Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 23:04 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Απρ 2019, 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Απρ 2016, 10:34
Δημοσιεύσεις: 360
Service σήμερα των 3 ετών.13500 χλμ.Είναι λίγα αλλά έπρεπε να γίνει.Κόστος 160 ευρώ.
-Αλλαγή λαδιών
-Φίλτρο σκόνης
-Κάρτα ελέγχου καυσαερίων
-Αλλαγή υγρά φρένων
-Φίλτρο λαδιού
-Ροδέλα τάπας
ps Μου είπαν ότι η μπαταρία είναι στο 40% και θα πρέπει να την αλλάξω(να το βάλω στο πρόγραμμα).Το κόστος της μπαταρίας με την έκπτωση 200 ευρώ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Απρ 2019, 19:52 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
chris έγραψε:
Service σήμερα των 3 ετών.13500 χλμ.Είναι λίγα αλλά έπρεπε να γίνει.Κόστος 160 ευρώ.
-Αλλαγή λαδιών
-Φίλτρο σκόνης
-Κάρτα ελέγχου καυσαερίων
-Αλλαγή υγρά φρένων
-Φίλτρο λαδιού
-Ροδέλα τάπας
ps Μου είπαν ότι η μπαταρία είναι στο 40% και θα πρέπει να την αλλάξω(να το βάλω στο πρόγραμμα).Το κόστος της μπαταρίας με την έκπτωση 200 ευρώ.
Να μην αλλάξεις.
Θυμησε μου αμάξι.....

Στάλθηκε από τον πλανήτη Nibiru χρησιμοποιώντας πένα..!

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Απρ 2019, 06:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Απρ 2016, 10:34
Δημοσιεύσεις: 360
vpafi έγραψε:
chris έγραψε:
Service σήμερα των 3 ετών.13500 χλμ.Είναι λίγα αλλά έπρεπε να γίνει.Κόστος 160 ευρώ.
-Αλλαγή λαδιών
-Φίλτρο σκόνης
-Κάρτα ελέγχου καυσαερίων
-Αλλαγή υγρά φρένων
-Φίλτρο λαδιού
-Ροδέλα τάπας
ps Μου είπαν ότι η μπαταρία είναι στο 40% και θα πρέπει να την αλλάξω(να το βάλω στο πρόγραμμα).Το κόστος της μπαταρίας με την έκπτωση 200 ευρώ.
Να μην αλλάξεις.
Θυμησε μου αμάξι.....

Στάλθηκε από τον πλανήτη Nibiru χρησιμοποιώντας πένα..!

citroen c4 1.2 110ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Μάιος 2019, 02:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Το βάζω κι εδώ συνοπτικά, μιας και υπάρχει αυτό το θέμα ειδικά για το κόστος service.

Citroen C4 1.6 BlueHDi 100 Stop&Start, 20/5/2019 service των 2 ετών, χιλιόμετρα συνολικά 20062, χιλιόμετρα τον 2ο χρόνο 6955:
- Λάδια Total Ineo First 0W30
- Φίλτρο λαδιού OEM Citroen (PSA)
- Φίλτρο πετρελαίου OEM Citroen (PSA)
- Φίλτρο αέρα OEM Citroen (PSA)
- Φίλτρο καμπίνας OEM Citroen (PSA)
- Υγρά φρένων OEM Citroen (PSA)
- AdBlue OEM Citroen (PSA), συμπλήρωμα περίπου 4,5 λίτρα
- Έλεγχοι (μπαταρία, τακάκια, δίσκοι, τζόγοι κλπ), πρίζωμα για γενικό τσεκάρισμα, έλεγχος και έκδοση κάρτας καυσαερίων

Στην αντιπροσωπεία Λαμίας, κόστος υλικών 219,32 συν κόστος εργασίας 110,77 με έκπτωση 10% αμφότερα, σύνολο 330 ευρώ...

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Μάιος 2019, 06:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Μόνο εμένα μου φαίνεται σχετικά ακριβό το σέρβις? :hmm
Επειδή το έχω πρόσφατο,χωρίς υγρά φρενών και adblue μου βγήκε 190...

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Μάιος 2019, 13:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2013, 09:22
Δημοσιεύσεις: 73
Εμένα γιατί μου φαίνεται πολύ νωρίς τα 2 χρόνια και 20000 χλμ για αλλαγή υγρών φρένων;
Καλό κουστουμακι ραψανε πάντως...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Μάιος 2019, 15:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Δεν ξέρω ρε παίδες, αλλά αυτές οι τιμές είναι από άλλο γαλαξία. Πριν σχολιάσω τα 110€ εργασίας, πάω στα υλικά, μιλώντας με τιμές ανταλλακτικών απ'όποιο μαγαζί θες και όχι ίντερνετ.

--φιλτρο αέρα, max 15€
--καμπινας, 20€
--λαδιου, 10€
--πετρελαιου, 30€
-- λαδια, 50€
--υγρα φρένων, δεν ξέρω; 10€;
--ad blue, 20€;

Τα υπόλοιπα 100€ για τα υλικά από που ρε παιδιά; Θα τρελαθουμε τελείως. Και μιλάμε οι τιμές είναι ήδη εξωπραγματικές. Εγώ για παράδειγμα φίλτρο λαδιού στην αντιπροσωπεία το έβαζα 7€ και πετρελαίου 25€....

Τώρα για την εργασία μη πω... Νομίζω ότι μια λογική τιμή σε συνεργείο πάει στα 180€-200€..

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Μάιος 2019, 16:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
kostask έγραψε:
Μόνο εμένα μου φαίνεται σχετικά ακριβό το σέρβις? :hmm
Επειδή το έχω πρόσφατο,χωρίς υγρά φρενών και adblue μου βγήκε 190...

Αν εξαιρέσω το κόστος υλικών και εργασίας για υγρά φρένων και AdBlue, τα υπόλοιπα μου κόστισαν 266,68 ευρώ.
Η διαφορά είναι 77 ευρώ, αν όντως έχεις κάνει όλα τα υπόλοιπα όπως εγώ. Λες 190 με υλικά και εργασία όλα τιμολογημένα; Και έκανες το service σε επίσημο του δικτύου;

ross έγραψε:
Εμένα γιατί μου φαίνεται πολύ νωρίς τα 2 χρόνια και 20000 χλμ για αλλαγή υγρών φρένων;
Καλό κουστουμακι ραψανε πάντως...

Η αλλαγή υγρών φρένων, προβλέπεται στο service των 2 ετών και δεν νομίζω ότι μπορεί να εξαιρεθεί αυτόβουλα από το συνεργείο βάσει των χιλιομέτρων, ιδίως όταν το service εμπεριέχεται στην περίοδο εγγύησης του κατασκευαστή. Και δεν μετράνε μόνο τα χιλιόμετρα σε τέτοιου είδους αναλώσιμα, μετράει και ο χρόνος και οι περιβαλλοντικές-κυκλοφοριακές συνθήκες.
Εγώ πάντως με τα χιλιόμετρα που κάνω όλες τις εποχές, αστικά στις ανηφοροκατηφοριές της Λαμίας και επαρχιακά στα βουνά της Φθιώτιδας, και να μου το είχαν προτείνει δεν θα δεχόμουν να πάω την αλλαγή υγρών φρένων σε επόμενο service, μιλάμε μου κόστισε το αστείο μπρος στην ασφάλεια ποσό των 38,81 ευρώ κομπλέ υλικά+εργασία μαζί με τον Φ.Π.Α.

Τώρα, γενικώς για το κόστος, είναι σίγουρα συζητήσιμο και έχουν ειπωθεί αρκετά εδώ στα διάφορα θέματα, και για τις διαφορές (που προκύπτουν κυρίως από "εκπτώσεις") από επίσημο σε επίσημο, και για τις χαμηλότερες τιμές σε συνεργεία εκτός αντιπροσωπείας, και για τις διαφορές λόγω διαφορετικών τεχνολογιών στους τύπους κινητήρων.
Σίγουρα, βγαίνοντας και από την εγγύηση, υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία στην αναζήτηση προσφορότερων τιμών. Αλλά αυτό προϋποθέτει και την ύπαρξη συνεργείων που να ξέρουν το αυτοκίνητο και να είναι και σε απόσταση που δεν απαιτεί μεγάλο κόστος μετακίνησης με καύσιμα και διόδια.
Και το σημαντικότερο, να τα έχεις ανά πάσα στιγμή κοντά σου διαθέσιμα και να σου προσφέρουν ανά πάσα στιγμή άμεση εξυπηρέτηση, με γνώστες στο οτιδήποτε χρειαστείς και με μια φιλική άμεση σχέση πέρα της ψυχρής πελατειακής.
Εγώ προσωπικά στα 2 αυτά χρόνια, στην αντιπροσωπεία της Λαμίας, έχω αποκτήσει αυτή τη σχέση και έχω εξυπηρετηθεί άμεσα όσες φορές μου χρειάστηκε, κι όχι μόνο στα τρία συστηματικά service και στις τρεις φορές που χρειάστηκα φανοποιείο. Μα που κάτι άκουσα ή κατάλαβα παράξενο και πήγα χωρίς καν να τηλεφωνήσω πρώτα, μα για τσεκάρισμα της τελευταίας στιγμής λαδιών-ξυδιών-κλπ φεύγοντας για μεγάλα ταξίδια, μα για κάτι πλυσίματα πανικού, μα για κάτι αναβαθμίσεις που μου κόλλησαν, μα για το οτιδήποτε, έβαλαν μέσα την C4 στο άψε-σβήσε, την κουράρισαν με όποιο τρόπο έπρεπε σηκώνοντας ή λύνοντας ή τι άλλο, και δεν μου πήραν και φράγκο στο τέλος! Και ξέρουν ότι το επόμενο συνεργείο με γνώστες και διαγνωστικό για το αυτοκίνητό μου δεν το έχω εδώ παραδίπλα, το έχω εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά πήγαινε-έλα. Αυτά, που πιστεύω θα συνεχίσω να τα έχω, πόσο κοστολογούνται συγκριτικά με τα λίγες δεκάδες ευρώ διαφοράς κάθε φορά στα κόστη από συνεργείο σε συνεργείο;

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Μάιος 2019, 16:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Lohias^ έγραψε:
Δεν ξέρω ρε παίδες, αλλά αυτές οι τιμές είναι από άλλο γαλαξία. Πριν σχολιάσω τα 110€ εργασίας, πάω στα υλικά, μιλώντας με τιμές ανταλλακτικών απ'όποιο μαγαζί θες και όχι ίντερνετ.

--φιλτρο αέρα, max 15€
--καμπινας, 20€
--λαδιου, 10€
--πετρελαιου, 30€
-- λαδια, 50€
--υγρα φρένων, δεν ξέρω; 10€;
--ad blue, 20€;

Τα υπόλοιπα 100€ για τα υλικά από που ρε παιδιά; Θα τρελαθουμε τελείως. Και μιλάμε οι τιμές είναι ήδη εξωπραγματικές. Εγώ για παράδειγμα φίλτρο λαδιού στην αντιπροσωπεία το έβαζα 7€ και πετρελαίου 25€....

Τώρα για την εργασία μη πω... Νομίζω ότι μια λογική τιμή σε συνεργείο πάει στα 180€-200€..

Λοχία, είσαι σίγουρος ότι αυτές οι τιμές που αναφέρεις στα υλικά είναι με τον Φ.Π.Α.;!
Το σύνολο αυτών που λες, είναι 155 ευρώ. Το σύνολο προ Φ.Π.Α. στο τιμολόγιό μου, με 9,12 ευρώ για ροδέλλα τάπας λαδιού ψιλοαναλώσιμα και καθαριστικό φρένων επιπλέον όσων λες, είναι 176,87 ευρώ.
Εγώ πάντως, και στα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα δικά μου ή των εταιριών που εργαζόμουν, φίλτρο λαδιού με 7 ευρώ και φίλτρο πετρελαίου με 25 ευρώ σε αντιπροσωπεία κομπλέ τιμολογημένα, μα τον Τουτάτη, δεν έχω βρει ποτέ να βάλω! Και στων εταιρειών, όσα περνούσαν εκτός εγγύησης παίρναμε προσφορές για τα υλικά και η βασική τους συντήρηση γινότανε στα συνεργεία μας, βάσης ή εργοταξιακά. Εκεί μόνο, αν βρίσκαμε τέτοιες τιμές που λες, που κάναμε και μεγάλες παραγγελίες!
Όσο για την εργασία, τα έχουμε ξαναπεί. Γι' αυτή, ναι, χωράει αρκετή συζήτηση, όπως και για το "παιχνίδι" των προσφορών σε υλικά και εργασία.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Μάιος 2019, 18:50 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Εδώ είναι το πρώτο και τελευταίο μεγάλο σέρβις που έκανα στην αντιπροσωπεία. Τα λάδια ασφαλώς ήταν δικά μου. Όλα τα φίλτρα +ένα μπουκάλι αντιψυκτικό 78€. Εργασία νομίζω είχε βάλει κάνα 30-40€. Άρα μαζί με τα λάδια και σύμφωνα με τα στοιχεία που κρατάω λεπτομερώς για το αμάξι μου από τότε που το αγόρασα, το συνολικό κόστος ήταν 165€. Στην επίσημη αντιπροσωπεία Ρεθύμνου. Άρα διαφορά 135€ φίλε μου Jalbani. ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Μάιος 2019, 19:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Λοχία, αυτό που ανέβασες είναι κοντά 5 χρόνια πριν, με 23% Φ.Π.Α. και εκπτώσεις 20% (...!) και με 4 μόνο από τα είδη που άλλαξα/έβαλα εγώ τώρα. Και βλέπω π.χ. το φίλτρο αέρα σε σένα 9,78 ευρώ προ έκπτωσης και χωρίς Φ.Π.Α. και σε μένα τώρα 24,09 ευρώ προ έκπτωσης και χωρίς Φ.Π.Α., διαφορά τιμής που δικαιολογείται μόνο από διαφορά είδους λόγω προδιαγραφής και λόγω ποιότητας ίσως μαζί.
Και μου φαίνονται και λίγο μπερδεμένα σε σένα εκεί κάτω τα σύνολα (καθαρά, εκπτώσεις, με Φ.Π.Α.), αλλά να μη μιλάω έτσι στο πρόχειρο, θα τα δω το βράδυ όταν γυρίσω, γιατί πρέπει να φύγω τώρα. Νομίζω όμως, ότι μιλάμε για άλλα πράγματα...

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μάιος 2019, 06:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
@jailbanis
Το σέρβις το έκανα στον Γιανταμίδη στα Γιαννιτσά. Μου ζήτησε ακριβώς 143 ευρώ,βάλε και τα λάδια που του πήγα για τα οποία έδωσα 48 ευρώ. Εννοείται κανονικότατα με τιμολόγιο....πέρα από τους τυπικούς ελέγχους,μέτρησε αμορτισέρ και φρένα,ρύθμισε φώτα,έκανε βόλτα και δεν του άρεσε ο τρόπος λειτουργίας του κιβωτίου και του έκανε τηλεφόρτωση. Ξανά βόλτα και επειδή πάλι κάτι δεν του άρεσε του έκανε και μια αρχικοποίηση. Αυτά από μόνα τους παίρνουν αρκετή ώρα. Επίσης,στερέωσε την πλαφονιέρα που έτριζε και έφτιαξε και το υποβραχιόνιο που το κουμπί του είχε διαλυθεί. Και την ώρα του λογαριασμού μου λέει "93 τα ανταλλακτικά,δώσε μου και 50 για εργασία". Για κάποιο λόγο σηκώνομαι και τρέχω στα Γιαννιτσά. Την ίδια μέρα μάλιστα υπήρχε πελάτης από Μουδανιά!

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μάιος 2019, 08:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Ας ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα στο μυαλό μας.
1) Άλλη συντήρηση ο κινητήρας Euro 5 και άλλη ο Euro 6.
2) Άλλα ανταλλακτικά ο ένας, άλλα ο άλλος. Τα μόνα ίδιο που έχουν, είναι το φίλτρο αέρος και το φίλτρο A/C.
3) Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο και κάνω και την συντήρηση μου σε κάθετη αντιπροσωπία, εξηγούμαι.

- Λάδια, εξαρτάται τι θα βάλεις. Το 0W30, εκ φύσεως είναι ακριβό. Βρίσκουμε τα 4 λίτρα, από 50 έως και 75 ευρώ.
- Φίλτρα, εγώ πληρώνω τα ΟΕΜ Citroën, γύρω στα 90 ευρώ. Φίλτρο λαδιού 15 ευρώ, φίλτρο A/C 18 ευρώ, φίλτρο αέρος 23 ευρώ και φίλτρο πετρελαίου 34 ευρώ.
- Υγρά φρένων, 10-14 ευρώ κάνει το 0,5 λίτρο. Και για να μην γελιόμαστε, ΟΕΜ Citroën υγρά φρένων, δεν υπάρχουν. Η κάθε αντιπροσωπία, έχει μια φίρμα την οποία χρησιμοποιεί για υγρά φρένων. Σε κάθετες, έχω δει Total, Castrol, MPM, Valvoline, Delphi, Wurth... Δες τι σου έβαλαν,ξανά.
- Η εργασία, είναι ένα θέμα που πονάει... Εγώ για μεγάλο σέρβις δεν έχω πληρώσει ποτέ περισσότερα από 30-40 ευρώ εργασία. Αλλά έχω και άλλη σχέση με τον αντιπρόσωπο... Αναφέρω κάποια παραδείγματα.

Στις 60Κ, έκανα λάδια, παραφλού, τακάκια εμπρός, αλλαγή υγρών φρένων, πλήρης ηλεκτρονικός έλεγχος, δοκιμή και κάποιες άλλες λεπτομέρειες. Εργατικά, 40 ευρώ.

Στις 80Κ, έκανα λάδια, φίλτρα, βαλβολίνες, πλήρη ηλεκτρονικό έλεγχο και δοκιμή. Εργατικά, 20 ευρώ.

Υ.Γ.: Πες μου σε παρακαλώ με ποιον τρόπο σου άλλαξαν υγρά φρένων. Με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μάιος 2019, 11:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Τα έχουμε ξανασυζητήσει, θα τα ξανασυζητάμε επειδή πάντα θα δίνεται η αφορμή από τις αναρτήσεις μας, και πολύ καλώς κάναμε και θα κάνουμε!
Αφορμή και αιτία μαζί, είναι και οι πολιτικές των διάφορων επαγγελματιών του χώρου επίσημων του δικτύου και μη, που ο καθένας αντιμετωπίζει την δουλειά του και τους πελάτες του με διαφορετικό σκεπτικό και τρόπο σε σχέση με τους συναδέλφους του.

Υπάρχουν και επίσημοι που προσπαθούν να είναι όσο γίνεται πιο προσιτοί για το βαλάντιο των πελατών τους συμπιέζοντας κόστη και κέρδος, είτε για λόγους ανταγωνιστικότητας είτε για λόγους φιλοσοφίας είτε επειδή καταλαβαίνουν σε τι εποχές ζούμε είτε για όλους αυτούς μαζί τους λόγους.
Και υπάρχουν και επίσημοι που παραμένουν ακριβοί, κατά το σκεπτικό τους με το οποίο θεωρούν ότι έχουν τον γάιδαρο δεμένο συνυπολογίζοντας ότι έχουν και πολλά κέρδη από τις συντηρήσεις οχημάτων διαφόρων οργανισμών. Πας στα επίσημα των μεγάλων αστικών κέντρων ιδίως, και βλέπεις ένα σωρό αστυνομικά, ασθενοφόρα, οδών και δεν συμμαζεύεται. Πολλά τα λεφτά φίλε, κι έστω κι αν ποτέ δεν είναι εξασφαλισμένα παντοτινά, πάει κι ο ιδιώτης πελάτης που αγκομαχάει να τα βγάλει πέρα και να συντηρήσει σωστά το αυτοκίνητό του, και τον τιμολογούν στεγνά με υψηλά κέρδη στα υλικά και με τυπικές μονάδες ανά είδος εργασίας στα εργατικά, "κι αν θες και μπορείς" αλλιώς ψάξε αλλού. Και για να μη παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι είναι ο κανόνας αυτός, σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που συμμερίζονται λιγότερο ή περισσότερο τον ιδιώτη κι ας έχουν κέρδη κι από συντηρήσεις οχημάτων οργανισμών.
Μέσα σ' αυτό το εύρος πολιτικών, θα βρίσκουμε πάντα διάφορα κόστη συντήρησης, από πολύ προσιτά έως πολύ ακριβά. Το σοφό είναι να ερευνούμε την αγορά, να παίρνουμε προσφορές, και να κάνουμε ότι μπορεί να σηκώσει η τσέπη μας, συνυπολογίζοντας τα πάντα, από τις διαθέσιμες τιμές επισήμων και μη, μέχρι τι θα μας κοστίσει η μετακίνησή μας σε φθηνότερο μακρύτερα από την περιοχή μας.

Προφανώς, και ο επίσημος στο Ρέθυμνο που έδειξε ο Σταύρος και ο επίσημος στα Γιαννιτσά που λέει ο Κώστας, λειτουργούν με τη λογική να είναι όσο πιο προσιτοί γίνεται στους πελάτες τους.
Μπορεί να είναι ακριβότερη η συντήρηση του Euro 6 από αυτή του Euro 5, δεν αντιλέγω. Αλλά σίγουρα είναι κάπου παράλογο π.χ. φίλτρο πετρελαίου που βρίσκουμε στο internet και στα καταστήματα στα 20 με 25 ευρώ αρχική και να μας κάνουν κι εκπτώσεις, να μας το χρεώνουν στα συνεργεία της Citroen 35 με 40! Το Purflux που είναι θυγατρικής της PSA ή αυτό της Mann ή αυτό της Bosch ή αυτό οποιουδήποτε άλλου κορυφαίου κατασκευαστή να πάμε να πάρουμε μόνοι μας, τόσο πάνω-κάτω θα το πάρουμε. Οι επίσημοι, με ποιά λογική κέρδους μας ζητάνε κοντά τα διπλάσια, που μάλλον λόγω μαζικών αγορών τα προμηθεύονται σε ακόμη χαμηλότερες τιμές κι από τις εκπτωτικές που τα βρίσκουμε εμείς έξω! Και έτσι πάνε και όλα τα υπόλοιπα υλικά...
Τέλος πάντων, όλα πονάνε, και τα υλικά και η εργασία, αναλόγως την πολιτική του κάθε συνεργείου. Ας κινούμαστε τουλάχιστον, με τον προσφορότερο για το καθένα μας τρόπο, εκμεταλλευόμενοι όλα όσα μπορούμε από δυνατότητες αγορών μέχρι προσωπικές σχέσεις.

Ευάγγελε, όταν έκαναν την αλλαγή υγρών φρένων έλειψα στο φανοποιείο για να δω τα λάστιχα και να μιλήσουμε για το πως θα μπουν στις πόρτες, επειδή ήθελα αν γίνεται να μη ξηλώσουν και αντικαταστήσουν την εργοστασιακή εσωτερική άσπρη επένδυση. Όταν γύρισα από το φανοποιείο, έκαναν εξαέρωση σε κάθε τροχό με το αυτοκίνητο σηκωμένο και τον βοηθό του τεχνίτη μέσα να πρεσσάρει. Και δεν πρόσεξα τι έγραφε η φιάλη με τα καινούργια υγρά, OEM Citroen (PSA, δηλαδή) δεν ξέρω αν υπάρχουν. Γράφοντας με φόρα τη λίστα, OEM το ένα, ΟΕΜ το άλλο, τα είπα κι αυτά έτσι.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κόστος σέρβις για C4. Συμπληρώστε τη λίστα...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μάιος 2019, 20:44 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Λίγο τσιμπιμενο το βλέπω και εγώ. Δεν έχω adblue αλλά όλα τα υπόλοιπα χωρίς υγρά φρένων στα 153€ τελική τιμή. Λάδια, φίλτρο αέρα, φίλτρο καυσίμου και καμπίνας δικά μου. Φίλτρα στα 50€ το ίδιο και τα λάδια και στην αντιπροσωπεία τα υπόλοιπα 53€.

Στάλθηκε από τον πλανήτη Nibiru χρησιμοποιώντας πένα..!

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 13 από 14 [ 202 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια