Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:15 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γενική Συζήτηση Xantia I & II
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Μαρ 2009, 14:31 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα και από εμένα.

Πολύ πρόσφατα ήρθε στην κατοχή μου μια Xantia 1.6 αγνώστων λοιπών στοιχείων.

Καθώς το αμάξι είναι παλιό, εγώ έχω να ασχοληθώ με 4τροχα πάνω από 12 χρόνια και ήρθε στα χέρια μου χωρίς σχεδόν καθόλου χαρτιά (manual κλπ), οι απορίες είναι πολλές, και ελπίζω να μην σας κουράσω με αυτές.

Γενικά το αμάξι, χωρίς να έχει κάποιο εμφανές σοβαρό πρόβλημα, γενικά είναι ψιλό ταλαιπωρημένο, και έχει διάφορα θεματάκια, που θα ήθελα να διορθώσω, αλλά δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω και που να απευθυνθώ.

Επίσης μιας και δεν έχω ξανά οδηγήσει Xantia, κάποια πράγματα, όπως συμπεριφορά, θόρυβοι κλπ, δεν ξέρω κατά πόσον είναι φυσιολογικά ή όχι.

Σε πρώτη φάση θα ήθελα να διαβάσω κάποιο manual για να καταλάβω κάποια πράγματα (πχ αυτό το λαμπάκι STOP σβήνει όποτε θέλει, και επίσης ανάβει όποτε θέλει, άσχετα πόσο περιμένω πριν ξεκινήσω, και προφανώς δεν είναι φυσιολογικό, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίνε τα ηλεκτρικά ή η ανάρτηση) και επίσης να ξεκλειδώσω το ράδιο, μιας και το πήρα κλειδωμένο, και από ότι κατάλαβα πρέπει να πάω σε συνεργείο citroen για να το ξεκλειδώσω.

Αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να καταλάβω ποιο μοντέλο είναι το αμάξι, αν μπορώ να βρω κάπου το manual (στο internet βρίσκω μόνο το service manual) και πώς ακριβώς μπορώ να ξεκλειδώσω το ράδιο (ποια είναι η διαδικασία, τι χαρτιά χρειάζομαι, τι κόστος έχει, και πού πρέπει να απευθυνθώ) θα με βοηθούσε πολύ.

Προειδοποιώ όμως πως αν πάρω απαντήσεις, σίγουρα θα ακολουθήσουν περισσότερες ερωτήσεις ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κάτοχος παλιάς Xantia 1.6...Τα φώτα σας παρακαλώ :)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Μαρ 2009, 20:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Φεβ 2008, 12:22
Δημοσιεύσεις: 2081
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής
Εικόνες: 0
Φίλε modivin :welc και καλορίζικη η ξανθούλα σου.
Σε αυτό που μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα είναι για το ρόδιο το οποίο πρέπει να είναι με κασέτα και όχι με cd. Θα :shift πας σε κάποια αντιπροσωπία της citroen με την άδεια του αυτοκινήτου και στο ξεκλειδώνουν με έναν κωδικό (κανονικά) δωρεάν. <<με τον αριθμό πλαισίου θα σου πούνε και τι μοντέλο είναι και μπορεί να έχουν και κανένα :read manual να σου δώσουν>>
Όσο τώρα για το συμμάζεμα άποψή μου :guns ΟΧΙ :guns σε αντιπροσωπία αλλά σε ένα εξειδικευμένο :thumb συνεργείο (μέσα στο forum θα βρεις κάποια που μπορεί να σε βολεύουν)
Το stop τώρα που αναφέρεις είναι ένα από τα σημαντικότερα :idea: λαμπάκια για τις xantia και ανάβει στην αρχή όταν βάλεις μπροστά για κάποια δευτερόλεπτα μέχρι να γεμίσουν οι αναρτήσεις και μετά σβήνει, ωστόσο αν ανάβει και άλλες φορές τότε σημαίνει ότι έχεις :bounce πρόβλημα με τα υγρά και πρέπει να κάνεις έλεγχο.(καλό είναι με αναμμένο λαμπάκι να μη το κουνάς το αυτοκίνητο γιατί τα ίδια υγρά είναι και για τα φρένα και καταλαβαίνεις..... :surprised )
:salute Ελπίζω έστω και λίγο να βοήθησα :thumb
Σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα και να το βγάλεις :shift στο δρόμο για να απολαύσεις την άνεση που προσφέρει αυτό το αυτοκίνητο. :wrc καλές διαδρομές. :thumb

_________________
Εικόνα CITROEN XANTIA 1.6 cc 1996 Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κάτοχος παλιάς Xantia 1.6...Τα φώτα σας παρακαλώ :)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Μαρ 2009, 00:54 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
:welc :welc :welc :welc Καλως ορισες modivin και καλοριζικο το αυτοκινητο σου!!!!!!! (Αντε λοιπον να μαζευομαστε οι ιδιοκτητες Xantia να γινουμε πολλοι :mrgreen)

Οπως σου προειπε ο φιλος TA-NAKA, για το ραδιο το πας στην αντιπροσωπεια, για οοοοολα τα υπολοιπα το πας σε ενα εξουσιοδοτημενο-εξειδικευμενο συνεργειο για Citroen και μονο σε τετοιο, γιατι κανενας αλλος (εκτως απο το μοτερ και το κιβωτιο που εχουν ολλα τα αυτοκινητα) δεν μπορει να σκαλισει την αναρτηση σου. :thumb ΠΟΤΕ λοιπον σε τετοια........

Τριγμους οπως λες, αν και ειναι σπανιο φαινομενο σχετικα σε Xantia, συνηθως ακουγεται καποιο χτυπημα απο την πορτα του πορτ-παγκαζ γιατι θελει ρεγουλαρισμα η κλειδαρια της, και ισως απο τα μπροστινα παραθυρα και καθισματα, κανονιοκα δεν θα πρεπει να εχει αλλους. Βεβαια αν οι αναρτησεις σου και τα λαστηχα σου ειναι παλια και σκληρα, καταπονεις το πλαισιο παραπανω και ισως ακουγονται περισσοτεροι τριγμοι. :thumb Για ριξε ενα βλεφαρο και σ'αυτα.

Ελεγξε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ τα top-mounts της μπροστινης αναρτησης (κατι μεγαλοι τακοι λαστηχενιοι που στηριζονται οι μπροστινες μπουκαλες) μηπως και εχουν αρχισει να κοβωνται!!!(και παθαινεις και αααααλλα χειροτερα, σορρυ που το κανω λιγο δραμματικο αλλα ειναι η αληθεια....)!!! ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Καλυτερα ΠΡΙΝ κανεις αλλες μετακινησεις ελεγξε τα αν ειναι κομμενα ή εχουν ρωγμες ή αν ειναι παλια αλλαξε τα με καινουρια ΓΝΗΣΙΑ ΦΥΣΙΚΑ παρολο που εχουν λιγο τσιμπιμενη τιμη. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙΣ με αυτα!!!!!!! :read :thumb :thumb

Δες την κατασταση των λαδιων της αναρτησης ή αντικατεστησε τα αν χρειαζεται για να σου λειτουργει το κυκλωμα στο 100% γιατι τα Xantia λειτουργουν με το ιδιο λαδι αναρτηση, φρενα και κρεμαγιερα!!!! Ειναι κριμα να τα ταλαιπωρεις με παλια λαδια.......... :read :thumb

Επισης ενα καλο σερβις και ενα μεγααααααααααλο τσεκ-απ απο εναν μαστορα σε διαφορα σημεια που θελουν προσοχη που εμπιστευεσαι και τα ξερει θα δωσει μια μακροζωία στο οχημα σου. :thumb :mrgreen :mrgreen

Ρωτα ο,τι θες. Εμεις ειμαστε εδω (αυτος ο λογος και του club να λυνουμε αποριες)!!!!! :thumb :mrgreen :thumb :mrgreen

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κάτοχος παλιάς Xantia 1.6...Τα φώτα σας παρακαλώ :)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Μαρ 2009, 08:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 13:50
Δημοσιεύσεις: 655
Τοποθεσία: Lund, Sweden
Τι θα έκανα εγώ:

1. Έλεγχος και αντικατάσταση top mount. Για να τα τσεκάρεις πρέπει να ξεμονταριστούν.
2. Έλεγχος τρόμπας υψηλής και σωληνώσεων
3. Έλεγχος συσσωρευτή και σφαιρών ανάρτησης
4. Έλεγχος στα μαρκούτσια των φρένων
5. Έλεγχος κυκλώματος ψύξης κινητήρα.
6. Ένα καλό σέρβις. Λάδια ξύδια, μπουζί, φρένα (?). Τι χιλιόμετρα έχεις;

Με τη σειρα που στα λέω. Γενικά σήκωσε το αμάξι και ψάξε για διαρροές, είναι πολύ συνηθισμένες σε τέτοια αυτοκίνητα. Επίσης ενώ δουλεύει το μοτέρ, δες αν στάζει η τρόμπα υψηλής (όπως κοιτάς το χώρο της μηχανής ένα καβούκι με μια χούφτα από κάτω του, πάνω από το δυναμό στα αριστερα σου).

Πόσα λεφτά μπορείς να δώσεις για να την μαζέψεις; Και ενημερωτικά πόσο την πήρες; Εχω ίδια αλλά σε παρα πολύ καλή κατάσταση και υέλω να δω τι πιάνει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κάτοχος παλιάς Xantia 1.6...Τα φώτα σας παρακαλώ :)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Μαρ 2009, 13:23 
Άβαταρ μέλους
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις. Θα προσπαθήσω να απαντήσω με συνοχή, αλλά δεν υπόσχομαι πολλά :bsmile

Καταρχάς να πώ πω το αμάξι ήταν του πατέρα μου μέχρι πριν κανένα μήνα που πήρε καινούργιο, εμένα μου έκλεψαν την μηχανή :cry και μου το παραχώρησε. Το κυκλοφορούσε οπότε ξέρω πως τα σέρβις γίνονταν κανονικά, πως έχουν αλλαχθεί πρόσφατα οι σφαίρες και μάλλον και τα top mount (αυτό πρέπει να το τσεκάρω) Επίσης ξέρω πως δεν θα κυκλοφορούσε το αμάξι χωρίς έλεγχο αν είχε θέμα με υγρά και υδραυλικά γενικώς.

TA-NAKA έγραψε:
Φίλε modivin :welc και καλορίζικη η ξανθούλα σου.
Σε αυτό που μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα είναι για το ρόδιο το οποίο πρέπει να είναι με κασέτα και όχι με cd. Θα :shift πας σε κάποια αντιπροσωπία της citroen με την άδεια του αυτοκινήτου και στο ξεκλειδώνουν με έναν κωδικό (κανονικά) δωρεάν. <<με τον αριθμό πλαισίου θα σου πούνε και τι μοντέλο είναι και μπορεί να έχουν και κανένα :read manual να σου δώσουν>>


Πιστεύω στην Ιερά Οδό να μπορούν να το κάνουν αυτό. Πωπωω αναμνήσεις...κάποτε δούλευα εκεί :erm

TA-NAKA έγραψε:
Όσο τώρα για το συμμάζεμα άποψή μου :guns ΟΧΙ :guns σε αντιπροσωπία αλλά σε ένα εξειδικευμένο :thumb συνεργείο (μέσα στο forum θα βρεις κάποια που μπορεί να σε βολεύουν)


Θα ψάξω μήπως βρω κάτι. Αν έχετε να προτείνετε κάτι σε Αιγάλεω ή Νέα Σμύρνη, please do. :)

TA-NAKA έγραψε:
Το stop τώρα που αναφέρεις είναι ένα από τα σημαντικότερα :idea: λαμπάκια για τις xantia και ανάβει στην αρχή όταν βάλεις μπροστά για κάποια δευτερόλεπτα μέχρι να γεμίσουν οι αναρτήσεις και μετά σβήνει, ωστόσο αν ανάβει και άλλες φορές τότε σημαίνει ότι έχεις :bounce πρόβλημα με τα υγρά και πρέπει να κάνεις έλεγχο.(καλό είναι με αναμμένο λαμπάκι να μη το κουνάς το αυτοκίνητο γιατί τα ίδια υγρά είναι και για τα φρένα και καταλαβαίνεις..... :surprised )


Σύμφωνα με όσα ανέφερα πιο πάνω, αμφιβάλλω πως το πρόβλημα είναι υδραυλικό. Παρόλα αυτά σίγουρα θέλει ψάξιμο.

billaras έγραψε:
Τριγμους οπως λες, αν και ειναι σπανιο φαινομενο σχετικα σε Xantia, συνηθως ακουγεται καποιο χτυπημα απο την πορτα του πορτ-παγκαζ γιατι θελει ρεγουλαρισμα η κλειδαρια της, και ισως απο τα μπροστινα παραθυρα και καθισματα, κανονιοκα δεν θα πρεπει να εχει αλλους. Βεβαια αν οι αναρτησεις σου και τα λαστηχα σου ειναι παλια και σκληρα, καταπονεις το πλαισιο παραπανω και ισως ακουγονται περισσοτεροι τριγμοι. Για ριξε ενα βλεφαρο και σ'αυτα.


Δεν μίλησα για τριγμούς. Άκου τριγμούς στην Xantia! (βέβαια έχω κάτι τριξίματα στο ταμπλώ και στο πορτμπαγκάζ) :D
Αυτό πουυ είπα είναι πως δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο αμάξι και κάποια πράγματα δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικά. Π.χ. ακούγεται ένας ήχος από το τιμόνι όταν το κόβω όλο.

Μάλλον το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το κιβώτιο που μαγκώνει η τρίτη, αλλά έχω μάθει να την προσπερνάω :tongue

Goldfish έγραψε:
Πόσα λεφτά μπορείς να δώσεις για να την μαζέψεις; Και ενημερωτικά πόσο την πήρες; Εχω ίδια αλλά σε παρα πολύ καλή κατάσταση και θέλω να δω τι πιάνει.


Όπως είδες, δεν έδωσα τίποτα. Από αυτά που άκουσα από τον dad του το παίρνανε max 2 χιλιάρικα αλλά σε μάντρες. Γενικά δεν έχω σκοπό να δώσω πολλά, και δεν χρειάζεται κιόλας πολλά το αμάξι. Αλλά σε γενικές γραμμές αν έψαχνα για μεταχειρισμένο, μάλλον δεν θα έπαιρνα το συγκεκριμένο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κάτοχος παλιάς Xantia 1.6...Τα φώτα σας παρακαλώ :)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Μαρ 2009, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Φιλε στην περιοχη μου λενε οτι οταν σου χαριζουνε γαιδαρο δεν το κοιτας στα δοντια θελω να πω οτι το αυτοκινητο προηλθε απο την οικογενεια σου οποτε μαλλον ξερεις λιγο πολυ σε τι κατασταση ειναι και σαν παλιο αυτοκινητο θελει και τα μαζεματα του απο την στιγμη που ηρθε στα χερια σου ή το μαζευεις ή δεν το αποδεχεσε στην θεση σου ομως θα το μαζευα γιατι ειναι δυσκολοι οι καιροι ενημερωτικα εγω προχθες αλλαξα δισκους τακακια εμπρος τακακια πισω μαζι με την εργασια μου πηγαν 200ε τους ελεγχους που αναφερει ο goldfish ειναι οι κλασσικοι ελεγχοι που κανουμε σε μτχ ξανθια καλως ηρθες στην παρεα μας βιβλιο αυτοκινητου εχω το γνησιο εαν σε ενδιαφερει να σου το βγαλω φωτοτυπια και να σου το στειλω με καποια courier εαν σε ενδιαφερει

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κάτοχος παλιάς Xantia 1.6...Τα φώτα σας παρακαλώ :)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Μαρ 2009, 16:23 
Άβαταρ μέλους
xantiamanolis έγραψε:
Φιλε στην περιοχη μου λενε οτι οταν σου χαριζουνε γαιδαρο δεν το κοιτας στα δοντια


Φίλε Μανώλη και στην δική μου το ίδιο λένε...αλλά στα πέταλα τον κοιτάς όμως για να μην έχεις ντράβαλα ;)

xantiamanolis έγραψε:
θελω να πω οτι το αυτοκινητο προηλθε απο την οικογενεια σου οποτε μαλλον ξερεις λιγο πολυ σε τι κατασταση ειναι και σαν παλιο αυτοκινητο θελει και τα μαζεματα του απο την στιγμη που ηρθε στα χερια σου ή το μαζευεις ή δεν το αποδεχεσε στην θεση σου ομως θα το μαζευα γιατι ειναι δυσκολοι οι καιροι ενημερωτικα εγω προχθες αλλαξα δισκους τακακια εμπρος τακακια πισω μαζι με την εργασια μου πηγαν 200ε τους ελεγχους που αναφερει ο goldfish ειναι οι κλασσικοι ελεγχοι που κανουμε σε μτχ ξανθια


Το γεγονός πως ήρθε απο την οικογένεια μου, δεν σημαίνει πως ξέρω και το ιστορικό του. Άλλωστε δεν μένω με την οικογένεια μου τα τελευταία 14 χρόνια :) Πάντως απο την στιγμή που έχει έρθει στα χέρια μου, σκοπεύω να το συμμαζέψω όσο επιτρέπουν τα οικονομικά μου. Γι'αυτό και είμαι εδώ :) Οι έλεγχοι θα γίνουν ακτός απροόπτου την επόμενη εβδομάδα.

xantiamanolis έγραψε:
καλως ηρθες στην παρεα μας βιβλιο αυτοκινητου εχω το γνησιο εαν σε ενδιαφερει να σου το βγαλω φωτοτυπια και να σου το στειλω με καποια courier εαν σε ενδιαφερει


Ευχαριστώ πολύ. Έχεις π.μ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κάτοχος παλιάς Xantia 1.6...Τα φώτα σας παρακαλώ :)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Μαρ 2009, 18:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
modivin έγραψε:
xantiamanolis έγραψε:
Φιλε στην περιοχη μου λενε οτι οταν σου χαριζουνε γαιδαρο δεν το κοιτας στα δοντια


Φίλε Μανώλη και στην δική μου το ίδιο λένε...αλλά στα πέταλα τον κοιτάς όμως για να μην έχεις ντράβαλα ;)

τα πεταλα αλλζουν πολυ ευκολα τα δοντια του γαιδαρου οχι :mrgreen :mrgreen
εχεις π.μ
τα λεμε...........

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κάτοχος παλιάς Xantia 1.6...Τα φώτα σας παρακαλώ :)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Απρ 2009, 15:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 25 Σεπ 2006, 19:26
Δημοσιεύσεις: 160
Τοποθεσία: Μπουρδελιστάν Ελλάδος
Καλορίζικη η Ξανθιά σου !


Πιστεύω πολύ σωστά σου απάντησε ο Goldfish.


Τωρα,

εφ'όσον σου αναβοσβήνει stop σημαίνει ότι λείπει λάδι από το κύκλωμα (το οποίο από μόνο του ειναι κακό, γιατί σημαίνει ότι από κάπου έχεις διαρροή).
Βρες ένα επίπεδο σημείο χωρίς κλίση, βαλε την ανάρτηση στην μέγιστη θέση και άνοιξε το καπώ να μετρήσεις από τον ειδικό μετρητή πάνω στο κουτι LHM τη σταθμη του λαδιου της αναρτησης.
Πήγαινε σε ένα μάστορα να σου κάνει έλεγχο το κύκλωμα, και κατα τη γνωμη μου , αλλαξε LHM Και λάδια.

Κατα τ'άλλα.... καλά χιλιομετρα!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Απρ 2009, 08:59 
Άβαταρ μέλους
Χαιρετω ολους τους κατοχους Ξανθιας.

Ειμαι ο Αντωνης απο Θεσσαλονικη , νεος στην οδηγηση και μετα απο τα μαθηματα οδηγησης με το starletακι νεος στο αυτοκινητο μου και 24 χρονων νεοτατος !

Εχω διαβασει σχεδον τα περισσοτερα πιστευω απο το forum οσων αφορα το Xantia προσπαθωντας να ειμαι ενημερωμενος και να ξερω τι παιζει με το αυτοκινητο μου αλλα θα ηθελα να κανω κι εγω την δικη μου ερωτηση πανω στο θεμα και να ακουσω τι εχουν να πουν οι "παλιοι" με τα γαλωνια εδω μεσα.

Η αληθεια ειναι πως το αυτοκινητο βρισκοταν σε αρκετη ακινησια καθως για καθημερινα εντος πολης πραματα το taxi της μανας μου βολευε και η χρηση του Ι.Χ. περιοριστηκε στην βολτα για το χωριο 1 φορα καθε 3-4 μηνες.Το τελευτεο service εγινε τελη του 2005 γιατι απο τοτε ακομα δεν εχουν συμπληρωθει τα χιλιομετρα που "απαιτει" η αντιπροσωπεια.Εξαιρουντε φυσικα τα service που βγαζουν ματι οπως αλλαγη των (σφαιρων?) αναρτησεων οταν απλα χρειαστηκαν.Το αυτοκινητο ειναι μια Xantia 1.6i του 1995-1996 με 66.000 km μονο

Η ερωτηση μου ειναι τι θα επρεπε να προσεξω στο συγκεκριμενο αυτοκινητο μετα απο τοσο "πιασημο" στο παρκιν και τι πιστευετε οτι πιθανοτατα θα χρειαζετε αλλαγμα/ελεγχο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Απρ 2009, 12:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Σωληνακια και γενικα, ολα τα λαστοιχα της...

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Απρ 2009, 23:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Φεβ 2008, 12:22
Δημοσιεύσεις: 2081
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής
Εικόνες: 0
:agree και αν δεν κοιτάξεις τα τοπ μάουντ (βάσεις μπροστινών αμορτισέρ) τότε κοίτα :thumb
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα

_________________
Εικόνα CITROEN XANTIA 1.6 cc 1996 Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Απρ 2009, 23:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Καλα τα top mounts εχουν περισσοτερο σχεση με τη χρηση δηλαδη τα χιλιομετρα..βεβαια καλο θα ηταν να τους ριξεις μια ματια. επισης καλο θα ηταν να γινει και ενας ελεγχος σε οτι αφορα τα της αναρτησης γιατι με τοση ακινησια ολο και κανα σωληνακι παιζει να εχει στεγνωσει, η να υπαρχει καποια μικροδιαρροη.Ακομα τσεκαρε ολα τα απλα πραγματακια του στυλ λαδια κτλ. Α και το aircondition...

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Τελευταία επεξεργασία από nonos και Τετ 29 Ιαν 2014, 20:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Απρ 2009, 06:41 
Άβαταρ μέλους
thanx για τις απαντησεις.γενικα εχω σκοπο να το παω για ενα service κινητηρα (οπως λεγετε στο "φροντιδα σιτροεν") και να τουσ επισυμανω καποια πραματακια.αλλα μπορω να εμπιστευθω την σντιπροσωπεια?στην status το πηγεναν οι δικοι μου κ εκει θα παει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Απρ 2009, 08:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
necronius έγραψε:
αλλα μπορω να εμπιστευθω την σντιπροσωπεια?

Μπορεις να κανεις αλλιως?

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 73 [ 1082 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 73  Επόμενο



Συναφή θέματα

Σκαρα 3 ποδηλατων για Citroen Xantia με αεροτομη
Δ. Συζήτηση: Γενικές Συζητήσεις
Συγγραφέας: xantiamanolis
Απαντήσεις: 16
προβληματα σε Xantia I
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: maragos78
Απαντήσεις: 77
Γενική Συζήτηση C3 Diesel
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: mpozo_70
Απαντήσεις: 4447
Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 586
Δερμάτινο σαλόνι για Xantia II
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: Xantia Serres
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron