Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:38 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Μαρ 2013, 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
gmv έγραψε:
Είπα να βάλω το epass της Αττικής οδού και τώρα κατάλαβα ότι το παρπρίζ δεν έχει μαρκαρισμένη περιοχή για υπέρυθρες συσκευές όπως το παλιό c4. Ξέρει κανείς ποια είναι η απροστάτευτη περιοχή του παρπρίζ από την αθερμική επίστρωση;

Κόλα το όπου θες, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ το έχω βάλει δεξιά απο την βάση του καθρέπτη κάτω απο εκεί που κάνει την κούρμπα. :thumb :thumb

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Μαρ 2013, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Παντως εγω στην τυπικη του θεση το εχω , δηλαδη πισω απο τον καθρεπτη να μην φαινεται , και δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης κανενα προβλημα. Πραγματικα δεν γνωριζω αν ειναι θερμομονωτικο το παρμπριζ, ειναι σιγουρα στα ντιζελ ηχομονωτικο ,αλλα δεν εχω διαβασει πουθενα για θερμομονωτικο.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Μαρ 2013, 14:36 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
dasimo έγραψε:
Παντως εγω στην τυπικη του θεση το εχω , δηλαδη πισω απο τον καθρεπτη να μην φαινεται , και δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης κανενα προβλημα. Πραγματικα δεν γνωριζω αν ειναι θερμομονωτικο το παρμπριζ, ειναι σιγουρα στα ντιζελ ηχομονωτικο ,αλλα δεν εχω διαβασει πουθενα για θερμομονωτικο.

:agree Εκει ακριβός το έχω για να μην είναι και στο οπτικό μου πεδίο.

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Μαρ 2013, 19:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2012, 17:31
Δημοσιεύσεις: 56
Εικόνες: 1
dasimo έγραψε:
Παντως εγω στην τυπικη του θεση το εχω , δηλαδη πισω απο τον καθρεπτη να μην φαινεται , και δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης κανενα προβλημα. Πραγματικα δεν γνωριζω αν ειναι θερμομονωτικο το παρμπριζ, ειναι σιγουρα στα ντιζελ ηχομονωτικο ,αλλα δεν εχω διαβασει πουθενα για θερμομονωτικο.

Και εγώ έχω τις αμφιβολίες μου ότι έχουμε αθερμικό παρμπρίζ... :hmm νομίζω πώς δεν έχουμε... σε Opel Vectra poy είχα παλαιότερα και είχε έκανε και μια απόχρωση στο τζάμι εξωτερικά...!!

_________________
Γιώργος Citroen C4 1.6 e-hdi 112 MCP STT 5,4lt/100


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Μαρ 2013, 21:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Νοέμ 2012, 16:58
Δημοσιεύσεις: 336
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Ν.Καλλικράτεια
Λοιπόν επανέρχομαι για τον θόρυβο,ο οποίος ακούγετε και μετά τα 80 -90-100-120-130,με κλειστό ή ανοιχτό παράθυρο.Θα πάω μάλλον μια βόλτα από τα τσακάλια της αντιπροσωπείας για έλεγχο.

_________________
Citroen C5 hdi 1.6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Μαρ 2013, 21:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Εάν βρούνε κάτι,κερνάω καφέ.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Μαρ 2013, 16:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 03 Δεκ 2012, 15:41
Δημοσιεύσεις: 170
Πραγματικά 2 μήνες τώρα με το αυτοκίνητο δεν έχω λόγια...έχω κάνει 4000km και τώρα πια η αίσθηση ότι το αυτοκίνητο έχει "μαλακώσει"-"στρωθεί" είναι πιο εμφανείς!!!
Σήμερα έκανα ένα τσεκ και στα λάδια του και παρατήρησα ότι είναι μια γραμμή κάτω από το max οπότε κάτι έχει κάψει... :hmm Θα τα αλλάξω στα 7500 km όπως έκανα μέχρι σήμερα με όλα μου τα αυτοκίνητα και πάντα κάθε 7500 θα κάνω αλλαγή. ;)
Μια παρατήρηση που έκανα είναι η εξής και ίσως να μπορεί και κάποιος να μου πει που έχει παρατηρήσει το ίδιο...στον χώρο της μηχανής παρατήρησα πιτσιλιές από νερό που έχει στεγνώσει και έχει εισχωρήσει μάλλον από την έντονη βροχή που έφαγε το αυτοκίνητο όλο αυτό το διάστημα που έβρεχε και μάλιστα ήταν και χρώματος καφέ από τις τελευταίες χωμάτινες βροχές. Πίο έντονο είναι πάνω από τα φώτα που φαίνεται στα πλαστικά ότι από εκεί πέρασε το νερό... :hmm Από ότι θυμάμαι το καπό η και γύρω από την μηχανή δεν έχει τίποτα προστατευτικά λάστιχά... :hmm Ταξίδεψα και Αθήνα-Καβάλα με ασταμάτητη βροχή και ίσως και αυτό να επέτρεψε την εισροή υδάτων...το θέμα είναι αν αυτό είναι φυσιολογικό και αν το έχει παρατηρήσει και άλλος...;;; :hmm Επίσης πόσο επηρρεπεί μπορούν να είναι τα ηλεκτρονικά-ηλεκτρικά συστήματα του αυτοκινήτου σε κάτι τέτοιο...;;; :hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Μαρ 2013, 18:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 14 Ιουν 2012, 21:05
Δημοσιεύσεις: 57
Στο χώρο της μηχανής όλο και κάτι θα περάσει! Μέσα στα φανάρια να μη περνάει υγρασία είναι το θεμα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Μαρ 2013, 18:45 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Φυσιολογικότατο για όλα τα αυτοκίνητα. Και εμένα τα ίδια ακριβώς, παρά τα λάστιχα σφραγίσματος μπροστά το καπό

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Μαρ 2013, 19:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 02 Μαρ 2013, 21:02
Δημοσιεύσεις: 226
dasimo έγραψε:
Απο εκει και περα ειναι τρομακτικο το γεγονός οτι σημερα ξαναβγηκα μια βολτα στις αντιπροσωπειες με την ευκαιρια αγορας ενος συγγενικου μου προσωπου και καταληξαμε τελικα μετα απο 10 αντιπροσωπειες οτι το C4 δεν ειναι απλα απο τα φθηνότερα , ειναι επισης απο τα πιο ομορφα και πιο ολοκληρωμενα, ποιοτικα, κλπ.

Ισχύει αυτό...με τέτοια ποιότητα στην κατασκευή και τα υλικά, αλλά και το επίπεδο εξοπλισμού θεωρώ ότι αν ήταν VW θα στοίχιζε 20.000-21.000 ευρώ. Αν αποδειχτεί και αξιόπιστο σε βάθος δεκαετίας τότε θα πρόκειται για ενα από τα καλύτερα Value for money αυτοκίνητα των τελευταίων ετών.

_________________
C4 Hdi92 Attraction White


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Μαρ 2013, 19:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 02 Μαρ 2013, 21:02
Δημοσιεύσεις: 226
Ηρακλής έγραψε:
Λοιπόν επανέρχομαι για τον θόρυβο,ο οποίος ακούγετε και μετά τα 80 -90-100-120-130,με κλειστό ή ανοιχτό παράθυρο.Θα πάω μάλλον μια βόλτα από τα τσακάλια της αντιπροσωπείας για έλεγχο.

Ενημέρωσε μας αν βρουν κάτι....λογικά όμως για να συμβαίνει σε όλους πρόκειται για κατασκευαστικό ψεγάδι αεροδυναμικής. Με στεναχωρούν πάντως τέτοια προβλήματα σε καινούργια αυτοκίνητα...και ειδικά όταν το έχεις μόλις παραγγείλει. :)
Στο δεκαετίας Stilo μου δεν ακούγεται κιχ όταν κλείνουν τα παραθυρα. Ούτε τριξίματα, ούτε αεροδυναμικοί θορυβοι...τίποτα!

_________________
C4 Hdi92 Attraction White


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Μαρ 2013, 19:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 02 Μαρ 2013, 21:02
Δημοσιεύσεις: 226
thanos36 έγραψε:
Σήμερα έκανα ένα τσεκ και στα λάδια του και παρατήρησα ότι είναι μια γραμμή κάτω από το max οπότε κάτι έχει κάψει... :hmm Θα τα αλλάξω στα 7500 km όπως έκανα μέχρι σήμερα με όλα μου τα αυτοκίνητα και πάντα κάθε 7500 θα κάνω αλλαγή. ;)

Λίγα δεν είναι τα 7500χλμ για αλλαγή λαδιών? ....εξαρτάται βέβαια τι λάδια χρησιμοποιείς!
Γιατί σου έκαψε όμως και ειδικά στην διαδικασία στρωσίματος; Λογικά δεν έχει ζοριστεί ακόμη....

Γενικά τσιμπάει λάδι η συγκεκριμένη μηχανή?

_________________
C4 Hdi92 Attraction White


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Μαρ 2013, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Πάνο εγώ έκανα την πρώτη αλλαγή κοντά στα 4000 χλμ και τώρα έχω 10.000 χλμ.
Δέν έχει κάψει σχεδόν τίποτα. Δέν θα έλεγα ότι τσιμπάει λάδι, αλλά να σκεφτούμε ότι ακόμα και στα 10.000 χλμ ...το αυτοκίνητο στρώνει.
Πάντως σίγουρα δέν τρώει λάδι ώστε να σε κάνει να ανοίγεις το καπό να ελέγξεις τί έκαψε.
(...άσχετα άν όλοι μας πρίν απο ένα μεγάλο ταξίδι, κάνουμε έναν τυπικό έλεγχο. ;) )


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Μαρ 2013, 20:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2013, 19:37
Δημοσιεύσεις: 873
Εικόνες: 0
panos_thesniki έγραψε:
dasimo έγραψε:
Απο εκει και περα ειναι τρομακτικο το γεγονός οτι σημερα ξαναβγηκα μια βολτα στις αντιπροσωπειες με την ευκαιρια αγορας ενος συγγενικου μου προσωπου και καταληξαμε τελικα μετα απο 10 αντιπροσωπειες οτι το C4 δεν ειναι απλα απο τα φθηνότερα , ειναι επισης απο τα πιο ομορφα και πιο ολοκληρωμενα, ποιοτικα, κλπ.

Ισχύει αυτό...με τέτοια ποιότητα στην κατασκευή και τα υλικά, αλλά και το επίπεδο εξοπλισμού θεωρώ ότι αν ήταν VW θα στοίχιζε 20.000-21.000 ευρώ. Αν αποδειχτεί και αξιόπιστο σε βάθος δεκαετίας τότε θα πρόκειται για ενα από τα καλύτερα Value for money αυτοκίνητα των τελευταίων ετών.

Απλως να υπενθυμισω οτι οντως κοστιζει η αττρακσιον 20160 και χαρη στην προωθητικη ενεργεια της Σιτροεν το απολαμβανουμε σε αυτα τα χρηματα :)

_________________
C4 Hdi 90 Attraction Noir BLACK...αμ πως


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Μαρ 2013, 20:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 03 Δεκ 2012, 15:41
Δημοσιεύσεις: 170
panos_thesniki έγραψε:
dasimo έγραψε:
Απο εκει και περα ειναι τρομακτικο το γεγονός οτι σημερα ξαναβγηκα μια βολτα στις αντιπροσωπειες με την ευκαιρια αγορας ενος συγγενικου μου προσωπου και καταληξαμε τελικα μετα απο 10 αντιπροσωπειες οτι το C4 δεν ειναι απλα απο τα φθηνότερα , ειναι επισης απο τα πιο ομορφα και πιο ολοκληρωμενα, ποιοτικα, κλπ.

Ισχύει αυτό...με τέτοια ποιότητα στην κατασκευή και τα υλικά, αλλά και το επίπεδο εξοπλισμού θεωρώ ότι αν ήταν VW θα στοίχιζε 20.000-21.000 ευρώ. Αν αποδειχτεί και αξιόπιστο σε βάθος δεκαετίας τότε θα πρόκειται για ενα από τα καλύτερα Value for money αυτοκίνητα των τελευταίων ετών.


Μα τόσο έχει το αυτοκίνητο αρχική, 20 και κάτι... απλά με τις εκπτώσεις (green bonus, απόσυρση κλπ) πάει στις σημερινές τιμές!!! :thumb
Σχετικά με την αναφορά μου για το θέμα της εισροής νερών στον χώρο του κινητήρα ένας φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε ότι τα καλώδια και οι φίσες είναι μονωμένες και είναι ανθεκτικές στην υγρασία και στο νερό!!!Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι τον πλένουμε με πιεστικό!!!Αφήνουμε αυτή την δουλειά να γίνει στο συνεργείο μετά το Service :thumb


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 119 από 887 [ 13301 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122 ... 887  Επόμενο



Συναφή θέματα

Γενική Συζήτηση Xantia I & II
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1081
γενικη συζητηση
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Συντήρηση C Elysee diesel
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Φάνης
Απαντήσεις: 18
Γενική Συζήτηση C4 Picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: panc4
Απαντήσεις: 911
C2 1.4 Diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 32
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ