Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 25 Απρ 2024, 04:30 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Ιούλ 2015, 08:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2012, 19:10
Δημοσιεύσεις: 659
Τοποθεσία: Βραχάτι
Εικόνες: 0
thanasispr79 έγραψε:
Δηλαδή είσαι με στραβούς δίσκους και με πρόβλημα στην πλακέτα και το αφήνεις έτσι;Γιατί δε τα αλλάζεις,ειδικά οι δίσκοι μπορούν να σου δημιουργήσουν και πρόβλημα στην οδήγηση.Η πλακέτα για να καταλάβω έβγαζε το electrical system faulty χωρίς στην πραγματικότητα να έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο;


Το φαινόμενο με τους δίσκους το έχω σε μικρότερο βαθμό απο τους αρχικούς . Δεν παύει να υπάρχει όμως .
Το καταλαβαίνεις με τον ακόλουθο εμπειρικό τρόπο : Με υψηλή ταχύτητα (πάνω απο 130) πατάς πολύυυ ελαφρά το φρένο κρατώντας εξ' ίσου ελαφρά το τιμόνι (δεν το κρατάς πολύ δυνατά για να έχεις καλύτερη αίσθηση στο ελαφρύ τρέμουλο) . Εάν το νοιώσεις έστω και λίγο να τρέμει τότε είναι στραβοί οι πίσω δίσκοι . Εάν τώρα συνεχίσεις το πάτημα με μεγαλύτερη δύναμη και νοιώσεις πάλι τρέμουλο , τότε είναι και οι μπροστινοί στραβοί . Θα τους αλλάξω μαζί με τα τακάκια όποτε φαγωθούν . Πάντως το after sales της citroen είναι απογοητευτικό ...

Για την πλακέτα τώρα . Μία φορά μου έβγαλε το electrical system faulty αλλά όταν έσβησα και ξανά έβαλα μπροστά έβησε . Άλλη μία φορά δεν έσβηνε με τίποτα . Στο scan gauge δεν έβγαζε κανένα σφάλμα . Έβγαλα τον πόλο , έγινε reset (ή έκανε καλή επαφή ο πόλος) και δεν το έχει ξανακάνει . Πιστεύω να μην είναι και η καινούργια πλακέτα ελλατωματική ...

Το after sales service της citroen είναι απογοητευτικό ...

_________________
Μάκης
_____________________________________________________________________________________________________

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"
"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

_____________________________________________________________________________________________________
C4 hdi 90 Hp Attraction


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Ιούλ 2015, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 02 Μαρ 2013, 21:02
Δημοσιεύσεις: 226
Μια καλησπέρα και από μένα μετά από αρκετό καιρό για ένα μίνι απολογισμό:
Αισίως μπαίνω στα 2,5 χρόνια καθημερινής χρήσης, με 48.000 διανυθέντα χιλιόμετρα και πέρα από τα προγραμματισμένα service δεν έχω δώσει ούτε 1 ευρώ παραπάνω για το αυτοκίνητο. Κυριολεκτώ σε αυτό που λέω...μηδενικά προβλήματα...μηδενικά έξοδα !!! Τίποτα....(φτου φτου μην το ματιάσω).
Επίσης τα εσωτερικά μέρη παραμένουν σε εξαιρετική κατάσταση με πλαστικά και υφάσματα να είναι αναλλοίωτα για 3ο καλοκαίρι, κάτι που σημαίνει ότι έχουν χρησιμοποιηθεί αρκετά καλά υλικά.

Τώρα έφτασε η ώρα για αλλαγή των ελαστικών και λέω να παραμείνω στην επιλογή της "μαμάς" από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

_________________
C4 Hdi92 Attraction White


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Ιούλ 2015, 21:44 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Καλησπέρα Πάνο. Συγχαρητήρια για το αμάξι και εύχομαι να είναι στην ίδια κατάσταση και μετά από περισσότερα καλοκαιρια και χλμ.!!

Χωρίς να θέλω να σε επηρεασω στην επιλογή σου, θεωρώ πως το μόνο καλό που έχουν τα saver (αν φοράς αυτά) είναι η αντοχή στα χλμ. Κράτημα κάτω του μετρίου, ειδικά στο βρεγμένο, ενώ για μένα που πλέον ειμαι στις 43.000χλμ (1,5 χρόνος) βλέπω πως η απόδοση έχει πέσει κατακόρυφα, άσχετα με το οτι το πέλμα δεν φαγώνεται. Επίσης με έχουν ταλαιπωρήσει πολύ με απώλεια πίεσης μετά από αλλαγές θερμοκρασίας ή μετά από πίεση σε στροφιλικι. Είναι κάτι που έχω επιβεβαιώσει και από άλλους οδηγούς και μάλλον ισχύει.

Στην τελική επειδή κι εγώ όπου να ναι πάω για αλλαγή (μάλλον τον Σεπτέμβρη) , σίγουρα θα βάλω άλλο λάστιχο.

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Ιούλ 2015, 21:57 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 10:45
Δημοσιεύσεις: 793
Τοποθεσία: Εδεσσα
Επιβεβαιώνω την απότομη πτώση της απόδοσης των saver μετά τις 42.000 σε μένα, αν και είχαν πολύ πέλμα.
Edit: κυρίως στο διαμήκη άξονα (φρενάρισμα και επιτάχυνση)

_________________
C4 1.6 112ps e-Hdi STT attraction grey shark

Γιάννης

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Ιούλ 2015, 22:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Πανό μην το κανεις το έγκλημα .....μεινε σε Michelin αλλά σε primacy 3 ούτε κατα διάνοια τα saver...


Sent from my iPad using Tapatalk

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Ιούλ 2015, 23:08 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Η σε crossclimate.

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Ιούλ 2015, 10:37 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 10:45
Δημοσιεύσεις: 793
Τοποθεσία: Εδεσσα
Εγώ με τα primacy είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Έχω αναφερθεί σε αυτό και παλιότερα.

Edit: και ας τσίμπησε λίγο σε κατανάλωση.

_________________
C4 1.6 112ps e-Hdi STT attraction grey shark

Γιάννης

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Ιούλ 2015, 12:31 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Παιδιά χθες που έπλυνα το αμάξι παρατήρησα ότι το συγκρότημα του τεμπέλη είχε τζόγο. Τον άνοιξα λοιπόν και διαπίστωσα οτι είχαν χαλαρώσει οι αλενοβιδες που έχει στον πάτο και φαίνονται αμα βγάλεις το μικρό κάλυμμα.

http://1drv.ms/1CI1QMN

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Ιούλ 2015, 12:43 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Μπράβο Σταυρο καλά του έκανες [emoji14]

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Ιούλ 2015, 16:39 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
:D Τέτοιος τεμπέλης που είναι του αξίζει..!! Να πω ότι τις έσφιξα κιόλας, γιατί όπως βλέπω τωρα δεν το γραψα..

Πιστεύω ότι αιτια είναι ένας τσιμεντοστρωμενος δρόμος που περνάω αρκετά συχνά και εχει αρκετό "κούνημα"!!

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2015, 09:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Φεβ 2014, 11:09
Δημοσιεύσεις: 230
Τοποθεσία: Δροσοπηγή
Καλημέρα και γειά χαρά σε όλους, μετά από καιρό.

@Lohias, θυμάμαι πως παλιότερα είχες αναφερθεί σε ένα χτύπο που ακουγόταν πίσω απ'το τιμόνι όταν έπεφτες σε λακούβα στριμένος δεξιά. Έχεις κάτι νεότερο;

Επιπλέον, να αναφέρω πως πριν 3 μέρες μόλις έφτασα σπίτι και έσβησα, μου έγραψε στην οθόνη "engine immobiliser fault" (για το "engine" δεν είμαι απόλυτα σίγουρος). Μετά από 10" ξαναέβαλα μπροστά μπας και το ξανακάνει αλλά τίποτα.
Προχθές, το πρωί, μόλις έβαλα μπροστά το ξαναέβγαλε αλλά έσβησε αμέσως. Στην υπόλοιπη διάρκεια της ημέρας αλλά και εχθές δεν έκανε κάτι... :scratch

_________________
Citroën C4 (B7) 1.6 e-HDi 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2015, 12:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 02 Μαρ 2013, 21:02
Δημοσιεύσεις: 226
dasimo έγραψε:
Πανό μην το κανεις το έγκλημα .....μεινε σε Michelin αλλά σε primacy 3 ούτε κατα διάνοια τα saver...

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν έχω λόγο να μην δεχτώ την συμβουλή του forum, οπότε θα δοκιμάσω τα primacy 3. Φαντάζομαι σε επίπεδο άνεσης/θορύβου δεν θα έχω μεγάλες διαφορές σε σχέση με τα saver.
Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το κομμάτι της άνεσης (μαλακό πέλμα, χαμηλά επίπεδα θορύβου) και λιγότερο να είναι καλά σε ακραία σενάρια οδήγησης.

Y.Γ: Δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στην αλήθεια, αλλά στα saver η Michelin αναφέρει ότι κάνουν κατά μέσο όρο εξοικονόμηση 60lt σε μια φυσιολογική περίοδο χρήσης τους (45.000χλμ) σε σχέση με το προηγούμενο ελαστικό (χωρίς όμως να αναφέρει ποιο είναι αυτό). Αν ισχύει πραγματικά αυτό (προσωπικά το βρίσκω πολύ αισιόδοξο) τότε σου "επιστρέφουν" το 1/3 της τιμής τους.

_________________
C4 Hdi92 Attraction White


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2015, 14:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Φεβ 2014, 11:09
Δημοσιεύσεις: 230
Τοποθεσία: Δροσοπηγή
panos_thesniki έγραψε:
Y.Γ: Δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στην αλήθεια, αλλά στα saver η Michelin αναφέρει ότι κάνουν κατά μέσο όρο εξοικονόμηση 60lt σε μια φυσιολογική περίοδο χρήσης τους (45.000χλμ) σε σχέση με το προηγούμενο ελαστικό (χωρίς όμως να αναφέρει ποιο είναι αυτό). Αν ισχύει πραγματικά αυτό (προσωπικά το βρίσκω πολύ αισιόδοξο) τότε σου "επιστρέφουν" το 1/3 της τιμής τους.

Προφανώς και ανταποκρίνεται υπό συγκεκριμένες-ιδανικές συνθήκες.
Αυτό που δεν αναφέρει είναι "εξοικονόμηση" σε πρόσφυση και άρα ασφάλεια. Εκεί, αν αφήσουμε εκτός τις σωματικές βλάβες που μπορεί να προκύψουν σε ένα τρακάρισμα που θα μπορούσε να αποφευχθεί με χρήση καλών ελαστικών (γιατί είναι απλά ανυπολόγιστης αξίας), οι υλικές σίγουρα θα είναι αρκετά μεγαλύτερες του 1/3 της τιμής τους. Και δεν αναφέρομαι καν στον μικρότερο κατά τουλάχιστον 1/3 χρόνο ζωής τους σε σχέση με άλλα ελαστικά αναφοράς...

_________________
Citroën C4 (B7) 1.6 e-HDi 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2015, 17:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Δεκ 2012, 16:45
Δημοσιεύσεις: 35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
panos_thesniki έγραψε:
dasimo έγραψε:
Πανό μην το κανεις το έγκλημα .....μεινε σε Michelin αλλά σε primacy 3 ούτε κατα διάνοια τα saver...

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν έχω λόγο να μην δεχτώ την συμβουλή του forum, οπότε θα δοκιμάσω τα primacy 3. Φαντάζομαι σε επίπεδο άνεσης/θορύβου δεν θα έχω μεγάλες διαφορές σε σχέση με τα saver.
Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το κομμάτι της άνεσης (μαλακό πέλμα, χαμηλά επίπεδα θορύβου) και λιγότερο να είναι καλά σε ακραία σενάρια οδήγησης.

Y.Γ: Δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στην αλήθεια, αλλά στα saver η Michelin αναφέρει ότι κάνουν κατά μέσο όρο εξοικονόμηση 60lt σε μια φυσιολογική περίοδο χρήσης τους (45.000χλμ) σε σχέση με το προηγούμενο ελαστικό (χωρίς όμως να αναφέρει ποιο είναι αυτό). Αν ισχύει πραγματικά αυτό (προσωπικά το βρίσκω πολύ αισιόδοξο) τότε σου "επιστρέφουν" το 1/3 της τιμής τους.


Το Efficient Grip της Goodyear το σκέφτηκες;

_________________
C4 1.6 diesel MCP - Thanos


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2015, 23:53 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
@RoadRunner122

Ακούγεται σταθερά. Είναι ένα συγκεκριμένο σημείο στην γειτονιά μου που περνάω συνέχεια και εχει λακουβα πάνω στην στροφή (αρκετά στριμενος δεξιά). Βασικά με καθησύχασαν κάποιοι και δεν το χω ψάξει περεταίρω.

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 539 από 888 [ 13312 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542 ... 888  Επόμενο



Συναφή θέματα

Γενική Συζήτηση Xantia I & II
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1081
Γενική συζήτηση Saxo MK1
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: agiorgitis
Απαντήσεις: 2
Αγορά μεταχειρισμένου c3 diesel 1.5 75hp 2017
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 12
C3 2014 diesel Παραφλου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: bandicoot92
Απαντήσεις: 0
C3 Diesel ehdi Ζώνη & start stop
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: x8052
Απαντήσεις: 8
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια