Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 18:06 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 31 Ιούλ 2018, 17:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν 2013, 12:13
Δημοσιεύσεις: 691
bakevang έγραψε:
1) Το 0W30, δεν έχει την τιμή του 5W30. Στις κάθετες, το Total Ineo First 0W30, κοστίζει 14,5 ευρώ το λίτρο.


Λόγω κάποιας έκπτωσης (νομίζω Δευ-Τετ, αλλά μάλλον μόνο στην αντιπροσωπεία που πηγαίνω), το πήρα κάπου 11 ευρώ. :)

Επίσης, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι φαίνεται να είναι ανώτερο λάδι από το αντίστοιχο 5W30 - και αυτό το λέω γιατί: α) ο κινητήρας είναι αισθητά πιο ήσυχος (ξέρω, κι εγώ ψιλό-κοροϊδεύω όσους ισχυρίζονται ελαφρά τη καρδία κάτι τέτοιο, αλλά τα αυτιά μου είναι πλέον σίγουρα ως προς αυτό - μη ξεχνάμε ότι "φοράω" καδένα), και β) δεν το καίει, παρότι "λεπτότερο".

Βέβαια, ας γράψω κάνα χλμ παραπάνω, και θα επανέλθω με πιο συγκεκριμένες εντυπώσεις.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 31 Ιούλ 2018, 17:13 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Βαγγέλη οκ. 4*15=60€, φίλτρο καμπίνας ΜΑΞ 15€, λαδιού ΜΑΞ 10€. Δηλαδή 60€ εργασία!! Ξεφύγαμε τελείως. Χώρια που οι τιμές που λέω είναι φουσκωμένες γιατί εμένα στην αντιπροσωπεία πχ μου έπαιρναν 8€ στο φίλτρο μέσα ο ΦΠΑ (δεν ορκίζομαι αλλά θα το ελέγξω). Επίσης το total 0-30 η αντιπροσωπεία το χρεώνε 10€/λίτρο νομίζω ή έκανα λάθος; Και πάλι όμως οι τιμές δε βγαίνουν, αν δεν άλλαξε φίλτρο αέρα και πετρελαίου και κάνει λάθος ο φίλος μας. Στο ίδιο σέρβις εγώ στις 30.000χλμ είχα δώσει 165€ σε αντιπροσωπεία αλλάζοντας φίλτρο αέρα (+20€ σαν ανταλλακτικό) και πετρελαίου (+35€ σαν ανταλλακτικό) (μέσα υπολογισμένα και τα λάδια που είχα πάει εγώ και μου κόστιζαν περισσότερο από της αντιπροσωπείας).

Για να μη πολυλογω, χωρίς το adblue, που δε βάζω και δε ξερω, αλλαγή λαδιων, φίλτρου τους και φίλτρο καμπίνας, άντε 90€. Τα υπόλοιπα δε ξέρω από που προκύπτουν.



Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 31 Ιούλ 2018, 19:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
NickNT έγραψε:
bakevang έγραψε:
1) Το 0W30, δεν έχει την τιμή του 5W30. Στις κάθετες, το Total Ineo First 0W30, κοστίζει 14,5 ευρώ το λίτρο.


Λόγω κάποιας έκπτωσης (νομίζω Δευ-Τετ, αλλά μάλλον μόνο στην αντιπροσωπεία που πηγαίνω), το πήρα κάπου 11 ευρώ. :)

Επίσης, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι φαίνεται να είναι ανώτερο λάδι από το αντίστοιχο 5W30 - και αυτό το λέω γιατί: α) ο κινητήρας είναι αισθητά πιο ήσυχος (ξέρω, κι εγώ ψιλό-κοροϊδεύω όσους ισχυρίζονται ελαφρά τη καρδία κάτι τέτοιο, αλλά τα αυτιά μου είναι πλέον σίγουρα ως προς αυτό - μη ξεχνάμε ότι "φοράω" καδένα), και β) δεν το καίει, παρότι "λεπτότερο".

Βέβαια, ας γράψω κάνα χλμ παραπάνω, και θα επανέλθω με πιο συγκεκριμένες εντυπώσεις.



Δλδ καλόγραφτε φίλε μου,το λάδι γιατί να έχει διαφορετική τιμή αυτές τις μέρες?Είναι πιο φτηνό το βασικό? :laugh

Αυτές τις πολιτικές κάποιων εταιρειών ποτέ δεν τις κατάλαβα.
άσχετο όμως.

Σαφώς έχεις πιο "ήσυχο"κινητήρα,σαφώς καλύτερη λειτουργία.
Επειδή όμως δεν το ξεκίνησες έτσι,όταν αρχίσει να τσιμπάει(που θα αρχίσει),θα σε πηγαίνει πατάκι.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 31 Ιούλ 2018, 21:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν 2013, 12:13
Δημοσιεύσεις: 691
Ως προς την έκπτωση, τι να πω, μάρκετινγκ! Εγώ πάντως πάω για σέρβις συνήθως Τετάρτη, λόγω εκπτώσεων σε ανταλλακτικά και εργασία - ναι, το παραδέχομαι. Τώρα, αν είναι πλασματικές οι εκπτώσεις, δεν το ξέρω. Το συνολικό πάντως κόστος είναι φυσιολογικό (ιδίως για κάποιον με λίγο χρόνο και κανένα καλό εξειδικευμένο κοντά του).

Όσο για το λάδι, πιθανότατα έχεις δίκιο - περιμένω να δω τι γίνεται στην πράξη και να κινηθώ ανάλογα. Αλήθεια, γιατί το φρέσκο λάδι (φαίνεται να) καταναλώνεται αισθητά πιο αργά;

Όταν πάντως παγιωθεί η εκτίμηση μου για το 0W30, θα μοιραστώ και κάποιες υποψίες που έχω για την ποιότητα (αυθεντικότητα;) του Total 5W30 που είχα αγοράσει online (είχα πάρει για να έχω συμπλήρωμα)...



Sent from my LG-H870 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Αύγ 2018, 01:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Lohias^ έγραψε:
Βαγγέλη οκ. 4*15=60€, φίλτρο καμπίνας ΜΑΞ 15€, λαδιού ΜΑΞ 10€. Δηλαδή 60€ εργασία!! Ξεφύγαμε τελείως. Χώρια που οι τιμές που λέω είναι φουσκωμένες γιατί εμένα στην αντιπροσωπεία πχ μου έπαιρναν 8€ στο φίλτρο μέσα ο ΦΠΑ (δεν ορκίζομαι αλλά θα το ελέγξω). Επίσης το total 0-30 η αντιπροσωπεία το χρεώνε 10€/λίτρο νομίζω ή έκανα λάθος; Και πάλι όμως οι τιμές δε βγαίνουν, αν δεν άλλαξε φίλτρο αέρα και πετρελαίου και κάνει λάθος ο φίλος μας. Στο ίδιο σέρβις εγώ στις 30.000χλμ είχα δώσει 165€ σε αντιπροσωπεία αλλάζοντας φίλτρο αέρα (+20€ σαν ανταλλακτικό) και πετρελαίου (+35€ σαν ανταλλακτικό) (μέσα υπολογισμένα και τα λάδια που είχα πάει εγώ και μου κόστιζαν περισσότερο από της αντιπροσωπείας).

Για να μη πολυλογω, χωρίς το adblue, που δε βάζω και δε ξερω, αλλαγή λαδιων, φίλτρου τους και φίλτρο καμπίνας, άντε 90€. Τα υπόλοιπα δε ξέρω από που προκύπτουν.



Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλέ μου Σταύρο, ο BlueHDi, Euro 6, είναι αρκετά πιο ακριβός σε συντήρηση απ'ότι το δικό σου αυτοκίνητο.

Μόνο το φίλτρο λαδιού στο δικό μου, κοστίζει 15-17 ευρώ. Άλλα 20, αν θυμάμαι καλά, είναι το φίλτρο αέρος.

Τα φίλτρα του Euro 6, έχουν διαφορετικούς κωδικούς με αυτά του Euro 5. Δεν ταιριάζουν.

Επίσης, φίλτρο λαδιού, e-hdi, με 8 ευρώ ήταν ΣΤΑΝΤΑΡ, europerar. Αυθεντικό, δεν ήταν. Το ίδιο και τα φθηνά, πετρελαίου και καμπίνας.

Τα μαμά, είναι ακριβά. Εκτός και αν σας κάνουν τίποτα εκπτώσεις του τύπου 25% κάτω.

Οι τιμές είναι σχετικά φυσιολογικές εκτός από το AdBlue.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Αύγ 2018, 04:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Καλημέρα και καλό μήνα!

Όντως, εκεί παίζουν οι τιμές για τις C4 BlueHDI μας στο δίκτυο της Citroen, που λέει ο Βαγγέλης και που έδωσε προσφορά και ο Γιαννίρης.
Παραθέτω του δικού μου ετήσιου που έκανα την 1η Ιουνίου εδώ στη Λαμία:

Λάδι Total Quartz Ineo First 0W30......71,25 ευρώ (14,25 ευρώ/λίτρο)
Φίλτρο λαδιού συσκ. Citroen..............14,49 ευρώ
Ροδέλλα τάπας λαδιού....................... 1,47 ευρώ
Υγρά καταλύτη (AdBlue)....................19,54 ευρώ
Φίλτρο καμπίνας...............................23,72 ευρώ
Καθαριστικό φρένων 750ml................ 6,25 ευρώ
ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΥΛΙΚΩΝ............136,73 ΕΥΡΩ

Εργασίες συστηματικής συντήρησης....44,64 ευρώ
Πλήρωση δοχείου AdBlue................... 4,46 ευρώ
Αλλαγή φίλτρου καμπίνας................... 4,46 ευρώ
ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ.........53,56 ΕΥΡΩ

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ SERVICE...........190,29 ΕΥΡΩ

Όλες οι τιμές είναι τελικές με ΦΠΑ και με έκπτωση 10%. Επίσης, έβγαλα και κάρτα καυσαερίων, με επιπλέον κόστος 10 ευρώ.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Αύγ 2018, 14:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Βαγγέλη στην επίσημη όταν έκανα μου έβαζαν γνήσια. Ήμουν πάντα μπροστά. Ναι έτρεχε μια προσφορά της τάξης 10-20% δε θυμάμαι, αλλά από τα 8-10€ μέχρι τα 15-17€ η διαφορά μεταφράζεται σε 50-100+%.

Εξάλλου, όπως βλέπω στο autodoc, το φίλτρο λαδιού του bluehdi είναι μέχρι και πιο φθηνό στους ΟΕΜ ενώ γενικά οι διαφορές είναι μηδαμινές άρα μου μένει τεράστια απορία ο λόγος της μεγάλης διαφοράς. Εντάξει για το φίλτρο καμπίνας δικαιολογώ την τιμή, μόνο αν είναι ενεργού άνθρακα αυτό που μπήκε.

Παιδιά εγώ τα λέω αυτά κουβέντα να γίνεται. Ούτε πρόβλημα έχω με το μαγαζί, ούτε τίποτα. Στην τελική δε πλήρωσα από την τσέπη μου. Απλα δε μου αρέσει να χρυσωνω ένα χάπι, αλλά να βλέπω την πραγματικότητα και είπα την αλήθεια, ότι για εμένα αυτές οι τιμές είναι εξωπραγματικές, ΟΧΙ συγκρίνοντας με το γεγονός ότι κάποια πράγματα τα κάνω μόνος μου ή με τον φίλο μου, αλλά με τις τιμές από συνεργεία επίσημης αντιπροσωπείας και άλλα εξουσιοδοτημένα στα οποία έκανα κι εγώ συντήρηση.
Στην τελική, μπορεί το εν λόγω συνεργείο να κάνει ένα σωρό σισφιξεις και ελέγχους, να έχει μια σοβαρή εμπειρία γύρω από την PSA και έτσι αυτό το έξτρα κόστος να δικαιολογείται.. Αλλά αν το αμάξι μπαίνει και σε μισή ώρα το έχουν έτοιμο και σου πάρουν εργασία 55€ για λάδια+φίλτρο καμπίνας+πλήρωση adblue τι να πω. 5€ εργασία για να αλλάξεις το φίλτρο καμπίνας;;; Είναι 1' δουλειά ρε παιδιά αν είναι δυνατόν!! (Το adblue δε ξέρω πως μπαίνει, αλλά αν κρίνω από την τιμή, μάλλον ανοίγεις μια τάπα και ρίχνεις μέσα).

Τις φωτογραφίες τις παραθέτω απλά για να αποδείξω το γεγονός ότι δεν είναι πιο ακριβό το φίλτρο λαδιού του bluehdi ή τέλος πάντων τόσο πιο ακριβό. ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Αύγ 2018, 15:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Σταύρο,ξέρεις πόση δύναμη χρειάζεται για να ανοίξει η τάπα του adblue? Στην Πεζώ πάντως χρεώνουν 10άρικο εργατικά... :D
Το τελευταίο σέρβις που έκανα μου κόστισε 160 με τα λάδια δικά μου αλλά και με αλλαγή ιμάντα αξεσουάρ...για αντιπροσωπεία την θεωρώ πολύ καλή τιμή!

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Αύγ 2018, 15:21 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
kostask έγραψε:
Σταύρο,ξέρεις πόση δύναμη χρειάζεται για να ανοίξει η τάπα του adblue? Στην Πεζώ πάντως χρεώνουν 10άρικο εργατικά... :D
Το τελευταίο σέρβις που έκανα μου κόστισε 160 με τα λάδια δικά μου αλλά και με αλλαγή ιμάντα αξεσουάρ...για αντιπροσωπεία την θεωρώ πολύ καλή τιμή!
Τουλάχιστον άλλαξες τον ιμάντα που κάνει 15€ :-D. Εντάξει θέλεις 5' να τον αλλάξεις αυτόν. Παιδιά νομίζω το καταλάβαμε. Στις κάθετες πρέπει να μπεις με την όπισθεν... Περι... "τσεπεως" λαδο-κολοκυθοπιτα!! :-)

Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Αύγ 2018, 22:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Lohias^ έγραψε:
Παιδιά εγώ τα λέω αυτά κουβέντα να γίνεται. Ούτε πρόβλημα έχω με το μαγαζί, ούτε τίποτα. Στην τελική δε πλήρωσα από την τσέπη μου. Απλα δε μου αρέσει να χρυσωνω ένα χάπι, αλλά να βλέπω την πραγματικότητα και είπα την αλήθεια, ότι για εμένα αυτές οι τιμές είναι εξωπραγματικές, ΟΧΙ συγκρίνοντας με το γεγονός ότι κάποια πράγματα τα κάνω μόνος μου ή με τον φίλο μου, αλλά με τις τιμές από συνεργεία επίσημης αντιπροσωπείας και άλλα εξουσιοδοτημένα στα οποία έκανα κι εγώ συντήρηση.
Στην τελική, μπορεί το εν λόγω συνεργείο να κάνει ένα σωρό σισφιξεις και ελέγχους, να έχει μια σοβαρή εμπειρία γύρω από την PSA και έτσι αυτό το έξτρα κόστος να δικαιολογείται.. Αλλά αν το αμάξι μπαίνει και σε μισή ώρα το έχουν έτοιμο και σου πάρουν εργασία 55€ για λάδια+φίλτρο καμπίνας+πλήρωση adblue τι να πω. 5€ εργασία για να αλλάξεις το φίλτρο καμπίνας;;; Είναι 1' δουλειά ρε παιδιά αν είναι δυνατόν!! (Το adblue δε ξέρω πως μπαίνει, αλλά αν κρίνω από την τιμή, μάλλον ανοίγεις μια τάπα και ρίχνεις μέσα).

Σταύρο, όλα αυτά σαν εργασίες πάνε με εργατώρες. Σ' αυτά που έχω παραθέσει, είναι στην απόδειξη υπολογισμένα:

α) Ένα πακέτο εργασιών συστηματικής συντήρησης με 1 εργατώρα με αμοιβή εργατώρας 44,64 ευρώ
β) Η πλήρωση AdBlue με 0,10 της εργατώρας (δηλαδή 6 λεπτά χρόνος εργασίας) με αμοιβή 4,46 ευρώ
γ) Η αλλαγή φίλτρου καμπίνας επίσης με 0,10 της εργατώρας (δηλαδή 6 λεπτά χρόνος εργασίας) με αμοιβή 4,46 ευρώ

Και προφανώς, είναι ξεχωριστές τιμές το AdBlue και το φίλτρο καμπίνας επειδή υπάρχουν και οχήματα που δεν τα διαθέτουν, ενώ τα κλασικά του υπόλοιπου πακέτου συντήρησης (λάδια, φίλτρο, καθαρισμός φρένων, έλεγχοι τζόγων κλπ) γίνονται σε όλα τα οχήματα και είναι κατά μέσο όρο κοστολογημένα σε χρόνο για όλα. Έτσι δηλαδή τους βολεύει στα λογιστικά τους προγράμματα η οργάνωση/ομαδοποίηση των εργασιών.

Τώρα, αν υπάρχει ή δεν υπάρχει ανάγκη χρέωσης μιας ολόκληρης ώρας συν τις ειδικές εργασίες, που λες ότι σε μισή ώρα το έχουν έτοιμο, εγώ δεν θυμάμαι στα τόσα χρόνια έχοντας εμπειρία από συνεργεία αντιπροσωπειών Citroen (πολύ παλιότερα όταν είχα τη BX), Hyundai (που είχα πριν τη C4), Opel, Nissan και Toyota (των εταιριών που εργαζόμουν αυτά) να χρεώνει κανένας λιγότερο από ώρα. Ούτε και θυμάμαι ποτέ σε αντιπροσωπεία, να το έχουν έτοιμο σε πολύ λιγότερο από μια ώρα, άντε να το είχαν σε τρία τέταρτα, από την την ώρα που έπιασαν το αμάξι στα χέρια τους.
Και να συνυπολογίσουμε απαραίτητα, ότι δεν χρεώνουν με τη λογική που λες ότι το φίλτρο καμπίνας μπαίνει σε ένα λεπτό ή όπως ομοίως εννοεί ο Κώστας για το AdBlue. Χρεώνουν τον χρόνο εργασίας που απαιτείται από το να το βρει/παραδώσει το αναλώσιμο ο αποθηκάριος μέχρι να τελειώσει την τοποθέτηση ο μηχανικός. Εγώ προσωπικά, αν όλο αυτό το μετρούν χρονικά στα 6 λεπτά, το βρίσκω πολύ λογικό, έως και να έχει ίσως ένα σκόντο λόγω ότι κάπου υπάρχουν και χρόνοι στην όλη σειρά μαζί με τη συστηματική συντήρηση οι οποίοι κατά τάξη μέσου όρου έχουν ήδη χρεωθεί. Δεν το βλέπω όπως εσύ, που το σκέφτεσαι ότι έχοντάς το στα χέρια μου το βάζω σε 1 λεπτό. Ήμουν εκεί όταν έβαλε το φίλτρο, με τα [βγάλε κάλυμμα/καπάκι > βγάλε πέτα το παλιό > καθάρισε τον χώρο > ξεπακετάρισε και βάλε το νέο > δέσε κάλυμμα > ξανακαθάρισε] 1 λεπτό δεν έκανε, έκανε πολύ περισσότερο. Επίσης όταν έβαλε το AdBlue, με τα [σήκωσε κάλυμμα > καθάρισε πριν ξεταπώσεις > ξετάπωσε > συμπλήρωσε με προσοχή έχοντας μοναδικό έλεγχο οπτικό βγάζοντας το χωνί > καθάρισε το στόμιο > τάπωσε > κλείσε/καθάρισε κάλυμμα] 1 λεπτό δεν έκανε, πάλι έκανε κοντά στο πεντάλεπτο. Και είπαμε, δεν χρεώνουν μόνο τον μηχανικό, χρεώνουν όλη τη σειρά από την αποθήκη έως εκεί. Και πιθανόν, και το πόσο κάνουν να πετάξουν τα παλιά σου ανταλλακτικά και τις συσκευασίες των νέων!
Ομοίως στο πακέτο της μιας εργατώρας της κλασικής συστηματικής συντήρησης, χρεώνουν όλη τη σειρά των ανθρώπων που θα ασχοληθούν με το service σου, από την ώρα που θα μπεις στο γραφείο του συνεργείου μέχρι την ώρα που θα σου κόψουν το παραστατικό και θα πληρώσεις.

Τώρα, γιατί κάνουν χαμηλότερες τιμές τα υπόλοιπα συνεργεία εκτός δικτύου αντιπροσωπειών?
Προφανώς, πρώτα-πρώτα για να είναι και πιο ανταγωνιστικά, μιας και ξέρουν και τι "γραμμή" έχει περάσει στον κόσμο περί "εργασίας εμπιστοσύνης στο επίσημο" και περί πιθανότητας απώλειας εγγύησης. Επίσης, επειδή πιθανόν σε κάποια αν όχι σε όλα το λειτουργικό τους κόστος σε όλη τη σειρά εξυπηρέτησης του πελάτη να είναι μικρότερο. Αλλά όχι μόνο γι' αυτούς τους λόγους.

Παραθέτω στη συνέχεια τα links από μια έρευνα του 2015 που εξηγεί πάρα πολλά στο πως και τι χρεώνουν οι αντιπροσωπείες στα συνεργεία τους.
Όπου το λέει σαφώς πως γίνεται δεκαετίες τώρα στην Ελλάδα (αλλά φαντάζομαι θα γίνεται αυτό και στο εξωτερικό επειδή είναι και θέμα μητρικής εταιρικής πολιτικής/φιλοσοφίας) να είναι σύνηθες το να βρίσκουμε τέτοιες διαφορές στις χρεώσεις ανταλλακτικών και εργατικών από συνεργείο σε συνεργείο ακόμη και στα επίσημα της ίδιας μάρκας. Οπότε καταλαβαίνουμε τι και γιατί παίζει και με τα υπόλοιπα συνεργεία εκτός δικτύου και είναι πιο ευνοϊκά, και εδώ πάει αυτό το "Αλλά όχι μόνο γι' αυτούς τους λόγους" που είπα πριν.

Ζητώντας λοιπόν συγγνώμη για το κατεβατό, και λέγοντας ότι δεν έχω καμία πρόθεση να δικαιολογήσω/υπερασπιστώ ξερά κανέναν, παραθέτω να δούμε:

Το εισαγωγικό γενικό άρθρο της έρευνας >>> https://infoservice.com.gr/erevna/i-ath ... tokinisis/
Και μετά τα στοιχεία της έρευνας σε PDF >>> https://infoservice.com.gr/wp-content/u ... theati.pdf

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 02 Αύγ 2018, 09:41 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Πολύ ωραία η ανάλυση σου και τα κείμενα που παρέθεσες. Ειδικά το PDF αξίζει προσεκτικής μελέτης (δε το είδα ολόκληρο ακόμη)!

Με καλύπτει αυτό που λέει το κείμενο
"Έτσι υπάρχει περίπτωση, ένας ιδιοκτήτης ενός συγκεκριµένου αυτοκινήτου να χρεωθεί την εργατοώρα σε ένα επίσηµο συνεργείο µιας πόλης π.χ. 60 ευρώ και σε µια άλλη πόλη 30 ευρώ(!), ενώ στα ανταλλακτικά µπορεί να έχει έκπτωση 20% ή και περισσότερο."

Σε μένα για παράδειγμα στο Ρέθυμνο στην επίσημη της Citroen η εργασία για αλλαγή λαδιών ήταν γύρω στα 25€ εργασία, οπότε ήταν στάνταρ 70€ συνεχώς λάδια-φιλτρο-εργασια. Μπορεί να είχε να κάνει με την εκεί αντιπροσωπεία και αυτός είναι ο λόγος που παραξενεύτηκα.

Νομίζω ήδη ξεφύγαμε από το θέμα και αιτία ήταν η παρέμβασή μου. Θα κλείσω λοιπόν λέγοντας, πως η ουσία κρύβεται στο να τα αξίζει το συνεργείο που τα δίνεις. Και αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία από το παραπάνω συνεργείο, νομίζω συγκεντρώνει καλά σχόλια και προς Θεού δε θέλω να παρεξηγηθεί η κουβέντα. Στην τελική καταλαβαίνουμε καλά πως ένα σωστό συνεργείο έχει σοβαρά πάγια κόστη, από προγράμματα υλικό λογισμικού, μέχρι ειδικά εργαλεία, μέχρι σεμινάρια εκπαίδευσης του προσωπικού. Η γνώση δε μπορεί να είναι τσάμπα, γιατί έχει αποκτηθεί με κόπο και ούτε και ο άλλος θα πρέπει να γίνει κλέφτης για να ζήσει.

Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 02 Αύγ 2018, 15:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Lohias^ έγραψε:
Νομίζω ήδη ξεφύγαμε από το θέμα και αιτία ήταν η παρέμβασή μου. Θα κλείσω λοιπόν λέγοντας, πως η ουσία κρύβεται στο να τα αξίζει το συνεργείο που τα δίνεις. Και αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία από το παραπάνω συνεργείο, νομίζω συγκεντρώνει καλά σχόλια και προς Θεού δε θέλω να παρεξηγηθεί η κουβέντα.

Κάθε άλλο, δε νομίζω ότι ξεφύγαμε από την παρούσα θεματική, η οποία είναι "Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα..."!
Χρήσιμο δεν είναι μόνο το να απλώνουμε ξερά συγκεκριμένους αριθμούς που αφορούν κόστος σε συγκεκριμένα συνεργεία. Χρήσιμες είναι και οι όποιες τέτοιες ένθετες συζητήσεις σαν αυτή εδώ που γίνονται όποτε χρειάζονται. Η σκέτη πληροφορία, από μόνη της λέει απλά και μόνο όσα λέει. Η εποικοδομητική συζήτηση με αφορμή την πληροφορία, είναι αυτή που κάνει ακόμη πιο χρήσιμη τη θεματική.
Και αλίμονο, εννοείται ότι δεν υπάρχει περίπτωση παρεξήγησης από την πλευρά μου, κι ούτε μπορώ να φανταστώ κι από την πλευρά αυτών που συμμετέχουν. Αν εννοείς και κάποιος εκτός φόρουμ, πρόβλημά του, γιατί όσα διαδοχικά ειπώθηκαν και εξηγήθηκαν στην πορεία της συζήτησης από όλους μας, δεν σηκώνουν παρεξήγηση. Όπως και να 'χει, υπάρχουν τρόποι να αναζητήσει περισσότερες εξηγήσεις, αλλιώς... ... :cens

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Αύγ 2018, 12:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Οκτ 2017, 00:37
Δημοσιεύσεις: 17
Ckalan έγραψε:
Κάλεσα στη Citroen Γιαννίρης, Θεσσαλονίκη να ρωτήσω κόστος πρώτου service Citroen Cactus 1600 Diesel 2016 mod.
Λάδια 0W30, φίλτρο λαδιού, φίλτρο καμπίνας και γενικοί έλεγχοι στα 25.000 χλμ στα 140EUR συμπ. ΦΠΑ
Adblue συμπλήρωμα 45 EUR extra συμπ. ΦΠΑ
Δεν τα λες και λίγα...


Τελικα πηρα προσφορα για τα παραπανω κ απο τη δευτερη αντιπροσωπεια Θεσσαλονικης. 40€ φτηνοτερα περιπου στην avc, οποτε εκλεισα εκει ραντεβου.μολις παρω κ το τιμολογιο θα ανεβασω τιμες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Αύγ 2018, 18:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Μάλιστα.
Δλδ σέρβις μαζί με καμπίνας και εργασία 100 ευρώ.
Έγινε ρε.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Ιαν 2019, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Δεκ 2013, 08:42
Δημοσιεύσεις: 933
Στην Ωμεγα, service (4ο ετος) στα 40.000χλμ :

Aντικατασταση φιλτρων: Πετρελαιου, Σκονης, Αερος και Λαδιου.
Αλλαγη Λαδιων.
Αντικατασταση λαμπας καμμενης (πινακιδας) και
Αλλαγη Υγρων Φρενων

Κοστος 219€

_________________
C4 ehdi 115 STT ETG 2015 Attraction
Τριαντάφυλλος


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 12 από 14 [ 202 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο



Συναφή θέματα

Σερβις 60.000 + αντ/κα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 12
θηβα σερβις c3 140.000 1.1 2006
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: tzo
Απαντήσεις: 5
Σέρβις
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: apostolosxs
Απαντήσεις: 8
Που να κάνω σέρβις;
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C1
Συγγραφέας: ageliki_v
Απαντήσεις: 1
Καπνός και θόρυβος μετά από σέρβις
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: karas
Απαντήσεις: 14
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ