Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 20 Απρ 2024, 05:48 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Οκτ 2014, 11:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 19:34
Δημοσιεύσεις: 1186
Όντως τι είναι το creep? Εγώ πάντως σαν κάτοχος του αυτόματου είμαι πολύ ευχαριστημένος

Στάλθηκε από το LG-E975 μου


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Οκτ 2014, 13:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 26 Οκτ 2014, 21:06
Δημοσιεύσεις: 66
Creep είναι η λειτουργία που έχουν τα κλασικά αυτόματα σύμφωνα με την οποία το κιβώτιο δε μπαίνει ποτέ από μόνο του σε νεκρά και ακόμη και σε στάση έχουν ταχύτητα μέσα και πρέπει να πατάς φρένο γιατί έχουν την τάση να φύγουν. Αυτή η μόνιμη εμπλοκή ταχύτητας είναι που βολεύει πολύ στα παρκαρίσματα υπό κλίση καθώς η μετάδοση είναι πολύ smooth και δεν περιμένει το κιβώτιο να πατήσεις γκάζι για να εμπλέξει ταχύτητα.

Τα αυτοματοποιημένα μηχανικά κιβώτια (όπως της C4) δεν έχουν αυτή τη λειτουργία με αποτέλεσμα να έχει κάποια κενά η μετάδοση καθώς μπαίνει η νεκρά σε στάση. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο lag μεταξύ της πίεση του γκαζιού και της εκκίνησης του αυτοκινήτου κάτι που γίνεται σπαστικό σε εκκινήσεις υπό κλίση, σε έντονη συνεχή επιτάχυνση χωρίς άφημα του γκαζιού και σε παρκαρίσματα υπό κλίση (αναλόγως το κιβώτιο). Μπορεί να το έχετε διαβάσει στον ειδικό τύπο ως "jerky gearbox" όπου εννοούν το αντίστροφο του "smooth".


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Οκτ 2014, 14:07 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Να ΜΗΝ πιστεύεις πάντα ότι διαβάζεις. Εν δεν βάλεις νεκρά ΔΕΝ μπαίνει από μόνη της ( εκτός της περίπτωσης που είσαι αρκετή ώρα σταματημένος με ταχύτητα). Όταν αφήσεις φρένο τσουλαει είτε έχεις Auto είτε Manual είτε Reverse. Έχει Hill Holder ,έχει τα πάντα. Ο τύπος ειδικά ο ξένος το θαβει κανονικά λες και όλοι πριν το καβαλησουν κατέβηκαν από κανένα διπλοδισκο ή καμία Ferrari ή κανένα σαβουροdsg. Ελπίζω αυτά τα "μείον" που λες να τα διάβασες κάπου και να ΜΗΝ σου τα είπε κανένας άσχετος εξυπνουλης που ίσος το μόνο που θα έχει οδηγήσει ειναι μουλάρι. Πάρε τηλ την Ω στο ποτάμι και ρώτα αν έχει για τεστ το αυτόματο.

From Inside C4 White Airbus.

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Οκτ 2014, 20:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 19:34
Δημοσιεύσεις: 1186
vpafi έγραψε:
Να ΜΗΝ πιστεύεις πάντα ότι διαβάζεις. Εν δεν βάλεις νεκρά ΔΕΝ μπαίνει από μόνη της ( εκτός της περίπτωσης που είσαι αρκετή ώρα σταματημένος με ταχύτητα). Όταν αφήσεις φρένο τσουλαει είτε έχεις Auto είτε Manual είτε Reverse. Έχει Hill Holder ,έχει τα πάντα. Ο τύπος ειδικά ο ξένος το θαβει κανονικά λες και όλοι πριν το καβαλησουν κατέβηκαν από κανένα διπλοδισκο ή καμία Ferrari ή κανένα σαβουροdsg. Ελπίζω αυτά τα "μείον" που λες να τα διάβασες κάπου και να ΜΗΝ σου τα είπε κανένας άσχετος εξυπνουλης που ίσος το μόνο που θα έχει οδηγήσει ειναι μουλάρι. Πάρε τηλ την Ω στο ποτάμι και ρώτα αν έχει για τεστ το αυτόματο.

From Inside C4 White Airbus.

+++1000

Στάλθηκε από το LG-E975 μου


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Οκτ 2014, 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Φεβ 2014, 11:09
Δημοσιεύσεις: 230
Τοποθεσία: Δροσοπηγή
+1

Και μόλις πριν λίγο διάβαζα αυτό το td και μόλις είδα στα μειονεκτήματα ότι το μοτέρ κάτω απ'τις 1800rpm είναι νωθρό γελούσα. Κάτι τέτοιο φυσικά δεν ισχύει, κάθε άλλο, με το που περνάει τις 1400rpm εμφανίζεται αυτό το αόρατο χέρι που σπρώχνει βίαια τον πίσω προφυλακτήρα...

To "creep" που αναφέρεις, είναι όντως ενοχλητικό στην αρχή αλλά μέσα σε 2 βδομάδες συνηθίζει το πόδι και το ελέγχεις σαν να μην υπάρχει.

Εάν είχα να αναφέρω ένα μείον, αυτό θα ήταν η έλλειψη ένδειξης θερμοκρασίας νερού (μοτέρ).

_________________
Citroën C4 (B7) 1.6 e-HDi 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Οκτ 2014, 18:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 26 Οκτ 2014, 21:06
Δημοσιεύσεις: 66
Οδήγησα τη C4 eHDI MCP στην Ωμέγα Αγ. Παρασκευής.

Τα σχόλια από τον ειδικό τύπο για το κιβώτιο έχουν βάση όσον αφορά τη ραθυμία του να ανεβάσει ταχύτητες, ειδικά στην αλλαγή από 1η σε 2α στην αρχή ψαχνόμουνα να δω τι έγινε. Σε manual mode βελτιώνεται η κατάσταση όχι επειδή γίνονται πιο γρήγορα οι αλλαγές αλλά επειδή η καθυστέρηση προκαλείται έπειτα από δική σου ενέργεια και την αναμένεις. Η λειτουργία του σε ρυθμούς σταμάτα-ξεκίνα επίσης δεν είναι τόσο smooth όσο σε ένα κλασικό αυτόματο αλλά είναι μάλλον καλύτερη απ' ότι περίμενα. Επίσης το start stop είναι αρκετά καλό αν και όταν βιάζεσαι δε σε προλαβαίνει.

Ένα άλλο αρνητικό ήταν οι αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες. Επειδή έβρεχε τους είχα σε αυτόματη λειτουργία και σε σχεδόν κανένα σημείο δεν εξομοίωναν τη ρύθμιση που θα έκανα από μόνος μου, σχεδόν πάντα ήταν ή πιο γρήγορο ή (πολύ) πιο αργό απ' ότι θα ήθελα.

Πάντως δε μου φάνηκε αισθητά πιο γρήγορο από το manual HDI 90ps που οδήγησα χθες.

Κατά τα άλλα μου φάνηκε πολύ δεμένο και στιβαρό αυτοκίνητο. Μέση κατανάλωση test 6.2 lt/100km με κρύο κινητήρα αρχικά, μέτριους προς γρήγορους ρυθμούς και clima on.

Το γουστάρω μπορώ να πω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Οκτ 2014, 19:10 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
bognick έγραψε:

Το γουστάρω μπορώ να πω.

:thumb :thumb
Πρώτη φορά diesel?? Αν ναι, τότε πρέπει να αλλάξεις συνήθειες και τρόπο οδήγησης. Το αμάξι είναι αγχολυτικό.

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Οκτ 2014, 19:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 18 Μαρ 2014, 02:03
Δημοσιεύσεις: 44
Όντως οι αυτόματοι υαλοκαθαριστηρες είναι για τον π@@τσο...και δεν υπάρχει και επιλογή για ρύθμιση της ευαισθησίας του αισθητήρα....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Οκτ 2014, 19:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 26 Οκτ 2014, 21:06
Δημοσιεύσεις: 66
vpafi έγραψε:
bognick έγραψε:

Το γουστάρω μπορώ να πω.

:thumb :thumb
Πρώτη φορά diesel?? Αν ναι, τότε πρέπει να αλλάξεις συνήθειες και τρόπο οδήγησης. Το αμάξι είναι αγχολυτικό.


Ναι 1η φορά. Είμαι easy rider γενικά, οπότε τα diesel είναι του γούστου μου.

c4attraction έγραψε:
Όντως οι αυτόματοι υαλοκαθαριστηρες είναι για τον π@@τσο...και δεν υπάρχει και επιλογή για ρύθμιση της ευαισθησίας του αισθητήρα....


Στην περίπτωσή μου δεν ήταν θέμα ρύθμισης ευαισθησίας γιατί δεν ήταν σταθερά αργοί ή σταθερά γρήγοροι. Ήταν ότι να 'ναι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Οκτ 2014, 21:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 21:44
Δημοσιεύσεις: 405
Τοποθεσία: Λαρισα
Γράφω σε αυτό το τοπικ γιατι αυτό της C4mk2 έχει ουσιαστικά εξαφανιστεί.. :(
Λοιπόν:πέρα απο οτι ξανακόπηκε το λάστιχο της πόρτας του οδηγού -πάνω απο το παράθυρο αλλά ας είναι καλά η Logo στιγμής-
σήμερα μου έκανε και το εξής:ενώ προσπαθούσα να ρίξω νερό στον πίσω υαλοκαθαριστήρα νερό δεν έπεφτε :hmm .
Τα μπροστά ψεκαστήρια δούλευαν κανονικά.
Έκλεισα το πορτ-μπαγκάζ 2 φορές δυνατά μήπως και διορθωθεί αλλά τίποτα δεν έγινε.
Πόσο λέτε να παέι η λυπητερή;
Χρησιμοποιώ μόνο απιονισμένο νερό οπότε δεν πιστεύω να είναι θέμα αλάτων.
Περιμένω την γνώμη σας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Οκτ 2014, 05:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ 2012, 15:30
Δημοσιεύσεις: 850
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ
Όταν η στάθμη του νερού στο δοχείο για τους υαλοκαθαριστήρες πέφτει κάτω από ένα σημείο, με το εναπομεινον νερό ψεκάζει μόνο μπροστά και όχι πίσω. Συμπλήρωσε λίγο και ξαναδοκίμασε.

Send from a blue elephant.

_________________
C4 Grand Picasso 1.6hdi automatic
VW Polo 6KV2 1.4 8v gas(250.000Km)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Οκτ 2014, 06:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Το μοτερακι Στέλιο το ακούς...... Καταλαβαίνω πολύ τα θέματα σου και την ζοχαδα σου αλλά νομίζω συμφωνείτε ότι το συγκεκριμένο αμάξι είναι από τα πλέον αξιόπιστα της κατηγορίας

Sent from my Sony Xperia z Ultra

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Οκτ 2014, 09:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Φεβ 2014, 11:09
Δημοσιεύσεις: 230
Τοποθεσία: Δροσοπηγή
Καλημέρα. Φαντάζομαι καθάρισες από τυχόν βρωμιές την οπή στο πίσω πιτσιλιστίρι (;)

_________________
Citroën C4 (B7) 1.6 e-HDi 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Οκτ 2014, 11:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 19:34
Δημοσιεύσεις: 1186
Σήμερα παρατήρησα τον πρώτο τριξιμο, προέρχεται από την πλαφονιερα, όταν την πιεζω στην θέση που θα υπήρχε το μπουτον της ηλιοροφής σταματάει. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να αναφέρθηκε ξανά το περιστατικό, από άλλο παλικάρι εδώ στο φόρουμ.
Όσο για τους υαλοκαθαριστηρες στην αυτόματη λειτουργία που δουλεύουν κάπως αργά, στο δικό μου το παρατήρησα μόνο όταν έχει ψιλόβροχο, σε κανονική βροχή και σε ποιο έντονη δουλεύουν καλά

Στάλθηκε από το LG-E975 μου


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Οκτ 2014, 14:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 29 Ιαν 2013, 19:50
Δημοσιεύσεις: 127
Τοποθεσία: Λισαβόνα-Πορτογαλία
nikos333 έγραψε:
Σήμερα παρατήρησα τον πρώτο τριξιμο, προέρχεται από την πλαφονιερα, όταν την πιεζω στην θέση που θα υπήρχε το μπουτον της ηλιοροφής σταματάει. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να αναφέρθηκε ξανά το περιστατικό, από άλλο παλικάρι εδώ στο φόρουμ.
Όσο για τους υαλοκαθαριστηρες στην αυτόματη λειτουργία που δουλεύουν κάπως αργά, στο δικό μου το παρατήρησα μόνο όταν έχει ψιλόβροχο, σε κανονική βροχή και σε ποιο έντονη δουλεύουν καλά

Στάλθηκε από το LG-E975 μου

Το τρίξιμο το έχω αντιμετωπίσει και εγώ ακριβώς στο ίδιο σημείο. Εξαρτάται άλλοι την ποιότητα του δρόμου, οπότε κάνω πως δεν ακούω τίποτα ή το πιέζει λιγάκι και σταματάει. [emoji4]

Στάλθηκε από το Xiaomi με Tapatalk.

_________________
C4 1.6 115hp e-Hdi STT attraction

Όλες οι ελληνικές παραλίες σε μια ιστοσελίδα!
http://www.hellas-beach.gr

Τα πάντα για τα συστήματα πλοήγησης!
http://forum.4gps.gr/


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 438 από 888 [ 13312 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441 ... 888  Επόμενο



Συναφή θέματα

Γενική συζήτηση DS5
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση DS5
Συγγραφέας: ΖήσηςXsara
Απαντήσεις: 980
Αγορά c4 diesel.
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: tsagod
Απαντήσεις: 11
Aγορα μεταχειρισμενου C4 diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: mike44
Απαντήσεις: 9
Γενική συζήτηση Saxo MK2
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: agiorgitis
Απαντήσεις: 14
Καταναλώσεις C3 diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Πράκτορας
Απαντήσεις: 118
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron