Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 08:51 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: SERVICE 90.000 ΧΛΜ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Απρ 2015, 20:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Καλησπέρα,

είμαι κάτοχος citroen c4 - 1600/11 ιπποι - 2006 - coupe
τελευταίο service στα 78000 με 80000 χλμ

γνωρίζει κάποιος να μου πει,

- τι περιλαμβάνει το service στα 90.000 και ποίο είναι το λογικό κόστος για αυτό το service;

- γνωρίζω από ΚΤΕΟ και το τελευταίο service πως οι αναρτήσεις έχουν φάει τα ψωμιά τους... είναι λογικό σε αυτά τα χρόνια/χλμ να θέλουν αλλαγή; τι κόστος να περιμένω και τι μάρκα αναρτήσεις θα προτείνατε;

επίσης έχω μερικά προβληματάκια ακόμα

- τα εξαρτήματα που κρατάνε το πορτ παγκάζ ανοιχτό έχουν φάει κυριολεκτικά τα ψωμιά τους (δεν στέκεται ανοιχτό αν δεν το κρατάω). γνωρίζει κανείς εάν μπορώ να πάρω φθηνά από κάπου; αναμενόμενο κόστος; προτεινόμενη μάρκα;

- τα παράθηρα έχουν αρχίσει και τα φτήνουν (δυσκολία στο ανεβοκατέβασμα και πολλές φορές πρέπει να κοπανίσω την πόρτα για να ξεκολήσουν). αντιλαμβάνεται κανεις εάν είναι φυσική φθορά ή ελατωματική κατάσταση; που θα ήταν οικονομικότερο να πάω για αυτό το service;

- για υαλοκαθαριστήρες (ολική αντικατάσταση) τι κόστος να περιμένω και που είναι καλύτερο να απευθυνθώ; το πρόβλημα δεν είναι στα λάστιχα αλλά στο ότι ο υαλοκαθαριστήρας του οδηγού δεν μένει σε σταθερή θέση. κάπου χάθηκε το εξάρτημα που τον κρατάει σε σταθερή θέση.

- λάμπες φρένων σε ποία τιμή πρέπει να τις βρω;

όπως αντιλαμβάνεστε δεν είμαι και ο σχετικότερος εδω μέσα, οπότε τα φώτα σας θα μου είναι αρκετά χρήσιμα πριν πάω σε κάποιο συνεργείο και μου βγάλει ότι νανε κόστος...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SERVICE 90.000 ΧΛΜ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Απρ 2015, 22:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
-Αναλόγως τι είχες κάνει στο προηγούμενο.
-Λογικό.Monroe Reflex.
-E-bay,γύρω στα 70 ευρώ.
-Θέλουν ένα απλό καθάρισμα,σε ηλεκτρολόγο.
-Δεν αντιλαμβάνομαι όταν λές εξάρτημα που τον κρατάει στη θέση του τι εννοείς,οπότε δεν μπορώ να απαντήσω.
-2 ευρώ,την μία.12/21/5,το νούμερό τους.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SERVICE 90.000 ΧΛΜ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Απρ 2015, 22:54 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Για αμορτισερ πόρτας πισω κοιτα εδω!!

http://www.mister-auto.gr/el/am-rt-aeri ... _g219.html

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SERVICE 90.000 ΧΛΜ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 25 Απρ 2015, 11:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τιμές που πήρα από συμβεβλημένο

Αμορτισερ για πίσω πόρτα 110,00 ευρώ (το βρίσκω πολύ ακριβό)
Εργοστασιακές αναρτήσεις 400 χωρίς βάσεις - 400 με βάσεις
Υαλοκαθαριστήρες 45,00 ευρώ

Στο τελευταίο service άλλαξα (όχι σε συμβεβλημένο)

φίλτρο αέρος
φίλτρο λαδιού
φίλτρο a/c
μπουζί
ιμάντα
+ αλλαγή λαδιών αλλά είχα πάρει εγώ τα λάδια

μαζί με εργασία κ φπα 135 ευρώ

με πέρνει να μην αλλάξω αναρτήσεις και για πόσο καιρό; σίγουρα πριν το επόμενο ΚΤΕΟ θα πρέπει να αλαχθούν αλλά εχω ένα 1 χρόνο μέχρι τότε.

τέλος, γνωρίζει κανείς ρεαλιστική τιμή για πώληση/αλλαγή αυτού του μοντέλου με καλή μηχανική κατάσταση αλλά με μικρές φθορές εξωτερικά (τις οποίες θα μαζέψω πριν το δώσω).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SERVICE 90.000 ΧΛΜ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 25 Απρ 2015, 13:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
ιμαντα άλλαξες στο service των 80.000? και στο service των 60000 τι ειχες αλλάξει? αυτο το αν σε παίρνει να αλλάξεις αναρτήσεις μαλλον το εκανες και στον ιμάντα που μσλλον σε πηρε μεχρι τα 80.000 χλμ. ενω έπρεπε στα 60.000. :thumb απο οτι κατάλαβα και με τα άλλα που άλλαξες δεν τα υπολογιζεις για να γινονται τα service στην ωρα τους. τελος παντων

το τελευταίο service οχι απλά καλα σου βγήκε αλλα τζαμπα εαν σκεφτείς οτι εγω 120 πληρώνω μονο για λάδια και φίλτρο. τι λάδια έβαλες? ο ιμάντας πηγε ολο σετ η μονο τον ιμαντα άλλαξες?

οι υαλοκαθαριστηρες τοσο κάνουν εαν θες τους γνήσιους που νομιζω ειναι bosch. ειτε εξω ειτε σε εξουσιωδοτημενο.

αναρτησεις ειναι δικο σου θεμα εαν κοπανανε πολυ και σε ενοχλούν τις αλλάζεις εκτος βεβαία απο το θεμα ασφαλειας. αλλα για λιγα χιλιομετρα ακομα σε παιρνει.

τελος μια μικρη αναζήτηση στο ιντερνετ θα δεις ποσο κοστολογητε το αυτοκίνητο. αν και ο καθενας οσα του λειπουν ζηταει.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SERVICE 90.000 ΧΛΜ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Μάιος 2015, 21:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Καλησπέρα και πάλι,

ιμάντες χρονισμού είχα αλλάξει την ώρα που έπρεπε (στα 60 με 70.000 χλμ)
στην παρούσα φάση μου έχουν προτείνει από citroen αλλαγή σε λάδια και φίλτρο καμπίνας με 69 ευρώ
συνοικιακό μου είπε 25 λάδια + 15 περίπου το φίλτρο. δηλ κοντά 30 ευρώ κάτω που σίγουρα είναι καλή διαφορά.

προτείνετε κάποιες μάρκες σε λάδια; έως τώρα έβαζα κάτι αραβικά που μου είχε δώσει συγγενής μου και με βγάλανε κυριολεκτικά ασπροπρόσωπο (έπαιζε πολύ στοκ που έβγαλε το αυτοκίνητο σχεδόν έως τα 90.000 χλμ)

τώρα ήρθε η ώρα να κοιτάξω για νέα λάδια. αν γνωρίζετε κάποιο σωστό λάδι θα με ενδιέφερε να μάθω μάρκα - κόστος

πιστεύω πως οι αναρτήσεις μπορούν να περιμένουν λίγο ακόμα. την ασφάλεια δεν γνωρίζω πόσο την επιρεάζουν. ως ένα βαθμό (χαλαρό) το αισθάνομαι πως έχουν φάει τα ψωμιά τους αλλά όχι ότι το αμάξι είναι σφηγμένο ή τραντάζεται σε κάποιο ανόμαλο δρόμο. το κόστος όμως είναι πολύ υψηλό και δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει η επένδυση για ένα αμάξι που είναι κοντά 10 ετών και είναι στα 90.500 χλμ

τέλος ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η μετατροπή σε υγραέριο. είναι ασφαλές; γιατί σαν πατέντα σίγουρα βγάζει τα λεφτά της αλλά από την άλλη μου ακούγεται λίγο άσχημο να επεμβαίνεις τόσο πολύ στο αμάξι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SERVICE 90.000 ΧΛΜ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 02 Μάιος 2015, 10:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
προσωπικά βάζω total με αυτά ξεκίνησα και με αυτά θα τελειώσω, καπου 13 ευρώ το λίτρο τα παίρνω και παίρνει 5 λίτρα ο κινητήρας μου. θα σου ελεγα στα λαδια να μην κοιτάς την διαφορά 20 και 25 ευρώ. δεν λέω οτι τα αραβικά δεν είναι καλα και πιθανόν λογο προέλευσης να σου μετατρέψουν τον κινητήρα σε διαμάντι και ρουμπίνι αλλα ειναι ενα ρίσκο που θα φανεί μακροχρόνια. Συνωπτικα με τα λάδια εγώ θα έβαζα κάτι που ειναι γνωστό οχι οτι είναι καλύτερο αλλα για να κοιμάμαι ήσυχος. για το αεριο εχουν γραφτεί άπειρα εδω μεσα και στο διαδίκτυο αρκεί μια αναζήτηση.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

AUTOCLIMA SERVICE
Δ. Συζήτηση: Αττικής
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
service c4 sta 60000km
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Service 60.000 km
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Nio
Απαντήσεις: 123
citroen c4 coupe 2005 abs stop service
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Πρόβλημα με το http://service.citroen.com/
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: InsertCoinToJoin
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron