Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 17:07 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Διαρροή στην κεντρική σφαίρα μπροστά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μαρ 2008, 12:20 
Άβαταρ μέλους
Γειά σας.
Έχω ένα citroen xantia1.8 94 μοντέλο και εδώ και 2 μήνες έχει διαρροή στο εξάρτημα που βιδώνει η κεντρική σφαίρα μπροστά. Έχω πάει στην αντιπροσωπεία και μου είπαν πως θα πρέπει να αλλάξω όλο το εξάρτημα που κουμπώνει η σφαίρα. Η τιμή που μου είπαν είναι 280 ευρώ τιμή ανταλλακτικού. Η απορία μου είναι: Θα πρέπει για μία διαρροή να αλλάξουν ολόκληρο το εξάρτημα. Δεν γίνεται να αλλαχθεί μόνο το σημείο της διαρροής. ΄Εχω την εντύπωση πως από εκεί γίνεται και η εξαέρωση. Άρα θα πρέπει να χάνει υγρά λογικά από κάποια τάπα. Στη citroen μου είπαν ότι το ανταλλακτικό δίνεται μόνο όλο μαζί. Θα ήθελα την γνώμη σας. :idea:


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Μαρ 2008, 23:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 13:50
Δημοσιεύσεις: 655
Τοποθεσία: Lund, Sweden
Mιλάς για τον συσσωρευτή. Και μάλλον πρέπει να αλλαχθεί όλο. Αυτός ουσιαστικά ελέγχει την πίεση στο κύκλωμα και όταν αυτή φτάσει τα επιθυμητα επίπεδακ κλείνει την τρόμπα. Εγώ την άλλαξα προοληπτικά στα 230.000κμ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Διαρροή στην κεντρική σφαίρα μπροστά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Απρ 2008, 23:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Φεβ 2008, 12:22
Δημοσιεύσεις: 2081
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής
Εικόνες: 0
Γνωμη.... ρωτα και αλλου, οχι σε αντιπροσοπεια αλλα σε συνεργεια της γειτονιας.

_________________
Εικόνα CITROEN XANTIA 1.6 cc 1996 Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 14 Μάιος 2008, 14:42 
Άβαταρ μέλους
Σήμερα με ενημέρωσαν και εμένα από το συνεργείο ότι χρειάζεται αλλαγή ο συσωρευτής μιας και έχω διαρροή από εκεί και ταυτόχρονα επισκευή ή αλλαγή η κρεμαργιέρα αφού χάνει και από εκεί (όλα μαζί).

Για τον συσωρευτή μου έδωσαν τιμή 265 και εργασία.
Για την κρεμαργιέρα 600 και εργασία ή επισκευή της (έχουν λέει έναν που τις κάνει ανακατασκευή) με 200 όλα.

Ακούω γνώμες γιατί σήμερα δεν τα έκανα αφού δεν είχαν διαθέσιμο συσωρευτή και ταυτόχρονα έπρεπει να αφήσω και 2 ημέρες το αυτοκίνητο για να φτιαχτεί η κρεμαργιέρα και δεν το είχα στο πρόγραμμα αυτό.
Απο εβομάδα ετοιμάζομαι ... ψυχολογικά και οικονομικά για το 550-600 που βλέπω να έρχετε το σύνολο στην καλή περίπτωση.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 14 Μάιος 2008, 15:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
ετσι εναι, το συγκεκριμενο ανταλακτικο παει κομπλε, ολο μαζι, δυστιχως...

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 14 Μάιος 2008, 22:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
scientist έγραψε:
Σήμερα με ενημέρωσαν και εμένα από το συνεργείο ότι χρειάζεται αλλαγή ο συσωρευτής μιας και έχω διαρροή από εκεί και ταυτόχρονα επισκευή ή αλλαγή η κρεμαργιέρα αφού χάνει και από εκεί (όλα μαζί).

Για τον συσωρευτή μου έδωσαν τιμή 265 και εργασία.
Για την κρεμαργιέρα 600 και εργασία ή επισκευή της (έχουν λέει έναν που τις κάνει ανακατασκευή) με 200 όλα.

Ακούω γνώμες γιατί σήμερα δεν τα έκανα αφού δεν είχαν διαθέσιμο συσωρευτή και ταυτόχρονα έπρεπει να αφήσω και 2 ημέρες το αυτοκίνητο για να φτιαχτεί η κρεμαργιέρα και δεν το είχα στο πρόγραμμα αυτό.
Απο εβομάδα ετοιμάζομαι ... ψυχολογικά και οικονομικά για το 550-600 που βλέπω να έρχετε το σύνολο στην καλή περίπτωση.


φτιαχτο φιλε δεν θα βρεις ομοιο σε ανεση οταν καβαλησεις αλλο αυτοκινητο θα το καταλαβεις

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Μάιος 2008, 18:07 
Άβαταρ μέλους
xantiamanolis έγραψε:
scientist έγραψε:
Σήμερα με ενημέρωσαν και εμένα από το συνεργείο ότι χρειάζεται αλλαγή ο συσωρευτής μιας και έχω διαρροή από εκεί και ταυτόχρονα επισκευή ή αλλαγή η κρεμαργιέρα αφού χάνει και από εκεί (όλα μαζί).

Για τον συσωρευτή μου έδωσαν τιμή 265 και εργασία.
Για την κρεμαργιέρα 600 και εργασία ή επισκευή της (έχουν λέει έναν που τις κάνει ανακατασκευή) με 200 όλα.

Ακούω γνώμες γιατί σήμερα δεν τα έκανα αφού δεν είχαν διαθέσιμο συσωρευτή και ταυτόχρονα έπρεπει να αφήσω και 2 ημέρες το αυτοκίνητο για να φτιαχτεί η κρεμαργιέρα και δεν το είχα στο πρόγραμμα αυτό.
Απο εβομάδα ετοιμάζομαι ... ψυχολογικά και οικονομικά για το 550-600 που βλέπω να έρχετε το σύνολο στην καλή περίπτωση.


φτιαχτο φιλε δεν θα βρεις ομοιο σε ανεση οταν καβαλησεις αλλο αυτοκινητο θα το καταλαβεις


Εννοείται ότι θα το φτιάξω.
Άλλωστε αν μπεις στην διαδικασία, όπως εγώ εχθές, να δώσεις το ατυτοκίνητο αυτό για να πάρεις κάτι άλλο τότε ψάχνωντας καταλαβαίνεις ότι για να πάρεις κάτι παρόμοιο πχ ένα C5 μεταχειρισμένο θέλεις από 10.000 ευρώ (γνωστός μου ψάνχει για C5 και μου είπε για τιμές απο 7.000-8000 ευρώ!!!) και απάνω, ενώ για καινούργιο τα διπλά σίγουρα.

Αφού λοιπόν με 500-600 ευρώ το Xantia μου θα είναι και πάλι άριστο και ταυτόχρονα οδηγώντας το δεν έχω κανένα παράπονο (ΟΚ έχω το 1600 και θα ήθελα λίγο γκάζι ακόμα) γιατί να μην το κάνω. Το κοστολόγιο είναι μικρό ειδικά αφού σκέφτομαι ότι ο μηχανικός μου είπε πως το αυτοκίνητο κατά τα άλλα είναι άριστο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Μάιος 2008, 10:01 
Άβαταρ μέλους
scientist έγραψε:
Σήμερα με ενημέρωσαν και εμένα από το συνεργείο ότι χρειάζεται αλλαγή ο συσωρευτής μιας και έχω διαρροή από εκεί και ταυτόχρονα επισκευή ή αλλαγή η κρεμαργιέρα αφού χάνει και από εκεί (όλα μαζί).

Για τον συσωρευτή μου έδωσαν τιμή 265 και εργασία.
Για την κρεμαργιέρα 600 και εργασία ή επισκευή της (έχουν λέει έναν που τις κάνει ανακατασκευή) με 200 όλα.

Ακούω γνώμες γιατί σήμερα δεν τα έκανα αφού δεν είχαν διαθέσιμο συσωρευτή και ταυτόχρονα έπρεπει να αφήσω και 2 ημέρες το αυτοκίνητο για να φτιαχτεί η κρεμαργιέρα και δεν το είχα στο πρόγραμμα αυτό.
Απο εβομάδα ετοιμάζομαι ... ψυχολογικά και οικονομικά για το 550-600 που βλέπω να έρχετε το σύνολο στην καλή περίπτωση.

Στο δικό μου αυτοκίνητο έψαξα στα μεταχειρισμένα μόνος μου και βρήκα σε καλή κατάσταση ένα συσσωρευτή με 80 ευρώ. Πλήρωσα και 30 για την τοποθέτηση σε συνεργείο και το πρόβλημα λύθηκε. Δεν νομίζω ότι αξίζει να το πάρεις καινούριο. Αφου και για μένα την ίδια τιμή μου είχαν πει για καινούριο περίπου. :idea:


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Μάιος 2008, 13:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 13:50
Δημοσιεύσεις: 655
Τοποθεσία: Lund, Sweden
EΠειδή συσσψρευτή δύσκολαθα κατακαλάβεις αν δεν δουλεύει βάλε καινούργιο. Κρεμαγιέρα βάλε ανακατασκευασμένη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Μάιος 2008, 00:42 
Άβαταρ μέλους
Goldfish έγραψε:
EΠειδή συσσψρευτή δύσκολαθα κατακαλάβεις αν δεν δουλεύει βάλε καινούργιο. Κρεμαγιέρα βάλε ανακατασκευασμένη.


Για τον συσσωρευτή επειδή το έψαξα δεν αξίζει να βάλεις μεταχειρισμένο αφού δεν ξέρεις πότε θα χρειαστεί αλλαγή ο μεταχειρισμένος.

Όσον αφορά την επισκευή της κρεμαργιέρας φίλος μου μηχανικός αυτοκινήτων μου είπε ότι πράγματι επισκευάζονται (αν κατάλαβα καλά ήξερε και που) αφού συνήθως τα τσιμουχάκια είναι που έχουν πρόβλημα και χρειάζονται αλλαγή.
Επίσης με ενημέρωσε ότι αν η κρεμαργιέρα από το εργοστάσιο μου κράτησε παρέα 14 χρόνια (πώ πω πήγε τόσο το Xantia) η επισκευή της θα μου κρατήσει κατ΄ελάχιστο 7-8 χρόνια ίσως και 10.

Ηδη βρίσκεται για ... "εγχείρηση" η ξανθιά


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή στην κεντρική σφαίρα μπροστά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Μαρ 2012, 10:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 04 Ιουν 2010, 13:15
Δημοσιεύσεις: 594
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Εικόνες: 2
παιδια εχει καμια σχεση ο συσορευτης απο ξανθια με βχ? :hmm

_________________
Εικόνα
Εικόνα
ΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή στην κεντρική σφαίρα μπροστά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Μαρ 2012, 10:40 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Τι πατεντα θες να κανεις παλι; :P πρεπει να ειναι ιδιοι. Γιατι; Αν χανει στεγανοποιειται, δνε ειναι αναγκη να τον αλλαξεις. Εξαλλου αν στεγανοποιησεις τον δικο σου, και καθαριστει και μεσα η βαλβιδα του θα δουλευει τρομακτικα πιο ηρεμα και ησυχα. Το κοστος δνε ειναι μεγαλο για αυτο.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή στην κεντρική σφαίρα μπροστά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Απρ 2012, 11:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 04 Ιουν 2010, 13:15
Δημοσιεύσεις: 594
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Εικόνες: 2
αυτο ακριβως εκανα :clap και ειναι απιστευτα ευκολο!!!! ανοιξα μετα απο πολυ ψαξιμο τον συσωρευτη στην BXαρα μου που εχανε πολλα LHM και αλλαξα το oring :lol και αν το παγαινα συνεργειο πολυ απλα δεν θα το εφτιαχναν θα το αλλαζαν ολο!!!! ρωταω γιατι θελω να το κανω και στο χαντια αν χαλασει!! πρεπει καποια στιγμη να παρουσιασω και το xantia!! ειναι του 94 6σφαιρο παρακαλω!!! :P σπανιο

_________________
Εικόνα
Εικόνα
ΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή στην κεντρική σφαίρα μπροστά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Απρ 2012, 12:49 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Το 2ο 94αρι με 6 που ακουμε εδω μεσα. :clap
Δεν ειναι μονο ρε συ το o-ring. Εχει και αλλα, ακι αν δεν τα κανεις τωρα, ισως εχεις θεμα και μετα. Τελος παντων, τι λαστηχακι εβαλες;

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή στην κεντρική σφαίρα μπροστά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Απρ 2012, 14:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Ιούλ 2009, 12:29
Δημοσιεύσεις: 1252
bxakias έγραψε:
αυτο ακριβως εκανα :clap και ειναι απιστευτα ευκολο!!!! ανοιξα μετα απο πολυ ψαξιμο τον συσωρευτη στην BXαρα μου που εχανε πολλα LHM και αλλαξα το oring :lol και αν το παγαινα συνεργειο πολυ απλα δεν θα το εφτιαχναν θα το αλλαζαν ολο!!!! ρωταω γιατι θελω να το κανω και στο χαντια αν χαλασει!! πρεπει καποια στιγμη να παρουσιασω και το xantia!! ειναι του 94 6σφαιρο παρακαλω!!! :P σπανιο

Με Hydractive II και κουμπί sport πρέπει να είναι :shift :shift :shift :shift


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 38 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

c3 2002 παίρνει μπροστά και σβήνει
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ???
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 17
Το αυτοκίνητο στην Ελλάδα: 1896-1935
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: micras
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια