Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:28 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Μαρ 2008, 13:35 
Άβαταρ μέλους
Λέγοντας πειροδαχτύλιδα ( όπως μου περιέγραψε) εννόουσε τα αντίστοιχα μπαλάκια του μπροστινου συστήματος του αυτοκινητου... Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα... Αν καταλαβαίνει κανείς ας δώσει μία χείρα βοηθείας!

Για το μοτεράκι το μόνο που μου είπε ήταν καθαρισμα ρυθμισμα καρμπιρατερ και ρυθμιση πλατίνων.

Βασικά το αυτοκινητο το πήγα εκεί γιατί το τύπο τον ξέρω χρόνια από τότε που είχα gsa και τον ψιλοεμπειστεύομαι... Αλλά το στυλάκι του χθες (εχω φύγει χιλιομετρα μακριά (πλέων φτιάχνω XSARA)) μου τσάκισε λίγο το νευρικό σύστημα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Μαρ 2008, 16:07 
Άβαταρ μέλους
Πολυ ωραια!Για να καταλαβαινουμε και μεις. Οι θορυβοι δεν ηταν απο το μοτερ. Ηταν απο τα μπρατσα η τα ημιαξονια!
Τι συμβαινει λοιπον:1)Αν ακους ενα συνεχες κρακ-κρακ-κρακ την ωρα που περνεις στροφη δεξια η αριστερα, τοτε ο θορυβος προερχεται απο τους μπιλιοφορους .Δηλ. το κομματι αυτο του μπροστινου ημιαξονιου που δινει την κινηση και καλυπτεται απο μια πλαστικη φουσκα, προς τη μερια του τροχου. Λυση:Επειδη στεγνωνει το γρασσο τους και βγαζουν αυτο το θορυβο, ανοιγεις προσεκτικα τη φουσκα και αφου καθαρισεις τα παλια γρασσα, βαζεις καινουργια γραφιτουχα. Αν εχει αρπαξει ο μπιλιοφορος τον αντικαθιστας. 2) Τα πειροδαχτυλια ειναι στην ακρη των μπρατσων στη μερια των τροχων. Εκει υπαρχει και ενα γρασσαδορακι. Τα πειροδακτυλια αυτα οντως αρπαζουν αλλα δεν βγαζουν θορυβο. Πως θα καταλαβεις αν εχουν προβλημα:Σηκωνεις εναν-εναν τους τροχους στον αερα. Με τα χερια σου τοποθετημενα στη ροδα μπροστινη-πισινη πλευρα, και πανω κατω εναλλαξ, αρχιζεις να κουνας τον τροχο. Αν αισθανεσαι ενα γδουπο την ωρα που το κουνας, αναλογα και με το ποσο δυνατος ειναι, τοτε θελεις οντως πειροδακτυλια. Τα π/δ θελουν πρεσσα για να αντικατασταθουν. Ποιος ομως? Ανταλλακτικα μεσω internet, η βρισκεις καλα μεταχειρισμενα ολοκληρα μπρατσα. Ερωτηση. Ο μαστορας το γρασσαρισε το αυτοκινητο? Για να εχει φτασει να βγαζουν θορυβο τα π/δλια πρεπει πρωτα το τιμονι σου να πηγαινει βαρκα -γυαλο.
Σου δινω δυο λυσεις μηπως και ο μαστορας σου μπερδευει θορυβους μπρατσα με μπιλιοφορους. (Ξαναδιαβασε το προσεκτικα).
Ο.Κ. Πανο. Για να εχεις πιο καλες απαντησεις δωσε περισσοτερες λεπτομεριες. Γινε πιο σαφης. Παντως μεσω ιντερνετ μην περιμενεις να λυσεις ολα σου τα προβληματα.

Ταγκρε


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Μαρ 2008, 17:50 
Άβαταρ μέλους
Φίλε Τάκη κατ' αρχήν σε ευχαριστώ... Τον θόρυβο του μπιλιοφόρου τον καταλαβαίνω και εγώ... Δεν μπορώ να το αποκλείσω... Αλλά μέχρι στιγμής δεν τον έχω ακούσει κιόλας...

Επειδή μέσα σε δύο μήνες βρέθηκα με δύο 2cv τα οποία έχουν προβλήματα (για το κόκκινο τα ξέρεις και προσωπικά)...

Πήγα αυτό που θεωρώ ότι έχει λιγότερα (καθως θεωριτικά το αυτοκίνητο κινούταν και είχε και κτέο) σε έναν μηχανικό για να αρχίσω από κάπου. Μου είπε λοιπόν το όχημα χρειάζεται πειροδακτύλια, δίσκους τακάκια, (κρεμαργιέρα), αμορτισέρ, σωληνάκι βενζίνης. Ωστόσο επειδή δεν μπορεί να βρει εκείνος τα ανταλακτικά ανέλαβα να το κάνω εγώ.

Δεν περιμένω σε καμία περίπτωση να λύσω όλα μου τα προβλήματα από το διαδίκτυο...

Αλλα σίγουρα κάποιοι σαν και εσένα με πολύ περισσότερη εμπειρία μπορούν να με βοηθήσουν και τους ευχαριστώ για την καλή τους διάθεση.

Συγνώμη αν γίνομαι φορτικός και ευχαριστώ και πάλι...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Μαρ 2008, 20:38 
Άβαταρ μέλους
ΩΡΑΙΑ!
Τακακια και δισκοπλακες ξερω που μπορεις να βρεις, αλλα στη γειτονια μου.
Σωλνακια βενζινης 6mm, ακομα και σε βενζιναδικα βρισκεις.
Κρεμαγιερα μεταχειρισμενη, ναι υπαρχει.
Πειροδακτυλια εχω χρονια να ακουσω ποιος εχει.Ψαχνωντας και ρωτωντας.
Κομπλε μεταχειρισμενο μπροστινο συστημα υπαρχει.
Αμορτισερ ψαχνεις Σπ. Πατση και περιξ.Κατι υπαρχει. Α, δεν ταιριαζουν απο Pony. Το 2cv εχει τρυπα 12mm, και του Pony 14mm. Προσεξε.
Πιο πανω προσπαθησα να σου πω οτι τα πειροδακτυλια δεν βγαζουν συγκεκριμενο θορυβο, και οτι πρεπει να τον εντοπισεις καπου αλλου. Κανε το τεστ με τους τροχους, αν εχεις εμπειρια, να σιγουρευτεις αν χρειαζεσαι.
Ποτε κανεις δεν γινεται φορτικος οταν ρωταει για 2cv!
Ταγκρε


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Μαρ 2008, 21:33 
Άβαταρ μέλους
sss


Τελευταία επεξεργασία από chrstnkr και Κυρ 29 Νοέμ 2009, 20:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Μαρ 2008, 22:16 
Άβαταρ μέλους
chrstnkr έγραψε:
Στέλνω μήνυμα από Geoky.
Θέλει κι αυτός αμορτισέρ για το Pony, είναι αυτά του Ami. Ξέρει κανείς πού θα βρούμε;


tagre, τελικά βρήκες άκρη με αυτά που σου είπα;


Απο τα 17(!) που μου ζητησες εχω βρει 10-11 πραγματα. Την αλλη βδομαδα θα σου πω και για τα υπολοιπα. Και για αμορτισερ. Αργησα να απαντησω εξαιτιας των διακοπων ρευματος.Sorry.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 11 Μαρ 2008, 15:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2007, 19:48
Δημοσιεύσεις: 969
Τοποθεσία: Μέγαρα
Εικόνες: 0
Παιδια για κοιτάξτε αυτην την αγγελία σας ενδιαφέρει: ;)
http://www.xe.gr/pages/Results.aspx?cat ... 9b386e06bc

_________________
GS Club 1.0 1972, GS X3 1.3 1979, GSA X3 1.3 1982, BX GTi 16Valve 1.9 1989, Saxo LX 1.1 2000, Xsara Exclusive 1.6 2003, C3 1.4 HDi 2007. Εχω LHM στις φλεβες μου.....
http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... gldkx1.jpg
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Μαρ 2008, 17:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 19 Δεκ 2006, 15:02
Δημοσιεύσεις: 2938
Τοποθεσία: Οπου με βγαλει ο δρομος..
Το θορυβο οταν στριβει τον εχω κι εγω Τακη . Μπιλιοφορους εχεις ; Αμορτισερ απο ΡΟΝΥ ;

_________________
PONY 1976 Επι της ανασκαφης
PONY 1983 Στην ουρα επι της ανασκαφης
Mehari 1975 Προς το παρον σε κομματια


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Μαρ 2008, 21:33 
Άβαταρ μέλους
GeoKy έγραψε:
Το θορυβο οταν στριβει τον εχω κι εγω Τακη . Μπιλιοφορους εχεις ; Αμορτισερ απο ΡΟΝΥ ;


Mπιλιοφορους εχω. Αμορτισερ θα ψαξω αυριο η μεθαυριο. Θα σου πω τι θα βρω και ποσο. Να ριξω ματια και για κλειδαρια τιμονιου? Υποψιν καινουργια θα ειναι πανω απο 120 ευρω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2008, 17:15 
Άβαταρ μέλους
sss


Τελευταία επεξεργασία από chrstnkr και Κυρ 29 Νοέμ 2009, 20:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2008, 18:46 
Άβαταρ μέλους
Ναι ειναι ιδια


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μαρ 2008, 13:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 19 Δεκ 2006, 15:02
Δημοσιεύσεις: 2938
Τοποθεσία: Οπου με βγαλει ο δρομος..
tagre Ελα φιλε μου. Βρηκες τιποτα;

_________________
PONY 1976 Επι της ανασκαφης
PONY 1983 Στην ουρα επι της ανασκαφης
Mehari 1975 Προς το παρον σε κομματια


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Μαρ 2008, 00:42 
Άβαταρ μέλους
Προχθες που ρωτησα σε 2-3 μαγαζια για γνησια κλειδαρια με κοιταγαν σα χαζο!
Λυση: 1)Αν σου εχει διαλυθει τελειως, βγαζεις με αλεν το κλειστρο του τιμονιου(αυτο που κλειδωνει οταν βγαζεις το κλειδι), και βαζεις διπλα απο το τιμονι -προσωρινα - μια αλλη,του εμποριου.Κοστιζει 7-10 Ευρω και μπορεις να τη φτιαξεις μονος σου. Στη Ρωμη θα βρεις καινουργια -γνησια, αλλα σε τιμη οπου σε πιασουν. 2)Αν δουλευει σφιχτα ριξε Pendetrine, η αλλο-καλο-αντισκωριακο και δουλεψε το. Προσεχε μονο αν εκει στην ακρια της εγκοπης (εκει που βαζεις το κλειδι), μηπως εχει κοπει. Τοτε προσοχη.
Για αμορτισερ ελπιζω κατι να βρω σε Monroe, η κατι Ισπανικα που ξεχνω τη μαρκα τους. Η DeCarbon εχει κλεισει χρονια τωρα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Μαρ 2008, 16:34 
Άβαταρ μέλους
MΥΝΗΜΑ προς GeoKy:
1)Βρηκα εναν αλλο "υπογειουχο" που εχει 4 καινουργιες κλειδαριες κομπλε, γνησιες, στην κουτα τους. Κοστιζει 130 Ευρω (η μια). Πες μου τι κανω.Τιμη Γαλλιας 154, Γερμανιας 135.(συν μεταφορικα).
2) Τα αμορτισερ που σου ελεγα ηταν για 2cv.(Με τη μικρη τρυπα που εγραφα πιο πανω). Αυτος ο αμορτισερας δεν ηξερε τη διαφορα. Ζηταει 200 Ε την τετραδα, αλλα εσενα δεν σου κανουν. Το γραφω μηπως ενδιαφερεται κανεις για 2CV. Μου ειπε οτι θα ψαξει.Αν βρει τι κανω?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Μαρ 2008, 17:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 19 Δεκ 2006, 15:02
Δημοσιεύσεις: 2938
Τοποθεσία: Οπου με βγαλει ο δρομος..
Πες σ αυτον να σου κρατησει την κλειδαρια τιμονιου και να την παρουμε αργοτερα , δεν εχω πολλα διαθεσιμα τωρα :s . Για τα αμορτισερ θα σου απαντησω σε τρεις εβδομαδες . Με τα αλλα τι εκανες ;

_________________
PONY 1976 Επι της ανασκαφης
PONY 1983 Στην ουρα επι της ανασκαφης
Mehari 1975 Προς το παρον σε κομματια


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 5 [ 69 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ