Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 12:00 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 Aircross - Adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 26 Ιαν 2020, 20:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Περίμενε, θα σου'ρθει όπου να'ναι.

Σε κολλητής μου το C3, το γεμίσαμε στην παραλαβή, έχει 14.000 χλμ., και έχω ήδη βάλει εγώ 2 φορές από 10 λίτρα. Και όπως φαίνεται, στις 20.000 χλμ., που θα κάνει σέρβις, θα ζητήσει ακόμα ένα 10λιτρο.

Στο ίδιο με το δικό σου C5 του γείτονα απέναντι, παρόμοια κατάσταση. Έχει πιάσει τις 20.000 χλμ., και του'χω βάλει 3 φορές από 10 λίτρα.

Πολύ AdBlue πίνουν αυτά τα καινούρια...

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 Aircross - Adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 26 Ιαν 2020, 22:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Στο 208 μου βγάζει προειδοποίηση γύρω στα 22000χλμ....μάλλον τα καινούργια ειναι μπεκρήδες.... :D

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 Aircross - Adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Ιαν 2021, 17:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Ιουν 2019, 09:42
Δημοσιεύσεις: 21
Update: σχεδόν 17000χλμ. και ακόμα δεν έχει ανάψει κανένα λαμπάκι προειδοποίησης πλήρωσης Adblue...

_________________
C5 Aircross 1.5 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 Aircross - Adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιαν 2021, 17:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Σύμφωνα με τη Citroen, το 17λιτρο δοχείο των 1600άρηδων εκδόσεων BlueHDI βγάζει περίπου 20000 km μέχρι να προειδοποιήσει, αναλόγως των συνθηκών+ρυθμών οδήγησης εννοείται. Και έχει γίνει γνωστό ότι, ένα μέτρο πρόληψης για τη γνωστή ευπάθεια του δοχείου στα 1600άρια, και στα νεότερα και στα επαναπρογραμματισμένα μετά από επισκευή γι' αυτή τη βλάβη, είναι η μικρή αύξηση του ρυθμού ψεκασμού του AdBlue.
Αλλά δεν μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά, και να ισχύει αυτό, και να διατηρήθηκε αυτή η ρύθμιση και στις 1500άρες BluHDI, πάλι κάπου εκεί (περίπου; πάνω-κάτω;) για 20000 km θα επαρκεί.

Δες όμως και τι γράφει στο manual του δικού σου αυτοκινήτου. Και κυρίως, θα βγάζεις ασφαλές συμπέρασμα, που θα συμφωνεί και με τις συνθήκες που κυκλοφορείς και με τον τρόπο που οδηγείς, όταν τσεκάρεις ποσότητες+χιλιόμετρα κάθε που συμπληρώνεις, είτε το συμπλήρωμα γίνεται σε κάθε service είτε ενδιάμεσα.

Το προηγούμενο post σου εδώ ήταν ένα χρόνο πριν στις 26 Ιανουαρίου 2020, και από τα συμφραζόμενα AdBlue δεν έχεις συμπληρώσει από τότε. Λογικά, ή έκανες ήδη service αφότου το αγόρασες αλλά εκεί θα σου συμπλήρωναν AdBlue ή είναι να κάνεις όπου να 'ναι.
Δες, και στο manual έτσι "φιλολογικά" τι λέει, και μετά από service, και πες μας για να ξέρουμε και οι κάτοχοι C5 Aircross και οι υπόλοιποι.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε jalbanis για την δημοσίευση του/της: patramike
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 Aircross - Adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιαν 2021, 17:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Ιουν 2019, 09:42
Δημοσιεύσεις: 21
Ναι, ναι πολύ σωστά. Στο ενδιάμεσο έκανα το πρώτο σέρβις (το είχα ξεχάσει) όπου -μάλλον κακώς- μου έβαλα εκ νέου 12 lt. adblue στην τιμή των 21.24€ χωρίς ΦΠΑ.

Άρα από τότε έχουν γίνει περ. 5200χλμ. και θα ήταν περίεργο να είχε ανάψει το λαμπάκι. Το λάθος μου ήταν ότι ξέχασα το σέρβις και θα πρέπει σίγουρα να θυμηθώ σε 4 μήνες που είναι το επόμενο να τους ζητήσω να μην μου αλλάξουν.

Σύμφωνα με το manualQ
Η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ προσφέρει αυτονομία περίπου 9.000 χλμ., που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον τρόπο που οδηγείτε.
Όταν η στάθμη φτάσει στο σημείο εφεδρείας (ρεζέρβα), ενεργοποιείται αυτόματα ένα προειδοποιητικό σύστημα και μπορείτε να οδηγήσετε
για άλλα 2.400 χλμ. πριν αδειάσει το ρεζερβουάρ.

Ευχαριστώ.

_________________
C5 Aircross 1.5 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 Aircross - Adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιαν 2021, 18:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Έχεις δίκιο, είναι υπερδιπλάσια η κατανάλωση AdBlue στο C5 Aircross σε σχέση με τους 1600άρηδες BlueHDI, 17Lt/9000Km, 0,189 Lt/100Km!
Και υπερδιπλάσια και των C3 είτε με 1600άρη είτε με 1500άρη κινητήρα BlueHDI, που έχουν 15λιτρο δοχείο και η Citroen δίνει αυτονομία και στις δυο περιπτώσεις 18000 Km (0,083 Lt/100Km). Και ακόμη μεγαλύτερη είναι η κατανάλωση AdBlue στη νέα C4 BlueHDI, που έχει 15λιτρο δοχείο με αυτονομία 6500 Km (0,231 Lt/100Km) όπως λέει η Citroen. Μπήκα από περιέργεια και είδα τους Οδηγούς Χρήσης...

Όσο είσαι στην εγγύηση τουλάχιστον, άστους να συμπληρώνουν σε κάθε service. Συμπληρώνουν, δεν αλλάζουν. Σκοτούρες από λαμπάκια θες;

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 3 [ 36 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3



Συναφή θέματα

Αναζήτηση μοντέλου c3 aircross
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: tse89
Απαντήσεις: 19
ελαστικα c3 aircross
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
ΤΟ ΝΕΟ C5 AIRCROSS SUV ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΡΙΣΙΟΥ
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 17
Αλλαγή λαδιών C3 aircross
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: nikoscham
Απαντήσεις: 2
Νέος κάτοχος C5 AIRCROSS-ευχαριστημένος κάτοχος C4 EXCLUSIVE
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: kirklouf
Απαντήσεις: 10
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ