Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 17:37 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 14 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Μάιος 2013, 12:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 16 Ιαν 2013, 07:41
Δημοσιεύσεις: 73
σε συνεχεια του πιο πανω σεντονιου μου, συνεχιζω
Καθε μερα ενα μεγαλο ποσοστο απο εμας βαζουμε 10 ευρω για να παμε σπιτι δουλεια και πισω.
-κοιταμε την τιμη του πρατηριου,την φατσα του τυπου,τον κωλο της κοπελας,η του τυπου που μας εξυπηρετησε,αν ειναι σωστα ταρεστα και δρομο.
ποσοι εχετε κοιταξει τα λιτρα που βαλατε????

Εδω ειναι η παγιδα.

ποσοι ξερουμε να ματρησουμε τα λιτρα που καιμε στα 100 χιλιομετρα διαδρομης???

παμε λοιπον να το βγαλουμε πρακτηκα,εστω οτι σπιτι δουλεια ειναι 10 χλμ επι 2 φορες 20ο χλμ
επι 5 μερες 100χλμ.ενα μικρομεσαιο αμαξι καιει στα 100 χλμ 6-7 λιτρα μια μοτοσυκλετα 5-6 λιτρα στα 100.

Παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις αθρωπων που σε καθε φαναρι κανουν 0-400 οποτε ανεβαινει πολυ η καταναλωση,αλλα δεν νομιζω να τους ενδιαφερει και πολυ το θεμα
Παμε παλι στο πρατηριο,Για τα 100 χιλιομετρα της διαδρομης μας θελουμε [μεσους ορους απο αυτο/μοτο 6.5 και 5.5].
Ενα φθηνο πρατηριο που νοθευει το καυσιμο και σε κλεβει στην ποσοτητα,σημερα πουλαει 1,569/λιτροκαι ενα ακριβο περιπου 1.629/λιτρο
βαζεις στο φθηνο και κερδιζεις διαφορα διαφορα 0.06 λεπτα,αρα στα 10 λιτρα "κερδιζεις"λιγο πανω απο μισω ευρω.Βαζοντας 10 λιτρα πρεπει ενα αμαξι να κανει περιπου 150 χιλιομετρα και η μοτο περιπου 160.
Αν το αμαξι βγαζει μονο 100 και η μοτο 120[επειδη δεν την πιανει τοσο η κινηση]μας λυπουν 50 χιλιομετρα,αρα 2 περιπου λιτρα =3,2 ευρω σε καθε 10 λιτρα
πας για 0.6 και χανεις 3,2
το ιδιο ισχυει και στο πετρελαιο χωρις να λαβουμε υποψιν την πιθανοτητα ζημιας

Παντα μπορει καποιος να πει "Εγω βαζω εκει ,ειναι ο πιο φθηνος και δεν εχω προβλημα"
ο καθε κανονας εχει την εξερεση του,σαν ελεγχο ομως μετραται τα χιλιομετρα σας

_________________
https://www.facebook.com/benzinadiko.zagoraios
δεν ειμαστε ολοι οι βενζιναδες κλεφτες


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Μάιος 2013, 14:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Σπύρο, οι υπολογισμοί σου δεν είναι καθόλου σωστοί!!!

Εχω ασχοληθεί πάρα πολύ με στατιστικά στοιχεία κατανάλωσης επι χρόνια ολόκληρα, γιατι πάντα με ενδιέφερε η κατανάλωση του αυτοκινήτου μου ιδιαίτερα απο τη στιγμή που έβαλα υγραέριο. Τα λάθη που έχεις κάνει είναι τα εξής :

α) Ποτέ δεν υπολογίζουμε "χοντρικά" τα χιλιόμετρα που ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ κάνουμε. Δηλαδή το : "παμε λοιπον να το βγαλουμε πρακτικα, εστω οτι σπιτι δουλεια ειναι 10 χλμ επι 2 φορες 20ο χλμ, επι 5 μερες 100χλμ" είναι ΛΑΘΟΣ. Μπορεί τη μία μέρα να στρίψεις σε έναν παράδρομο, μπορεί μεσοβδόμαδα να πάς Σούπερ Μάρκετ, μπορεί ενα βράδυ να στη βαρέσει και να πάς μια βόλτα. ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑΜΕ ΑΦΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΜΕΝΟΙ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΤΗ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ.

β) Γράφεις "ενα μικρομεσαιο αμαξι καιει στα 100 χλμ 6-7 λιτρα". Λάθος. Το πόσο καίει ενα αμάξι, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΙΜΗ που την ακολουθείς σαν ευαγγέλιο σε κάθε γέμισμά σου. Δεν χρησιμοποιείς αυτο που πιστέυεις οτι καίει, ή αυτό που σου λέει ο κατασκευαστής οτι καίει, σαν ΣΤΑΘΕΡΑ και πάνω σε αυτη τη σταθερά στηρίζεις τους υπολογισμούς σου... Το τι καίει ενα αμάξι, θα πρέπει να είναι ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Δες την φωτό πιο κάτω απο τα δικά μου στατιστικά που κρατούσα παλαιότερα, για να δείς πόσο "παίζει" μια κατανάλωση.

Εικόνα

γ) Τρίτον και σημαντικότερον : Την κατανάλωση τη μετράς με φουλαρίσματα. Οχι με γεμίσματα των 10 ευρώ. Αν θές να είσαι ακριβείς... Διοτι αν βάλεις 10 ευρώ σήμερα, και σου κάψει 7 λίτρα, και βάλεις και 10 ευρω αύριο και σου κάψει 6,5 λίτρα, σου μένει ενα υπόλοιπο. Αν εσυ βάζεις 10 ευρω κάθε μέρα, αυτα τα υπόλοιπα μένουν ή καταναλώνονται χωρίς να μπορείς να τα υπολογίσεις επι συγκεκριμένων γεμισμάτων.
Γι αυτό λοιπον έχουμε πεί ενα εκατομμύριο φορές, οτι ΕΝΑΣ είναι ο τρόπος υπολογισμού της κατανάλωσης : Μηδενίζεις τον μετρητή και ΦΟΥΛΑΡΕΙΣ -> Κάνεις χιλιόμετρα -> ΞΑΝΑΦΟΥΛΑΡΕΙΣ και κοιτάς τα χιλιόμετρα σου. Διαιρείς χιλιόμετρα που έκανες με λίτρα που έβαλες, πολλαπλασιάζεις με 100, και βρίσκεις κατανάλωση. Παράδειγμα : Εστω οτι έβαλες 60 λίτρα, και έκανες 500χλμ. 60/500 επι 100 = 12 λίτρα. Αυτό ονομάζεται "απλή μέθοδος των τριών".
Τον τρόπο με τα φουλαρίσματα, των χρησιμοποιούν και όλα τα προγράμματα υπολογισμού κατανάλωσης που υπάρχουν κατα 10άδες στο ίντερνετ, και ειδιαίτερα για Android συσκευές. Θα τα βρείς με την ονομασία "Mileage". Και όταν βάζεις βενζίνη, σε ρωτάνε : Φούλαρες μέχρι επάνω? Αν ναι, υπολογίζουν. Αν ΔΕΝ ΦΟΥΛΑΡΕΣ καταγράφουν το γέμισμα σαν "partial", δηλαδή "μερικώς" και περιμένουν ΠΟΤΕ θα τους πείς οτι φούλαρες, για να υπολογίσουν όλα τα partial γεμίσματα σου μαζί με το τελευταίο φουλάρισμα.

δ) Τέταρτον και ακόμα πιο σημαντικότερο : ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΤΙ ΚΛΕΒΕΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΣΟΥ ΣΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ. Τελεια και Παύλα. Οι παράμετροι που παίζουν ρόλο στην κατανάλωση, είναι 1000άδες. Καθε μέρα μπορεί να κάνεις την ίδια διαδρομή, αλλα δεν βρίσκεις την ίδια κίνηση στα ίδια σημεία, στα ίδια μέτρα, και στα ίδια εκατοστά. Ούτε αλλάζεις κάθε μέρα ΙΔΙΟ αριθμό ταχυτήτων ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ και με τον ίδιο τρόπο. Ούτε πατάς Χ φορές το γκάζι και Ψ το φρένο, οπου Χ και Ψ συγκεκριμένοι ΙΔΙΟΙ αριθμοί κάθε φορά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Μάιος 2013, 14:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 16 Ιαν 2013, 07:41
Δημοσιεύσεις: 73
εχεις σε ολα δικιο,αν θελεις να βγαλεις αποτελεσμα με δεκαδικα μακαρι να σκεφτονταν ολοι σαν εσενα.ειμαι σιγουρος οτι οσοι σκεφτονται σαν εσενα,δεν ειναι πολυδυστυχως ,αποδειξη για αυτο οι ουρες στα πρατηρια με βενζινη σουπα,ισως δεν θα προσεξες την εκφραση " εδω ειναι η φακα" ,οι περισοτεροι απλα κοιοτανε την τιμη στο πρατηριο,που ειναι το τυρακι.
παρολα αυτα εχεις δικιο σε απολυτα νουμερα

_________________
https://www.facebook.com/benzinadiko.zagoraios
δεν ειμαστε ολοι οι βενζιναδες κλεφτες


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Μάιος 2013, 21:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Επειδή και εγώ μετράω καταναλώσεις συμφωνώ απόλυτα με το μάγο ειδικά στο γ. Να προσθέσω επίσης οτι μέσα στην πόλη ακόμα και αν κάνεις περίπου τις ίδιες διαδρομές έχεις πάντα ενα αρκετά μεγάλο εύρος καταναλώσεων γιατί η κίνηση είναι ανεξέλεγκτη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Μάιος 2013, 10:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ 2011, 23:15
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγώ περναω κάθε φορά τα στοιχεία σε ένα android app. Παρόλο που το σωστό θα ήταν να μετρας με φουλαρισματα ποτε δεν το κανω
Μπορει οι στιγμιαιες καταναλωσεις (απο 50αρι σε 50αρι) να βγαίνουν αλλα ντι αλλων αλλα long term ξερω ποσα λιτρα αντλιας εχουνς μπει τα τελευταια 15.000 χλμ οπότε έχω μια πολύ αξιόπιστη μεση πραγματική

_________________
Ηλίας
http://www.flickr.com/photos/kilomeater/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Μάιος 2013, 12:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 23 Οκτ 2012, 14:06
Δημοσιεύσεις: 58
MeddlingMageGR έγραψε:
Εικόνα


Να σε ρωτήσω κάτι;Ο πίνακας κατανάλωσης είναι λίτρα υγραερίου ανά 100 χλμ;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Μάιος 2013, 13:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Spritmonitor.de ,εταιρικο της shell με συστημα εισροων/εκροων, μηδενισμος Χιλιομετρητη, γεμισμα καθε εβδομαδα με v power στην τιμη του απλου diesel.......και δεν ξαναςχοληθηκα ποτε, οπως θα δειτε απο την υπογραφη μου. Επισης επιστροφη στην visa 5% και smart points........

Μια χαρα!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Μάιος 2013, 13:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 00:34
Δημοσιεύσεις: 851
Τοποθεσία: Αθήνα-Λαμία
Βρε παιδια δεν ειναι δυσκολο να κανει καποιος ενα εξελακι και να τα γραφει ολα και τα αποτελεσματα βγαινουν ολα αυτοματα.Τελικα νομιζα οτι ειμουν ο μονος που το εκανα αλλα επεσα εξω..

_________________
Citroen C3 iTouch 1.5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Μάιος 2013, 13:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
rockass14 έγραψε:
MeddlingMageGR έγραψε:
Εικόνα


Να σε ρωτήσω κάτι;Ο πίνακας κατανάλωσης είναι λίτρα υγραερίου ανά 100 χλμ;



Ακριβώς

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Μάιος 2013, 14:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
aenaos15 έγραψε:
Βρε παιδια δεν ειναι δυσκολο να κανει καποιος ενα εξελακι και να τα γραφει ολα και τα αποτελεσματα βγαινουν ολα αυτοματα.Τελικα νομιζα οτι ειμουν ο μονος που το εκανα αλλα επεσα εξω..


Όχι δεν είναι καθόλου δύσκολο αρκεί να ξέρεις τους βασικούς τύπους στο excel. Εγώ είχα φτιάξει ένα τέτοιο excel που βάζοντας μόνο λίτρα υγραερίου, χιλιόμετρα, και τρέχουσες τιμές υγραερίου και βενζίνης, μου έβγαζε απευθείας ΑΠΌΣΒΕΣΗ σε ευρώ.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Μάιος 2013, 14:18 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Συμφωνώ με τον Δημήτρη, να προσθέσω όμως και κάτι για σκέψη 'η ανάλυση...

Μου έχει τύχει να γεμίσω πετρέλαιο στο αυτοκίνητο και ο δείκτης να έχει πέσει ακριβώς πάνω σε ένα λευκό κουτάκι. Το κοιτούσα μετά από 1χλμ που παρκαρισα σπίτι και έλεγα "κοίτα τύχη ε?! Η βελόνα του δείκτη ακριβώς πάω στη γραμμουλα!".

Πάω να το πάρω την άλλη μέρα να πάω στη δουλειά, βλέπω τη βελόνα κάτω από την γραμμή!! Όχι πολύ, αλλά ήταν εμφανέστατη η μικρή πτώση λόγω του ότι το είχα παρατηρήσει (ευτυχώς).

Προφανώς ο τύπος θα είχε ζεστό το πετρέλαιο 'η κάτι αντίστοιχο.

Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν περίπου 15-20 βαθμοί εκείνες τις μέρες...

δεν το έχω ξαναδεί από τότε γιατί συνήθως με ένα ρεζερβουάρ περνάω 2+ μήνες (με οικονομική οδήγηση με βγάζει για 1300χλμ περίπου), αλλά μόλις ρίξω πάλι, θα το κοιτάξω να δω τι γίνεται.....

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Μάιος 2013, 14:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Τέτοια "κόλπα" είναι ικανά να σου χαλάσουν τα ωραία σου στατιστικά, και τους ωραίους μέσους όρους σου στο excel!!! Παράδειγμα ενα ανεξήγητο 18άρι!!! στην δική μου κατανάλωση.

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Μάιος 2013, 15:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 23 Οκτ 2012, 14:06
Δημοσιεύσεις: 58
MeddlingMageGR έγραψε:
Τέτοια "κόλπα" είναι ικανά να σου χαλάσουν τα ωραία σου στατιστικά, και τους ωραίους μέσους όρους σου στο excel!!! Παράδειγμα ενα ανεξήγητο 18άρι!!! στην δική μου κατανάλωση.

Εικόνα


Πάντως δεν είναι πολλά τα 14 λίτρα/100 χλμ;
Σε βενζίνη μού καίει 7 και κάτι...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Μάιος 2013, 16:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
rockass14 έγραψε:
MeddlingMageGR έγραψε:
Τέτοια "κόλπα" είναι ικανά να σου χαλάσουν τα ωραία σου στατιστικά, και τους ωραίους μέσους όρους σου στο excel!!! Παράδειγμα ενα ανεξήγητο 18άρι!!! στην δική μου κατανάλωση.

Εικόνα


Πάντως δεν είναι πολλά τα 14 λίτρα/100 χλμ;
Σε βενζίνη μού καίει 7 και κάτι...


Για 2λίτρο αμάξι με κατανάλωση βενζίνης 11,5 λίτρα εντός πόλης, όχι δεν είναι πολύ τα 14 λίτρα υγραερίου. Ιδιαίτερα αν το πηγαίνεις @€&%:"#:-)!? συνέχεια...

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 14 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ???
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 17
μυριζει βενζινη στην καμπινα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: kostasc476
Απαντήσεις: 25
Αγορα μεταχειρισμενου C3 Diesel η βενζινη ?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: DeanMfJones
Απαντήσεις: 3
Παρήγγειλα το 1.6 VTRs. Έκανα σωστή επιλογή;
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: poison
Απαντήσεις: 38
ΠΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΗ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ?
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 32
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ