Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:25 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 13 Δεκ 2014, 17:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 00:34
Δημοσιεύσεις: 851
Τοποθεσία: Αθήνα-Λαμία
http://driveandtravel.gr/%CE%B1%CF%85%C ... 80%A6.html

_________________
Citroen C3 iTouch 1.5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Δεκ 2014, 18:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
Εχω ακουσει ότι στην λαρισα και συγκεκριμενα στην εξοδο προς τρικαλα ανοιξε ηδη συνεργειο με κυρια δραστηριοτητα προς ωρας τα μεγαλα φορτηγα.Βεβαια το κοστος τσιμπαει και δεν εχει καμια σχεση με αυτές στο υγραεριο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Ιουν 2015, 16:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
το θεμα ιςως να γίνει επίκαιρο λογω των νέων μέτρων που θα έρθουν και που για τα παλιότερης τεχνολογίας ντιζελ ιςως να αποτελέσει κια διέξοδο για να κρατήσουμε τα αμαξια.Προσωπικα εχω ενα ντιζελ ΡΑΒ4 του 2003 (το οποιο φυςικα δεν ειναι κατηγορίας 4/5/6 ) το οποιο με εχει βολέψει αφάνταστα εχει μόνιμη τετρακίνηση και πολυ θα τοθελα να γεράσω μαζι του εςτω και σαν δεύτερο αμαξι..Εχω ακούσει οτι η μετατροπή σε φυσικό αεριο εχει αρκετά μειονεκτήματα με κυριότερα το βάρος της μεταλλικής δεξαμενής ( για κάθε 10 κυβικά αερίου βάρος 100 κιλά δεξαμενή ,δλδη μια 40αρα θα ζυγιζει 400 κιλά), αλλα επιπλεον χρειάζονται άλλες κύλινδρο κεφαλές στον κινητηρα,πραγμα που αν αυτο συμβαινει το κόστη θα ξεφεύγουν .Ως προς το βάρος ακουσα Επειςης οτι η ΟΠΕΛ δοκίμαζε δεξαμενές με ανθρακονήματα πραγμα που φυςικα θα μείωση δραστικά το βάρος οταν αρχίσει ήρα αγωγή τους.

Και ενα αρθρο απο το διαδύκτιο
http://www.bloko.gr/oikonomia/to-fysiko ... ta-ix.html
http://www.vaggelistsogas.gr/p/blog-page_19.html
http://users.sch.gr/kontaxis/ekdiloseis ... anakis.pdf


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Ιουν 2015, 22:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Τί κάθεσαι και συζητάς τώρα? Όταν βρουν τρόπο (που δε θα βρουν) να φέρουν το φυσικό αέριο στα αυτοκίνητα ως έξτρα κιτ, θα έχουν περάσει τόσα χρόνια, που δε θα έχει νόημα πια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Ιουν 2015, 12:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
Το αεριο στην Ευρώπη εχει συνεχώς αυξανόμενη χρήση στην κινηςη.Μαλιστα υπαρχουν χωρες οπως η Ολλανδία που εχουν το απλό και κατι ας το πουμε σούπερ που βγάζει περιςςοτερα χλμτρα..Ακομη και στην γείτονα Βουλγαρία αυτα τα συστήματά περνάνε στη χωρα τους κατα πλειοψηφία και οχι υγραέριο.
Επιπλεον απο οτι διάβασα υπαρχει ηδη οδηγία της εοκ με εφαρμογή απο το 2018 που αφορά τη χρήση πετρελαίου μαζι με τα παράγωγα του ( βενζίνη ,υγραέριο ντιζελ) που δεν τα χαρακτηρίζει ως καθαρά καύσιμα.Ως καθαρό μονο το φυσικό θεωρείται και μαλιστα υπαρχει προβληματισμός στο αν επιδοτηθεί η εγκατάσταση τέτοιων συστημάτων σε κάποια αμαξια οπως πχ τα ντιζελ παλλιοτερης τεχνολογίας.
Ως προς τα κιτ φυσικού η διαφορα ειναι στη δεξαμενή, στον εγκέφαλο γιατι ως βραδύκαυστα πρεπει να τροποποιηθεί το αβανς,τις σωληνώσεις ,σε σχεςη με το υγραέριο ενώ τα μπεκ ο πνεύμονας ειναι ιδια.μαλιστα στην παραπομπή που έβαλα
Αυτη
http://www.vaggelistsogas.gr/p/blog-page_19.html
Ο τύπος περαςε στο αμαξι υγραέριο μαζι με φυσικό........Βεβαια ειναι ενα θεμα αυτο και μάλλον για το Ιράκ θα το φτιάχνει...
Τελος σχεδον ολες οι εταιρειες βγάζουν μοντέλα με φυσικό αεριο και μαλιστα δεν ειναι λίγοι αυτοι που τα γεμίζουν στα σπίτια τους απο την παροχή δυκτιου με τη χρήση ειδικών κομπρεσορ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Ιουν 2015, 14:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Παρεμπιπτόντως πριν λίγο καιρό είδα στο δρόμο για πρώτη φορά μια mercedes με σήμα natural gas. Με Ελληνικές πινακίδες μάλιστα. Τζάμπα το καύσιμο αλλά μεγάλο κόστος αγοράς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιαν 2017, 13:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
Καποιος πο εχει κοντα του πρατήριο με φυσικό αεριο και συγγε η του εγκαταστατη, εχει περαςει ενα συστημα φυσικού αεριου της LOVATO με 12 κιλά δεξαμενή σε ενα Toyota Avensis βενζινης και μου ειπε οτι πραγματικα σώθηκε η τσέπη του...
Το πρόβλημα με τα πρατηρια ειναι οτι ενώ το οικιακό δυκτια εχει πίεση 2 μπαρ το πρατήριο πρεπει να παίρνει αεριο απο κεντρικό αγωγό που εχει 26 μπαρ πίεση, και αυτη ειναι κια βασική δυσκολία για την επέκταση τους


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιαν 2017, 13:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Ενδιαφέρον! Ξέρουμε κόστος εγκατάστασης, κόστος του φυσικού αερίου ή καταστροφές στον κινητήρα;
Ρυθμίζεται και αυτό όπως το υγραέριο;

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιαν 2017, 17:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ο Πάνος πάντως μου είχε πει οτι οι κινητήρες φυσικού αερίου έχουν διαφορετικά μέταλλα και η πιθανή μετατροπή μειώνει το χρόνο ζωής τους. Δεν είναι όπως το LPG.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιαν 2017, 21:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
Απο οτι μου ειπε το φυσικό ταιριάζει γάντι στους ντιζελ κινητήρες ,ενώ στους βενζινοκινητήρες μπορει να κανει ζημιά πιο ευκολα απο το υγραεριο εαν δεν γίνουν σωστές ρυθμίσεις.Αυτος καίει παντα άνα 10 κύκλους και εναν με βενζίνη και του εκανε και καποιες άλλες σε φορτία .Το εχει 1,5 χρονο και ολα καλα .Απλα το πρόβλημα ειναιτο βάρος απο την σιδερένια δεξαμενή γιατι ακομη οι τυπου κεβλαρ παραμενουν πανάκριβες


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Σεπ 2017, 14:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 308
Την άποψή σας.
Σκέφτομαι σε ταξί Mercedes E200 W212 μήπως το πάρω σε CNG. Εργοστασιακή κατασκευή, εννοείται.
Αντιπαρέρχομαι το μικρό δίκτυο πρατηρίων. Στη γύρα όλη μέρα, και κάποιες φορές να δουλέψει λίγο βενζίνη, το συνολικό κόστος άντε να ισοφαρίσει αυτό του πετρελαίου.
Αυτό που με βάζει σε σκέψεις, είναι οι ζημιές που μπορεί να πάθεις με τα σκατοπετρέλαια. Μια φορά να μπει σκάρτο καύσιμο, μπορεί να πάθεις ζημιά χιλιάδων ευρώ!!!
Έχω κανά δίμηνο ακόμα μπροστά μου για τελική απόφαση, αλλά η αλήθεια είναι ότι είμαι σε δίλημμα...


Sent from my iPad using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Σεπ 2017, 14:15 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Εισαι σιγουρος πως το cng ειναι τοσο δοκιμασμενο χιλιομετρικα οσο το πετρελαιο; Τυχον βρωμια ή κακο cng μηπως προκαλεσει χειροτερη ζημια ή πιο κοστοβορα;

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Σεπ 2017, 14:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Λέγεται ότι το κόστος του CNG, είναι αρκετά πιο χαμηλό από το ανάλογο του πετρελαίου.

Τώρα για σέρβις του συστήματος CNG, δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Σεπ 2017, 15:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 308
Πράκτορας έγραψε:
Εισαι σιγουρος πως το cng ειναι τοσο δοκιμασμενο χιλιομετρικα οσο το πετρελαιο; Τυχον βρωμια ή κακο cng μηπως προκαλεσει χειροτερη ζημια ή πιο κοστοβορα;

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σίγουρος δεν είμαι για τίποτα.
Θεωρώ ότι εργοστασιακές κατασκευές, με σωστή συντήρηση, σωστή χρήση, έγκαιρη πρόβλεψη και αντιμετώπιση δεν κάνουν κράου. Τους εξωγενείς παράγοντες φοβάμαι, εν προκειμένω το κακό καύσιμο.
Από πλευράς ζημιών, ας πούμε, τι πιστεύεις; Τα του πετρελαίου δεν είναι πολύ πιο ακριβά; Αντλία, μπεκ κτλ κτλ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Σεπ 2017, 17:01 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Και τα βενζίνης -βλέπε άμεσου ψεκασμού- έχουν ακριβές αντλίες, μπεκ, τούρμπο κλπ. Απλά τα πετρέλαια "πάνε" πολλά περισσότερα χλμ σε σχέση με τις βενζίνες. Και μιας και τα cng παίζουν πάνω σε μοτέρ βενζίνης, ειλικρινά δε ξέρω αν είναι σοφή επιλογή.

Ξέρω πάντως πως τα πετρέλαια, με μετατροπή, παίρνουν cng. Ιδεατά, είναι τα 2 καλύτερα: χιλιομετρική αξιοπιστία με φθηνότερο καύσιμο. Είναι όμως στην πραγματικότητα;

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 4 [ 46 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

αγορά αυτοκινήτου cng (φυσικό αέριο)
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: dJ_nikodemus
Απαντήσεις: 12
Νεο Portal για αυτοκινητα / αγγελίες
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
citroen c2 vtr 2004 Φυσικο Αεριο
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Αξιοπιστια citroen - τα αυτοκινητα μας.
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 55
Ποια αυτοκίνητα έχετε οδηγήσει;
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Invisible
Απαντήσεις: 136
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ