Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:09 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τρέμουλο κατά την κρύα εκκίνηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Ιουν 2011, 11:42 
Άβαταρ μέλους
Γεια σας. Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα μου.Ο λόγος που το κάνω είναι ότι είμαι φοιτητής σε άλλη πόλη και δεν έχω κανένα γνωστό μηχανικό εδώ και μέχρι να πάω σπίτι στο δικό μου μηχανικό θα καθυστερήσω. Οπότε θέλω να μάθω αν πιστεύετε ότι είναι κάποιο σοβαρό πρόβλημα για να δω τι θα κάνω.
Αρχικά ,έχω ενα citroen xsara 2 1.4 tou 2002. Την προηγούμενη παρασκευή το βράδυ κινούμενοσ μέσα στην πόλη άναψε το stop , παρατήρησα ότι είχε τερματίσει προς τα κάτω ο δείκτης θερμοκρασίας του αντιψυκτικού.Έσβησα , ξεκίνησα κανονικά μέχρι που το ξανάκανε. Την επομένη to πρωί τσέκαρα το τεπόζιτο και ήτανε στο min.Οπότε συμπλήρωσα με αντιψυκτικό μέχρι να πάει στο max . Το αμάξι δεν κινήθηκε τότε αλλά μετά από 4 ώρες που πήγα να φύγω το τεπόζιτο ήταν πάλι στο min. Το κίνησα το αμάξι και κατά τη διαδρομή έπεφτε ο δείκτης , άναβε το stop και μετά από λίγο επανερχόταν στη κανονική θερμοκρασία (περίπου 88).Δε μου χει ανεβάσει θερμοκρασία παραπάνω έως σήμερα. Κυριακή δε το κίνησα . Δευτερά έβαλα πάλι αντιψυκτικό και παραδόξως έως και σήμερα μια βδομάδα μετά δεν έχω ξαναντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.Αλλά συμβαίνει το εξής : όποτε ξεκινώ το αμάξι και είναι κρύο έχει ένα ελαφρύ τρέμουλο για περίπου 15 δευτερόλεπτα μέχρις ότου οι στροφές πέσουν από τις 1100 στις 900. Μία φορά από τισ πολλές επιπλέον για ελάχιστο χρόνο δεν είχε απόκριση το γκάζι,πάλι κατα΄την εκκίνηση.
Σήμερα το πρωί τσέκαρα πάλι την στάθμη του αντιψυκτικού και έχει μειωθεί 5 χιλιοστά πάνω κάτω.

Παρακαλώ για τις γνώμες σας..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρέμουλο κατά την κρύα εκκίνηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Ιουν 2011, 15:49 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Χανει και δε χανει αντιψυκτικο? :hmm

Εχεις παρατηρησει διαροες που να το δικαιολογουν? Που πηγε τοσο αντιψυκτικο?

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρέμουλο κατά την κρύα εκκίνηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Ιουν 2011, 15:59 
Άβαταρ μέλους
Θα σας γελάσω. Δεν έχω παρατηρήσει καμία διαρροή και σίγουρα δε μπορώ τώρα.Εγώ μελετώντας άλλα θέματα φοβάμαι για πρόβλημα φλάντζας. Επίσης τσέκαρα πριν λίγο το αντιψυκτικό και δε διέκρινα λάδι και επίσης τα λάδια είναι μια χαρά(στηριζόμενος σε αυτά που διάβασα) . Μου κάνει εντύπωση. Η αλήθεια είναι ότι η προηγούμενη απώλεια αντιψυκτικού μπορεί να έχει προκύψει κι από τα χριστούγεννα που έκανα και το service των 120'000 km .Από τότε δεν το είχα κοιτάξει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρέμουλο κατά την κρύα εκκίνηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Ιουν 2011, 16:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
εαν το εχανε λογο φλατζας η θα ειχες ασπρο καπνο απο την εξατμιση η σαπουναδα στο ψυγειο. αν δεν εγινε σωστη εξαερωση στο service μπορει τωρα να εφυγε ο αερας και να μην στο ξανακανει η διαφορετικα εχει διαρροη. ελεγξε και την αντλια ψυκτικου μηπως χανει.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρέμουλο κατά την κρύα εκκίνηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Ιουν 2011, 20:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2007, 16:29
Δημοσιεύσεις: 126
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΑΤΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
σε ποια πολλη εισαι;πρεπει να βρεις ενα μηχανικο να πρεσαρει το δυκτυο για να δει απο που υπαρχει διαροη . αντλια νερου εχεις αλλαξει ποτε; κανονικα με καθε αλλαγη ιμαντα εκκεντροφορου την αντικαθιστας για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο . πολλες φορες δεν περιστρεφεται ελευθερα λογω φθορας και χανεις υγρα αλλα και ελαχιστη συμπιεση απο εκει .
dimitrisc4vts έγραψε:
εαν το εχανε λογο φλατζας η θα ειχες ασπρο καπνο απο την εξατμιση η σαπουναδα στο ψυγειο. αν δεν εγινε σωστη εξαερωση στο service μπορει τωρα να εφυγε ο αερας και να μην στο ξανακανει η διαφορετικα εχει διαρροη. ελεγξε και την αντλια ψυκτικου μηπως χανει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρέμουλο κατά την κρύα εκκίνηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Ιουν 2011, 17:35 
Άβαταρ μέλους
Γεια σας.Τώρα είδα τις απαντήσεις σας και ευχαριστώ πολύ.Πήγα στο μηχανικό μου ο οποίος και πρέσαρε το δίκτυο.Δεν εντόπισε καμία διαρροή.Σήμερα το πρωί άλλαξε τον αισθητήρα του αντιψυκτικού και δε παρατήρησε κανένα ρετάρισμα.Πολύ πιθανό να έδινε λάθος μίγμα κατά την κρύα εκκίνηση.Οπότε μάλλον λύθηκε το πρόβλημα θέλω να πιστεύω , κάτι τ'οποίο θα φανεί τις επόμενες μέρες. Ξανά ευχαριστώ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρέμουλο κατά την κρύα εκκίνηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Ιουν 2011, 16:45 
Άβαταρ μέλους
Γεια σας ξανά .Το πρόβλημα δε λύθηκε τελικά . Τρέμει πάλι με την εξής διαφορά.Τώρα τρέμει στις περισσότερεσ εκκινήσεις κάποιας μικρότερης χρονικής περιόδου σβηστό τ'αμάξι.Δηλαδή , ενώ πριν έτρεμε μόνο το πρωί τώρα τρέμει στο δίωρο. Επιπλέον , όταν το κάνει αυτό παρατηρώ και ένα ανεπαίσθητο τρέμουλο στο ρελαντί , π.χ. σ'ενα φανάρι. Αποκλείουμε πολλαπλασιαστή καθώς το δοκιμάσαμε με καινούριο και το ξανάκανε. Φλάντζα δε νομίζω (αντιψυκτικό είναι το ίδιο εδώ και 15 μέρες , όχι σαπουνάδα στα λάδια ) . Ευχαριστώ .επίσης η αντλία νερού είναι καινούρια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρέμουλο κατά την κρύα εκκίνηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Ιουν 2011, 20:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Μάιος 2011, 19:12
Δημοσιεύσεις: 37
fanios έγραψε:
Γεια σας ξανά .Το πρόβλημα δε λύθηκε τελικά . Τρέμει πάλι με την εξής διαφορά.Τώρα τρέμει στις περισσότερεσ εκκινήσεις κάποιας μικρότερης χρονικής περιόδου σβηστό τ'αμάξι.Δηλαδή , ενώ πριν έτρεμε μόνο το πρωί τώρα τρέμει στο δίωρο. Επιπλέον , όταν το κάνει αυτό παρατηρώ και ένα ανεπαίσθητο τρέμουλο στο ρελαντί , π.χ. σ'ενα φανάρι. Αποκλείουμε πολλαπλασιαστή καθώς το δοκιμάσαμε με καινούριο και το ξανάκανε. Φλάντζα δε νομίζω (αντιψυκτικό είναι το ίδιο εδώ και 15 μέρες , όχι σαπουνάδα στα λάδια ) . Ευχαριστώ .επίσης η αντλία νερού είναι καινούρια.

καλησπερα περιπου το ιδιο προβλημα ειχα και γω με το ρελαντι.αρχικα νομιζα οτι εφτεγε η βενζινη τελικα μην στα πολιλογω εκανα καθαρισμο των μπεκ ψεκασμου που δεν ειχα κανει ως τωρα .το προβλημα λυθηκε.εχω μια xsara coupe vtr 1.6 2002 μοντ.και χιλ.105000.μου ειπε ο μηχανικος μου οτι κανονικα καθε 50.000χιλ. περιπου θελουν καθαρισμα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρέμουλο κατά την κρύα εκκίνηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Ιουν 2011, 21:42 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Και ηυ πεταλουδα το ιδιο, κανει παρα πολυ καλο να καθαριστει ειδικα αν δεν εχει γινει ποτε.
Ξεκινηστε απο κατι τετοιο και μετα βλεπετε τα αλλα.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Προσοχή κατά την εκκίνηση
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: jose
Απαντήσεις: 23
Το βερνίκι κατά το γυάλισμα.
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 13
Έρευνα κατά της Intel άνοιξε η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Εμπορίο
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Someone
Απαντήσεις: 6
Τρέμουλο στο τιμόνι...
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 75
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron