Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 18 Απρ 2024, 04:41 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τρίξιμο από την πλευρά του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Μαρ 2010, 16:02 
Άβαταρ μέλους
Γιά σας φίλοι μου. Πρόσφατα αγόρασα την καινούρια c5 1800cc 127 άλογα. (Πρίν 1 1/2 χρόνο περίπου).Εχω και μία xantia 1600 μοντ. 07 την οποία την κράτησα για δεύτερο αυτοκίνητο. Η καινούργια C5 είναι ΤΟ ΑΜΆΞΙ. Είναι η τέλεια απόλαυση. πολυ καλή άνεση, τέλεια οδική συμπεριφορά, πολύ καλή ποιότητα κύλισης στο δρόμο,πολύ καλά φρένα.
Η οδήγησή της είναι η τέλεια ευχαρίστηση. Βέβαια είναι λιγάκι αργή λόγο του μεγάλου βάρος της, (1500 kg) αλλά μην νομίζετε οτι είναι και χελώνα έχει την επιτάχηνσή της ιδίως όταν κατεβάσεις απο 5η σε 4η ή 4η σε 3η. Ας περάσουμε τώρα σε ένα προβληματάκι που μου παρουσιάστηκε εδώ και 1/2 χρόνο, και άν κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα ας μου αναφέρει σχετικά και τι έκανε. Εδώ και 1/2 χρόνο λοιπόν ακούγονται κάτι ελαφρά τριξίματα απο την πλευρά του οδηγου. Τα τριξίματα εντοπίζονται στην πόρτα ή στο παράθυρο του οδηγού. Το παράξενο είναι οτι δεν ακούγονται πάντα. Αρχίζουν και σταματάνε σε ακαθόριστα χρονικά διαστήματα και σε οδόστρωμα κυρίως άγριο, όχι σε λακούβες. Επισκεύτηκα 2 φορές το εξουσιοδοτημένο συνεργείο της περιοχής μου και δεν μου δώσανε λύσεις. η απάντησής τους ήταν '' Δεν μπορούμε να εντοπίσουμε απο που προέρχεται (και δίκιο έχουν γιατί όντος είναι πολύ δύσκολο να το εντοπίσεις). Πρέπει να λύσουμε την πόρτα και το παράθυρο και να αλάζουμε ένα ένα κάποια εξαρτήματα για να βρούμαι τελικά τι φταίει.'' Τους είπα να μην το πειράξουνε (έχω κακή πείρα απο ράβε ξίλωνε) εως ότου εντοπίσω που ακριβώς είναι το πρόβλημα. Επισκεύτηκα ενα άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο σε γειτονική πόλη και εκεί μου είπανε οτι είναι ο καθρέφτης. Αφαιρέσαμε τον καθρέφτη, αλλά πάλι το πρόβλημα παρέμεινε. μήπως κάποιος μπορεί να μου πεί κάτι;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματάκι σε καινούργια c5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 30 Μαρ 2010, 06:32 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
το ηδιο προβλημα εινε και στα c4-c3 τριζει το παραθυρο ο μηχανισμος.για να καταλαβεις οτι προερχετε ο θορυβος απο εκει απλα οταν το κανει γιατι εινε πολη σπαστικο απλα κατεβασε λιγο το παραθυρο και πιασε το τζαμι.κουνισε το λιγο εμπρος πισω και θα δεις οτι ο θορυβος σταματαει.αν σταματαει καλοριζικος ο νεος γρηλος σου!

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματάκι σε καινούργια c5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 01 Απρ 2010, 18:43 
Άβαταρ μέλους
Ευχαριστώ φίλε μου. Θα το δοκιμάσω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματάκι σε καινούργια c5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 01 Απρ 2010, 18:56 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Δεν είναι πάντα γρύλλος. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στα 2 πιαστράκια που κρατάνε απο κάτω το τζάμι, καθώς και στο C4 αλλά και στο C5 εχουν βγει καποια "βελτιωμένα" ας το πουμε πιαστράκια για να μην κάνουν θόρυβο.

Θόρυβο θα παρατηρήσεις επίσης αν με μισάνοιχτο παράθυρο περνάς πάνω απο λακούβες, ή κατά την αντιστροφή της φοράς λειτουργίας του παραθύρου (πάνω-κάτω)

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματάκι σε καινούργια c5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 16 Απρ 2010, 15:13 
Άβαταρ μέλους
Το έκανα φίλε αυτό που είπες με το τζάμι. Το τζάμι δεν κουνέται καθόλου και τα τριξίματα δεν σταματούν. Παρατήρησα όμως οτι όταν το τζάμι είναι τελείως κατεβασμένο τότε τα τριξίματα εξαφανίζονται. Σκέπτομαι να το πάω στο συνεργείο να μου πούν αυτοί τι είναι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματάκι σε καινούργια c5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Μάιος 2010, 07:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Φεβ 2008, 08:40
Δημοσιεύσεις: 208
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Φίλε KOYROS βρήκες άκρη τελικά; Ρωτάω γιατί ακριβώς το ίδιο κάνει και σε μένα. Το έκανε απο όταν το πήρα. Το είχα πάει τότε στο συνεργείο (ήταν στην εγγύηση) κάτι έκαναν και σταμάτησε. Βέβαια δεν σταμάτησε ακριβώς γιατί μερικές φορές όταν έκλεινα το παράθυρο με το αυτοκίνητο εν κινήσει έκανε ένα - δύο δυνατά κρακ (ειδικά με πολλά χιλ) αλλά θρόυβο στην πορεία δεν έκανε.

Τώρα άρχισε πάλι και είναι πολύ σπαστικό. Πλέον είμαι εκτός εγγύησης οπότε φαντάζομαι αν το πάω στην αντιπροσωπεία θα μάθω ποιό είναι το πραγματικό πρόβλημα :)


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΚΑΘΙΣΜΑ ΟΔΗΓΟΥ
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xsara
Συγγραφέας: ΠΕΤΡΟΣ XSARA II
Απαντήσεις: 8
Αερας στο παραθυρο οδηγου
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Βαγγελης
Απαντήσεις: 3
Ηλεκτρική συνδεση πορτας οδηγού σε xsara 2
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: texle
Απαντήσεις: 9
Τριξιμο παραθυρου οδηγου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: DS3 POWER
Απαντήσεις: 10
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ