Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 16:59 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 14 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: GS versus GSA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Οκτ 2008, 11:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Σεπ 2008, 23:20
Δημοσιεύσεις: 103
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ποιά είναι η γνώμη σας για την GS συγκριτικά με την GSA. Ποιότητα, σχεδιασμός, διαστάσεις, χώρος αποσκευών, υλικά, τι άλλαξε, τι έγινε καλύτερο και τι...χειρότερο?

Σταύρος '84 GSA 1.1L


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Οκτ 2008, 15:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2007, 19:48
Δημοσιεύσεις: 969
Τοποθεσία: Μέγαρα
Εικόνες: 0
Ποιότητα υλικών η GS (Ακόμα και σήμερα πολλά ταμπλό απο GS ειναι σε πολύ καλη κατασταση+οτι τα χρώμια της είναι ανοξείδωτα παρακαλω!!!), σχεδιασμός GSA (5η πόρτα), διαστάσεις τα ίδια σχεδόν, εργονομία GSA (ταμπλό PRN), χωρος αποσκευων GSA, επιδόσεις GSA (πενταρι σασμαν)

_________________
GS Club 1.0 1972, GS X3 1.3 1979, GSA X3 1.3 1982, BX GTi 16Valve 1.9 1989, Saxo LX 1.1 2000, Xsara Exclusive 1.6 2003, C3 1.4 HDi 2007. Εχω LHM στις φλεβες μου.....
http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... gldkx1.jpg
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Οκτ 2008, 20:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 10:41
Δημοσιεύσεις: 134
Τοποθεσία: Αθήνα (Δ.Π.) - Πάτρα
Αν είχα να επιλέξω τώρα θα επέλεγα GS!

Μου αρέσει ο σχεδιασμός της περισσότερο στον χαρακτήρα που έχει και ως κλασσικό με μοναδικό μειονέκτημα τον χώρο αποσκευών που για να φορτώσεις κ ειδικά μεγάλα αντικείμενα ένα GS θες πολύ υπομονή, γερή μέση κ να έχεις σηκώσει το αυτοκίνητο στην 3η σκάλα!

Επίσης τα ταμπλώ των GS μου άρεσαν πολύ περισσότερο κ ειδικά της Birotor k GS X2 (που είχε "κλέψει" αυτό της Birotor).
Από εργονομία της GSA είναι καλύτερο λόγω των δορυφόρων αν κ δεν ήταν ιδιαίτερα κομψοί, αλλά το να πρέπει να πατήσεις τον αριστερό μοχλοδιακόπτη κ να τον περιστρέψεις για να ανάψουν οι προβολείς γρήγορης οδήγησης (τουλάχιστον στην GS X2 έτσι τους ανέφερε το εγχειρίδιο χρήσης κ όχι ως προβολείς ομίχλης) ή να ψάχνεις ανάμεσα στα καθίσματα για να βρεις τους εναπομείναντες 2 διακόπτες που δεν χώρεσαν στο ταμπλό....

Τώρα για τα GSA με τις 5 σχέσεις στο κιβώτιο, στην οικογένεια μας πέρασαν κάμπσες GSA κ μόνο μία είχε 5άρι!
Οι άλλες που είχαν κατασκευαστεί Ισπανία είχαν έρθει με 4άρια, όπως κ της Τζέσικας που έχω στο υπόγειο μου!

Από μηχανικούς είχα ακούσει (δεν έχω εξακριβώσει ότι είναι σωστές οι πληροφορίες αυτές!) ότι είχε γίνει προσπάθεια να μειωθεί το βάρος των GSA έναντι των GS με αποτέλεσμα χρήση πλαστικού σε διάφορα σημεία που μείωναν την αξιοποιστία τους κ ότι η απουσία της μεταλλικής εταζέρας στα GSA είχε αντίκτυπο στο "δέσιμο" τους.

Αφήνω όμως τις πληροφορίες αυτές στους ειδικούς εδώ να μας απαντήσουν κατά πόσο ισχύουν ;-)

Γιώργο μία ερώτηση μόνο, τι εστί ταμπλό PRN που αναφέρεις?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Οκτ 2008, 14:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Σεπ 2008, 23:20
Δημοσιεύσεις: 103
Τοποθεσία: Μαρούσι
Βρήκα μια GS και είναι πολύ όμορφη. Έχω την εντύπωση τουλάχιστον εσωτερικά ότι το υλικό κατασκευής είναι καλύτερο από την GSA. Με προβληματίζει όμως ο χώρος αποσκευών που είναι σχετικά μικρότερος απο την GSA και μην ξεχνάμε τους δύο πιτσιρικάδες που θέλω να ταξιδεύω σε βουνά και θάλασσες...Με λίγα λόγια το αυτοκίνητο θα πρέπει να είναι old school citroen αλλά θα πρέπει να είναι και πρακτικό....Παραμένω αναποφάσιστος...

Σταύρος


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GS versus GSA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Ιουν 2010, 10:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 23 Μάιος 2010, 22:31
Δημοσιεύσεις: 7777
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Εικόνες: 3
εννοειται gs κ λογω εμφανισης(μεσα-εξω) αλλα κ λογω οτι το gs ειναι επι εποχης citroen ενω το gsa peugeot...α και κατι αλλο...σημερα το πρωι ειδα μια gs παρατημενη μιλαμε ο ανθρωπος εχει να το κουνησει χρονια...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GS versus GSA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Ιουν 2010, 11:02 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Ε, οχι και ετσι.......και το GS και το GSA γνησιοτατα citroen ειναι, με τις παραξενιες τους και τις ιδιεταιροτητες τους. Δεν εχει αλλαξει τιποτα απο θεμα σασι, αν εξαιρεσει κανεις την 5η πορτα για λογους ευκολιας. Και απλα αλλαξαν τα υλικα λογω του οτι βγηκε μετα απο 8 χρονια απο την GS. Επρεπε να εχει κατι πιο συγχρονο. Εξαλλου ιδιου στυλ χειριστηρια εχει και το ΒΧ σειρα Ι και το CX σειρα ΙΙ, μοντελα που βγηκαν δλδ μετα το 1980-->.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GS versus GSA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Ιουν 2010, 18:36 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Επειδη τις εζησα και τις 2..
Σχεδιαστικα μ αρεσει πολυ περισσοτερο η gs..Ειναι οι νικελ προφυλακτηρες, τα νικελ σε φωτιστικα σωματα και μασκα κτλπ..Γενικα προτιμω πολυ περισσοτερο το πισω μερος της gs.. :thumb Εσωτερικα και οι 2 ειναι απιθανες..Ειδικα η gsa το βραδυ ειναι μοναδικη και το καντραν με ολο το σχεδιαγραμμα και τα κυκλωμαματα του αυτοκινητου και το στροφομετρο και ταχυμετρο σε μορφη ταινιας ειναι ολα τα λεφτα.. :mrgreen
Απο επιδοσεις ο 1.3 της gsa που υπηρχε μονο στις γρηγορες gs x την κανει και καλυτερη, παρεα με το 5αρι σασμαν..Στο χωρο αποσκευων θα διαφωνισω ελαφρα με τον Gez αφου το χαμηλο κατωφλι φορτωσης της gs και το τελειως ορθογωνιο σχημα του το εκανε πολυ πιο πρακτικο και μπορουσες να εκμεταλλευθεις καθε κυβικο εκατοστο του..
Αν με εβαζες να διαλεξω σιγουρα θα διαλεγα μια gs χωρις να σημαινει οτι μια gsa με "χαλαγε"..

Σταυρο για να καταλαβω...Παμε για gs? :bounce :thumb Εχει μοναξιες η gsa..? :lol

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GS versus GSA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιουν 2010, 12:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Σεπ 2008, 23:20
Δημοσιεύσεις: 103
Τοποθεσία: Μαρούσι
Θα ήμουν πραγματικά τρελός στις μέρες μας να έμπαινα πάλι στην διαδικασία ανακατασκευής ενός αυτοκινήτου (ή πολύ μα πάρα πολύ αισιόδοξος). 500 ευρώ αγορά, 8500 έξοδα εργασιών, 500 ευρώ τιμή μεταπώλησης…

Παρ΄ όλα αυτά αν βρεθεί κάποια GS σε νορμάλ κατάσταση και τιμή μάλλον δεν θα έλεγα όχι . Αναγκαστικά όμως θα έμπαινε στο συρτάρι για τις εργασίες. Γνωρίζετε κάποια που να πωλείται? Προσωπικά έχω να δω αγγελία πάνω από χρόνο…

(Την GSA την προτίμησα για πρακτικούς και αισθητικούς λόγους πριν από δύο χρόνια. Ήθελα ένα αυτοκίνητο με 4 πόρτες, μεγάλο χώρο αποσκευών με προσωπικότητα χωρίς όμως να τραβάει την προσοχή.)

Τελικά θα τα πούμε από κοντά κάποια από αυτές τις μέρες?...

Σταύρος ΄84 GSA 1.1L


Τελευταία επεξεργασία από Goldentie και Δευτ 07 Ιουν 2010, 02:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GS versus GSA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιουν 2010, 12:52 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Μαλλον θα γινει συναντηση, και σιγουρα μια στον Ιουλιο. "Λενε" και για καποια που θα γινει λουτσα και η αλλη μαλλον Μεγαρα. Τουλαχιστον ετσι ειχε γινει κουβεντα παλαιοθεν....

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GS versus GSA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιουν 2010, 13:09 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
billaras έγραψε:
Μαλλον θα γινει συναντηση, και σιγουρα μια στον Ιουλιο. "Λενε" και για καποια που θα γινει λουτσα και η αλλη μαλλον Μεγαρα. Τουλαχιστον ετσι ειχε γινει κουβεντα παλαιοθεν....

Τα εχεις μπερδεψει εσυ..
Μονο 26 ιουνιου στη Λουτσα ειναι σιγουρη και κανονιζετε μεσω αλλου φορουμ οποτε μη μπερδευεις τους ανθρωπους..Αν θελει ο citrovag θα την αναρτησει και εδω..

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ..


Σταυρο θα σε εχουμε υποψιν για καμια καλη gs σε εξευτελιστικη τιμη εννοειται.. :mrgreen

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GS versus GSA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιουν 2010, 05:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 24 Ιούλ 2008, 11:36
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Σταυρο υπαρχει μια GS του 76 σε καλη κατασταση αν σε ενδιαφερει το κανονιζουμε το εχει ενας φιλος και το δινει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GS versus GSA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιουν 2010, 08:00 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Ξερουμε σε τι κατασταση ειναι;

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GS versus GSA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιουν 2010, 15:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Σεπ 2008, 23:20
Δημοσιεύσεις: 103
Τοποθεσία: Μαρούσι
Τάκη σε ευχαριστώ. Αν θέλεις στείλε μου π.μ. για λεπτομέρειες.

Σταύρος


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GS versus GSA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Ιουν 2010, 20:27 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Θα ηθελα κι εγω ενα pm αν ειναι ευκολο...Την εχω καψουρα τη GS, αλλωστε σε τετοια μεγαλωσα κι εμαθα να οδηγαω... :shy

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 14 Δημοσιεύσεις ] 





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια