Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:06 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Νοέμ 2014, 20:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
NEKTARIOS C5 έγραψε:
Ασφάλεια μεικτή!!Καλοτάξιδη......



:agree

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Νοέμ 2014, 21:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Καλοτάξιδο φίλε...πολλά καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις!!

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2014, 10:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 18 Ιουν 2013, 16:56
Δημοσιεύσεις: 144
Τοποθεσία: αθηνα
Καλημερα. Σας ευχαριστω και παλι ολους. Να ειστε ολοι καλα!! Αλλη μια ερωτηση απο τωρα να μαθαινω σιγα σιγα. Απ οτι βλεπω λιγο πολυ ολοι συμφωνειτε σε θεμα καυσιμου στο shell v-power απο εταιρικο κατα προτιμηση πρατηριο. Εχει παρει το ματι μου κατι για καθαριστικα (τα λεω καλα?) που λετε. Αυτα απο που τα παιρνουμε και καθε ποτε τα ριχνουμε στο καυσιμο?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2014, 11:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 00:34
Δημοσιεύσεις: 851
Τοποθεσία: Αθήνα-Λαμία
Θα ενημερωθεις απο τον "θειο" για αυτα.

_________________
Citroen C3 iTouch 1.5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2014, 13:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 18 Ιουν 2013, 16:56
Δημοσιεύσεις: 144
Τοποθεσία: αθηνα
aenaos15 έγραψε:
Θα ενημερωθεις απο τον "θειο" για αυτα.


Να νοιωθω κι εγω ανηψουδι του δηλαδη? χαχα. Ποιος ειναι αυτος? :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2014, 16:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2014, 19:59
Δημοσιεύσεις: 510
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία, Αθήνα
thodoris έγραψε:
aenaos15 έγραψε:
Θα ενημερωθεις απο τον "θειο" για αυτα.


Να νοιωθω κι εγω ανηψουδι του δηλαδη? χαχα. Ποιος ειναι αυτος? :)

:c4 Ποιος είναι αυτός;.....ντροπή! Ποτέ δεν αποκαλούμαι τον θείο.. αυτός! Τον λέμε πάντα ,πάνσοφε, μεγάλε, γέρο, κλπ . Και επίσης είναι νωρίς να τον μάθεις ακόμα.........και όταν τον μάθεις πρόσεχε να είσαι καλός μαζί του για να κερδίσεις την εύνοιά του και φυσικά τις αλάνθαστες συμβουλές του :laugh
Μάνθο πολύ σε ανέβασα και σε έγλειψα μπας και μου κανονίσεις και εμένα τα ζουμιά.....γιατί έδω και 4 μήνες σου έστειλα πμ με το τηλ για να κανονίσουμε για τα ζουμιά αλλά με έγραψες στα σοφά σου ..........α! Περιμένω! :bounce :bounce


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2014, 17:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 18 Ιουν 2013, 16:56
Δημοσιεύσεις: 144
Τοποθεσία: αθηνα
stergios.s. έγραψε:
thodoris έγραψε:
aenaos15 έγραψε:
Θα ενημερωθεις απο τον "θειο" για αυτα.


Να νοιωθω κι εγω ανηψουδι του δηλαδη? χαχα. Ποιος ειναι αυτος? :)

:c4 Ποιος είναι αυτός;.....ντροπή! Ποτέ δεν αποκαλούμαι τον θείο.. αυτός! Τον λέμε πάντα ,πάνσοφε, μεγάλε, γέρο, κλπ . Και επίσης είναι νωρίς να τον μάθεις ακόμα.........και όταν τον μάθεις πρόσεχε να είσαι καλός μαζί του για να κερδίσεις την εύνοιά του και φυσικά τις αλάνθαστες συμβουλές του :laugh
Μάνθο πολύ σε ανέβασα και σε έγλειψα μπας και μου κανονίσεις και εμένα τα ζουμιά.....γιατί έδω και 4 μήνες σου έστειλα πμ με το τηλ για να κανονίσουμε για τα ζουμιά αλλά με έγραψες στα σοφά σου ..........α! Περιμένω! :bounce :bounce


Χαχαχαχαχαχα!!! Μονο ο πανσοφος εχει αυτα τα μαγικα ζουμια λοιπον ε? Μονοπωλιο? Ο κουκος αηδονι δηλαδη! χαχαχαχα :P :P :P


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2014, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2014, 19:59
Δημοσιεύσεις: 510
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία, Αθήνα
:c4 Ούτε μονοπώλιο είναι, γιατί ζουμιά βρίσκεις όπου θέλεις, ούτε ο κούκος αηδόνι, αλλά το αντίθετο νομίζω θα σου βγει ο κούκος αηδόνι εάν δεν τα βάζεις αργότερα. Και ο Μάνθος δεν υποχρέωσε να πάρει κανένας τα ζουμιά που βάζει , εξυπηρέτηση στην ουσία κάνει ο άνθρωπος. Εγώ ας πούμε που έχω σχεδόν 1 χρόνο το αυτοκίνητο δεν έχω πάρει ακόμη ζουμιά από τον Μάνθο αν και θα το ήθελα πολύ αλλά μάλλον δε βόλεψε μέχρι τώρα. Αν θέλεις πάρε από την αντιπροσωπεία.:thumb


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2014, 17:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 18 Ιουν 2013, 16:56
Δημοσιεύσεις: 144
Τοποθεσία: αθηνα
Βρε πλακα εκανα για το μονοπωλιο για να συνεχισω την πλακα που εκανες εσυ με τα πανσοφος κι αυτα... ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2014, 20:35 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Ενας είναι ο ΘΕΙΟΣ.

ΘΕΙΟ φανερώσου στο μέλος thodoris.................Εικόνα

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2014, 21:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
εγώ του λέω του ψηλού...Μην δίνεις εύκολα το πράμα σου από δω και από κει...Άσε να ψάξουν, να φάν το παλτό και μετά γονυπετείς να σε παρακαλούν...
Ακου ο κούκος αηδόνι :spank για ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ πράμα :angr

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2014, 21:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
stergios.s. έγραψε:
thodoris έγραψε:
aenaos15 έγραψε:
Θα ενημερωθεις απο τον "θειο" για αυτα.


Να νοιωθω κι εγω ανηψουδι του δηλαδη? χαχα. Ποιος ειναι αυτος? :)

:c4 Ποιος είναι αυτός;.....ντροπή! Ποτέ δεν αποκαλούμαι τον θείο.. αυτός! Τον λέμε πάντα ,πάνσοφε, μεγάλε, γέρο, κλπ . Και επίσης είναι νωρίς να τον μάθεις ακόμα.........και όταν τον μάθεις πρόσεχε να είσαι καλός μαζί του για να κερδίσεις την εύνοιά του και φυσικά τις αλάνθαστες συμβουλές του :laugh
Μάνθο πολύ σε ανέβασα και σε έγλειψα μπας και μου κανονίσεις και εμένα τα ζουμιά.....γιατί έδω και 4 μήνες σου έστειλα πμ με το τηλ για να κανονίσουμε για τα ζουμιά αλλά με έγραψες στα σοφά σου ..........α! Περιμένω! :bounce :bounce



Στέργιο,έχεις π.μ.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2014, 21:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
thodoris έγραψε:
Βρε πλακα εκανα για το μονοπωλιο για να συνεχισω την πλακα που εκανες εσυ με τα πανσοφος κι αυτα... ;)



Θοδωρή,πές μου καλέ μου,τι μπορώ να κάνω για σένα?

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Νοέμ 2014, 10:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 18 Ιουν 2013, 16:56
Δημοσιεύσεις: 144
Τοποθεσία: αθηνα
Tzakos έγραψε:
thodoris έγραψε:
Βρε πλακα εκανα για το μονοπωλιο για να συνεχισω την πλακα που εκανες εσυ με τα πανσοφος κι αυτα... ;)



Θοδωρή,πές μου καλέ μου,τι μπορώ να κάνω για σένα?


Καλημερα Μανθο. Προς το παρον τιποτα. Οταν με το καλο παραλαβω,θα σε αναζητησω κι εγω για τα "φαρμακακια"!! :) :) :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Νοέμ 2014, 11:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 26 Οκτ 2014, 21:06
Δημοσιεύσεις: 66
Καλημέρα σε όλους. Γράφω μερικές εντυπώσεις από τη μέχρι στιγμής αστική εμπειρία μου με τη C4 e-HDI MCP. Θα εστιάσω στο κιβώτιο από τη σκοπιά ενός οδηγού που οδηγούσε πολλά αυτοκίνητα με κλασικά αυτόματα κιβώτια τα τελευταία χρόνια οπότε η κριτική μου αναλώνεται κυρίως σε αυτό το κομμάτι.

1. Η κατανάλωση καυσίμου σε συνθήκες στενών δρόμων (όχι λεωφόρων) δεν είναι αμελητέα. Τα 10άρια είναι πανεύκολα ειδικά εκκινώντας με κρύο κινητήρα. Μέχρι στιγμής έχω μέση κατανάλωση 7.6 (με λεωφόρους μέσα :-) και πολύ συντηρητικό γκάζι.

2. Το αυτόματο κιβώτιο δεν αφήνει να ανέβουν γρήγορα οι σχέσεις 2 και 3. Για την ακρίβεια 2α δε μπαίνει με κάτω από 20km/h και 3η δε μπαίνει με κάτω από 31km/h (ούτε σε Manual mode). Πιστεύω ότι αυτός είναι ένας από τους λόγους που έχει κακή κατανάλωση στα στενά αφού είσαι αναγκασμένος να πατάς ελαφρά το γκάζι με 1η σε κατηφόρα που κατεβαίνεις με 19km/h και αντίστοιχα σε κατηφόρα με 2α που κατεβαίνεις με 30km/h. Πάνω απ' όλα όμως είναι σπαστικό.

3. Το trip computer δεν αναφέρει την στιγμιαία κατανάλωση με ταχύτητα κάτω από 32km/h !!! Δε με αφήνει να καμαρώσω την κατανάλωσή της με τα καμώματα του κιβωτίου σε αυτές τις ταχύτητες :-) Αντανακλάται όμως στη μέση κατανάλωση που δεν κρύβεται...

4. Στο γκαράζ μου έχει ένα μικρό χαντάκι για να τρέχουν τα νερά πριν ξεκινήσει η ανηφορίτσα για να μπεις μέσα. Το πέρασμα σε αυτό το σημείο είναι στενό και αναγκάζεσαι να μπεις φρεναριστός και πιθανόν να σταματήσεις μέσα στο χαντάκι. Φυσικά θέλει αρκετό γκάζι για να ξεκολλήσει από εκεί και να ανέβει την ανηφόρα. Ως κάτοχος αυτοκινήτων με κλασικό αυτόματο κιβώτιο δεν είχα σπουδαία εμπειρία με αυτοματοποιημένο μηχανικό, μπορείτε να φανταστείτε λοιπόν πόσο ξενερώνω όταν μυρίζω τον δίσκο να καίγεται ε;

5. Κάποιος που δεν είχε εμπειρία από κλασικά αυτόματα κιβώτια θα πει πως το πρόβλημα που περιγράφω στο 4. το έχουν όλα τα manual και θα έχει δίκιο. Όμως αυτό που το κάνει σπαστικό είναι ότι η C4 κάνει creep μέχρι να αγγίξεις το φρένο όπου και ξαφνικά σταματάει το creep και συνειδητοποιείς ότι το φρένο που πάτησες (λόγω creep) ήταν υπερβολικό (επειδή το creep σταμάτησε) και το αυτοκίνητο κοκαλώνει, αναγκάζεσαι να αφήσεις το φρένο και πάλι από την αρχή. Αυτή η έλλειψη γραμμικότητας σε ταχύτητες μεταξύ 0km/h και ταχύτητας του creep γίνεται πολύ σπαστική στις συνθήκες στενού παρκαρίσματος υπό κλίση (που είναι η καθημερινότητά μου). Εγώ είμαι σίγουρος πως θα βρω άκρη αλλά try and explain that to my wife.

6. Τώρα που ανέφερα τη γυναίκα μου, όταν το οδήγησε πρώτη φορά με πήρε τηλέφωνο να μου πει ότι πήρα χαλασμένο αμάξι (στην κυριολεξία). Της φαινόταν απίστευτο πόσο καθυστερούσε στις αλλαγές. Τώρα το έχει συνηθίσει και δε γκρινιάζει. Το αναφέρω για να έχετε το Input από έναν αδαή οδηγό (όχι επιδόσεων) που έχει συνηθίσει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά από τα αυτόματα κιβώτια.

7. Τον πίσω άξονα δεν τον έχω ψυχολογήσει ακόμα. Μερικές φορές τον περιμένω να κοπανήσει και δεν κάνει κιχ και μερικές φορές στα καλά καθούμενα νομίζω ότι έπεσα στο grand canyon.

8. Ξέρει κανείς μέχρι πόσα τηλέφωνα μπορώ να έχω στη μνήμη του bluetooth?

9. Οι χώροι του είναι τρομεροί.

10. Το start stop επίσης τρομερό αν και θα ήθελα να απενεργοποιεί τον κινητήρα νωρίτερα όπως κάνει στο manual.

11. Από κοντά είναι πολύ πιο όμορφη απ' ότι στις φωτό.

Αυτά προς το παρόν. Το επόμενο ταξίδι θα καθυστερήσει οπότε δεν πρόκειται άμεσα να γράψω ταξιδιωτικά χιλιόμετρα.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 453 από 887 [ 13301 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456 ... 887  Επόμενο



Συναφή θέματα

Γενική Συζήτηση C6
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C6
Συγγραφέας: crazywolf
Απαντήσεις: 230
C3 Diesel, iStreet, attraction 1.4
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: ManosD
Απαντήσεις: 14
C4 CACTUS DIESEL/ΒΕΝΖΙΝΗΣ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: jkoul13
Απαντήσεις: 0
ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ C4 DIESEL
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 12
Λάδι κινητήρα diesel και λίστα ανταλλακτικών
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: rufous
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ