Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 12:34 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 21:19 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Παντως πραγματικα θα συμφωνησω με τον Blanc Ange, αν θες κατι παραπανω (αν και το 1,6 16ν μοτερ ειναι παρα πολυ καλο, και παει παρα πολυ καλα για τα κιλα του αμαξωματος, μηπως το δικο σου εχει λιωσει :? ) αντικατεστησε το ειτε με ενα ιδιο 1,6 16ν το οποιο θα του κανεις παρα πολυ καλη συντηρηση (καθαρισμα μπεκ-πεταλουδα και τα τιαυτα) για να δουλεψει και με τα 110 αλογα του. Αλλιως βρες ενα 1,8 16ν μοτερ (το οποιο Βασιλη αν εννοεις σαν του Xsara 1ης γενιας δεν βγαζει 125, αλλα ειναι το LFY σαν της Xantia-406 με 117 αλογα), αλλα καλη ροπη και καταναλωση. Ειναι σκυλι μοτερ και θα βγαλει παρα π[ολλα χιλιομετρα. Κατα προτιμηση βρες ενα με πλαστικα ψευτοκαπακα και εισαγωγη, γιατι θα ειναι κατασκευη μετα το 1998, οπου διορθωθηκαν τα "κακα" φαινομενα καυσης λαδιου απο το μοτερ. Εμενα με 193700 πια σε μια Xantia II καιει, με σχετικα ηπια εως και σκληρη χρηση, καιει 500-700ml λαδι στα 9000 χιιομετρα. Καταναλωση εχει σε εθνικη με τις ταχυτητες που λες περιπου 7-8 λιτρα/100km με air-condition και ταχυτητες 120-140, με το σκαρι του Xantia.

Εσυ αποφασιζεις απο εκει και περα. :thumb

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω ΛΙΤΣΑ-ΣΕΡΡΕΣ στις Πέμ 29 Οκτ 2009, 00:11.
Αιτία: διπλο ποστ κατα λάθος
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 23:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 17 Φεβ 2009, 19:31
Δημοσιεύσεις: 1267
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Λοιπόν φιλαράκο, αρχικά να ξέρεις πως τα 220.000κμ που είχες με αυτό το μοτέρ δεν είναι πολλά και με μια στοιχειώδη συντήρηση ξεπερνά άνετα τις 300.000, που σημαίνει πως γνώμη μου είναι να βρεις ένα ίδιο σε καλή κατάσταση και να ξεμπερδεύεις. Και να το πας σε κάποιον έμπειρο μάστορα, γιατί διαισθησή μου είναι πως από εκεί ξεκινά το πρόβλημα...(δεν μπορεί ένα μοτέρ να καίει τόσο όσο λες όσο ταλαιπωρημένο και αν είναι).
Τώρα για το ''σαράκι'' που έχεις για την δίλιτρη μηχανή έχοντας οδηγήσει (και στρίψει) όλα τα xsara από τους 75 έως τα κουπέ με τους εκρηκτικούς 167 ίππους θα σου πρότεινα να ξαναβάλεις το δικό του το μοτέρ και να αποφύγεις το 1.6 16ν το οποίο είναι μεν εξίσου αξιόπιστο αλλά πάσχει από σασμάν και σε επιδόσεις δεν υπάρχει τόση διαφορά όση υπόσχονται τα 20 παραπάνω άλογα, (να φανταστείς τελική ταχύτητα στο κοντέρ με τα βίας βλέπεις 210...)
Αν θες παραπάνω γκάζι με λογική κατανάλωση η καλύτερη λύση είναι το δίλιτρο με τους 138 ίππους που φοράγαν τα XSARA στο εξωτερικό και που μπορείς να βρεις από 306 XSI και είναι πολύ αξιόπιστο, όχι τόσο γρήγορο ίσως όσο ακούγεται είναι όμως πολύ οικονομικό (σχεδόν σαν 1.6!). Για το 167άρι που υπερβολική είναι η κατανάλωση 17 λίτρα (εκτός αν πας με την ταυτότητα στο στόμα σαν μερικούς μερικούς.......!!!!) θα χρειαστεί να πατάξεις περισσότερα χρήματα γενικότερα στο αυτοκίνητο, όπως σου είναι ο Πάνος.
Δεν θέλω να φαίνομαι σαν γκουρού ο παντογνώστης :lol αλλά επειδή έτυχε να περάσουν κάμποσα XSARA από τα χέρια μου είτε σαν ιδιοκτησία είτε από καλούς φίλους :shift :shift :shift , να ξέρεις πως το πιο ομοιογενή όλα είναι΄το δικό σου με τον εύστροφο 8βάλβιδο TU ή το 138άρι... :thumb

_________________
sotoszx
DSuper
ZX 2.0 16v


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 23:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
Waldo_Vrs έγραψε:
Καλός ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...
Φίλε μου δεν μου περισεύουν τα χρήματα ναι είμαι κάπος και για αυτό προσπαθώ να τα αξιοποιήσω όσο τον δυνατό καλύτερα...και φυσικά δεν χρειάζετε να τα πετάξω και να κάνω απλά τη δουλειά μου αλλά να τα δώσω και να προσπαθίσω να κάνω μια καλή κίνηση...μάλλον κακός άνοιξα το θέμα...


Μια γνωμη ειναι να ανοιξεις το καπακι του μοτερ σου να δεις τη παιζει.Αν εχει φαει τα τσιμουχακια βαλβιδων καιει λαδια Αν εχουν πιασει καρβουνιλα οι οδηγοι χανει συμπιεση και τρωει βενζινη. Στις 220.000κμ παντως αυτο το μοτερ δεν ψοφαει.Μπατσικα εχουν γραψει τα διπλα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 28 Οκτ 2009, 00:05 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Σωστος ο Αντωνακης. :thumb Εμενα η γνωμη ειναι πριν το ανοιξεις το καπακι, μετρα συμπιεση, και μετα κανε ενα καλο ανοιγμα του καπακιου σου για να σου "δειξει" την κατασταση του και εσωτερικα. Αν σε παιρνει κανε μερικη ή γενικη επισκευη του μοτερ σου και θα σου βγαλει αλλα τοσα χιλιομετρα. :thumb

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 28 Οκτ 2009, 06:53 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
ποιος ακριβως παει με την ταυτοτητα στο στομα? εγω παντως ποτε!!!!!και οσον αφορα την καταναλωση που λεω ρωτηστε και τον κουμπαρο μου ποσο καιει οταν παει σε 20 λεπτα Χαλκιδα.....

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Οκτ 2009, 01:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
κώστα την δικιά μου γνώμη την ξέρεις ένα ίδιο καλό μεταχειρισμένο μοτέρ το παίρνεις το πετάς πάνω κ έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ,δεν είναι ο καιρός για δίλιτρα :s

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 22 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

XSARA - 1.6 16v - VTS - 2001
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: zx lover
Απαντήσεις: 29
Βελτιωσεις xsara 1.6 8v
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Εμπρός αμορτισέρ / αντιστρεπτική 106-Saxo-ZX-Xsara-306-309
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: n_olympios
Απαντήσεις: 8
xsara picasso airbag
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: stilemis
Απαντήσεις: 0
Ηχεια σε picasso xsara
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: XsarasOPicassos
Απαντήσεις: 12
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια