Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:56 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Μαρ 2013, 14:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 19:48
Δημοσιεύσεις: 4375
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Καλώς τον. Καλώς να σου έρθει, απροβλημάτιστο σου εύχομαι.

_________________
Εικόνα

-C4 1.6 THP
-C3 1.4 diesel


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nicolas13 για την δημοσίευση του/της: tsaounlee
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Μαρ 2013, 14:47 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
:agree

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Μαρ 2013, 17:43 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
:welc Γιώργο, με το καλό να το παραλάβεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Μαρ 2013, 18:15 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Πράκτορας έγραψε:
Από όσους το μάθανε στην ώρα που έπρεπε, για τους Βόρειους μπορώ να απαντήσω μόνο, όλοι.

Οι υπόλοιποι, και πάλι Βόρειοι, τα αλλάξανε κατόπιν εορτής στα 5000, 7000 κλπ χλμ.

Εγώ σήμερα στα 3650.Ετσι να είμαι στην μέση για να σας την σπάσω. :laugh :laugh :laugh

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Μαρ 2013, 19:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 06 Μαρ 2013, 16:49
Δημοσιεύσεις: 9
panos_thesniki έγραψε:
timos έγραψε:
Ευχαριστώ. Τυχερός κιόλας που με τη νέα χαρτογράφηση με τους 115 δεν πληρώνει τέλη. Ελπίζω να βγει αξιόπιστη. Προέρχομαι βλέπεις απο corolla που πούλησα λόγω βενζίνης και το δεύτερο Hyundai i10. Αξιοπιστία όσο δεν παίρνει. Ούτε λάμπα καμένη.

Καλορίζικο, καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο να είναι.
Πως και δεν προτίμησες το i30 αφού ήσουν ευχαριστημένος με την εταιρεία? Εγώ πάντως στην λεπτομέρεια προτίμησα το C4 έναντι του i30. Θεωρώ ότι το C4 είναι ομορφότερο, έχει καλύτερα πλαστικά και συναρμογή, ελάχιστα μεγαλύτερους χώρους και πλουσιότερο εξοπλισμό. Από την άλλη το huyndai είχα 6αρι σασμάν, καλύτερο ταμπλώ (πιο "σοβαρό" και με δείκτη θερμοκρασίας) και τον πιο ήσυχο ντιζελ κινητήρα της κατηγορίας (το αρνητικό βέβαια είναι ότι δοκιμάζεται για πρώτη φορά στο i30 και δεν ξέρουμε κάτι για την αξιοπιστία του).


Η αλήθεια είναι ότι την ίδια μέρα είχα μια πολύ καλή προσφορά για το i30 style που έβγαινε στα 16900€ κλειδί (και έχει και 5 χρόνια εγγύηση και ζάντες) ενώ το C4 πήγε στα 17.640€ με την επέκταση εγγύησης. Η λογική θα έλεγε Hyundai λόγω αξιοπιστίας, εγγύησης, κατασκευής, ηχομόνωσης και χαμηλότερου τεκμηρίου. Εντελώς πανάκριβά ανταλακτικά όμως. Αν έφερνε τον 1,6 που φοράει το Ceed σε λογική τιμή και όχι 20.000€ τότε θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Αλλά κάτι μου έκανε κλικ στο C4. Ίσως ότι το έκανα test drive με την 5χρονη κόρη μου και τις άρεσε.

_________________
C4 1.6 SST 115 e-hdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Μαρ 2013, 20:03 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 10:45
Δημοσιεύσεις: 793
Τοποθεσία: Εδεσσα
Γιατί πάντα βάζει το χεράκι του ένα θηλυκό ακόμα και στην επιλογή του αυτοκινήτου? :P
Να δεις που η επιλογή της κόρης σου θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.
Με το καλό να παραλάβεις.

:c4

_________________
C4 1.6 112ps e-Hdi STT attraction grey shark

Γιάννης

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Μαρ 2013, 20:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 02 Μαρ 2013, 21:02
Δημοσιεύσεις: 226
timos έγραψε:
Η αλήθεια είναι ότι την ίδια μέρα είχα μια πολύ καλή προσφορά για το i30 style που έβγαινε στα 16900€ κλειδί (και έχει και 5 χρόνια εγγύηση και ζάντες) ενώ το C4 πήγε στα 17.640€ με την επέκταση εγγύησης. Η λογική θα έλεγε Hyundai λόγω αξιοπιστίας, εγγύησης, κατασκευής, ηχομόνωσης και χαμηλότερου τεκμηρίου. Εντελώς πανάκριβά ανταλακτικά όμως. Αν έφερνε τον 1,6 που φοράει το Ceed σε λογική τιμή και όχι 20.000€ τότε θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Αλλά κάτι μου έκανε κλικ στο C4. Ίσως ότι το έκανα test drive με την 5χρονη κόρη μου και τις άρεσε.

Σε μένα έδιναν 15100 το comfort και 16.500 το style. (+απόσυρση φυσικά)
Το comfort μου φάνηκε πολύ φτωχό σε εξοπλισμό, το style ξέφευγε και δεν είχε ούτε cruise control, οπότε η λύση του C4 φάνταζε πιο λογική.

Αν μου βάζανε τα δύο αυτοκίνητα χωρίς μάρκες και διακρίτικά και είχα να επιλέξω....πιθανότατα πάλι το C4 θα επέλεγα!!! Φαίνεται πιο γεροδεμένο αν και το μάτι μπορεί να ξεγελάει. Θεωρώ όμως ότι σε θέματα αξιοπιστίας/βλαβών/τριγμών κτλ το i30 θα αποδειχτεί καλύτερο από το C4.
Για το ζήτημα των ανταλλακτικών, δε νομίζω ότι τα ανταλλακτικά της hyundai είναι πολύ ακριβότερα από τα αντίστοιχα της citroen.

_________________
C4 Hdi92 Attraction White


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω thanos36 στις Πέμ 07 Μαρ 2013, 21:12.
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Μαρ 2013, 21:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 06 Μαρ 2013, 16:49
Δημοσιεύσεις: 9
panos_thesniki έγραψε:
Το comfort μου φάνηκε πολύ φτωχό σε εξοπλισμό, το style ξέφευγε και δεν είχε ούτε cruise control, οπότε η λύση του C4 φάνταζε πιο λογική.

Αν μου βάζανε τα δύο αυτοκίνητα χωρίς μάρκες και διακρίτικά και είχα να επιλέξω....πιθανότατα πάλι το C4 θα επέλεγα!!! Φαίνεται πιο γεροδεμένο αν και το μάτι μπορεί να ξεγελάει. Θεωρώ όμως ότι σε θέματα αξιοπιστίας/βλαβών/τριγμών κτλ το i30 θα αποδειχτεί καλύτερο από το C4.
Για το ζήτημα των ανταλλακτικών, δε νομίζω ότι τα ανταλλακτικά της hyundai είναι πολύ ακριβότερα από τα αντίστοιχα της citroen.


115€ για μπροστινά τακάκια σε i10 δεν είναι λίγα. Διπλά απ' ότι στο corolla. Με χάλασε και το γεγονός ότι ενώ είχα δωρεάν service για πάντα μέσω credicom το κόψανε. Το C4 μου άρεσε οπότε είπα να δώσω μια ευκαιρία στους Γάλλους. Εύχομαι να μου βγει σωστή η επιλογή και να το εκθειάζω και εγώ όπως τα υπόλοιπα παιδιά στο forum.

_________________
C4 1.6 SST 115 e-hdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Μαρ 2013, 23:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Δεν ταυτιζονται οι προτασεις καλο diesel και μην γαλλικο ! Το καλο ντιζελ ειναι made in fance αφηστε τα αλλα !

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Μαρ 2013, 00:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Ιαν 2010, 16:31
Δημοσιεύσεις: 190
dasimo έγραψε:
Δεν ταυτιζονται οι προτασεις καλο diesel και μην γαλλικο ! Το καλο ντιζελ ειναι made in fance αφηστε τα αλλα !

Ε, και οι φάχτεν-φούχτεν ανατολικοί γείτονες των γάλλων, μια χαρά τα πάνε από κινητήρες diesel.
Τα τζαπόνια έχουν μείνει πολύ πίσω στο συγκεκριμένο θέμα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Μαρ 2013, 07:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 02 Μαρ 2013, 21:02
Δημοσιεύσεις: 226
gmv έγραψε:
dasimo έγραψε:
Δεν ταυτιζονται οι προτασεις καλο diesel και μην γαλλικο ! Το καλο ντιζελ ειναι made in fance αφηστε τα αλλα !

Ε, και οι φάχτεν-φούχτεν ανατολικοί γείτονες των γάλλων, μια χαρά τα πάνε από κινητήρες diesel.
Τα τζαπόνια έχουν μείνει πολύ πίσω στο συγκεκριμένο θέμα.

Σε πολύ τεχνικά θέματα δεν μπορώ να μπω γιατί δεν είμαι γνώστης, οπότε μεταφέρω αυτά που αισθάνομαι οδηγικά.
Ο 1.6tdi που οδήγησα στο Skoda Rapid είναι πολύ καλός σε επιδόσεις, απλά τραχύς στην λειτουργία του στο ρελαντί σε σχέση με τον αντίστοιχο της Citroen. Ο συγκεκριμένος άρχισε να δουλεύεται σε ταξί εδώ και μερικά χρόνια (παλαιότερα υπήρχε μόνο ο 1.9), οπότε ότι και να λέμε εμείς για αξιοπιστία περισσεύει.
Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει με τον κινητήρα της Hyndai που νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε βενζινοκίνητο. Απόλυτη ησυχία...εξαιρετικός. Βέβαια στην 1η, 2α έχει ένα ανεξήγητα μεγάλο κενό χαμηλά αλλά μετά δεν καταλαβαίνεις διαφορές σε σχέση με τον 90αρι της Citroen. Λογικά πρέπει να καίει και 0,5-1l/100 παραπάνω...προσωπικά μου άρεσε και με κάλυψε και αυτός.

_________________
C4 Hdi92 Attraction White


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Μαρ 2013, 14:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Δεκ 2012, 16:45
Δημοσιεύσεις: 35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ήθελα να ρωτήσω τους φίλους του Forum το εξής: πόσο γρήγορα διαβάζει το USB stick το υποσύστημα? το έβαλα πρν 2 μέρες ολο χαρά και έβγαζε ενα μήνυμα: "WAIT Loading data" και ποτέ δεν φόρτωσε τίποτα. Καμία ιδέα?

_________________
C4 1.6 diesel MCP - Thanos


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Μαρ 2013, 17:07 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 10:45
Δημοσιεύσεις: 793
Τοποθεσία: Εδεσσα
Εγώ έχω ένα 8άρι Kingston mini σε FAT32 και χρειάζεται 5-20 δευτερόλεπτα για ξεκινήσει να παίζει. Το πρωί θέλει 20sec στην 1η εκκίνηση.

Sent from my HTC Desire

_________________
C4 1.6 112ps e-Hdi STT attraction grey shark

Γιάννης

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Μαρ 2013, 17:08 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Πράκτορας έγραψε:
Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη για το στρώσιμο και την αλλαγή λαδιών για τα πρώτα χιλιόμετρα. Δύσκολο όμως να βρεις λάδια "στρωσίματος" σε αντιπροσωπείες. Οπότε μια αλλαγή με καλά λάδια στα 1000-1500χλμ είναι μάλλον η ενδεδειγμένη.

Πολύ ενδιαφέρον και η οδηγία για το DV6 μοτέρ: ζεστά τα λάδια λοιπόν. Κατά τα άλλα, το ρούφηγμα ποτέ δεν ήταν στις προτιμήσεις μου για αλλαγή λαδιών αφού πάντα αφήνει κατάλοιπα. Ας ελπίσουμε στις αντιπροσωπείες να έχουν διαβάσει τη παρούσα οδηγία.

Εγω πιστεύω οτι και με τους δυο τρόπους τα λαδια αδειάζουν απο το κάρτερ και δίνω ένα + στο ρουφιγμα γιατί έτσι αποφεύγεις τυχόν λαλακία του τεχνικού να στραβοβιδώσει την τάπα. Και άντε και σου χάλασαν τα σπειρώματα στην τάπα,την πέταξες έβαλες άλλη. Αν σου χαλάσει το σπείρωμα στο κάρτερ? Αντε βάλε κολαούζους, βάζε χελικο'ι'λ κτλ. Εκτος και αν κάνω λάθος.??!!

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 123 από 887 [ 13301 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126 ... 887  Επόμενο



Συναφή θέματα

multimedia για c3 e-HDI 1,4 diesel attraction 2012
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 12
C3 2014 1.4 diesel auto esr/asr abs error
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: bandicoot92
Απαντήσεις: 0
C4 C-cross (Diesel ή Βενζίνη)
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Pankon21
Απαντήσεις: 23
C4 CACTUS DIESEL/ΒΕΝΖΙΝΗΣ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: jkoul13
Απαντήσεις: 0
Citroën Diesel Now!
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 83
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ