Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:42 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 21 Μαρ 2021, 19:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 04 Ιούλ 2020, 11:09
Δημοσιεύσεις: 56
Μιας και με τον Βαγγέλη το έχουμε συζητήσει, αλλά κυρίως έχω διαβάσει παλιότερα post σε διάφορα νήματα του forum, θα ήθελα να ρωτήσω κι εδώ αν υπάρχουν μέλη που να έχουν κάνει αλλαγή λιπαντικού από 5W30 σε 0W30. Σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά στα "χαρτιά" και φυσικά την εμπειρία (και βασικά τα χιλιόμετρα) του Βαγγέλη φαίνεται σωστή λύση.

Ωστόσο, το μέρος κατά βάση κίνησης του δικού μου αυτοκινήτου είναι η Αθήνα με ότι αυτό σημαίνει (τόσο από άποψη κλίματος, όσο και από άποψη διαδρομών).

Γι' αυτό το λόγο αν υπάρχει άλλο μέλος με ανάλογη εμπειρία από τέτοιου είδους μετάβαση θα εκτιμούσα τη γνώμη του, καθώς προβληματίζομαι και για πιθανές ανοχές που έχουν δημιουργηθεί ήδη στον κινητήρα

Σημ.: το αυτοκίνητο είναι C4 e-hdi 1.6 115 SST 2013 (euro 5) και τα χιλιόμετρα του ακριβώς 100.000


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Απρ 2021, 22:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Με την λευκή κυρία κλείσαμε πριν λίγες μέρες αισίως τα 7 χρόνια συμβίωσης. Δεν χρειάζεται να πω πολλά. Μόνο το γεγονός ότι είναι το πρώτο αυτοκίνητο που έχω κρατήσει τόσα χρόνια τα λέει όλα νομίζω. Από βλάβες μόνο ένα μπεκ στα 380 ευρώ και μια ηλεκτροβαλβιδα τούρμπο στα 70 ευρώ. Έκανα μια κουβέντα με τη σύζυγο μπάσκετ και δώσουμε το 208 για να πάρουμε κάποιο άλλο αυτόματο για να το χρησιμοποιεί αυτή και μόνο που δεν με έβρισε.... «εγώ αυτό θα χρησιμοποιώ πάλι,εσυ πάρε ότι θέλεις» :D :D
Μακράν η καλύτερη αγορά αυτοκινήτου που έχω κάνει.

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιούλ 2021, 09:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Οκτ 2017, 14:55
Δημοσιεύσεις: 11
Σκέφτομαι να βάλω μπάρες οροφής, για να μεταφέρω τρια μεγάλα (δύο 29" και ένα 26") ποδήλατα πάνω. Εχεις κανείς να προτείνει μπάρες και βάσεις ποδηλάτων οροφής. Εχω το C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP (2011).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2021, 16:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2013, 09:22
Δημοσιεύσεις: 73
Εγώ για μπάρες οροφής προτίμησα να παραγγείλω τις αυθεντικές της citroen.
Είναι καπως ακριβές στα επίπεδα των επωνύμων γενικότερα. Και εφαρμόζουν τέλεια δεν παράγουν θόρυβο και από αισθητικής άποψης είναι μια χαρά.
Πιστεύω ότι αξιζουν τα λεφτά τους.
Για βασεις ποδηλάτων δεν ξέρω να σου πω. Τις μπάρες τις χρησιμοποιώ με μπαγκαζιερα

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ross για την δημοσίευση του/της: tasost
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2021, 09:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
"Ψύλλοι στ'αυτιά μου μπήκανε..."

Με μια απρόσμενη συνάντηση με έναν καλό φίλο, έγινε συζήτηση για την αυτόματη Κυρά, τα χιλιόμετρά της και τι θα κάνω σχετικά με τη συντήρηση των περιφερειακών συστημάτων της.
Αφού και ο ίδιος γνωρίζει ότι όλα τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου είναι υπεραστικά και ότι στις 255Κ που έχω μεγάλο σέρβις (χρονισμός, στεγανοποίηση άνω μέρους κινητήρα και κτλ. ~ 2-3 μέρες συνεργείο) του είπα ότι θέλω να κάνω καθαρισμό DPF (~ αναγεννήσεις κάθε 1100 χλμ.), καθαρισμό EGR, πιθανά καθαρισμό εισαγωγής και οπωσδήποτε έλεγχο των μπεκ.

Μου σύστησε ένα συνεργείο το οποίο διαθέτει το μηχάνημα Bardhal 360, το οποίο κάνει τις παραπάνω εργασίες χωρίς να λυθεί κάτι πάνω από το αυτοκίνητο. Απαραίτητη φυσικά, είναι η σύνδεσή του με συγκεκριμένο τρόπο ώστε να κάνει τη δουλειά του. Το συνεργείο βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη και για μένα η διαδρομή των 400+400 χλμ. δεν είναι κάτι το οποίο με προβληματίζει αν γίνει επαγγελματική δουλειά στο όχημά μου.

Η αποκατάσταση του DPF, όπως διάβασα και σε διάφορα ξένα forums με το συγκριμένο τρόπο είναι στο 80% σε σχέση με την αρχική του κατάσταση ενώ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε σχέση με τον άλλο τρόπο, ξήλωμα - καθαρισμός - επανατοποθέτηση σε περίπτωση που αυτό δεν περιλαμβάνει ψήσιμο σε φούρνο (που τότε πλησιάζουμε το 95% της αρχικής του κατάστασης, αλλά παρόλα αυτά είναι ακριβή διαδικασία).

Δεδομένου ότι δεν έχω κανένα σφάλμα, καμία προειδοποίηση για κάποια δυσλειτουργία του αυτοκινήτου από διάγνωση, σκέφτομαι ότι είναι ένας πολύ καλός τρόπος να γίνει συντήρηση στα συστήματα που θέλω, γρήγορα, αναίμακτα, επαγγελματικά.

Ποια η γνώμη σας;

Κάποια video που βρήκα...




_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2021, 10:12 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Μη μπεις στην διαδικασία καλέ μου φίλε. Δεν πρόκειται να έχεις τα αποτελέσματα που σου υπόσχονται. Άσε τα χρήματα στην άκρη για ένα καινούριο όταν έρθει η ώρα. Με 200mbar back pressure γιατί αγχώνεσαι.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2021, 11:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Δεν αγχώνομαι τόσο πολύ, θέλω να κάνω πράγματα προληπτικά για να μην έχω θέματα αργότερα! Το αμάξι θα μείνει στα χέρια μου, είναι ο απόλυτος οικονομικός γρήγορος χιλιομετροφάγος.

Σταύρε δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται! Γενικά, γράφεται ότι υπάρχουν θεαματικά αποτελέσματα σε μπεκ, DPF και EGR.

Θα επικοινωνήσω μαζί τους αύριο το πρωί. Θα ζητήσω τιμές και θα τα ζυγίσω.

Όσον αφορά το DPF. Σε aftermarket, με 250 ευρώ έχεις αλλάξει. BEDA, με προσδόκιμο ζωής τις 70.000 χλμ. Αλλά γνήσιο, δεν είναι. Το γνήσιο έχει πάνω από 1000ρικο. Εγώ γνήσιο, δε μπορώ να πληρώσω! Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα! :laugh

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2021, 00:21 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Βαγγέλη εγώ δυστυχώς έχω συναντήσει κάποιες περιπτώσεις που είχε σταλεί το φίλτρο μετά από αφαίρεση και έπειτα από λίγο καιρό το αμάξι είχε πάλι θέμα.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Δεκ 2021, 01:07 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα σε όλους, είμαι φρεσκος στο club παρά τα 9 χρόνια και τα 226.000 χλμ με citroen c4 1.6 αυτόματο diesel.

Περιττό να πω ότι το αμαξι απλά φυσάει, εχει εξαντληθεί το θέμα :P . Προσωπικά το όχημα με προβλημάτισε σε 3 σημεία μέχρι στιγμής, όταν πριν 3 χρόνια άρχισαν να χτυπάνε οι κόντρες στις μπροστινές πόρτες, όταν πριν 1 χρόνο έμεινα από eolys περιμένοντας το μάστορα να βρει χρόνο να για του πάω το όχημα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αναγεννηθεί το dpf κατά τα λεγόμενα του οπότε άλλαξα και dpf και το σημαντικότερο, τους τελευταίους μήνες έχω κωδικούς βλάβης p2173, p0263, p0266, p0269, p0272.

Το τελευταίο ειναι ο βασικός λόγος για τον οποίο αποφάσισα να αφιερώσω χρόνο στο club, προκειμένου να προλάβω καταστάσεις. Θεωρώ ότι το αμαξι πρέπει να μπει άμεσα σε συνεργείο για να ψαχτει λίγο η αιτία των συμπτωμάτων, μην πάρω κανένα πιστόνι (ή και τα 4) στα χέρια. Ωστόσο ο μάστορας μου δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη στο θέμα diesel. (Τώρα το κατάλαβες θα μου πείτε; Τώρα μου τα μάσησε για πρώτη φορά στο θέμα diesel). Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον αξιόπιστο και γνώστη μηχανικό στην ευρύτερη περιοχή τη της Θεσσαλονικης, καθώς και οποιαδήποτε συμβουλή στο θέμα diesel, για να διαπιστώσω αν έχω κάνει κάποιο λάθος στη συντήρηση και τη χρήση του οχήματος, θα σας είμαι ευγνώμων.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές κείμενο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Δεκ 2021, 08:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Κατ´αρχήν καλωσόρισες αν και άργησες λίγο… :D
Χωρίς να ξέρω τι σημαίνουν οι κωδικοί αυτοί και χωρίς να ξέρουμε τι συντήρηση έχει γίνει όλα αυτά τα χρόνια -για να σου πούμε αν γινόταν κάτι λάθος- θα πρότεινα να κάνεις μια βόλτα στον Γιανταμίδη στα Γιανιτσά και είμαι σίγουρος ότι το αμάξι θα στο φέρει εκεί που θέλεις. Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα,40 λεπτά μακριά είναι από σένα.

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Δεκ 2021, 10:55 
Άβαταρ μέλους
Όντως, δεν άργησα απλά, κόντεψα να αλλάξω αυτοκίνητο :lol (nooot, έχει να προσφέρει πολλά ακόμα το όχημα)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Δεκ 2021, 12:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Λοιπόν, πήγαινε στον Γιανταμίδη να σε μπριζώσει γιατί βλέπω ότι έχεις θέμα με τα μπεκ. Κανένα καθαριστικό ρίξαμε ποτέ?

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 25 Δεκ 2021, 13:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 25 Δεκ 2021, 13:01
Δημοσιεύσεις: 7
Χρόνια πολλά σε όλους. Καλά Χριστούγεννα. Σε εμένα δεν ξεκίνησαν καλά. Το πρωί δύο φορές που οι στροφές ξεπέρασαν τις 2000 μου εμφάνισε για πολύ λίγο ένδειξη μηχανής και service. C4 diesel του 2017 με 80000 Χιλ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 25 Δεκ 2021, 13:44 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 10:45
Δημοσιεύσεις: 793
Τοποθεσία: Εδεσσα
Τι εξωτερική θερμοκρασία είχε?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 1.6 112ps e-Hdi STT attraction grey shark

Γιάννης

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση για C4 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 25 Δεκ 2021, 15:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 25 Δεκ 2021, 13:01
Δημοσιεύσεις: 7
+5. Δεν έκανε πολύ κρύο. Είχα να το μετακινήσω δύο μέρες που τα πρωινά είχε -4,-5, και το πήρα σήμερα λίγο μετά τις 11:00.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 882 από 887 [ 13301 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885 ... 887  Επόμενο



Συναφή θέματα

air-condition vs clima στη C3 diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Manos
Απαντήσεις: 16
ESP/ASR fault, Engine fault, Service, 1,6 Diesel - ΛΥΘΗΚΕ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: billys
Απαντήσεις: 1
Μετατροπή απο βενζίνη σε diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Manos
Απαντήσεις: 29
Αγορά μεταχειρισμένου Diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
C2 1.4 Diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 32
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ