Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:55 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: C4 πρόβλημα με χαμηλά φώτα και τραβάει αριστερά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Νοέμ 2015, 05:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 29 Οκτ 2015, 15:12
Δημοσιεύσεις: 6
C4 diezel 1600 του 2012. πρόβλημα α)....... η μεγάλη σκάλα δεν κτυπάει μακριά δηλ. σε λιγότερο από 100 m αρχίζεις να βλέπεις. Δεν είναι ιδέα μου γιατί και άλλοι που μπήκαν στο αυτοκίνητο παρατήρησαν το ίδιο. Αλλαξα λάμπες και fillips kai osram με +90 % φωτισμό αλλά μικρή βελτίωση.
Παρατήρησα ότι διαχέει πολυ φως σε κοντινές αποστάσεις και γίνεται μπροστά δεξιά αριστερά πάνω κάτω ,μέρα . υποψιάζομαι ότι ίσως από κατασκευή (παιδικές αρώστειες) δεν είναι κεντραρισμένη σωστά η λάμπα στο φανάρι.
πρόβλημα β)..........σε μικρές ταχύτητες και μέχρι 100-110 km το αυτοκίνητο τραβάει αριστερά και όταν ο δρόμος έχει ανωμαλίες αν αφήσω το τιμόνι στρίβει και κάθεται λίγο αριστερά. Σε ταχύτητες πάνω από 120 κάνει χιλιόμετρο καρφί έκανα καλιμπράρισμα στο τιμόνι δεν έδειξε κάτι ούτε σε ευθυγράμιση αλλαξα και τα λάστιχα δεξιά αριστερά και τα εμπρος πίσω τα ίδια.
έχετε καμιά ιδέα?? :sad


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C4 πρόβλημα με χαμηλά φώτα και τραβάει αριστερά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Νοέμ 2015, 08:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 26 Οκτ 2014, 21:06
Δημοσιεύσεις: 66
Το θέμα με τη μεγάλη σκάλα όπως ακριβώς το περιγράφεις το έχω κι εγώ. Επίσης τέλη του '12 είναι και το δικό μου. Τι μπορεί να παίζει άραγε;

Νίκος


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C4 πρόβλημα με χαμηλά φώτα και τραβάει αριστερά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Νοέμ 2015, 09:34 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Για το θέμα των φώτων, δε γνωρίζω αν είναι κατασκευαστικό. Καλό είναι να κάνετε μια μέτρηση δέσμης σε ηλεκτρολόγο. Το ίδιο θέμα στο C3 που είχα, διορθώθηκε με επαναρύθμιση της δέσμης.

Όσο για το τράβηγμα: τεστάρουμε σε ολόισιο δρόμο, χωρίς ανωμαλίες και τα συναφή. Αφήνουμε το τιμόνι και βλέπουμε αν τραβάει αριστερά ή δεξιά σε ελάχιστα μέτρα. Λογικό να τραβήξει προς κάποια κατεύθυνση μετά από αρκετά μέτρα, λόγω κλίσης οδοστρώματος.

Τσέκαρε πιέσεις ελαστικών, συνδέσμους ανάρτησης και τυχόν βάρη που κουβαλάς στο όχημα.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C4 πρόβλημα με χαμηλά φώτα και τραβάει αριστερά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Νοέμ 2015, 09:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Αν έχεις κάνει τα βασικά tests και μετρήσεις, ελέγχους ελαστικών, ευθυγράμμισης κλπ και δεν βρίσκεις πρόβλημα, τότε πιθανότατα θα πρέπει να ψάξεις λίγο πιο βαθιά στο σύστημα ελέγχου κατεύθυνσης, και γενικά να ρίξεις μια ματιά σε ακρόμπαρα, ημιαξόνια κλπ, αν έχεις κάνει καμιά αβαρία σε κάποιο από αυτά (π.χ. από πεζοδρόμιο) μπορεί να οφείλεται εκεί το τράβηγμα...

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C4 πρόβλημα με χαμηλά φώτα και τραβάει αριστερά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Νοέμ 2015, 14:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 29 Οκτ 2015, 15:12
Δημοσιεύσεις: 6
το θέμα με το τράβηγμα είναι γιατί τραβαει σε χαμηλές ταχύτητες και όχι πάνω από τα 120 και αυτό είναι καρατσεκαρισμένο και σε αττικη οδό και σε εγνατία και αθηνων θεσσαλονίκης υποθέτω και δεν ξέρω αν περνει μέρος και ελέγχεται απο κάποιο εγκέφαλο. και όπως έγραψα πιο πάνω μέχρι ευθυγράμμιση έκανα και όλα οκ.
οσο για τα φώτα το c4 έχει χωριστες λάμπες για μικρή -μεγάλη σκάλα αλλά ρυθμίζουν με ενα ρυθμιστικό και τα δυό μαζί. όσο για αυτό που λέει ο Πράκτορας για ρυθμιση δέσμης δεν το ξέρω ούτε ο ηλεκτρολόγος μου μου είπε κάτι τέτοιο.
Επειδή είναι να κάνω το πρώτο servive στα χέρια μου των 80.000 από τα συνεργεία στην αθήνα τι παίζει.που να μπορεί να ψάξει και για αυτό τα προβλήματα ?/( εχω και e=mail)


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Πρόβλημα με στροφές σε κατάσταση ρελαντί [Saxo 1.100]
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 38
Πίσω φώτα DRL για C5 Mk3
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Zach8
Απαντήσεις: 9
Πρόβλημα σε αυτόματο σασμαν
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Μιχαήλ
Απαντήσεις: 5
Προβλημα με σβησιμο μηχανης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια