και τα λεφτα δε μαζευονται ευκολα. Το αμαξι που αγαπησες και που θα αγαπησεις αλλα ποσα θα εχεις τα χρονια να το αποκτησεις και να κανεις το κεφι σου. Εδω ομως καλυτερα να μιλησει η λογικη παρα η καρδια. Γιατι και η δικη μου καρδια κανει να φερω ενα διλιτρο ΖΧ και να το κανω τουμπανο και να φυγει το εφηβικο αποθυμενο αλλα... Απο Citroen εχεις και επιλογες οπως το C2 1.6 που εχει πεσει πολυ η τιμη του και απο αλλες εταιρειες εχεις αλλες ποσες επιλογες.
Δικα σου το πεπονι, δικο σου και το μαχαιρι ;)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 15:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Blanc Ange έγραψε:
Κοιτα Δημητρη επειδη σε σεβομαι απολυτα, καθως εχεις πει παααρα πολλα ενδιαφεροντα πραγματα στο φορουμ, εχεις δειξει (τουλαχιστον σε μενα) ενα προφιλ ανθρωπου πολυ σοβαρου και εφυεστατου, ασχετα αν δε σε εχω γνωρισει απο κοντα...θα ηθελα να σου πω οτι πρεπει να δειξεις και εναν απαιτουμενο σεβασμο στην διαφορετικη αποψη!!! Το να απαντας αμεσως οταν βλεπεις μια αποψη που "θυγει" το διλιτρο C4, δεν ειναι και το οτι καλυτερο γι αυτο που πιστευω για σενα...


Με παρεξήγησες. Δεν απάντησα έτσι γιατι.. θίχτηκε το "παιχνιδάκι" μου. Είμαι εντελώς αλλού... Εγραψα αυτά που έγραψα γιατι δεν μπορώ να διαβάζω ακρότητες, και πράγματα αβάσιμα. Και τα 5 πράγματα που σου επεσήμανα έχουν το στοιχείο της υπερβολής. Αν θές να πείς την άποψή σου, με μεγάλη μου χαρά. Αλλα σε αυτά που γράφω πρωτίστως, και όχι τόσο στο ύφος μου (που στο κάτω κάτω δεν είπα και τίποτα.. χιούμορ έκανα).
Η άποψη έχει νόημα όταν βασίζεται σε πραγματικά στοιχεία και είναι πάντα τεκμηριωμένη. Μπορώ να σου δείξω ενα ποτήρι, και μου πείς "Εμένα η άποψή μου είνα οτι αυτό είναι ένα τσουκάλι..." Αυτό δεν είναι άποψη.... είναι μαλακία. Να ξεχωρίζουμε λοιπον τις απόψεις, απο τις μαλακίες. Στα πάντα στη ζωή μας. Απο αυτά που λένε οι πολιτικοί, μέχρι αυτά που συζητάμε αναμεταξύ μας.

Επαναλαμβάνω... Θές να πείς την άποψή σου? Ευχαρίστως. Μπορεί να κάνω λάθος βρε αδερφέ... μπορεί να μην τα ξέρω τόσο καλά όσο εσύ. Ελα και άνοιξέ μου τα μάτια. Δώσε μου πληροφορίες που δεν ξέρω, δείξε μου που κάνω λάθος.

Αυτά και συγνώμη για την αναστάτωση.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 16:04 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
MeddlingMageGR έγραψε:
Αυτά και συγνώμη για την αναστάτωση.


Δε χρειαζεται να ζητας συγνωμη για τιποτα...η συζητηση νομιζω οτι ηταν καρπερη και ο Κωστας εβγαλε τα συμπερασματα του οπως και να χει πιστευω. Τα βαλαμε ολα κατω και ειπαμε τι πιστευαμε καλυτερο για τον φιλο μας που βρεθηκε σε διλημα αν αξιζει να αγορασει το συγκεκριμενο αυτοκινητο.

Ολα ομορφα και ωραια χωρις παρεξηγησεις και λογομαχιες να συνεχιστει το θεμα αν κατι αλλο θελει να συμπληρωσει καποιος... :thumb

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2009, 16:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 18:05
Δημοσιεύσεις: 199
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Blanc Ange έγραψε:
kostas Xantia έγραψε:
Απλα σε αγγελιες μεταχειρισμενων που βλεπω υπαρχουν πολλα 2λιτρα με τιμη αστεια χαμηλη-προκλητικη θα ελεγα.


Εισαι ακομα μικρος οπως και γω και τωρα μας φτανουν και τα 120 αλογα και αμαξι τετοιας κατηγοριας.
Η απαντηση στο θεμα λοιπον ειναι ενα ΟΧΙ δεν αξιζει για αυτη την φαση που εισαι. Μπορει να μιλαω σαν πατερας τωρα αλλα πιστεψε με...ειναι η καλυτερη λυση ή να παρεις κατι αλλο τεσπα ή αν θες συγκεκριμενα C4 παρε το 120αρι ή το 150αρι.

Το αμαξι που αγαπησες και που θα αγαπησεις αλλα ποσα θα εχεις τα χρονια να το αποκτησεις και να κανεις το κεφι σου. Εδω ομως καλυτερα να μιλησει η λογικη παρα η καρδια. Γιατι και η δικη μου καρδια κανει να φερω ενα διλιτρο ΖΧ και να το κανω τουμπανο και να φυγει το εφηβικο αποθυμενο αλλα... Απο Citroen εχεις και επιλογες οπως το C2 1.6 που εχει πεσει πολυ η τιμη του και απο αλλες εταιρειες εχεις αλλες ποσες επιλογες.
Δικα σου το πεπονι, δικο σου και το μαχαιρι ;)


Η φωνη της λογικης μου συμφωνει απολυτα μαζι σου. Αλλα τι γινεται με το συναισθημα; Τεσπα! Αυτο ειναι θεμα αλλης συζητησης πιο φιλοσοφικης = :ot

_________________
There is no replacement for displacement..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Σεπ 2009, 17:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Ορίστε ενα δείγμα της δύναμης του 2λιτρου. Διοτι ατμόσφαιρα, σημαίνει δύναμη.
Τούρμπο? Πιο τούρμπο... πλάκα κάνουμε τώρα ?

http://www.youtube.com/watch?v=VXc3RH8PgXQ


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 4 από 6 [ 78 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αγορά C4 picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: Kostaspat
Απαντήσεις: 2
Αγορά C4...
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: livaspy
Απαντήσεις: 51
Αγορά C4 Picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: bert68
Απαντήσεις: 15
Τι σας έκαναν δώρο με την αγορά του αυτοκινήτου?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 278
Αγορά Μεταχειρισμένου Picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: alex-kal
Απαντήσεις: 56
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια