Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 08:48 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: C5 2.0 vs Octavia 1.8 TSI
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Ιουν 2008, 21:05 
Άβαταρ μέλους
Παιδια ειμα σε διλλημμα. Ειμαι αναμεσα να αγορασω (ο πατερας μου) το νεο C5 2.0 κ το Octavia5 1.8 TSI GT με τα 200 αλογα. Στο πρωτο εχω ενα ολοκαινουργιο αυτοκινητο λιμουζινα ενω στο δευτερο ενα ελαφρως ξεπερασμενο μιας κ ηδη κυκλοφορει 3 χρονια. Ειναι ομως τα γκαζια που μπαινουν στην μεση αλλιως δεν τιθεται θεμα. Με κλειστα ματια C5. Please help!!! Οι τιμες ειναι ιδιες. 24000 με 25000 παιζουν.


Τελευταία επεξεργασία από Alexis** και Κυρ 22 Ιουν 2008, 15:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Ιουν 2008, 22:42 
Άβαταρ μέλους
Αφού σε ενδιαφέρουν τόσο τα γκάζια πάνε στο Octavia. Σίγουρα θα είναι πολύ γρηγορότερο από το C5. Αν ωστόσο τα γκάζια δεν είναι η απόλυτη προτεραιότητα (γιατί σε αυτή την περίπτωση παίρνεις κάποιο μεταχειρισμένο, το βελτιώνεις και δεν έχει ούτε το βάρος, ούτε τον όγκο αυτών των δύο) ούτε ανάγκη λόγω οικογένειας, τότε καρφί για C5. Θα έχεις υδροενεργητική ανάρτηση, ένα ολοκαίνουριο και επιβλητικό αυτοκίνητο ιδιαίτερης σχεδίασης, καλύτερους χώρους και πολλά άλλα καλά! :thumbup Οπότε η ζυγαριά γέρνει υπέρ του C5 για μένα, εκτός από το μοτέρ, αν και συμπαθώ αρκετα και το Octavia.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιουν 2008, 03:40 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ 2011, 10:04
Δημοσιεύσεις: 2781
Τοποθεσία: MAKRIA POLU MAKRIA
είναι δυο διαφορετικά αμάξια που δεν μπορείς να συγκρίνεις και να ξέρεις ότι το σκοντα δεν έχει και τρελά γκάζια μη τρελαθούμε αλλά το C5 έχει πολλά πράγματα που θα με έκαναν να το πάρω και με κλειστά τα μάτια

_________________
ΕικόναΕπιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιουν 2008, 13:42 
Άβαταρ μέλους
Φίλε μου βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα για άλλους λόγους. Έχω το octavia5 1.6 fsi elegance 3 χρόνια με leasing. Είμαι υπερ ευχαριστημένος. Είναι εκπληκτικό αμάξι, δεν έχει πάθει τίποτα και τέτοιους χώρους δεν βρίσκεις πουθενά. Έχω 2 πιτσιρίκια οπότε φανταζεσαι να φεύγω για τριήμερο τί χωράει. Το αμάξι το έχω αγαπήσει.
Τώρα που τελείωσε το leasing ήμουν έτοιμος να πάρω την 2.0 tourer (γιατί η 1.8 δεν πάει μία, και το sedan έχει μισό πορτμπαγκαζ από το δικό μου. Την οδήγησα, όλα ισχύουν όπως τα έχουν πει όλοι. Έλα όμως που το μίσθωμα βγαίνει πολύ ακριβό γιατί είναι νέο αμάξι. Οπότε η επόμενη επιλογή μου είναι η octavia 1.8 tsi με τα 160 άλογα. Να σου πω κάτι; ΟΚ θα χάσω σε prestige, ανάρτηση και ομορφιά αλλά με τα λεφτά που θα δώσω, θα του φορτώσω και extra θα έχω ένα αμάξι ίδιο με το παλιό που όμως το αγαπάω, μου προσφέρει τα πάντα και σε λογική τιμή. Επιπλέον θα έχω και τα γκάζια μου όταν τα χρειάζομαι. ξαναλέω ακόμα και η 2.0 ίσα που είναι λίγο πιο γρήγογη από το 1.6 fsi. Τώρα για ομορφιά, εξωτερικά εμένα μου αρέσει αν και απλό σε γραμμές. Είναι στιβαρό και απλά οικογενειακό. Εσωτερικά, μπορεί να μην προκαλεί με την ομορφιά του αλλά είναι όλα εκεί που πρέπει και σε ποιότητα είναι άριστο.
Αυτά!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιουν 2008, 16:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
alexandros έγραψε:
είναι δυο διαφορετικά αμάξια που δεν μπορείς να συγκρίνεις και να ξέρεις ότι το σκοντα δεν έχει και τρελά γκάζια μη τρελαθούμε αλλά το C5 έχει πολλά πράγματα που θα με έκαναν να το πάρω και με κλειστά τα μάτια


+1

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Ιουν 2008, 23:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Δεκ 2007, 13:27
Δημοσιεύσεις: 36
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
Η γνώμη σου ΕΠΙΣΗΜΕ είναι οφσάιντ. Θα παρακαλέσω όσοι είστε αντιπρόσωποι CITROEN, η πωλητές σε αντιπροσωπεία CITROEN, η έχουν σχέση με πωλήσεις αυτοκινήτων CITROEN να μην εκφέρεται γνώμες σε τέτοιου είδους συζητήσεις μέσα στο forum.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Ιουν 2008, 23:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 16:58
Δημοσιεύσεις: 269
Τοποθεσία: Κορινθος
stakon έγραψε:
Η γνώμη σου ΕΠΙΣΗΜΕ είναι οφσάιντ. Θα παρακαλέσω όσοι είστε αντιπρόσωποι CITROEN, η πωλητές σε αντιπροσωπεία CITROEN, η έχουν σχέση με πωλήσεις αυτοκινήτων CITROEN να μην εκφέρεται γνώμες σε τέτοιου είδους συζητήσεις μέσα στο forum.


καλα μην τους διαγραψεις κιολας. οποιος μελος θελει θα απανταει..

_________________
Twilightwingo


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Ιουν 2008, 23:14 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Κι ολοι εμεις σαν ιδιοκτητες Citroen ,αρα προκατειλημενοι θετικα απεναντι τους, δεν πρεπει να εκφερουμε αποψη...Σωστα....?Δηλαδη ο Αποστολης δεν πρεπει να εκφερει αποψη ή να συμφωνει με την αποψη καποιου επειδη δουλευει στην αντιπροσωπεια...?Λες και εκεινος σαν μηχανικος θα παρει τα τρελλα

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 00:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Μαρ 2007, 17:58
Δημοσιεύσεις: 107
Τοποθεσία: Aθηνα
Συμφωνώ με τον ZX Lover, Κάθε γνώμη, άποψη, συμβουλή από κάποιον ποιο κοντά στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα είναι υπέρ του δέοντος χρήσιμη. Πισετέυω οτι είμαστε αρκετά μεγάλα παιδάκια για να ξεχωρίζουμε πότε κάποιος λέει την γνώμη του με κάθε καλή πρόθεση για βοήθεια και πότε κάνει (spam? ) ή τέλος πάντων απόπειρα "προσηλυτισμού" ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 15:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
stakon έγραψε:
Η γνώμη σου ΕΠΙΣΗΜΕ είναι οφσάιντ. Θα παρακαλέσω όσοι είστε αντιπρόσωποι CITROEN, η πωλητές σε αντιπροσωπεία CITROEN, η έχουν σχέση με πωλήσεις αυτοκινήτων CITROEN να μην εκφέρεται γνώμες σε τέτοιου είδους συζητήσεις μέσα στο forum.


εγω εδω ειμαι σαν μελος του greek citroen club. ουτε διαφημηση κανω, ουτε προσπαθω να κανω πωλησεις. δε μπορω να δω καπου το οφσαιντ μου. αλλωστε ουτε στους κανονισμους αναφερεται πουθενα. ειμαι καπου λαθος;

το δικο σου το προβλημα πιο ειναι; που ειμαι οφσαιντ;

πιστευω πως ξερω κατι παραπανω και θεωρητικα αλλα και πρακτικα και εκφερω την τεκμιριωμενη γνωμη μου.

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 16:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
zxlover, jm000vts :thumbup :thumbup :thumbup

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 17:00 
Άβαταρ μέλους
Ο Κουκιος δεν ειναι ο αντιπρόσωπος στον Βόλο?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 17:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
ναι. απλα εγω δουλευω εκει ως πωλητης.

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 17:06 
Άβαταρ μέλους
Α!! Ο.Κ :thumbup


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιουν 2008, 17:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 23:11
Δημοσιεύσεις: 2098
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Παιδιά δν διάβασα κανένα πόστ..Απλά θα γράψω την γνώμη μου :tong:

Είναι 2 εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις στην μεσαία κατηγορία και αυτό γιατί μιλάμε για Γαλλία vs Γερμανία(εν μέρη).
Το ένα κυκλοφορεί πάνω από 1,5? χρόνο..έχει καθαρά "γερμανικό" εσωτερικό με αυστηρες γραμμες χωρις τις γαλλικές φιγουρατζίδικες λύσεις.Με τα νέα μοτερ κινείται αξιοπρεπώς (αναφέρομαι στο 18αρι 160hp) για μία 4μελής οικογένεια και από χώρους άλλο τίποτα.Ανάρτηση καθαρά γερμανική,πέφτεις την τρώς αλλά βράχος.Η τιμή του είναι κοψοχρονιά γι αυτά που σου προσφέρει αλλά αρκετοί έχουν το κόλλημα με τo σηματάκι.Δικιά σας με 22.000 (βασικη 18αρι 160)

Το άλλο κλείνει δεν κλείνει μήνα που περπάτησε.Κουβαλάει στο εσωτερικό του όλη την γαλλική φιγούρα που μπορούσαν να βάλουν.Θες από σχεδίαση,θες από κουμπάκια,από το νέου τύπου περιστρεφόμενο τιμόνι,από τα καθίσματα με τις τρελές ρυθμίσεις,απο τον πινακα οργανων..Συγκριτικα με το octavia έχει φύγει σε άλλο επίπεδο...
Αλλά..Δεν υπάρχουν μοτέρ..4μελής οικογενεια,με μονιμες βαλιτσες πισω το αυτοκίνητο δν πάει.Δικια σας με 21000(18αρι με 127 βασικο).

Από αυτά τα 2 ποιό σας φαίνεται ευκαιρία?Δύο αυτοκίνητα με συμβατικη αναρτηση,με παρομοιο εξοπλισμο,με πολυ καλη ποιοτητα και τα δυο και το ενα καλυτερο μοτερ απ το αλλο. [Οι τιμές είναι προτεινόμενες χωρις φακέλους,έξοδα και και]

_________________
Εικόνα
Δεν πατάω γκάζι,για να έχω φίλους :(


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια