Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 13 Ιουν 2024, 01:18 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Αύγ 2007, 07:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 22:02
Δημοσιεύσεις: 101
Τοποθεσία: Athens
Δεν είναι θέμα κυκλοφοριακής αγωγής ρε παιδιά..είναι θέμα εγωισμού. Εγώ και ο τουρμπο βτσ νταμπλιγιου αρ σι σουπερ καρ ζασταβα κινητήρας μου με τα καταπληκτικά 65 άλογα και ένα γαιδούρι.

που πα ρε βλάκα πίσω μου και μου κολλάς; εγώ είμαι και κανένας άλλος.

Υπάρχει και άλλη λογική:

Έ αφού πάνε όλοι αριστερά θα πάω και εγω. Και έτσι θα βγάλω και 5-6 φωτο με το κινητό να τις δείχνω στους άλλους καγκουρομπάκουρους φίλους μου και να τους λέω :

Άσε κολητέ, πάλι φωτιές πέταγε το εβο 13 παουερεντ μπαι ζασταβα...

_________________
ΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Αύγ 2007, 08:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2007, 14:11
Δημοσιεύσεις: 89
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Εγώ παιδιά να σας πώ την μαύρη αλήθεια κάθε φορά που βγαίνω Εθνική νομίζω οτι ξαφνικά οδηγώ στην Αγγλία!!!Έχει καταντήσει η αριστερή η λωριδά να είναι για τα "ζώα μου αργά". Και επειδή και γω κάνω πολύ συχνά το δρόμο Αθήνα-Πάτρα-Ναύπακτο, επιβεβαιώνω τον αγαπητό vasim,αν και εννοειται οτι ο καθένασ μπορεί να τον επιβεβαιώση μιας και είναι θέμα νοοτροπίας και όχι συγκεκριμένου δρόμου. Το δέ κομικοτραγικό κατα την γνώμη μου συμβαίνει στις μαζικές εξόδους από τα αστικά κέντρα. Και οι τρείς λωρίδες πειγμένες(αριστερή, μεσαία, δεξία) και όόόόλοι οι βιαστικοί κάνουν πάρτυ στη ΛΕΑ!!!! Να αναφέρω εδώ οτι πριν 20 μέρες, στην Αθηνών-Λαμίας στη ύψος τησ Μαλακάσσας, 3μελής οικογένεια ξεκληρίστηκε σε τροχαίο επειδή ο οδηγός(πατέρας) εκινήτο στην ΛΕΑ και δεν είδε το τρίγωνο που είχε τοποθετήσει ένα αυτοκινητο που βρισκότανε σταματημένο με μηχανικό προβλήμα στη ΛΕΑ με αποτέλεσμα να προσπαθήσει να το αποδύγει τελευταία στιγμή και να πέσει πανω στις τσιμεντένιες μπαριέρες.
Γεννιέται το ερώτημα λοιπόν...πώς αντιμετωπίζονται οοολοι οι sunday drivers που κινούνται στην αριστερή λωρίδα? Ξεκινάμε οολοι και κάνουμε σφήνες ή παραμένουμε από πίσω τους με το φλάς ανοιχτό και περιμένουμε να "ξυπνήσουν" ??? Προσωπικά ενεργώ ανάλογα με την περίσταση και ώς επιτοπλείστον ανοίγω το φλάς και περιμένω...στη συνέχεια και εφόσον δεν ευαισθητοποιείται, προσεκτικά πάντα, αναγκάζομαι να τον προσπεράσω απο δεξιά.
Αλλά δυστυχώς σε μία χώρα σαν την Ελλαδίτσα μας, όπου η οδηγική Παιδεία "ανακαλήφθηκε" τα τελευταία χρόνια, ο σεβασμός στον εαυτό μας και στους συνανθρώπους μας περνάει κρίση λογικό είναι να παρατηρούμε τρίτοκοσμικά φαινόμενα στους δρόμους μας.
Και τέλος ας καταλάβουμε όλοι μας, οτι μπορεί να θεωρούμε το αμάξι μας προέκταση του φαλού μας και να το έχουμε υπέρτατο φετίχ, ας ρίξουμε ομως τον εγωισμό μας και ας παραδεχτούμε οτι ο διπλανός μας μπορει να τον έχει μεγαλύτερο! Ας του κάνουμε χώρο να περάσει και ας μείνουμε εμείς στα κυβικά μας!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Αύγ 2007, 10:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 22:02
Δημοσιεύσεις: 101
Τοποθεσία: Athens
Ύποπτοι για κινηση τέτοιου ειδους (αριστερά μαι μαξ ταχ 90 , από προσωπική έρευνα)

1. ηλικιωμένοι (το αυτοκίνητο με κατευθυνει αριστερά μόνο του και δε χαμπαριάζω να το συνετίσω). Επίσης δεν αντιλαμβάνονται ούτε φάρο για καράβια πίσω τους να τους βάλεις.

2. Ομιλούντες σε κινητά (απλά εγκληματικό) - έλα ρε μ@λ@κ@ μόλις έχω ένα έβο που τρώει χώμα πίσω μου.

3. καγκουροβαγγέληδες (μπουρί - φιμέ σε πούντο LX-75 ήχου Impreza WRX STI επιτάχυνση 0-100 10 λεπτά) - μη με εχοχλείτε..άμα το ανόιξω θα φάτε σκόνη (μαζί με το έβο του 2 και αμέσως τηλέφωνο κλπ κλπ)

4. Παίκτες ηλεκτρονικών παιχνιδιών: bonus 1000 πόντοι αν σταθώ ανάμεσα στη μπαρίερα και το άλλο αυτοκίνητο και δεν αφήσω τον πίσω να προσπεράσει.

5. τζίπουρες : που παρε με το κουβά σου. εγώ έχω το θεριό και άμα κοτάς , πέρνα απο πάνω..

Τυχόν συνδυασμοί δεν αποκλείονται.

_________________
ΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Αύγ 2007, 11:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Οκτ 2006, 14:23
Δημοσιεύσεις: 1897
Τοποθεσία: Πειραιάς
Quatrifoglio δεν ειναι μόνο οι "Sunday drivers" (όπως τους λες).
Το ίδιο σκηνικό συμβαίνει και τις καθημερινές.

_________________
Εικόνα

Όταν κάποιοι έβλεπαν βατράχους, ο Flaminio Bertoni είδε ένα αυτοκίνητο!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Αύγ 2007, 12:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2007, 14:11
Δημοσιεύσεις: 89
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Giorgos έγραψε:
Quatrifoglio δεν ειναι μόνο οι "Sunday drivers" (όπως τους λες).
Το ίδιο σκηνικό συμβαίνει και τις καθημερινές.


Giorgo εννοείται οτι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Sunday drivers δεν τους λέω εγώ...έχει επικρατήσει αυτή η έκφραση στην Αγγλία. Προέρχεται απο οοολους εκείνους που θυμούνται οτι αγόρασαν αυτοκίνητο κάθε Κυριακή και το παίρνουν να πάνε εκδρομές,το τραγικό ομώς είναι ότι δεν θυμούνται να οδηγούν με αποτέλεσμα αυτού του είδους οι οδηγοί να είναι υπαίτιοι για πολλά δυστυχήματα. Άλλο να κυκλοφορείς στην Κηφισίας και να είσαι μποτιλιαρισμένος και άλλο να είσαι στην Εθνική!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Αύγ 2007, 12:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 19 Δεκ 2006, 15:02
Δημοσιεύσεις: 2938
Τοποθεσία: Οπου με βγαλει ο δρομος..
Ακριβως οπως τα λες ειναι :s ...

_________________
PONY 1976 Επι της ανασκαφης
PONY 1983 Στην ουρα επι της ανασκαφης
Mehari 1975 Προς το παρον σε κομματια


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Αύγ 2008, 19:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 11:28
Δημοσιεύσεις: 443
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
αααααα.........ώστε το θεωρούν ντροπή να οδηγάνε ο κόσμος στη δεξιά λωρίδα ε???......είπα κι εγω......
γι' αυτό και στις δυο -τρεις περιπτώσεις ανάγκης που αναγκάστηκα να κινηθώ με 140 με το GS στη Μουδανίων, έβρισκα μπροστά μου κάτι αυτοκίνητα
υποτίθεται πιο "γκαζάτα" απ' το δικό μου το γαϊδουράκι....LOL.....και λέω "τι κάνουν αυτοί οι πύραυλοι εδώ? Υποτίθεται ότι είναι "γρηγοροι"

Αμ έτσι εξηγείται.......

Φίλε Giorgos, το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ όταν πηρα δίπλωμα απο τη σχολή οδηγών, κι ήθελα να διαβάσω κάτι τις
που να γράφει πως να οδηγάμε, και επιδή δεν υπάρχει τίποτα στην ελλάδα εκτος απο τον ΚΟΚ, ε.....έκατσα και διάβασα τον ΚΟΚ. Κι ότι άκρη βγάλεις.

Και πριν απο ένα χρόνο, ανακάλυψα βιβλίο που γράφει πως να οδηγάς και τι να προσέχεις.
Και επειδή είναι στα αγγλικά, και δεν είχα και τι να κάνω, έκατσα και το μετάφρασα. Είναι Online manual και έχω το Link
στο ποστ μου στη συζήτηση "Προσοχή στο δρόμο" στις Γενικές συζητήσεις.

Γενικώς όμως, το 96 που πήρα δίπλωμα δεν υπήρχε το ιντερνετ τόσο διαδεδομένο. Σημερα, άμα κάνεις μια αναζήτηση στο Yahoo με θέμα
"Driving tips" θα βρεις έναν τόνο πληροφορίες για το πως πρέπει να συμπεριφέρεσαι και τι να προσέχεις
και πως να κινείσαι σε διαφορετικές συνθήκες και και και ......όλα στα αγγλικα.

Αν ενδιαφέρεσαι, κι οποιος άλλος ενδιαφέρεται, δείτε το ποστ μου και διαβάστε.
Υπάρχουν πολλά πράγματα που θεωρούμε σωστά στην καθημερινή οδηγική μας πραγματικότητα ή δεν τα δίνουμε σημασία
αλλά απο τις λεπτομέρειες γίνεται η στραβή.

Αρχισα να μεταφράζω και το δεύτερο link και σκέφτομαι να τα βάλω σε ένα ποστ. Ακούω γνώμες.

_________________
Keep the shiny side up


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Αύγ 2008, 19:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
vasim έγραψε:
Ύποπτοι για κινηση τέτοιου ειδους (αριστερά μαι μαξ ταχ 90 , από προσωπική έρευνα)

1. ηλικιωμένοι (το αυτοκίνητο με κατευθυνει αριστερά μόνο του και δε χαμπαριάζω να το συνετίσω). Επίσης δεν αντιλαμβάνονται ούτε φάρο για καράβια πίσω τους να τους βάλεις.

2. Ομιλούντες σε κινητά (απλά εγκληματικό) - έλα ρε μ@λ@κ@ μόλις έχω ένα έβο που τρώει χώμα πίσω μου.

3. καγκουροβαγγέληδες (μπουρί - φιμέ σε πούντο LX-75 ήχου Impreza WRX STI επιτάχυνση 0-100 10 λεπτά) - μη με εχοχλείτε..άμα το ανόιξω θα φάτε σκόνη (μαζί με το έβο του 2 και αμέσως τηλέφωνο κλπ κλπ)

4. Παίκτες ηλεκτρονικών παιχνιδιών: bonus 1000 πόντοι αν σταθώ ανάμεσα στη μπαρίερα και το άλλο αυτοκίνητο και δεν αφήσω τον πίσω να προσπεράσει.

5. τζίπουρες : που παρε με το κουβά σου. εγώ έχω το θεριό και άμα κοτάς , πέρνα απο πάνω..

Τυχόν συνδυασμοί δεν αποκλείονται.



:ysteric :ysteric :ysteric :ysteric :ysteric :ysteric

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Αύγ 2008, 21:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Εγώ παλι την αριστερή την αποφεύγω όπως ο δ***ος το λιβάνι. Μπαίνω για κανα προσπερασμα και τέλος. Δεν γίνεται να ανησυχώ καθε τρεις και λίγο αν (ακόμα και με 150 να πάω) κάποιος μου έχει κολήσει απο πίσω γιατί θέλει να πάει με 180. Ασε που όπως λετε πλέον οι υπόλοιπες έχουν λιγότερη κίνηση...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Αύγ 2008, 12:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
απολυτα συμφωνω με βρισκεις...

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Αύγ 2008, 13:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Οκτ 2006, 14:23
Δημοσιεύσεις: 1897
Τοποθεσία: Πειραιάς
aiolos έγραψε:
Εγώ παλι την αριστερή την αποφεύγω όπως ο δ***ος το λιβάνι. Μπαίνω για κανα προσπερασμα και τέλος.


Και καλα κάνεις, αφου η αριστερή, συμφωνα με τον ΚΟΚ, ειναι μονο για προσπέραση

_________________
Εικόνα

Όταν κάποιοι έβλεπαν βατράχους, ο Flaminio Bertoni είδε ένα αυτοκίνητο!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Αύγ 2008, 17:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ναι το ξέρω, αλλά δεν το κάνω λόγω του ΚΟΚ. Το κάνω γιατί δεν μπορώ να έχω συνέχεια το νου μου αν κάποια BMW απο πίσω θέλει να πάει με 200... :fsss


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Αύγ 2008, 19:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
aiolos έγραψε:
Ναι το ξέρω, αλλά δεν το κάνω λόγω του ΚΟΚ. Το κάνω γιατί δεν μπορώ να έχω συνέχεια το νου μου αν κάποια BMW απο πίσω θέλει να πάει με 200... :fsss


α να μπραβο! +1

ειπες το πιο σωστο. θελουν να τρεξουν, ας το κανουν. και εγω τρεχω και πολυ μαλιστα. ποτε ομως δεν εφνιδιαζω τους γυρω μου.

παντα η προσπεραση γινεται με πληρη ασφαλεια.

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Αύγ 2008, 19:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 14 Δεκ 2006, 12:19
Δημοσιεύσεις: 717
Τοποθεσία: Άγονη γραμμή
εγω εχω βρει τη λυση παντως..πρεπει να αλλαξει ο Κ.Ο.Κ!οι προσπερασεις πλεον θα γινονται απο δεξια!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Αύγ 2008, 19:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
c2vtsssss έγραψε:
εγω εχω βρει τη λυση παντως..πρεπει να αλλαξει ο Κ.Ο.Κ!οι προσπερασεις πλεον θα γινονται απο δεξια!


μεταξυ σοβαρου και αστειου δεν εχεις φιλε μου

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 3 [ 40 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Offtopic απο "Προβληματα με αντιπροσωπους"
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: BILL-THAI
Απαντήσεις: 1
Δερμάτινος λεβιές, φούσκα ταχυτήτων και "τεμπέλης"
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C5
Συγγραφέας: The Ace
Απαντήσεις: 16
Μήνυμα "Directional Headlamps Faulty"
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: nikos2k7b
Απαντήσεις: 38
Διαγωνισμός "Φωτογραφία Καλοκαιρινών Διακοπών"
Δ. Συζήτηση: Διαγωνισμοί - Δημοσκοπήσεις
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 39
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια