Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 07:23 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 01:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Χαίρετε παλικάρια...εξαρχής λέω πως είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ απο μηχανικά :D :D
Πριν απο 2 χρόνια κοντά αγόρασα μεταχειρισμένο ένα Xsara 1.6 του 4/1998...είχε 180.000χιλ αλλά δεν είχα και εγώ άλλα χρήματα και χρειαζόμουν αυτοκίνητο άμεσα. (πλέον το αμάξι έχει 220.000χιλ)
Μου έκανε τη δουλειά μου μέχρι που το καλοκαίρι η μηχανή "καθάρισε" καίει λάδια πλέον και έχουν εξαφανιστεί κάθε είδους επιδόσεις φυσικά...μιας και η μηχανή είναι σε αυτή τη κατάσταση πλέον έφτασε να ρουφάει βενζίνα σε τρελή κατάσταση...Θεσσαλονίκη-Καβάλα αντί για 1/4 κανονικά έκαψα 3/4...αφού γέμισα για να γυρίσω...με 120 κιόλας πήγαινα...
Πλέον έχει μια βδομάδα δεν ανανέωσα την ασφάλεια του και το παράτησα στο πάρκιν να το βλέπω γιατί κατάντησε γελιοδώς ασύμφορο απ θέμα κατανάλωσης.
Προσωπικά το αυτοκίνητο μου άρεσε αρκετά...οπότε αποφάσισα να το επισκευάσω και ελπίζω να με πάει καμιά 3-4 χρόνια ακόμα...
Τώρα το θέμα που με απασχολεί πιο είναι...
Πήγα σε ένα φίλο που έχει συνεργείο και θα το αναλάβει και ρώτησα τη κοστίζει...
Για να μου βρεί μια μηχανή μεταχειρισμένη και να την αλλάξουμε θέλει 700ευρώ και 200 τα περαστικά και είμαι έτιμος...έχω και κάτι προβλήματα με κάτι ψαλίδια άλλα 100 και είχα κατα νου να βάλω άξονα με δίσκους πίσω μιας και έχει ταμπούρα και για μένα το αμάξι "δεν φρενάρει με τίποτα"...άλλα 700-800ευρώ μου είπε και ο άξονας...
Μετά σκέφτηκα να περάσω 2000κυβικά μηχανή άμα είναι...μου είπε πως αλλάζουν πολλά και μου βγαίνει ένα κοστούμι κοντά 3500ευρώ με κομπλέ όλα μέσα...
1ον μπορώ να βάλω μηχανή μοντέλου μετά το 2000 για παράδειγμα? ταιριάζει?
2ον με τα χρήματα αυτά όντως αλλάζει το αμάξι σε 2000 ή κάνουμε μπακαλοδουλειές και θα έχω άλλα προβλήματα μετά? τι πρέπει να προσέξω?
3ον Η κατανάλωση που θα έχει το 2λιτρο πόση διαφορά θα έχει με το 1600?..δηλαδή για παράδειγμα εκεί που πήγαινα καβάλα με ένα τέταρτο βενζίνα με 160χιλ σταθερά με το 2λιτρο θα ανέβει με την ίδια ταχύτητα και πόσο?

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 02:13 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Γνωμη μου ειναι να μη μπλεξεις με διλιτρη μετατροπη.Το διλιτρο ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστο αλλα σα μετατροπη μαλλον δε θα εχεις την αξιοπιστια που ειχες πριν.Ολο και κατι θα ζητησει ολο και κατι δε θα εγινε καλα στη μετατροπη, ολο και κατι μικρο θα βρεθει να σου σπαει τα νευρα.Βρες λοιπον μια καλουτσικη 1.6 ιδια με τη δικη σου και πετα τη πανω ωστε με 1 χιλιαρικο να εχεις το αυτοκινητο σου πισω.Αν θεωρεις οτι δεν ειναι γενικως το αυτοκινητο σε κατασταση για πολλα πολλα λογω των πολλων χιλιομετρων πουλα το δικο σου για ανταλλακτικα ή κυκλοφορια μαζεψε αλλα 3χιλιαρικα και μαζι με τα 3500 που θα εδινες για τη μετατροπη χτυπα ενα καλομεταχειρισμενο εργοστασιακο διλιτρο.
Π.χ. http://www.car.gr/classifieds/cars/view/316532/
Για τη καταναλωση τωρα απο κατοχους και χωρις να εχω ο ιδιος πειρα καιει σημαντικα περισσοτερο..Ο zxpanos και ο zxlover θα μας τα πουν καλυτερα ομως.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 03:07 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Θα ερθω να συμφωνησω απολυτα με τον nono.
Αυτοι οι κινητηρες ειναι για πολυ ρομαντικους με την Citroen και με καποια οικονομικη ανεση φυσικα. Το αμαξι θα το λατρεψεις στανταρ με αυτο το μοτερ, αλλα τα εξοδα για να το φτιαξεις και για να το συντηρεις θα ειναι αρκετα, για καθημερινο αμαξι οπως καταλαβα οτι θες.

Το σιγουρο ειναι οτι ενα Xsara διλιτρο δεν ειναι το καθαροαιμο GTi αλλα ενα αμαξι με χαρακτηρα GT ή αλλιως ενας χιλιομετροφαγος!!!
Αυτο στο λεω σε περιπτωση που σκεφτεις να παρεις τελικα ενα γνησιο διλιτρο.
Απ οτι καταλαβα κανεις ταξιδια, αλλα σκεψου και το οικονομικο. Αν εχεις καποια ανεση και τα μετρα της εκαστοτε κυβερνησης δε σε απασχολουν, οπως ουτε η τιμη της βενζινης...τοτε θα στο προτεινα.

Οποτε εν τελη καταλειγουμε σε ενα απλο μοτερ 1.6 ή αν θες κατι πιο ολοκληρομενο, πιο ασφαλες, πιο δυνατο και πιο συγχρονο, παραμενωντας παντα στην Citroen, σκεψου τη λυση μιας C4 1.6
Τιμες πολλες και διαφορες θα βρεις...αλλα τα εξοδα συντηρησης και βενζινης για τις μετατροπες που σκεφτεσαι θα ειναι πολυ περισσοτερα απ οσα θα δινες για ενα συχρονο μεταχειρισμενο αμαξι ;)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 07:23 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
να πω και εγω την γνωμη μου.700 με 800 ευρω για αξονα με δισκους εινε απλα ληστεια....ενας τετιος αξονας εχει καπου στα 400 ευρω να αγωραστει μεταχηρο πλεον και με αρκετο ψαξιμο σαφως βρισκεις και φθηνοτερα.60 ευρεος μαξ τα τακακια και να σου παρει και 80 να στον βαλει.....παμε στο δηλιτρο.σαν κατοχος σου λεω οτι εινε ενα απιστευτο μοτερ πραγματικα πηγενει πριμα ταπα παντου και παντα αλλα,η καταναλωση παει εκει που δεν φανταζεσε αν πιεσεις 17 λιτρα τα 100 τα εχεις για πλακα,τα ξοδα σηντηρησης εινε περισοτερα,οπως σημα και ασφαλεια.για μια μετατροπη καλη διλαδη να βαλεις τα παντα αφου θα χρηαστεις γεφηρα κρεμαργιερα ψαληδια φρενα εμπρος πισω αντλια φρενων πλεξουδα μοτερ και αμαξωματος bsi του δηλιτρου αργανα κολονα τημονιου μαλον το κοστος θα φτασει χαλαρα τα 4 χηλιαρικα.με 3500 στην ωμεγα ηπαρχει ενα xsara vts 2.0 απιστευτο μεταχηρο και αλο ενα face lift με 4500 νομιζω,που μιλας για γνησιο αμαξι απροβληματιστο νομιμο και με μεταπωλητικη αξια.ισος να ξανασκεφτεις πριν ριξεις τοσα λευτα στο δικο σου αφου μπορεις να το δωσεις οπως εινε 800-1000 ευρω και να βαλεις τα ηπολιπα να εχεις ενα λουλουδι αμαξι.αν παλι σου φενοντε πολα καντο 1.6 οπως ηταν ισως με ενα μοτερ απο rallye με κανα χηλιαρικο και εισε οκ!

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 11:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Βασικά όσον αφορά για η μετατροπή βρήκα πιο φτηνά να φέρω κινητήρες και λοιπά εξαρτήματα αλλά με μια συζήτηση που έκανα με τον φίλο μου του έθεσα το ζήτημα πως άντε και περάσαμε τη μηχανή...και αν μου μείνει μετά απο 20.000χιλ τι θα γίνει?...και μου απάντησε πως ενοίτε θα στην φτιάξω έχεις κάπια "εγκύηση"...οπότε ότι πρόβλημα και να βγάλει σε μετατροπή θα του το γυρίσω πίσω να το κάνει :lol
Η σκέψη μου για να το αλλάξω σε 2000 πήγε αφότου έμαθα ότι θέλω ένα κάρο πράγματα να αλλάξω στο υπάρχον γιατί έχουν λιώσει...δηλαδή πλάκα πλάκα στο σημείο που το μοναδικό που να αγοράζω βερεσέ να είναι μόνο ο εγκέφαλος. Αν είναι να φτάσω τα 2000-2500 χιλιάρικα σκέφτομαι τότε δίνω 3500-4000 για να γίνει 2άρι.
Είμαι ψύρας το ομολογώ πως το θέλω πολύ αλλά σκέφτομαι συνέχεια αυτά που μου λέτε εσείς και γενικά οι άλλοι...
(επίσεις σκέφτομαι να μην δηλώσω το κινητήρα και να μείνει ως 1.6 στα χαρτιά...για να είμαστε ρεαλιστές μόνο το ΚΤΕΟ μπορεί να με βρεί και εκεί που το συζίτησα με το μηχανικό μου, μου λέει μη σε νοιάζει θα σε στέλνω εγώ συστημένο)
Το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ καθημερινά μια απόσταση 40χιλ. πήγαινε έλα...αλλά στην ανεβασιά φτάνω σε 500μέτρα υψόμετρο είναι ανηφόρα...και μετά ταξιδεύω έξω εγνατία πάρα πολυ που και το 1.6 το δούλευα πάντα στα 160.
Τα έξοδα συντήρησης που λέτε τι ενοίτε ακριβώς?...εγώ κάθε 7000χιλ το πάω για service..τι θα θέλει παραπάνω?
Δεν κάνω κόντρες και ποτέ δεν τεζάρω τη μηχανή σε ταχύτητες...
Αυτό που δεν ξέρω και με λένε πολοί είναι η κατανάλωση...δηλαδή στη Καβάλα με την ίδια ταχύτητα θα τρώει παραπάνω απο 1/4?.
Τώρα για τα 3500χιλιάρικα και εμένα μου φάνηκαν λίγα αλλά άντε 4000 να δώσω...πάντως δεν διαθέτω ούτε 100ευρώ παραπάνω λόγω οικονομικής κατάστασης.
Δεν ξέρω ρε παλικάρια...το σκέφτομαι πάρα πολυ μιας και μαρέσει το αυτοκίνητο πολύ...είναι γρήγορο είναι σταθερό είναι άνετο...για αυτό και αρέστηκα στην ιδέα του 2000.
....άντε να γίνει παλικάρια γιατί τώρα είμαι με ένα Corsa 1.2 και δεν παλεύετε :lol

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 13:05 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Waldo_Vrs έγραψε:
Β
Τα έξοδα συντήρησης που λέτε τι ενοίτε ακριβώς?...εγώ κάθε 7000χιλ το πάω για service..τι θα θέλει παραπάνω?


Προσωπικα οταν ειπα εξοδα συντηρησης δεν αναφερθηκα μονο για μηχανικα μερη. Συντηρηση ειναι και η βενζινη που βαζουμε, το σημα τελων, οι φοροι...ολα αυτα ειναι μεσα στη συντηρηση του αυτοκινητου. Δινεις καποια λεφτα για να κινηται, το συντηρεις απ οτι να ηταν σε ακινησια... ;)

Επειδη βλεπω οτι εισαι λιγο μπερδεμενος και ακομα ψαχνεσαι, μηπως να σκεφτοσουν και την εκδοχη για ενα μεταχειρισμενο Xsara 1.8 16V???
Φορους οπως το διλιτρο δε θα εχει. Το μοτερ ειναι αρκετα αξιοπιστο και οικονομικο. 125 αλογα κινουν αξιοπρεπως το αμαξι αυτο και τα ταξιδια σου θα ειναι πιο οικονομικα απ οτι με το διλιτρο.
Βρηκα ενα παρομοιο και στο παραθετω να το δεις...θα ακουσεις και αλλες αποψεις και ελπιζω να βοηθησουμε οσο μπορουμε.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/338841/

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 14:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Μεταχειρισμένο ΔΕΝ πρόκιτε να πάρω μιας και αυτό που έχω το αγόρασα μεταχερισμένο ήδη...και ειδηκά κάτι μοντέλα 99 μέχρι και 02 οι μηχανές τους έχουν λιώσει..οπότε μετά απο 20 - 30 χιλιάδες χιλιόμετρα θα έρθω πάλι στα ίδια...αυτό που γράφει 100.000χιλ ο τύπος στην πραγματικότιτα είναι 200.000...εγώ το πήρα το δικό μου και έγραφε 130.000 και μετά ΤΥΧΑΙΑ απο την αντιπροσωπεία έμαθα ότι είχε περάσει ΑΥΤΟ το αυτοκίνητο service στις 180.000χιλ...

Ότι χρήματα δώσω θα τα δώσω σε επισκευή ώστε να έχω την εγκύηση του συνεργείου έστω...το ζήτημα που με τρώει είναι το ΠΟΣΟ τελικά περισσότερο καίει το 2λιτρο σε κατανάλωση...

Και επίσεις...ΕΡΩΤΗΣΗ που ήθελα να σας κάνω...έστω και θέλω ΓΕΝΙΚΑ να αλλάξω μηχανή είτε 2αρα είτε 1.6
Γίνετε να του πω να με βρεί μια που να είναι απο 2004 π.χ. μοντέλο?...δηλαδή πιο καινούργια?..μπαίνει?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας ειλικρινά ;)

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 16:43 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
στο ειπα.17-18 λιτρα ανα 100 χλμ τουλαχιστον!σην οτι καθε 60.000 θελει ιμαντες και τσουζουν λιγο

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 19:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Με τι ταχύτητα όμως?...

Για να πάω και να έρθω Καβάλα με το 1.6 με 160 το πήγαινα σταθερά...μου έκαιγε κοντά 25 ευρώ (η απόσταση Θεσσαλονίκη Καβάλα είναι 360χιλ.)
Δηλαδή με το 2άρι θα χρειάζομαι με έναν απλό υπολογισμό κοντά στα 65 ευρώ βενζίνα για να παώ και να έρθω?...εδώ το ντεπόζιτο γεμίζει στα 54 δηλαδή θα πρέπει να γεμίσω για να γυρίσω?...
Είναι πολλά όντως...
Μια άλλη ερώτηση όμως τώρα...στο ανέβα κατέβα που η μηχανή θα δουλεύει σε χαμηλές ταχύτητες...εγώ μένω σε ένα χωριό έξω απο τη Θεσσαλονίκη...εκεί κατέβα ανέβα 40χιλ. είναι...δεν θα έχω την ίδια κατανάλωση και λιγότερη ίσως μιας και η μηχανή δεν θα ζορίζετε για να ανέβει?
Αυτό το ανάφερω γιατί το Corsa που οδηγάω αυτό το διάστημα μου καίει πάρα πολυ γιατί η μηχανή δεν αντέχει να ανέβει και δουλεύει στο full (1.2 είναι)
Συγνώμη για τις ίσως σε σας "χαζές" ερωτήσεις μου αλλά δεν γνωρίζω ρε παλικάρια απο αυτά τίποτα...και σας ευχαριστώ για το χρόνο σας ειληκρινά...

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 19:27 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Θα σου δωσω μια φιλικη συμβουλη...Βαλε πανω την ιδια μηχανη με τις μανας του ή αντε μια 1.6 16v και ξεχνα το διλιτρο μοτερ..Αφου δεν εχεις την αρρωστια και δεν το θελεις για να τρεχεις,να το ''στραμπουλας'' κτλ απλα μην μπλεξεις ετσι, γιατι περι μπλεξιματος προκειται...Και αφου δεν εισαι ανθρωπος που την ''ψαχνει'' γενικα με το αυτοκινητο δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος...Και ειλικρινα, εκει που εφτασαν οι τιμες των μεταχειρισμενων αυτοκινητων ειναι απλα τραγικο να ριξεις 3.000-3.500€ σε ενα Xsara απο τις πρωτες πρωτες του '98...Και αν θελει πολλα μαζεματα δεν το αποσυρεις καλυτερα να παρεις καποιο αλλο αμαξακι...? Μην σε τρομαζει τοσο το μεταχειρισμενο, σαφως και θελει προσοχη δεν θα αγορασεις το πρωτο ρημαδι που θα βρεις μπροστα σου, αλλα απο εκει και περα με ενα καλο ψαξιμο απο ενα τσακαλι μηχανικο (αν δεν εχεις ''δικο'' σου ανθρωπο εν αναγκη πληρωσε εναν) θα βρεις και πολυ καλα κομματια...!

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
:agree Σωστος, πολυ σωστος. :thumb

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 20:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Το ανέφερα πως δεν αγοράζω ξανά μεταχειρισμένο...και επίσεις ΔΕΝ με φτάνουν για να αγοράσω άλλο αμάξι...απόσυρση δεν ισχύει πλέον...
Η αλλαγή δεν με τρομάζει γιατί το συνεργείο είναι τσακάλια οπότε δεν με απασχολεί...την κατανάλωση σκέφτομαι περισσότερο και τί άλλο θα βγάλει...
...μαρέσει να έχω ενα καλό αυτοκίνητο...απλά σκέφτηκα το 2άρι γιατί σχεδόν τα χρήματα για να φτιάξω το υπάρχον 1.6 είναι ουκ ολίγα και όχι μακριά απο 2άρι αλλαγή...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας...δεν ξέρω έχω ακόμα 2 μήνες να το σκέφτομαι ;)

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 20:49 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
zx lover έγραψε:
Θα σου δωσω μια φιλικη συμβουλη...Βαλε πανω την ιδια μηχανη με τις μανας του ή αντε μια 1.6 16v


Το 16V μοτερ δεν ηταν ηλεκτρογκαζο???
Θα μπαινει στου παιδιου που ειχε το 8V ντιζατο μοτερ??

Στα υπολοιπα συμφωνω με τον lover, αν και με εχεις μπερδεψει εσυ λιγο. Απο την μια μας λες οτι εισαι "καπως" οικονομικα και απο την αλλη μιλας για διλιτρα...περιεργο και παραξενο συναμα.

Επισης αυτο που ειπες για το ζορισμα, 75 ιπποι με 1000+ κιλα = πολλα κιβυκα (σε θεμα καταναλωσης)
Δηλαδη θελω να σου πω οτι σε ενα ανηφορικο τμημα πολλων χιλιομετρων με ενα μοτερ μικρης ιπποδυναμης και φορτωμενο, η καταναλωση του δε θα διαφερει απο αυτη ενως μεγαλου κυβισμου μοτερ το οποιο λες οτι θα ανεβαινει πιο ανετα. Γιατι το δευτερο θα καιει ετσι κι αλλιως πιο πολυ απο θεμα κυβικων.
Μεση λυση λοιπον ενα μοτερ 1.6 και εισαι κομπλε για μενα. Αν θες παντως (για μενα) ξανασκεψου την ευρεση ενoς Xsara 1.8 ;)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 21:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Καλός ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...
Φίλε μου δεν μου περισεύουν τα χρήματα ναι είμαι κάπος και για αυτό προσπαθώ να τα αξιοποιήσω όσο τον δυνατό καλύτερα...και φυσικά δεν χρειάζετε να τα πετάξω και να κάνω απλά τη δουλειά μου αλλά να τα δώσω και να προσπαθίσω να κάνω μια καλή κίνηση...μάλλον κακός άνοιξα το θέμα...

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 ή 2.0 Τι να κάνω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Οκτ 2009, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Waldo_Vrs έγραψε:
μάλλον κακός άνοιξα το θέμα...


Δεν σου παμε τιποτα για το θεμα βρε φιλαρακο μου, απλα μου φαινεται παραξενο να συζητας για διλιτρο με αυτα τα μετρα που εβαλαν, με αυτη την τιμη της βενζινης που υπαρχει τωρα και με την Αλφα συντηρηση που χρειαζεται το αμαξι αυτο.

Γνωμη οπως ειδες των περισσοτερων ειναι η 16αρα να βαλεις...και οχι η διλιτρη. Απλα μου προξενει εντυπωση για την μικρη επιμονη σου στο διλιτρο, ενω οπως ειπες και συ εισαι "καπως" οικονομικα ΣΕΒΑΣΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ!!! ;)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 22 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

aircondition xsara II
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: johnixan
Απαντήσεις: 1
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ XSARA PICASSO
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: ΣΩΤΗΡΗΣΧ
Απαντήσεις: 13
citroen xsara 1.400 2003 δικτις βενζινης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
ΘΟΡΥΒΟΣ εξατμισης xsara picasso 1.6
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Οροφή xsara picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ