Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:20 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2013, 05:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Βρήκα "κατα τύχη" αυτόν τον σύνδεσμο http://tinyurl.com/878w9fj o οποιος έχει θέμα "Βούλγαροι καλούν τους Έλληνες να δηλώσουν τα αυτοκίνητά τους στη χώρα τους!!!"

Επίσης υπάρχει κ αυτό το λίνκ http://www.bulgaria-export.com/bulgaria ... 0-17-41-25
με σχετικά καλή μετάφραση. Υπάρχει κάποιος ανάμεσά μας που να γνωρίζει λεπτομέριες για το πώς μπορει κάποιος να αλλάξει τις ελληνικές πινακίδες με Βουλγάρικες? Και να γλιτώσει φόρους και χαράτσια? Και φυσικά αν γνωρίζει και τις... παγίδες!!!

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή απάτη η συγκεκριμένη σελίδα, αλλα δεν πιστέυω να ΜΗΝ υπάρχει τρόπος νομότυπα να κάνεις κάτι τέτοιο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2013, 06:30 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
πες το κανες και? εισαι βουλγαρος για να κυκλοφορεις νομιμα απεριοριστου χρονου δεν ξερω και γω με βουλγαρικες πινακιδες?
Και την ξενη υπηκοοτητα να εχεις μια χωρας, δεν κυκλοφορεις για παντα ελλαδα με ξενες πινακιδες ξερω, πηγαινεις καθε ποσους μηνες τελωνειο κτλ, δινεις αναφορα οτι εισαι ακομα μεσα στη χωρα.

Αυτες τις κατσικιες παιδια βγαλτε τες απο το μυαλο, δε θα μας αφησουν ουτε ευρω αν δεν αντιδρασουμε εμεις οι ιδιοι και οχι με το να βρισκουμε τροπους να γλιτωνουμε χρηματα μονο.
Αντε και σωσαμε τα εξοδα του αυτοκινητου, αντε και σωσαμε εξοδα απο δεη και τι? αυτο ηταν? παλι στα ιδια?
Δε θα αλλαξουμε ποτε τροπο σεκψης?

Δημητρη δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε εσενα με καταλαβαινεις, γενικη αναφορα κανω. :salute

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2013, 10:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 00:34
Δημοσιεύσεις: 851
Τοποθεσία: Αθήνα-Λαμία
Οσο δεν πληρωνουν το μαρμαρο οι τραπεζες χωρις να τα αρπαζουν απο τα πακετα βοηθειας , δεν αλλαζει τιποτα....

_________________
Citroen C3 iTouch 1.5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2013, 11:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2012, 08:31
Δημοσιεύσεις: 222
Τοποθεσία: Σέρρες
@MeddlingMageGR.
Πρέπει να ανοίξεις η να γίνεις μέτοχος σε εταιρεία που παρουσιάζει εμπορική κίνηση
και παράλληλα να δηλώνεις τα εισοδήματα που προκύπτουν εκατέρωθεν.
Μην εμπλακείς όμως με άγνωστους, ΜΟΝΟ αν έχεις δικό σου γνωστό και πάλι με επιφύλαξη.
Προσωπικά ακόμη και αν ήμουν δραστηριοποιημένος εμπορικά στη Βουλγαρία, πάλι με Ελληνικές πινακίδες θα κυκλοφορούσα.
Υπάρχει και μια υπερηφάνεια για την καταγωγή μου, που δεν επιτρέπω να μου την στερήσουν.
Παρόλα αυτά, καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου και την επιθυμία σου να απαλλαχθείς από
τον παραλογισμό που επικρατεί πλέον, σε πολλές εκφάνσεις της ζωής μας.

_________________
Racing because all other sports requires one ball..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2013, 11:08 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Blanc έγραψε:
πες το κανες και? εισαι βουλγαρος για να κυκλοφορεις νομιμα απεριοριστου χρονου δεν ξερω και γω με βουλγαρικες πινακιδες?
Και την ξενη υπηκοοτητα να εχεις μια χωρας, δεν κυκλοφορεις για παντα ελλαδα με ξενες πινακιδες ξερω, πηγαινεις καθε ποσους μηνες τελωνειο κτλ, δινεις αναφορα οτι εισαι ακομα μεσα στη χωρα.

Αυτες τις κατσικιες παιδια βγαλτε τες απο το μυαλο, δε θα μας αφησουν ουτε ευρω αν δεν αντιδρασουμε εμεις οι ιδιοι και οχι με το να βρισκουμε τροπους να γλιτωνουμε χρηματα μονο.
Αντε και σωσαμε τα εξοδα του αυτοκινητου, αντε και σωσαμε εξοδα απο δεη και τι? αυτο ηταν? παλι στα ιδια?
Δε θα αλλαξουμε ποτε τροπο σεκψης?

Δημητρη δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε εσενα με καταλαβαινεις, γενικη αναφορα κανω. :salute

Να συμπληρώσω εδώ οτι μπορείς να έχες ΙΧ με πινακίδες εξωτερικού εαν δηλώσεις κάτοικος εξωτερικού με ΑΦΜ, που "εργάζεται" στην Ελλάδα. Κατα συνέπεια ασφάλεις φόρους κτλ. τα πληρώνεις έξω και δεν χρειάζεται κάθε 6 μηνες να το βολτάρεις έξω .(το εργάζεται μπηκε σε "" γιατί αρχιζει και γίνετε είδος προς εξαφάνιση)

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2013, 17:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
MeddlingMageGR έγραψε:
Βρήκα "κατα τύχη" αυτόν τον σύνδεσμο http://tinyurl.com/878w9fj o οποιος έχει θέμα "Βούλγαροι καλούν τους Έλληνες να δηλώσουν τα αυτοκίνητά τους στη χώρα τους!!!"

Επίσης υπάρχει κ αυτό το λίνκ http://www.bulgaria-export.com/bulgaria ... 0-17-41-25
με σχετικά καλή μετάφραση. Υπάρχει κάποιος ανάμεσά μας που να γνωρίζει λεπτομέριες για το πώς μπορει κάποιος να αλλάξει τις ελληνικές πινακίδες με Βουλγάρικες? Και να γλιτώσει φόρους και χαράτσια? Και φυσικά αν γνωρίζει και τις... παγίδες!!!

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή απάτη η συγκεκριμένη σελίδα, αλλα δεν πιστέυω να ΜΗΝ υπάρχει τρόπος νομότυπα να κάνεις κάτι τέτοιο.


Καθώς έχω πολλά πάρε-δώσε με τη γείτονα χώρα (εχθές μάλιστα ήμουν Σόφια), υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορώ να σου πώ με σιγουριά:

- Πράγματι μπορείς με συνοπτικότατες διαδικασίες να μεταφέρεις νόμιμα το όποιο ελληνικό αυτοκίνητο σε εταιρεία της Βουλγαρίας και να πάρεις βουλγαρικές πινακίδες. Το ποσό του "εκτελωνισμού" μάλιστα είναι γελοίο (κάτω από 100ε) και είναι το ίδιο είτε φέρεις C4, είτε φέρεις Ferrari, από όπου και αν το φέρεις (πχ Γερμανία ή Ελλάδα).

- Πράγματι τα ποσά που αναφέρονται στα links για τέλη κυκλοφορίας/ασφάλεια/ΚΤΕΟ είναι αυτά που ισχύουν. Είναι τελείως εξωγήινα με τα δεδομένα των Ελ.

- ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, μπορείς να κυκλοφορείς το αυτοκίνητο μόνον 6 μήνες το χρόνο. ΠΡΑΚΤΙΚΑ, δεν υπάρχει μέχρι στιγμής κάποιος έλεγχος στα σύνορα, οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα τήρησης του εξαμήνου.

- ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, έχοντας εταιρεία που το αντικείμενό της είναι η κατοχή ενός αυτοκινήτου και μόνο, μπαίνεις στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ. Πρακτικά, δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα μέχρι στιγμής.

- Το πράγμα μπορεί να φαίνεται απλούστατο, αλλά δεν είναι. Πρέπει να ιδρύσεις την μονοπρόσωπη ΕΠΕ εταιρεία που λέγαμε, αυτή η εταιρεία πρέπει να έχει κάπου έδρα, πρέπει να πληρώνει έναν λογιστή, πρέπει να κάνει μία φορολογική δήλωση εκεί, και εσύ ο ίδιος να έχεις μία διεύθυνση και ένα ΑΦΜ => πέρα από τα έξοδα του αυτοκινήτου, έχεις και τα πάγια έξοδα της εταιρείας σου. Τα δέ πάγια έξοδα (πέραν της εκεί φορολογίας) είναι τα ίδια, είτε η εταιρεία δουλεύει είτε όχι, είτε έχει 1 αυτοκίνητο στην κατοχή της, είτε 10.

- Αυτό που είναι πραγματικό λουκούμι, είναι η δυνατότητα της εταιρείας σου (με πρόβλεψη για ανάλογο αντικείμενο στο καταστατικό) να προσλαμβάνει εργάτες, να τους ασφαλίζει με τα εκεί ένσημα/μισθά, και να αναλαμβάνει μία "εργασία συντήρησης" στη δική σου Ελληνική εταιρεία. Είσαι 100% νόμιμος, υπάρχει η απερίγραπτη ευτυχία να πείς "πάρτε τα @@ μου" στην επιθεώρηση εργασίας και το ΙΚΑ, και ταυτόχρονα να το συνδιάσεις με το/τα αυτοκίνητα.
Απλά δεν ξέρω για εσάς, αλλά μέχρι στιγμής το θεωρώ τρελλό καραγκιοζιλίκι. Αν σφίξουν πολύ παραπάνω τα πράγματα, το συζητάμε...

- Το μεγαλύτερο μείον της υπόθεσης "πινακίδες ανατολικού μπλοκ" είναι οι συχνοί έλεγχοι από τροχαία/ αστυνομία. Καθώς οι ξένες πινακίδες κάνουν μπαμ από το χιλιόμετρο, θα αναθεωρήσεις όσα ξέρεις από στατιστική αφού όπου κάνουν τυχαίο έλεγχο, θα είσαι πάντα ο τυχερός που θα ψάχνουν για ναρκωτικά και πυροσβεστήρα. Θα πρέπει να έχεις ένα σετ από χαρτιά και υπομονή για να εξηγείς σε κάθε κρετίνο 19χρονο όργανο οτι το αυτοκίνητο ανήκει σε εταιρεία, οτι η εταιρεία είναι δική σου, κλπ κλπ. Και φυσικά όσα κόμπλεξ έχει το όργανο θα τα βγάλει πάνω σου, που οδηγείς τη δίλιτρη ζμπορ αμαξάρα χωρίς να πλερώνεις το ενοίκιο που σου ζητά το Ελ δημόσιο.

Συμπερασματικά, πιστεύω πως είναι ωραία ιστορία αν γίνει σε μεγάλη έκταση. Αν δλδ ξεκινήσεις το καραγκιοζλίκι, να το κάνεις οργανωμένο και σε παντού, να βάλεις την εδώ επιχείρησή σου, εργαζόμενους, ακίνητα κλπ. Για ένα δίλιτρο και μόνο δε νομίζω να αξίζει μέχρι στιγμής.

Αν όμως του χρόνου οι γίγαντες της οικονομικής διαννόησης που μας κυβερνούν βάλουν φόρο πολυτελείας 1000ε / τέλη κυκλοφορίας 1000ε / τεμήριο 12000ε στο -αξίας 7000ε- δίλιτρο C5 μου, θα είμαι ο πρώτος που θα βγάλει τις GR ΚΖΤ πινακίδες για να μπουν BG.
Και η μισή ντροπή δική μου...

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Τελευταία επεξεργασία από kobulis και Τετ 20 Φεβ 2013, 17:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2013, 17:16 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
:clap :clap :clap :clap
...ά ρε Βαγγελάρα...όταν μας τα εξηγείς εσύ, πάντα τα καταλαβαίνω!!! :D :D :D :salute
...είναι νά'χεις τον τρόπο να τα λές! ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2013, 17:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Το τραγικό της υπόθεσης είναι πως το Ελ δημόσιο κάνει ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ για να σε διώξει οικονομικά από τη χώρα.
Την ώρα που η ΔΕΗ ζητάει 36 χιλιάδες ευρώ (+ΦΠΑ 23%) για σύνδεση υποσταθμού, οι απέναντι δίνουν δωρεάν σύνδεση και δωρεάν βιομηχανικό ρεύμα για έξι μήνες.

Και το ωραιότερο: 23% ΦΠΑ, καθώς το ρεύμα σε ένα εργοστάσιο θερωρείται είδος πολυτελείας!

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2013, 20:32 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
diesoulas έγραψε:
:clap :clap :clap :clap
...ά ρε Βαγγελάρα...όταν μας τα εξηγείς εσύ, πάντα τα καταλαβαίνω!!! :D :D :D :salute
...είναι νά'χεις τον τρόπο να τα λές! ;)

:salute :salute :salute :salute :salute

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2013, 21:45 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
....Φίλε μου Βαγγέλη vpafi στη συγκεκριμένη περίπτωση εννοούσα τον Mr. Kobulis...Βαγγελάρας κι αυτός! ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2013, 21:49 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Δεν πειράζει Λιακό. Ολοι οι καλοί Βαγγέληδες χωράνε.. :) :) :) :) :)

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Φεβ 2013, 01:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
kobulis έγραψε:
MeddlingMageGR έγραψε:
Βρήκα "κατα τύχη" αυτόν τον σύνδεσμο http://tinyurl.com/878w9fj o οποιος έχει θέμα "Βούλγαροι καλούν τους Έλληνες να δηλώσουν τα αυτοκίνητά τους στη χώρα τους!!!"

Επίσης υπάρχει κ αυτό το λίνκ http://www.bulgaria-export.com/bulgaria ... 0-17-41-25
με σχετικά καλή μετάφραση. Υπάρχει κάποιος ανάμεσά μας που να γνωρίζει λεπτομέριες για το πώς μπορει κάποιος να αλλάξει τις ελληνικές πινακίδες με Βουλγάρικες? Και να γλιτώσει φόρους και χαράτσια? Και φυσικά αν γνωρίζει και τις... παγίδες!!!

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή απάτη η συγκεκριμένη σελίδα, αλλα δεν πιστέυω να ΜΗΝ υπάρχει τρόπος νομότυπα να κάνεις κάτι τέτοιο.


Καθώς έχω πολλά πάρε-δώσε με τη γείτονα χώρα (εχθές μάλιστα ήμουν Σόφια), υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορώ να σου πώ με σιγουριά:

- Πράγματι μπορείς με συνοπτικότατες διαδικασίες να μεταφέρεις νόμιμα το όποιο ελληνικό αυτοκίνητο σε εταιρεία της Βουλγαρίας και να πάρεις βουλγαρικές πινακίδες. Το ποσό του "εκτελωνισμού" μάλιστα είναι γελοίο (κάτω από 100ε) και είναι το ίδιο είτε φέρεις C4, είτε φέρεις Ferrari, από όπου και αν το φέρεις (πχ Γερμανία ή Ελλάδα).

- Πράγματι τα ποσά που αναφέρονται στα links για τέλη κυκλοφορίας/ασφάλεια/ΚΤΕΟ είναι αυτά που ισχύουν. Είναι τελείως εξωγήινα με τα δεδομένα των Ελ.

- ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, μπορείς να κυκλοφορείς το αυτοκίνητο μόνον 6 μήνες το χρόνο. ΠΡΑΚΤΙΚΑ, δεν υπάρχει μέχρι στιγμής κάποιος έλεγχος στα σύνορα, οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα τήρησης του εξαμήνου.

- ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, έχοντας εταιρεία που το αντικείμενό της είναι η κατοχή ενός αυτοκινήτου και μόνο, μπαίνεις στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ. Πρακτικά, δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα μέχρι στιγμής.

- Το πράγμα μπορεί να φαίνεται απλούστατο, αλλά δεν είναι. Πρέπει να ιδρύσεις την μονοπρόσωπη ΕΠΕ εταιρεία που λέγαμε, αυτή η εταιρεία πρέπει να έχει κάπου έδρα, πρέπει να πληρώνει έναν λογιστή, πρέπει να κάνει μία φορολογική δήλωση εκεί, και εσύ ο ίδιος να έχεις μία διεύθυνση και ένα ΑΦΜ => πέρα από τα έξοδα του αυτοκινήτου, έχεις και τα πάγια έξοδα της εταιρείας σου. Τα δέ πάγια έξοδα (πέραν της εκεί φορολογίας) είναι τα ίδια, είτε η εταιρεία δουλεύει είτε όχι, είτε έχει 1 αυτοκίνητο στην κατοχή της, είτε 10.

- Αυτό που είναι πραγματικό λουκούμι, είναι η δυνατότητα της εταιρείας σου (με πρόβλεψη για ανάλογο αντικείμενο στο καταστατικό) να προσλαμβάνει εργάτες, να τους ασφαλίζει με τα εκεί ένσημα/μισθά, και να αναλαμβάνει μία "εργασία συντήρησης" στη δική σου Ελληνική εταιρεία. Είσαι 100% νόμιμος, υπάρχει η απερίγραπτη ευτυχία να πείς "πάρτε τα @@ μου" στην επιθεώρηση εργασίας και το ΙΚΑ, και ταυτόχρονα να το συνδιάσεις με το/τα αυτοκίνητα.
Απλά δεν ξέρω για εσάς, αλλά μέχρι στιγμής το θεωρώ τρελλό καραγκιοζιλίκι. Αν σφίξουν πολύ παραπάνω τα πράγματα, το συζητάμε...

- Το μεγαλύτερο μείον της υπόθεσης "πινακίδες ανατολικού μπλοκ" είναι οι συχνοί έλεγχοι από τροχαία/ αστυνομία. Καθώς οι ξένες πινακίδες κάνουν μπαμ από το χιλιόμετρο, θα αναθεωρήσεις όσα ξέρεις από στατιστική αφού όπου κάνουν τυχαίο έλεγχο, θα είσαι πάντα ο τυχερός που θα ψάχνουν για ναρκωτικά και πυροσβεστήρα. Θα πρέπει να έχεις ένα σετ από χαρτιά και υπομονή για να εξηγείς σε κάθε κρετίνο 19χρονο όργανο οτι το αυτοκίνητο ανήκει σε εταιρεία, οτι η εταιρεία είναι δική σου, κλπ κλπ. Και φυσικά όσα κόμπλεξ έχει το όργανο θα τα βγάλει πάνω σου, που οδηγείς τη δίλιτρη ζμπορ αμαξάρα χωρίς να πλερώνεις το ενοίκιο που σου ζητά το Ελ δημόσιο.

Συμπερασματικά, πιστεύω πως είναι ωραία ιστορία αν γίνει σε μεγάλη έκταση. Αν δλδ ξεκινήσεις το καραγκιοζλίκι, να το κάνεις οργανωμένο και σε παντού, να βάλεις την εδώ επιχείρησή σου, εργαζόμενους, ακίνητα κλπ. Για ένα δίλιτρο και μόνο δε νομίζω να αξίζει μέχρι στιγμής.

Αν όμως του χρόνου οι γίγαντες της οικονομικής διαννόησης που μας κυβερνούν βάλουν φόρο πολυτελείας 1000ε / τέλη κυκλοφορίας 1000ε / τεμήριο 12000ε στο -αξίας 7000ε- δίλιτρο C5 μου, θα είμαι ο πρώτος που θα βγάλει τις GR ΚΖΤ πινακίδες για να μπουν BG.
Και η μισή ντροπή δική μου...


Sorry για το μεγάλο quote αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Θεωρείς ότι αν όλα πάνε στραβά για μας, θα μπορέσει κάποιος από εμάς να κάνει την αρχή, πχ εσύ που τα γνωρίζεις, κ να μας τραβήξεις στην εταιρεία σου και κάτω από εσένα να δηλώσουμε τα αυτοκίνητα μας? Αντί να φτιάχνει ο καθένας την εταιρεία του δηλαδή να μας προσλάβεις κ ο κάθε εργαζόμενος να δηλώσει το μεταφορικό του μέσο.

Sent from my Galaxy Note 2 using Tapatalk 2


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Φεβ 2013, 10:02 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
kobulis έγραψε:
- ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, μπορείς να κυκλοφορείς το αυτοκίνητο μόνον 6 μήνες το χρόνο. ΠΡΑΚΤΙΚΑ, δεν υπάρχει μέχρι στιγμής κάποιος έλεγχος στα σύνορα, οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα τήρησης του εξαμήνου.

Πρακτικα ο ελεγχος νομιζω γινεται σε ανυποπτη στιγμη ενος ελεγχου ρουτινας που μπορει να σου πραγματοποιηθει. Εκει τι κανεις?

Επισης πρακτικα η χωρα δε διωχνει κανεναν, η χωρα εχει προβλημα το κατανοουμε αυτο? και αυτο το προβλημα μπορουμε και πρεπει να το λυσουμε εμεις. Δεν εχει καμια διαφορα σημερα αυτος που ψαχνει τροπους να πληρωσει λιγοτερα απλα για να επιβιωσει μονο αυτος απο τον παρτακια του δημοσιου το 1999 πχ που ετρωγε δημοσιο χρημα εις βαρος μας απλα για να (οχι επιβιωσει εδω).. περασει καλα τη ζωη του. Μα καμια! Και οι δυο κοιτουν την παρτη τους και γυρνουν την πλατη στο προβλημα που αντιμετοπιζουμε σαν χωρα.
Φανταστητε τωρα τον πρωτο απλα να αλλαζε η ψηφος του στις επομενες εκλογες και ο δευτερος απλα να μην εκλεβε δημοσιο χρημα, τι ωραια που θα ταν ισως η κοινωνια.

Τι σας λεω τωρα ε?

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Φεβ 2013, 10:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 00:34
Δημοσιεύσεις: 851
Τοποθεσία: Αθήνα-Λαμία
Μας λες πολυ απλα οτι το δημοσιο φταιει για την καταντια μας.Ετσι ειναι;

_________________
Citroen C3 iTouch 1.5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καταχώρηση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Φεβ 2013, 10:47 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Το οποιο το εχουμε δημιουργησει εμεις! Ειναι δημιουργημα ΜΑΣ. ΕΜΕΙΣ ψηφισαμε τον καπετανιο. Ποιανου ειναι το προβλημα λοιπον??? ;)

Ενταξει να σηκωθω να φυγω και γω στα 25 μου να ειναι δικο σας το προβλημα μετα, οσων θα μεινουν πισω...αυτο μου λετε..
Εχω μια αλλη αντιλυψη, μη με παρεξηγεις.

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 36 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Σχέση προβλήματος κλιματιστικού με σβήσιμο αυτοκινήτου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Τι σας έκαναν δώρο με την αγορά του αυτοκινήτου?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 278
Αφαίρεση ταμπλό αυτοκινήτου
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4 Picasso
Συγγραφέας: thelonius monk
Απαντήσεις: 0
H Citroën στο 83ο Σαλόνι Αυτοκινήτου της Γενεύης
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron