Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 12:06 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιούλ 2019, 08:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Χρήσιμη ενημερωση, γιατι μαζί με την επικινδυνότητα, μπορεί και να φέρει παρεξηγηση/τσακωμό.

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιούλ 2019, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Α καλά, που να δείτε τους τουρίστες στη Σαντορίνη με τις γουρούνες. Απλά εκεί δεν χρειάζεται να τους τρακάρει κανείς, πέφτουν στο γκρεμό μόνοι τους.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Σεπ 2019, 19:48 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Γυρίσατε? Δεν σας βλεπω χαλαρους και ξεκουραστους... :rop Μεσα στη γκρινια, τη μαυριλα, την παρανομια και την κουτοπονηρια σας βλεπω πάλι... :spank Σαν να μου φαινεται πως αυξηθηκαν και τα τροχαια μετα τον Αυγουστο... :spank Καθε μερα πηγμένος ο Κηφισός με τη ΛΕΑ κατειλημένη και τα ασθενοφορα να προσπαθουν απεγνωσμενα να φθασουν στο συμβαν... :angr Αφου η Αθηνα σας αγχωνει τοσο πολυ γιατι ξαναγυρισατε?????????? :laugh :P :P :P :P
Σημερα στριβω αριστερα στο φαναρι της Θηβαίδος, περναω εμπρος απο Mercedes Benz Hellas και βγαζω παλι φλας αριστερα για να στριψω στο δρομακι που οδηγει στα γραφεια της δουλειας μου, χαλαρος και ηρεμος. Ξαφνικα βλεπω απο πισω μου πλησιαζει απειλητικα λευκο τριαξονικο με τα χιλια που αντιλαμβανεται τελευταια στιγμη το φλας μου και αφου εχει ξεκινησει προσπερασμα απο αριστερα σε στενο αγροτικο δρομο. Μου αναβει φωτα, φρεναρει αποτομα και πλαγιαζει ελαφρως το ρυμουλκουμενο του, στριβω εγω γρηγορα βριζοντας τον καραγκιοζη και αυτος βριζοντας εμενα. Αι σιχτιρ βλαμενε... :angr :spank :spank :spank :spank :spank :spank

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Σεπ 2019, 20:04 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Οι περισσότεροι έχουν γίνει ανίκητοι...

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Νοέμ 2019, 18:45 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Παρασκευή απόγευμα, γυριζοντας απο τη δουλεια στο σπιτι και η καθοδος Κηφισού πάλι μποτιλιαρισμένη. Φυσικα οι εξυπνάκηδες εχουν μπεί στη ΛΕΑ και μας προσπερνουν ολους για να μπουν πιο μπροστα απο ολους τους υπολοιπους χαζους.Μετα απο λιγο εμφανιζονται στη ΛΕΑ 2 περιπολικα της αστυνομιας με αναμμένους φανούς και σηρείνες διώχνοντας οσους ειναι στη ΛΕΑ με αποτελεσμα στο παρα τριχα αποφυγη συγκρουσεων προς τα αριστερα οπου χωνονται οι παραβατες οπως-οπως αναμεσα στους "χαζους" που προανεφερα. Φυσικα μολις περασαν τα περιπολικα και ανοιξαν τη ΛΕΑ παλι απο πισω ξαναμπηκαν οι εξυπνοι σαν να μην τρεχει τιποτα. Σημερα πηγα-ηρθα μια γρηγορη βολτα στο εξοχικο. Και στο πηγαινε και στο ελα, συναντησα σοβαρες καραμπολες στο δρομο. Μεσα στη μεση του πουθενα, με ελαχιστη κινηση στην ευθεια με βροχη ειχαν πεσει ο ενας επανω στον άλλο...Τι να πω...Τοση ανοησια πια αυτος ο λαος...Κανουμε κατι πολυ στραβα στη ζωη μας λαος και κράτος σε αυτη τη γωνια του πλανητη...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Νοέμ 2019, 22:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Τι κάνουμε στραβά; Εγώ ρωτάω τι έχει αλλάξει στην εκπαίδευση από το 70 μέχρι σήμερα..Η πολιτεία ποτέ δε το θεώρησε σοβαρό θέμα και αυτό πληρώνουμε κάθε χρόνο σε ζωές.
Ενας φίλος είχε πάει για δουλειά σαν οδηγός για λίγους μήνες σε μεγάλη εταιρία.Πριν να αρχίσουν τους κάνανε πολλές ώρες σεμινάρια και μου είπε ότι όσα άκουσε και είδε του άλλαξαν για πάντα τον τρόπο οδήγησης.
Αυτό είναι τόσο δύσκολο να γίνει;Να ξεστραβωθούν λίγο οι ελληνάρες να ανοίξουν τα μάτια τους;;

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Νοέμ 2019, 22:13 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
GeoC4Madness έγραψε:
Τι κάνουμε στραβά; Εγώ ρωτάω τι έχει αλλάξει στην εκπαίδευση από το 70 μέχρι σήμερα..Η πολιτεία ποτέ δε το θεώρησε σοβαρό θέμα και αυτό πληρώνουμε κάθε χρόνο σε ζωές.
Ενας φίλος είχε πάει για δουλειά σαν οδηγός για λίγους μήνες σε μεγάλη εταιρία.Πριν να αρχίσουν τους κάνανε πολλές ώρες σεμινάρια και μου είπε ότι όσα άκουσε και είδε του άλλαξαν για πάντα τον τρόπο οδήγησης.
Αυτό είναι τόσο δύσκολο να γίνει;Να ξεστραβωθούν λίγο οι ελληνάρες να ανοίξουν τα μάτια τους;;


Γιατι εισαι σιγουρος οτι θελουν να ξεστραβωθούν? Εγω δεν νομιζω. Τα πραγματα νομιζω ειναι απλουστερα. Ολοι εμεις που αγαπαμε το αυτοκινητο, κατα βαση αγαπαμε και την οδηγηση και οι περισσοτεροι θελουμε να οδηγουμε σωστα και με ασφαλεια και ενιοτε εχουμε τη νοημοσυνη να αναγωριζουμε και τα λαθη μας. Υπαρχει ομως και ενα άλλο μεγαλο ποσοστο οδηγων που ειναι απλά χρήστες του αυτοκινητου, δεν γνωριζουν και δεν ενδιαφερονται ουτε για σωστη , ουτε για ασφαλη οδηγηση, απλά διεκπαιρεώνουν την καθημερινοτητα τους με ενα μεσον που μάλλον χρησιμοποιουνε μονο απο αναγκη. Αυτοι λοιπον οι τυποι ξυπνανε με το κινητο κολλημενο στο αυτι, στο ενα χερι το τσιγαρο και στο άλλο ο φρέντος. Μαλλον στριβουν τιμονι με την κοιλια...Ειναι οι τυποι που θεωρουν πιο σημαντικο το μεροκαματο απο την ιδια τους τη ζωη. Και βεβαια στα διαλα ολοι οι τριγυρω που υπάρχουμε αναμεσα τους. Χρειαζεται αυστηρη τηρηση των νομων με τσουχτερα προστιμα και τιμωριες. Στη Γερμανια, ολοι οι Ελληνες ειναι Παναγιες (οπως και ολοι οι Τουρκοι, οι Γερμανοι κλπ), γιατι ξερουν οτι στο παραμικρο παραπτωμα πεφτει πέλεκυς. Εχω δει Γερμανο στην Ελλαδα να κανει τρελλα πραγματα και να συμπεριφερεται αντικοινωνικα γιατι ξερει οτι εχει ερθει για διακοπες στο μπουρδελο της Ευρωπης. Αυτο ειμαστε...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Νοέμ 2019, 16:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Θέλουν-δε θέλουν θρανίο και σεμινάρια μέχρι να σβήσει ο ήλιος!Τι θα πει απλός χρήστης;Απλός χρήστης είσαι στον κήπο σου με κανένα άνθρωπο τριγύρω σου..Οι άλλοι τι σου φταίνε που εσύ δεν θέλησες να μάθεις 5 πράγματα;Βάλε και εξομοιωτή σύγκρουσης να νιώσουν λίγο, βγάλ'τους λίγο τα μαθηματικά να δουν τι θα πει να πληρώνουν μια ζωή αναπηρίες..Ολοι μας πήραμε ένα δίπλωμα και μάθαμε να τσουλάμε ένα αμάξι..από κει και πέρα καμμία εκπαίδευση.Ναι ακόμα και τα αυτονόητα πρέπει να τα ακούσουν κάποιοι και να ξέρουν ακριβώς τι συνέπειες έχει η απαράδεκτη οδήγησή τους..
Τα πρόστιμα ναι πρέπει να τσούζουν και οι τροχαία να μη χαρίζει.Αλλά τι να τα κάνω Νίκο τα πρόστιμα και την τιμωρία κατόπιν εορτής;;Τι αξία έχουν εφόσον κάθε χρόνο παίρνουν δίπλωμα χιλιάδες ανεκπαίδευτοι οδηγοί..Οσους και να τιμωρήσεις θα υπάρχουν από πίσω άλλοι τόσοι επικίνδυνοι.Η παιδεία θα μας σώσει, άσε τα πρόστιμα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Νοέμ 2019, 21:21 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Σήμερα το πρωί πηγαινοντας στη δουλεια μεσω Ν.Ιωνίας , Μεταμόρφωσης μου ετυχαν 3 συμβάντα κακης συμπεριφοράς απο νεαρές γυναικες. Θεωρω οτι γενικα οι γυναικες ειναι προσεκτικες οδηγοί, αλλα αυτες οι τρεις νεαρες σημερα ηταν για πολυ σφαλιάρα... :spank :rop Ειδικα μια με ενα Seat Arona, με προσπερασε απο δεξια σε στενο δρομο που πηγαιναμε με 20km για να μπει μπροστά μου και να μποτιλιαριστει λιγο πιο κατω. Επειδικτικα τσιγαρο εξω απο το παραθυρο, καφεδακι και κινητο συνεχεια...Συγκρατηθηκα να μη την βρισω...Κυκλοφορουν πολλοι βλαμενοι και βλαμενες εκει εξω...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Νοέμ 2019, 21:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Ή θα χώσεις μπινελικια με γεμάτες μούτζες ή θα ενσωματωθεις με τους τρελούς ή θα είσαι απαθής και θα χαλιεσαι. Διαλέγεις και παίρνεις... Προσωπικά ανάλογα με την διάθεση πράττω...

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Νοέμ 2019, 22:37 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Προσπαθω να ειναι ηρεμος για να εχω ασφαλεις διαδρομες...Αυτο που με χαλαει ειναι οτι η δεν νοιωθουν τις χαζομαρες που κανουν η απλα ειναι αναγωγοι και συμπεριφερονται εγωιστικα στο τιμονι. Η καθημερινη κυκλοφορια στους δρομους της πολης τις ωρες αιχμης ειναι ενα ομαδικο παιχνιδι που δεν χωράνε solo συμπεριφορες. Οταν πλησιαζω σε διασταυρωση προσπαθω να μην την κλεισω σταματωντας επανω. Σταματω πριν και κανω σημα με τα φωτα στον αντιθετα ερχομενο αν θελει να στριψει. Ετσι διευκολυνουμε και την συνολικη κυκλοφορια. Οδηγω αμυντικα και χαλαρα για να γλυτωσω ζημιες και νευρα. Ακομα θυμαμαι τι πολιτισμικο σοκ ειχα παθει οταν επισκεφθηκα δυο διαδοχικα φορες την Αγγλια. Μια φορα ενα πενθημερο στο Λονδινο και στο Whatford και μια επομενη φορα ενα τετραημερο στο Blackpool για κατι σεμιναρια για τη δουλεια. Μου εκανε εντυπωση ποσο ηρεμα και αρμονικα οδηγουσαν οι Εγγλέζοι, κρατωντας αποστασεις σαν ρομποτακια, οδηγωντας ολοι με την ιδια ταχυτητα λες και τα οχηματα ηταν βαγονια τρενου. Ποσο διευκολυναν τους ταξιτζηδες να κανουν αναστροφη σε συγκεκριμενα σημεια που επιτρεπονταν και πως ο ταξιττης καθε φορα ευχαριστουσε τους άλλος αναβοντας τα αλαρμ μια-δυο φορες. Νομιζες οτι παρακολουθουσες ενα μπαλετο με κινησεις ακριβειας και με σεβασμο ο ενας απεναντι στον άλλο. Σε καθε λεωφορειο που ανεβηκαμε ο οδηγος μας χαιρετουσε και δεν ξεκιναγε μεχρι να πληρωσουμε και να καθισουμε στη θεση μας. Οι ανθρωποι περιμεναν στη σειρα τους στις ουρες για το λεωφορειο και σε αποσταση "αξιοπρεπειας" ο ενας απο τον άλλο. Μια φορα ο ταξιτζης μας πηγε σε λαθος σημειο και οταν το καταλαβε δεν δεχθηκε να πληρωθει για την εξτρα διαδρομη επειδη ηταν δικο του σφαλμα. Εχω ταξιδεψει και σε αλλες ευρωπαικες χωρες. Παντου συνανστησα πολιτισμενη συμπεριφορα και ευγενεια στην καθημερινοτητα τους. Εδω ειμαστε χυμαδιο...και μαλλον ετσι θα παραμεινουμε γιατι η μεγαλη πλειοψηφια ειναι ατομιστες εγωπαθεις και κομπλεξικοι ημιμαθεις νεοελληνες...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 14:21 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Έτυχε προχθές σαν πεζός να βρεθώ μπροστά σε ένα οδηγικό-κοινωνικο περιστατικό. Σε μια διασταύρωση με στοπ βρίσκεται ένα παλιό αγροτικό Isuzu, με υδραυλικά σύνεργα στην καρότσα του. Ο οδηγός του, ένας άνθρωπος ηλικίας περί των 50, δεν πρόσεξε καλά και βγήκε στον δρόμο (το σημείο έχει άθλια ορατότητα) ενώ ερχόταν ένα VW Polo που οδηγούσε μια κοπέλα με συνοδηγό, το αγόρι/φιλο/αδελφό της περί των 23-25 χρόνων. Η κοπέλα φρενάρει απότομα και ευτυχώς η σύγκρουση αποφεύγεται την τελευταία στιγμή. Ο συνοδηγός του Polo, αρχίζει να βλαστημαει τα θεία και δείχνει πολύ εκνευρισμένος. Τότε ο άνθρωπος που οδηγούσε το αγροτικό σταματάει στην άκρη και ανοίγει το παραθυρο. Λέει στον νεαρό με εντονο ύφος (λογικό λόγω της εξύβρισης που εισέπραττε): "Σταμάτα! Άνθρωποι είμαστε, θα μπορούσε να το έκανε η μάνα σου αυτό!". Τα είπε αυτά αναλογιζόμενος οτι έκανε λάθος. Όμως ο "νταης" νεαρός -μικρης σωματικής διάπλασης σχετικά με την γλώσσα του- συνέχιζε να βρίζει τον άνθρωπο. Τότε ο δεύτερος, κατεβαίνει με άσχημες διαθέσεις από το αυτοκίνητο. Μόλις πλησιάζει το παράθυρο του Polo, ζητώντας από τον συνοδηγό προφανώς να βγάλει τον σκασμό (το ζητούσε ευγενικά μεν έντονα δε), ο μικρός χέστηκε ολίγον επάνω του και κατάπιε τη γλώσσα του και με τις φωνές της κοπέλας/φίλης/αδελφής του, το βούλωσε, γλιτώνοντας από τα χέρια του 50αρη μεν, γεροδεμενου δε "μπάρμπα".

Όλο αυτό το περιστατικό με έβαλε σε πολλές σκέψεις. Τοποθετώ τον εαυτό μου στον οδηγό του αγροτικού. Είναι εύκολο να κάνουμε λάθη. Αναγνώρισε το λάθος του και εισέπραξε βρισιές και χυδαιότητα. Λογικός ο μετά εκνευρισμός του. Συμφωνώ με αυτό το μοτίβο και μου αρέσει να το εφαρμόζω και στην δουλειά μου και κατ επέκταση στην ζωή μου. Λάθη γίνονται. Shit Happens. Σημασία έχει η αναγνώριση του από τον εμπλεκόμενο (η επανόρθωση καμία φορά μπορεί να μην είναι εφικτή) και μια ένδειξη μεταμέλειας.

Από την αλλη, βλέπουμε έναν χυδαίο νεο, που παρά την συγγνώμη που εισέπραξε, δε του έφτανε και άρχισε να βλαστημαει και να βρίζει. Βέβαια, η όρεξη του κόπηκε γρήγορα, γιατί κατάλαβε ότι θα του έβγαινε ξινό το ψευτο-νταηλικι. Αναρωτιέμαι ακόμη τι θα συνέχιζε να λεει το τυπακι, αν στο τιμόνι ήταν μια γυναίκα/κοπελα/γιαγιά που θα είχε του χεριού του.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 14:49 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Ο Ελληνας δεν μπορει να καταλάβει το εξης απλο. Το οτι εχεις προτεραιοτητα σε διασταυρωση μεσα στην πολη δεν σημαινει οτι πρεπει να περασεις με χιλια χωρις εστω να ελεγξεις λιγο. Αλλα βεβαια μην αφαιρεσουμε απο τον Ελληνα καποιο "δικαίωμα". Την "υποχρεωση" προς τη ζωη του και τις ζωες των επιβατων δεν την καταλαβαινει. Μου εχει τυχει και εμενα. "Παραβιασα" stop πηγαινοντας πολυ σιγα μονο και μονο για να δω γιατι δεν ειχα ορατοτητα και αναγκαστηκα να βγω λιγο πιο εξω γιατι καποιοι άλλοι Ελληνάρες ειχαν παρκαρει SUV και φορτηγακια επανω στις γωνιες της διασταυρωσης. Δυσκολεψα εναν αναβατη με δικυκλο ο οποιος σταματησε και κατεβηκε βριζοντας θεους και δαιμονες με το κρανος αλα μπρατσετα και ηταν ετοιμος να μου σπασει το τζαμι. Εγω φοβισμενος, απορημενος αλλα και ενοχος γνωριζοντας το σφαλμα μου του ειπα ηρεμα συγγνωμη και οτι δεν τον ειδα γιατι δεν ειχα ορατοτητα. Με ξαναεβρισε και εγω του απαντησα οτι θα πρεπει να σκεφτεται την δικια του ασφαλεια πρωτα. Φορα κράνος και να εισαι προσεκτικος φιλε δικυκλιστή αν αγαπας τη ζωή σου. Εσυ εισαι εκτεθειμενος. Ακομα και εαν δεν φταις εσυ θα την πληρωσεις. Εγω ειμαι μεσα σε κλουβι. Δεν θα παθω τιποτα. Ναι θα πληρωσω, θα δικαστω, θα παω φυλακη αλλα θα ζω. Εσυ βιαστικε φιλε δικυκλιστη που θεωρεις οτι οι δρομοι σου ανηκουν θα με βλεπεις απο ψηλά... Γνωστος εχει τρακαρει 2-3 επειδη καποιος άλλος παραβιασε το STOP και επειδη ο φιλος ειναι ασυγκρατητος και δεν ελεγχει τις διασταυρωσεις γιατι νομιζει τι εχει δικαιωμα να περασει με χιλια. Ενταξει η ζημια πληρωθηκε ολες τις φορες απο την ασφαλιστικη αλλα αυτος ξεβολευτηκε απο τον εγωισμο του...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 15:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Αν ζήτησε συγγνώμη τότε εντάξει. Πάντως απο αυτά που έγραψες δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Αυτό που με ενοχλεί εμένα είναι όταν κάποιος κάνει βλακεία και πάει να βγεί και απο πάνω. Εκεί ακούει καντήλια κανονικότατα. Αν το παραδεχτεί και ζητήσει συγγνώμη οκ, πάμε παρακάτω.
Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τον Νικο, προσέχεις γιατί δεν έχει σημασία αν έχεις δίκιο ή άδικο. Και αυτοκίνητο να έχεις στην καλύτερη θα τρέχεις στα συνεργεία, στη χειρότερη, άστο καλύτερα. Μηχανάκια και πεζοί ακόμα περισσότερο. Αν και το 99% των μηχανών κινείται σα να νομίζουν οτι είναι φτιαγμένοι απο αδαμάντιο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 16:45 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
aiolos έγραψε:
Αν ζήτησε συγγνώμη τότε εντάξει. Πάντως απο αυτά που έγραψες δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Αυτό που με ενοχλεί εμένα είναι όταν κάποιος κάνει βλακεία και πάει να βγεί και απο πάνω. Εκεί ακούει καντήλια κανονικότατα. Αν το παραδεχτεί και ζητήσει συγγνώμη οκ, πάμε παρακάτω.
Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τον Νικο, προσέχεις γιατί δεν έχει σημασία αν έχεις δίκιο ή άδικο. Και αυτοκίνητο να έχεις στην καλύτερη θα τρέχεις στα συνεργεία, στη χειρότερη, άστο καλύτερα. Μηχανάκια και πεζοί ακόμα περισσότερο. Αν και το 99% των μηχανών κινείται σα να νομίζουν οτι είναι φτιαγμένοι απο αδαμάντιο.
Δεν ξέρω αν τα γραφόμενα μου το αποδίδουν αλλιώς, αλλά ο άνθρωπος έδειξε ότι το κατάλαβε ότι έκανε λάθος. Άλλωστε τα λόγια που έγραψα είναι αυτά που άκουσα, που δείχνουν αυτό.

Για μένα ήταν υπερβολική η συμπεριφορά του μικρού, γιατί ο άλλος οδηγός δεν έκανε κάτι άλλο να τον προκαλέσει. Έκανε την μ###€κια, δεν ζήτησε τα ρέστα. Αλλά δεν θεωρώ ότι αν κάνουμε ένα λάθος στον δρόμο, ο κάθε τύπος που θέλει να βγάλει τα προβλήματα που κουβαλάει από πάνω του, μπορεί να ξεσπάσει σε μένα και να βρίζει μανάδες και θεούς. Το λάθος μου θα το παραδεχτώ, αλλά όχι επειδή έκανα ένα λάθος, ο άλλος θα νομίζει ότι θα μας ξεφτιλισει κιόλας. Δε το κάνω, και δεν συμφωνώ να μου το κάνουν.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 58 από 70 [ 1045 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 70  Επόμενο



Συναφή θέματα

Κοινωνική καλλιέργεια και οδική συμπεριφορά.
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Brujo
Απαντήσεις: 47
Οδική Συμπεριφορά New C5
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: gio
Απαντήσεις: 0
Oδική Συμπεριφορα Νew C5
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: gio
Απαντήσεις: 26
Περιεργη συμπεριφορα στην επιταχυνση..
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Θάνος
Απαντήσεις: 32
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ