Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 15:41 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 09:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 25 Φεβ 2015, 09:43
Δημοσιεύσεις: 21
Πριν απο λιγο καιρο δηλαδη κανα τριμηνο παρατηρησα μια ασχημη μυροδια να βγαινει οταν εβαζα την ζεστη στο καλοριφερκοιταξα απο εδω κοιταξα απο εκει αλλα τιποτα κοιταξα το φολτρο καμπινας αλλα ηταν καθαρο το αφερεσα παλι τιποτα η μυροδια μια ειναι εντονη και μια οχι και τοσο.εφτασα σε σημειο να ξυλωσω το εξωτερικο πλαστικο για να δω μηπως σκαλωσε τιποτα απο την εξωτερικη ερια εισοδου αερα αλλα και εκει ειναι καθαρα .το προβλημα μου ειναι οτι κουβαλαο και την οικογενεια μαζι και δεν γινεται να εχω το μωρο μεσα και να μυριζει .το δευτερο ειναι το πορτ μπαγκαζ εχθες το βραδυ εχω το κλειδωσα με το χειρηστηριο συναγερμου και ενω ακουγεται οτι κλειδωνει πισω πατισα το μαγικο κουμπακι και τσαφ ανοιξε .Ξανα κλειδωσα αλλα παλι τα ιδια ,τελικα κλειδωσα με το κλειδη αλλα δεν ξεκληδωνη με τισ υπολοιπες πορτες μετα τι να φταιει........ :( :( :(


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 11:37 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
1. Λογικά ψυγείο καλοριφέρ.
2. Μπουτόν διακόπτη πορτ μπαγκάζ.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 12:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 25 Φεβ 2015, 09:43
Δημοσιεύσεις: 21
Ευχαριστω για την ανταποκριση αλλα τι να συμβαινει με το ψυγειο καλοριφερ και να μυριζει ετσι μεσα .Γιατι το λεω αυτο το ανοιξα απο κατω και εβγαλα το φιλτρο καμπινας μεχρι που σκεφτικα να τα ξηλωσω ολα εκει και το μοτερ του αερα αλλα θα εμπλεκα περισοτερο ..Τι μου προτεινης να κοιταξω αν μπορω να το κανω μονος .Η ζεστη ερχαιτε κανονικα μεσα αλλα υπαρχει η δυσοσμια


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 13:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Καταρχήν, για ποιο αυτοκίνητο μιλάμε; Πόσα χιλιόμετρα έχει;

Στη συνέχεια, το ψυγείο καλοριφέρ, δεν βρίσκεται στον χώρο την μηχανής. Ανάλογα με το μοντέλο του αυτοκινήτου που έχεις, βρίσκεται σε διαφορετικό μέρος. Ως επί το πλείστον, τα περισσότερα το έχουν μέσα στο ταμπλό. Για να καταλάβεις τη λειτουργία του, τα αντιψυκτικά του κινήρα περνάνε μέσα από το ψυγείο καλοριφέρ. Όταν εσύ ανάβεις το καλοριφέρ σε λειτουργία, περνάει από μέσα ο αέρας και ζεσταίνεται. Σε περίπτωση που έχεις διαρροή (τρύπιο ψυγείο, O-Rings ψυγείου, ράγισμα στις πλαστικές σωληνώσεις ή συνδιασμός) τότε το αντιψυκτικό, ζεσταίνεται, εξατμίζεται και σου φέρνει αυτή τη μυρωδιά μέσα στην καμπίνα. Πότε άλλαξε αντιψυκτικά τελευταία φορά;

Έλεγξε το επίπεδο της στάθμης των αντιψυκτικών σου. Εάν μιλάς για 2 μήνες διαρροή, τότε μπορεί να έχει κατεβεί σημαντικά και να κινδυνεύεις να μην έχεις αντιψυκτικό.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 13:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 25 Φεβ 2015, 09:43
Δημοσιεύσεις: 21
Ναι συγνωμη που δεν το ανεφερα ποιο πανω εχω το xsaara 1998 μοντελο.Η σταθμη του νερου ειναι ενταξη στο ψυγειο την εχω δει .δεν εχω διακρινει καμια διαροη .τωρα για το αντιψυκτικο το βγαλα ολο και το αλλαξα πρεπει να εχει κανα 1μιση χρονο τα χιλιομετρα στο αμαξακι μου ειναι στις 175000 και εως τωρα απο τοτε που το πειρα σαν μεταχειρισμνο δεν μου εβγαλε τιποτα απο βλαβες μα τιποτα ομως .Λογικα οταν εβγαλα κατω στα ποδια του συνοδηγου το ντουλαπακι και τα σχετικα εκει ειδα διαφορα του εξαερισμου λες να τρεχει κατι εκει .το θεμα ειναι οτι ζεστενει κανονικα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 13:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 25 Φεβ 2015, 09:43
Δημοσιεύσεις: 21
bakevang πηγα μολις τωρα και ειδα τα νερα ξανα ανοιξα την ταπα και ηταν κανονικα στη σωστη σταθμηπαρατηρησα ομως πως τα νερα εχουν γινει καφε και πως μυριζουν οπως μεσα στη καμπινα αλλα διαροες δεν εχει ποθενα οπως προανεφερα και ποιο πανω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 13:40 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Γύρνα την παροχή αέρα στο παρμπρίζ και άφησε την εκεί με το καλοριφέρ σε λειτουργία.
Αν όντως εξατμίζεται καμμένο παραφλού, το παρμπρίζ θα πιάσει ένα "στρώμα" βρωμιάς πάνω του, θα είναι σα θαμπωμένο, αλλά δε θα ξεθαμπώνει.

Ακριβώς το ίδιο είχα στην Xantia, σε προχωρημένο στάδιο.

sent from a shiny silver Citroen

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 13:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 25 Φεβ 2015, 09:43
Δημοσιεύσεις: 21
linker έγραψε:
Γύρνα την παροχή αέρα στο παρμπρίζ και άφησε την εκεί με το καλοριφέρ σε λειτουργία.
Αν όντως εξατμίζεται καμμένο παραφλού, το παρμπρίζ θα πιάσει ένα "στρώμα" βρωμιάς πάνω του, θα είναι σα θαμπωμένο, αλλά δε θα ξεθαμπώνει.

Ακριβώς το ίδιο είχα στην Xantia, σε προχωρημένο στάδιο.

sent from a shiny silver Citroen

δεν εχω δει κατι τετοιο γιατι εκει των εχω των αερα συνεχεια στο παρμπριζ και παλι μυριζει οπως ειπα ποιο πανω ετσι μυριζουν τα νερα του ψυγειου μου


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 14:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
εχεις πολλυ μικρη διαρροη ,η οποια δεν φαινεται και δεν θα το καταλαβεις στην σταθμη του ψυκτικου υγρου. Ετσι ειναι και το δικο μου Xsara..... καποια στιγμη θα αλλαξω το ψυγειακι του καλοριφερ, προβλημα ειναι οτι πρεπει να βγει ολο το ταμπλο!!!!! :angr :angr :angr

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 14:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Παναγιώτη δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα διάφορα του εξαερισμού. Κάτι άλλο συμβαίνει. Εμένα με προβληματίζει ότι τα νερά έχουν γίνει καφέ. Αυτό υποδηλώνει καμμένη φλάντζα. Αλλά να φέρνει μυρωδιά στην καμπίνα από κάτι τέτοιο δεν το γνωρίζω... Μπορεί να συμβαίνει, μπορεί και όχι.
Το σύστημα έχει μέσα νερό ή παραφλού;

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 14:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Μαλλον συνδιασμός καμμένη φλάτζα και τρύπα στο ψυγείο καλοριφέρ..

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 16:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
vil έγραψε:
εχεις πολλυ μικρη διαρροη ,η οποια δεν φαινεται και δεν θα το καταλαβεις στην σταθμη του ψυκτικου υγρου. Ετσι ειναι και το δικο μου Xsara..... καποια στιγμη θα αλλαξω το ψυγειακι του καλοριφερ, προβλημα ειναι οτι πρεπει να βγει ολο το ταμπλο!!!!! :angr :angr :angr

το ιδιο ακριβως πρόβλημα εχει και του πατερα μου

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 17:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 25 Φεβ 2015, 09:43
Δημοσιεύσεις: 21
Λοιπων μολις ξηλωσα απο την μερια του συνοδηγου και τα δυο ντουλαπακια .Κεντρικη κονσολα βγηκαν κεντρικος αεραγωγος ραδιοcd οτι υπαρχει μεχρι και το τασακι και προεκταση για λεβιε ταχυτητων τι αλλο να βγαλω για να δω το ριμαδι το ψηγειο καλοριφερ και πως ειναι .καμια φοτωγραφια και βοηθεια . Μιλησα και με συνεργειο σιμερα και μου ειπε πως αυτο που θα κανουμε ειναι να βγαλει το κεντρικο ψυγειο για πλυσιμο με πιεσει να πλυθει και το υπολοιπο κυκλωμα και θα βγαλει τα δυο κολαρα απο το καλορθφερ για να δοση ροη νερου ωστε να καθαρισει και αυτο αν δεν βγαλω εγω καμια ακρη


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Φεβ 2015, 18:27 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Έχεις ακόμα πολύ δρόμο....
Δεν έχεις πρόσβαση από το ντουλάπι. Πρέπει να βγεί όλο το ταμπλώ και το μπλοκ θέρμανσης-κλιματισμού για να το βγάλεις από μέσα...
Και πρέπει να εκκενώσεις το φρέον με μηχάνημα πριν από όλα αυτά.

Για να πάρεις ιδέα, πάρα πολύ όμοια γίνεται και με το δικό σου.

viewtopic.php?f=151&t=6115&start=210

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασχημη μυροδια απο εξαερισμο-δεν κλειδωνη το πορτ μπαγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 28 Φεβ 2015, 17:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 25 Φεβ 2015, 09:43
Δημοσιεύσεις: 21
Λοιπων παλικαρια αυτο που εκανα πηγα σε ενα συνεργιο αλλαξα τελικα τα νερα στο ψυγειο .πριν ομως βγηκε το ψηγειο πλυθικε και εβγαλε απο μεσα την Αρτα και τα Γιαννενα πλυθικε και εξωτερικα με καυτο νερο στο δευτερο σταδιο παλι με ζεστο νερο δωσαμε νερο απο μπροστα στο συστημα ψυξεις αλλα με την διαφορα απο την απεναντη μερια ηταν ανοιχτο ωστε να καθαρισει και το ψυγειο καλοριφερ και οντως μετα απο λιγο αρχισε να βγαζει καθαρο νερο μολις αρχισε η αντλια να δουλευει .Εβαλα κατι κοκκινα υγρα τυπου G12 μου ειπε ειναι εγινε εξαερωσει με την τοποθετισει του ψυγειο στο θερμοστατη και μετα στο καλοριφερ την μικρουλα την ταπουλα τωρα το μονο που εμεινε ειναι να δω αν θελει συμπλιρωμα . Παντως εφυγε η μυρουδια ..ευχομαι παντως να μεινω εδω και να μην ειναι τιποτα περισοτερο εγινε και η πορτα και ολα κομπλε ...Ευχαριστω ολους σσας για τα φωτα σας


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Άνοιγμα Πορτ μπαγκαζ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Αναζήτηση Πορτ-Παγκαζ για ΖΧ 5-θυρο
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Καπάκια πορτ μπαγκαζ για Citroen C4 Grand Picasso λείπουν :(
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4 Picasso
Συγγραφέας: AndreasK
Απαντήσεις: 14
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΟΡΤ ΜΠΑΓΑΖ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: gpapas
Απαντήσεις: 9
Πορτ Μπαγκαζ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια