Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:50 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: picasso sos
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 05 Αύγ 2008, 18:46 
Άβαταρ μέλους
ως καινουργιο μελος θα ηθελα να σας ευχαριστισω που με συμπεριλαβατε στην παρεα σας.εχω ενα picasso1800 με ενα προβλημα στο οποιο δεν βρισκω λυση.μετα την αντικατασταση τησ αντλιας βενζινης το αυτοκινητο με ανοιχτα παραθυρα μυριζει εντονα βενζινη ειδικα οταν επιταχυνει η οταν ζοριζεται.εχω παει 3 φορες στο συνεργειο και η απαντηση παντα ιδια-απο κατω ειναι στεγνο δεν εχει τιποτα.η κατασταση δεν υποφερεται πληρωνω αδικα και το προβλημα παραμενει.οποια βοηθεια ευπροσδεκτη


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 05 Αύγ 2008, 18:58 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Χωρίς να γνωρίζω τις ιδιαιτερότητες του Picasso, σε πολλά Citroen η αντλία της βενζίνης αλλάζεται από ειδική θυρίδα στο πάτωμα του αυτοκινήτου, συνήθως κάτω από τα πίσω καθίσματα, μιας και τα ρεζερβουάρ πλέον "κρέμονται" κάτω από το πάτωμα για λόγους εκοικονόμησης χώρων στην καμπίνα. Μήπως μετά την αλλαγή το καπάκι της θυρίδας δεν έχει κλείσει καλά (ή έσπασε), και εισέρχονται αναθυμιάσεις από τον εξαερισμό του ρεζερβουάρ; Ψάξε στο πάτωμα του αυτοκινήτου για μια πλαστική μαύρη τάπα περίπου 20cm σε διάμετρο, και δες μήπως αφήνει πουθενά κανένα κενό... Ένα βήμα παραπέρα είναι να την ανοίξεις και να δεις αν η καινούρια αντλία έχει διαρροή από την φλάντζα της.

Τα πολυμορφικά έχουν και extra θήκες για μικροαντικείμενα στο πάτωμα, οπότε ίσως η πρόσβαση στην θυρίδα να γίνεται από κάποιο καπάκι στο πάτωμα.

Και πάλι τονίζω ότι δεν γνωρίζω καλά το Picasso, και αυτές είναι πολύ γενικές οδηγίες που ΙΣΩΣ σε βοηθήσουν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 05 Αύγ 2008, 20:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
gr_diver έγραψε:
Χωρίς να γνωρίζω τις ιδιαιτερότητες του Picasso, σε πολλά Citroen η αντλία της βενζίνης αλλάζεται από ειδική θυρίδα στο πάτωμα του αυτοκινήτου, συνήθως κάτω από τα πίσω καθίσματα, μιας και τα ρεζερβουάρ πλέον "κρέμονται" κάτω από το πάτωμα για λόγους εκοικονόμησης χώρων στην καμπίνα. Μήπως μετά την αλλαγή το καπάκι της θυρίδας δεν έχει κλείσει καλά (ή έσπασε), και εισέρχονται αναθυμιάσεις από τον εξαερισμό του ρεζερβουάρ; Ψάξε στο πάτωμα του αυτοκινήτου για μια πλαστική μαύρη τάπα περίπου 20cm σε διάμετρο, και δες μήπως αφήνει πουθενά κανένα κενό... Ένα βήμα παραπέρα είναι να την ανοίξεις και να δεις αν η καινούρια αντλία έχει διαρροή από την φλάντζα της.

Τα πολυμορφικά έχουν και extra θήκες για μικροαντικείμενα στο πάτωμα, οπότε ίσως η πρόσβαση στην θυρίδα να γίνεται από κάποιο καπάκι στο πάτωμα.

Και πάλι τονίζω ότι δεν γνωρίζω καλά το Picasso, και αυτές είναι πολύ γενικές οδηγίες που ΙΣΩΣ σε βοηθήσουν.


ειναι κατω απο τα πισω καθησματα.

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: picasso sos
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Αύγ 2008, 19:07 
Άβαταρ μέλους
παιδια ευχαριστω για το αμεσο ενδιαφερον σας.αν και δεν γνωριζω πολλα πραγματα απο μηχανικα θα το κοιταξω και θα σας ενημερωσω.και παλι ευχαριστω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Αύγ 2008, 19:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
:thumbup

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Γενική Συζήτηση Xsara Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Σεπ 2008, 19:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 21:00
Δημοσιεύσεις: 85
Τοποθεσία: ΗΛΕΙΑ
Εχω το Xsara Picasso Trend του 2007 γκρι φερ και γεννικα ειμαι ικανοποιημενος.Παρολο που ειναι μοντελο δεκαετιας νωμιζω οτι ειναι απο τα πιο ομορφα πολυμορφικα ακομη και σημερα.Ν'αρεσει η θεση οδηγησης η ορατοτηταη η εργονομια η χρηστηκοτητα του πορτμπαγκαζ.Μ'ενοχλει ο θορυβος της μηχανης που ακουγετε σαν ντιζελ.Θαθελα να αφερητε ευκολα το καθισμα του συνοδηγου και να μπορουσαν οι πισω επιβατες να απλονουν τα ποδια τους κατω απο τα μπροστινα καθισματαΘεωρω απαρεδετο να ειναι οι αγογοι του αρκουδισιον για τους πισω επιβατες κατω απ τα καθησματα για λογους υγειηνηςΕχω προσθεσει ποτηροθηκες αναμεσα στα μπροστηνα καθησματα και ανεμοθραυστες .

_________________
Too Old To Rock and Roll Too Young To Die


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Σεπ 2008, 19:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
:thumbup

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Σεπ 2008, 20:02 
Άβαταρ μέλους
Καλως τον.
Εχω Πικασσακι του 2001 90χιλ χλμ απο μεταχειρο. Του χω πιει το αιμα μου χει αναψει αισθητηρας Λ εδω και 1000 χλμ περιπου , του πινω ακομα το αιμα και ξαφνικα ........
Μου αναβει το "arrange service" . Εκανα 15χιλ χλμ περιπου και δεν το πηρα χαμπαρι!!!!!! Μετα συνηδειτοποιω πως πραγματι τελευτια φορα που δε το συνεργειο ηταν πριν ... ενα ακριβως χρονο!!!!!!!!!
Ο χριστος κι η αδερφη του!!!!
Το θεωρω ως ενα απο τα πιο ασχημα αμαξια που χουν 4 ροδες.
Το θεωρω το απολυτο πολυμορφικο στην κατηγορια , ακομα και για "ακριβοτερα" πολυμορφικα.
Θεωρω πως για τα λεφτα του ειναι το απολυτο οχημα.
Αν το προσεξεις 1 σε προσεχει 1000!
Εχω : 4 λαστιχακια 195-60-15 4 sachs advance και λιιγο κοπανημα παραπανω απο τα μαμα.
Στριβω σαν τα σαξα σταματαω σαν να πεταω αγκυρα, ταξιδευω σαν σε αεροπλανο.
Θεωρω απαραδεκτο τον αεραγωγο κατω στο πατωμα , κρυβεται ευκολα.
Βρισκω δυσκολη την οδηγηση στην εντονη ηλιοφανεια αφου το ταμπλω προβαλλεται στο παρπριζ.
Του τα συγχωρω και τα 2 , ακομα κι οτι κανει σαν τρακτερ (ο "ντιζελ" ηχος).
Δεν του συγχωρω με τιποτα την νωχελικοτητα του κινητηρα κατω απο τις 3χιλ σαλ! Ειναι θανατηφορα επικυνδινο και θελει να το "μαθεις" για να μη σ αδειασει σε κανα δυσκολο σημειο.

Ερχεται
Νεος Λ
Νεο ζευγος δισκοφρενα εμπρος (στραβωμενο το ΕΔ)
Σερβις 15000 (ζυγο)
περι τα 500 600 μαζι με την αβαρια.

Σε αναλογη περιπτωση το Λεον 1 που ειχα θα ηθελε τοσα στους 6 μηνες, χωρια τις αβαριες απο τα ελεεινα περιφερειακα του....
Μακαρι το Πικασσο2 να ειναι οσο αξιοπιστο οσο και το 1.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 28 Σεπ 2008, 17:40 
Άβαταρ μέλους
azan έγραψε:
Του χω πιει το αιμα μου χει αναψει αισθητηρας Λ εδω και 1000 χλμ περιπου


Πότε και γιατί τα ¨παίζει¨ ο αισθητήρας λ ? γιατί έχω κάνει 110.000 Κm χωρίς πρόβλημα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση Xsara Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 20:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 17 Ιούλ 2010, 14:39
Δημοσιεύσεις: 644
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Εχω xsara picasso 1.6 8v 9ος 2004 αλαγη ρουλεμαν συμπλεκτη στις 60000χλμ (απαραδεκτο) και τις τσιμουχες στα μπροστινα παραθυρα.Σε γενικες γραμες ευχαριστημενος.

_________________
Και κατά τους παλαιούς ημών:Πάρε σκόντα να σκουντάς...και πεζώ να περπατάς!Αφιερωμένο στους VAGέληδες αλλά και στις κρυφοVAGελες εδώ μέσα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση Xsara Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Φεβ 2011, 11:01 
Άβαταρ μέλους
καλημερα. εχω xsara picasso 2006 και θελω να βαλω ανεμοθραυστες μπροστα και ποτηροθηκες αναμεσα στα μπροστινα καθισματα. μπορει να βοηθησει καποιος που μπορω να βρω; (εκτος citroen) ευχαριστω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση Xsara Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Ιουν 2011, 17:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 28 Μάιος 2011, 10:45
Δημοσιεύσεις: 10
shaft73gr έγραψε:
καλημερα. εχω xsara picasso 2006 και θελω να βαλω ανεμοθραυστες μπροστα και ποτηροθηκες αναμεσα στα μπροστινα καθισματα. μπορει να βοηθησει καποιος που μπορω να βρω; (εκτος citroen) ευχαριστω






καλησπερα!!! με ενδιαφερη και εμενα για ποτηροθηκες μπροστα!!! εχει κανης foto;;;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση Xsara Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2014, 13:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 26 Ιαν 2014, 13:36
Δημοσιεύσεις: 26
ΣΩΤΗΡΗΣΧ έγραψε:
shaft73gr έγραψε:
καλημερα. εχω xsara picasso 2006 και θελω να βαλω ανεμοθραυστες μπροστα και ποτηροθηκες αναμεσα στα μπροστινα καθισματα. μπορει να βοηθησει καποιος που μπορω να βρω; (εκτος citroen) ευχαριστω






καλησπερα!!! με ενδιαφερη και εμενα για ποτηροθηκες μπροστα!!! εχει κανης foto;;;



Ξεθαβω λιγο το θεμα γιατι ψαχνω και εγω για ποτηροθηκες που μπορουμε να βρουμε.Βρισκω μονο στο amazon.com αλλα ειναι λιγο ακριβες και φοβαμαι λιγο το τελωνειο.Απο ελλαδα εχει καπου?

_________________
Γιώργος Picasso


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση Xsara Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Νοέμ 2014, 13:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2014, 16:40
Δημοσιεύσεις: 391
Τοποθεσία: Ελλάδα
Ξέρει καποιος, που μπορω να βρω μεταχειρισμένο,στη θεσ/κη και κατα προτιμηση δυτικα, το σποιλερ που εχει στην οροφη το Χsara Picasso μεταξυ 2000-2004 , στις εκδοσεις με οροφη Canvas top στυλ Pluriel?
μιλάω για αυτη την εκδοση και το σποιλερ που φαινεται πανω απο το μπροστινο παρμπρίζ.
Εικόνα
Εικόνα

_________________
The Italian Job.gr
Passione Stile Velocita


Alfa 156 GTA Selespeed-Fiat Barchetta E.L- Porsche Boxster 987 - Mercedes Benz E200kompressor W211- Bmw 316i E30-Citroen C3 Pluriel Sensodrive
...1 of 348 made........... 1 of 1900 made

www.drpatsis.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση Xsara Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Δεκ 2014, 22:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 06 Νοέμ 2010, 19:27
Δημοσιεύσεις: 149
Spiderman αν δεν κάνω λάθος ο κωδικός του σπόιλερ είναι 841130. Ρώτα στη Citroen πόσο έχει κι αν υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας εφόσον βέβαια διαθέτεις τα χρήματα. Γενικά νομίζω ήταν σπάνια αυτή η έκδοση στην Ελλάδα οπότε ρίξε μια ματιά στην Ευρώπη για μετάχειρο ανταλλακτικό...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 12 [ 171 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αγορα μτχ picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: vaslag7
Απαντήσεις: 33
Γενική συζήτηση για αμορτισερ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 179
Xsara II 1.4 - Corolla EE90 1.3
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: plankton69
Απαντήσεις: 61
Γενικη συζητηση WRC
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: NEKTARIOS C5
Απαντήσεις: 389
χαρτεσ c4 picasso αναβαθμηση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ