Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 17:20 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 13 Νοέμ 2018, 09:25 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Οι γιαγιάδες είναι το πιο αξιόπιστο cctv σύστημα ever.

Στάλθηκε από το Lenovo TB2-X30F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 13 Νοέμ 2018, 11:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Ετσι τα κρατη γινονται υποδειγμα οργανωσης . Εθνος δοσιλογων οι γερμαναραδες αλλα εχουν κράτος... :laugh

Οι γερμαναράδες δεν είναι έθνος δοσιλόγων, είναι έθνος κατακτητών. Οι ελληναράδες είναι, έθνος δοσιλόγων. Και το λέω ακριβώς με τους όρους που χρησιμοποιείς, επειδή είναι σωστοί για την περίσταση και δεν αφήνουν περιθώρια τσουβαλιάσματος, καθότι, άλλο είναι οι Γερμανοί κι άλλο οι γερμαναράδες, και άλλο είναι οι Έλληνες κι άλλο οι ελληναράδες, και ο νοών νοείτω.
Οι γερμαναράδες κατέκτησαν κάποτε την Ελλάδα, και επιδίωξαν/ευνόησαν την ανάπτυξη μιας κάστας δοσιλόγων ελληναράδων για να δουλεύουν γι' αυτούς και να διευκολύνουν την κατοχή που επέβαλαν. Όπως ακριβώς έκαναν και σήμερα, με άλλο "Άξονα" και με οικονομικά αντί στρατιωτικά μέσα, έχοντας πάλι ντόπιους δοσίλογους στη δούλεψή τους.

ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Ναι στο κατω-κατω θελω να υπαρχει μια αστυνομοκρατουμενη πολιτεια που θα επιβάλλει με φωτια και τσεκουρι τον ταξη. Εγω και οσοι εχουμε μαθει να ειμαστε νομοταγεις δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα. Ολοι οι αλλοι περιεργοι, δηθεν ανυποτακτοι και αντισυστημικοι μπαχαλακηδες ας ερθουν επιτελους αντιμετωποι με τον πελεκυ του νομου η να σηκωθουν να φυγουν απο τη χώρα.

ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Αν καταλαβουμε την εννοια της δημοκρατιας τοτε θα οδηγουμε και πιο πολιτισμενα.Ομως στο συνολο της πιστευω οτι η συγχρονη ελληνκη κοινωνια ειμαστε αναρχικοι μπαχαλάκηδες. Βαρεθηκα με τον νεοέλληνα...

Αν όντως αυτές νωρίτερα είναι γενικευμένες θεωρήσεις σου και πέρα από τον τομέα της οδηγικής συμπεριφοράς, ε, τότε είναι αδύνατον να βγαίνουν μέσα από νόηση της έννοιας της δημοκρατίας!
Μέσα στην τακτική του αέναου συστήματος εξουσιαστών/κατακτητών που κουμαντάρουν τις τύχες ανθρώπων-κοινωνιών-κρατών, με παιχνίδια εσωτερικών και εξωτερικών πολέμων και "κατακτήσεων", είναι και η επιβολή της κατάλληλης ορολογίας για την εξυπηρέτησή των σκοπών τους. Την οποία ορολογία, πρέπει πάση θυσία και μέθοδο, να την αφομοιώσει και να την αναπαραγάγει μέχρι αυθυποβολής η μάζα από κάτω. Χαρακτηριστικότατα παραδείγματα τέτοιας ορολογίας είναι "οι άλλοι", "οι περίεργοι", "οι αντισυστημικοί μπαχαλάκηδες", οι "αναρχικοι μπαχαλάκηδες" και πολλά άλλα παρόμοια χρήσιμα για το "διαίρει, πελέκα, αφαίμαξε και βασίλευε". Την ώρα που "μπαχαλάκηδες" (...καμία σχέση με πραγματικούς αναρχικούς, με περίεργους, με άλλους κλπ!) παράγουν και χρησιμοποιούν κατά το δοκούν ως υπηρέτες τους, οι ίδιοι οι κρατικοί μηχανισμοί. Το έχουμε δει και στη χώρα μας και εκτός αυτής, εδώ και δεκαετίες.

Η πρόληψη και η γιατρειά γι' αυτά που συζητάμε εδώ, βρίσκεται στην παιδεία και στον πολιτισμό, μέσα σε μια πολιτεία που θα έχει τους κατάλληλους απαραίτητους μηχανισμούς ελέγχου που θα προέρχονται (και θα διέπονται) αυστηρά και μόνο από την παιδεία και τον πολιτισμό. Από πουθενά αλλού, από καμία λογική τύπου "να υπάρχει μια [άνωθεν] αστυνομοκρατούμενη πολιτεία που θα επιβάλλει με φωτιά και τσεκούρι την τάξη". Να υπάρχει μια από την κοινωνική βάση της πολιτο-κρατούμενη πολιτεία, από πραγματικούς πολίτες ευ-πολιτευόμενους και για τα των οίκων τους και για τους συνανθρώπους τους και για τα κοινά, που θα είναι αυτοί οι πολίτες ο κανόνας. Γιατί εντάξει, οι εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν, ποτέ και πουθενά στο σύνολο δεν ήταν όλα σωστά, κι ούτε πρόκειται να είναι. Αυτό χρειάζεται.

Αυτά, για το διάλογο και για τη συζήτηση, χωρίς καμία πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης και προσβολής, χωρίς καμία πρόθεση πολιτικαντολογίας.

Και κλείνω τελείως μέσα στο θέμα "Συμπεριφορά στο δρόμο", με το πρόσφατο δικό μου βίωμα, εξ ίσου εξοργιστικό και απολαυστικό μαζί.
Σούρουπο της 28ης Οκτωβρίου, επιστρέφουμε από εξαίσια εξόρμηση στη Δυτική Φθιώτιδα, από τη γνωστή "εθνική οδό" Λαμίας-Καρπενησίου με μεγέθη εθνικής οδού του 1940-1950. Περνάμε το Λιανοκλάδι, εγώ πρώτος ενός σχηματισμένου κομβόι 5-6 αυτοκινήτων και ωραιότατος τσίμα-τσίμα μέσα στο εντός οικισμού όριο ταχύτητας.
Βγαίνοντας από τον κεντρικό ιστό του χωριού προς Λαμία, έχει ευθεία με μια λωρίδα ανά κατεύθυνση, με όριο ταχύτητας μέχρι μετά το γήπεδο στο τέλος του οικισμού και διπλή διαχωριστική μέχρι ακόμη πιο πέρα. Εκεί, ο τρίτος πίσω από μένα, προφανώς καραελληναράς δυσαρεστημένος που τον καθυστερούσαμε και που δεν μπορούσε να συγκρατήσει ούτε το χαϊλίκι του ούτε τα χάι-κλας άλογα της 5άρας '90s Μπεμβέ του, κάνει αριστερά και μας προσπερνάει και τους τρεις μπροστά του. Με μια φωνή είπαμε με τον αδερφό μου που ήταν δίπλα μου "Τώρα έπρεπε να 'ταν τροχαία στημένη στο πλάτωμα στο γήπεδο, αλλά που, τέτοια ώρα σούρουπο".
Κι όμως, η τροχαία ήταν εκεί, έκοβε κίνηση κρυμμένη, πετάχτηκαν δυο αστυνομικίνες και τον έβαλαν στην άκρη. Και ένας αστυνομικός, ήδη ετοίμαζε το μπλοκ στο καπό του περιπολικού, όπως είδαμε προσπερνώντας τους. Το καταευχαριστηθήκαμε και γελούσαμε μέχρι που φτάσαμε Λαμία, ευχόμενοι να έχουν πράξει τα δέοντα και να του 'χουν κόψει όσο πρέπει τον κ....ο για όλα όσα παρέβη και διακινδύνευσε. Κι ακόμη έχουμε να το λέμε χαμογελώντας όποτε πέφτουμε σε διάφορα παρόμοια στους δρόμους, μέχρι να "χαρούμε" ομοίως τον επόμενο... ... ;)

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 13 Νοέμ 2018, 23:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Χωρίς καμία πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης, δεν μου άρεσε καθόλου η τοποθέτησή σου για τον οδηγό της BMW.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 13 Νοέμ 2018, 23:48 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Γιατί Βαγγελη?

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 01:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
bakevang έγραψε:
Χωρίς καμία πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης, δεν μου άρεσε καθόλου η τοποθέτησή σου για τον οδηγό της BMW.

Δεν υπήρχε κανένας λόγος να κάνει τριπλή προσπέραση σ' εκείνο το σημείο, βγαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα μέσα στον οικισμό με προσβάσεις ιδιοκτησιών και κάθετες οδούς εκατέρωθεν του δρόμου από τις οποίες θα μπορούσε να πεταχτεί μπροστά του οτιδήποτε, αναπτύσσοντας την ταχύτητα που ανέπτυξε, θέτοντας έτσι σε κίνδυνο και εμάς τους υπόλοιπους δίπλα του στην απευκταία περίπτωση που του συνέβαινε κάτι. Θα μπορούσε να περιμένει ελάχιστα λεπτά και λίγο παρακάτω να μας προσπεράσει με ασφάλεια έχοντας βγει όλοι μας στον ανοιχτό δρόμο, αν του πέφταμε και τότε αργοί.
Και στο τυπικό μέρος που παραβίασε τη διαμήκη σήμανση και το όριο ταχύτητας σ' εκείνο το σημείο, και στο ουσιαστικό μέρος που η συμπεριφορά του ήταν δημόσιου κινδύνου, του άξιζε να πέσει στο μπλόκο της τροχαίας όπως έπεσε. Η τοποθέτησή μου θα ήταν η ίδια για τον καθένα, ανεξαρτήτως του τι αυτοκινήτου οδηγούσε, χωρίς να εξαιρώ και μένα τον ίδιο αν έκανα τέτοιου είδους "μαγκιά".

Μας προσπέρασε (με κατεύθυνση δεξιά προς Λαμία) στο τμήμα του δρόμου (Ε952) που φαίνεται σαν βάση του τριγώνου που σχηματίζεται με τις δημοτικές οδούς, ολοκλήρωσε το προσπέρασμα σφαιράτος στην αρχή του parking της αίθουσας δεξιώσεων και τον σταμάτησε το μπλόκο που ήταν κρυμμένο στην αριστερή γωνία στο πλάτωμα του γηπέδου που φαίνεται δεξιά κάτω:
https://www.google.com/maps/@38.9159621 ... a=!3m1!1e3

Και το σημείο όπως φαίνεται με την κατεύθυνση που είχαμε, με τη διαφορά ότι ήταν προχωρημένο σούρουπο:
https://www.google.com/maps/@38.9158654 ... 312!8i6656

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 08:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
είναι μια καινούργια γενιά οδηγών που καγκουρίζει μέσα στα αστικά κέντρα ενώ εκτός και στις εθνικές οδούς χασομερίζει στο γρήγορο ρεύμα΄πιστεύοντας οτι το κουβαδάκι τους είναι το παγκόσμιο όριο ταχύτητας..

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 08:06 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Γιάννη μου άρεσε η αναλυση σου πιο πάνω αλλα μιλας για μια κοινωνια αγγελικα πλασμενη.
Επίσης παιρνεις σαν δεδομενο την υπαρξη μιας παγκοσμιας συνωμοσίας για να εξηγησεις ολα τα δεινα της συγχρονης κοινωνιας και τα προβλήματα της δημοκρατιας. Σε αυτο ειμαι αντιθετος γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχει μια παγκοσμια στημενη συνωμοσία. Απλα υπάρχει η ανθρωπινη φυση που οταν εχει υπερμετρη εξουσια και πλουτο ξεφευγει εις βάρος των αδυνάτων. Επισης η Δημοκρατία ειναι το πιο δυσκολο πολιτευμα γιατι χρειαζεται πολυ εκπαιδευμενους πολιτες. Μεχρι τοτε ομως υποστηριζω οτι η σωστη αστυνομευση χρειαζεται για να προστατευει τον δημοκρατη πολιτη απο τις πραξεις του άλλου που ειναι μπαχαλακης ειτε απο πολιτικα πιστευω, ειτε απο αμορφωσιά. Επειδη ομως εμεις εδω εχουμε ξεφυγει και σκοτωνομαστε στους δρομους καθημερινα γι'αυτο σχολιασα εντονα οτι θελω μια αυστηρη αστυνομια. Οσο για την αναρχια σαν ιδέα, ειμαι μακρια απο αφηγηματα τυπου Μπακούνιν και Κροποτκιν...Χωρις αρχές δεν μπορεις να στησεις εναν οργανισμο ποσω μάλλον μια κοινωνία.

Δημήτρη αυτο που λές ειναι το πιο αποκαρδιωτικό. Οτι οντως αυτη ειναι μια καινουργια γενιά οδηγων που εμαθαν στραβα απο τους παλιοτερους... :spank

Προσέχετε λοιπον στους δρομους, οδηγειτε αμυντικα και φερθειτε ευγενικά. :)

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 11:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
γιαννη για το θεμα μπαχαλακηδων ανοιγεις μεγαααααλη κουβεντα.....τι πιστευεις οτι δεν μπορουςν να τους πιασουν?..μπορουν αλλα δεν θελουν γιατι απλα η σημερινη κυβερνηση ταυτιζετε σε πολλα μερη με αυτους.......
και για να μην γινομαι επιθετικος σε συγκεκριμενα πραγματα...την φοροδιαφυγη τι πιστευεις οτι δεν μπορουνν? μπορουν και πολυ καλα μαλιστα σε μεγεθος 90% να ειναι αποτελεσματικοι....δεν θελουν γιατι το μαυρο χρημα κινει την μηχανη της αγορας...αν παψειτο μαυρο χρημα θ σταματησει καθε δραστηριοτητα......με 700 800 ευρα μεσο ορο μισθου τι να φτασουν? ολοι κανουν κατι δευτερο να βγαλουν κανα σπασμενο εκει ειναι το μαυρο χρημα.....

στο θεμα γερμανιας περαν τις μλκιες σαν λαος το μεγαλυτερο ποσοστο του ειναι τυπικοι....παντα υπαρχουν και οι κατσαπλιαδες....στον κυριο με την πεμβε δεν βρισκω το λογο που διαφωνεις βαγγελη μου..εκανε παρανομια θα πληρωσει.....τελειωσε.....ολοι κανουμε καποια στιγμη το λαθος και παρανομουμε....αν μας τσιμπησει ο νομος θα πληρωσουμε...και δεν εχει να κανει τι αμαξι οδηγας.....

νικο η δημοκρατια στην θεωρια ειναι πολυ σωστη στην πραξη δεν μπορει να εφαρμοστει και υπαρχει θεμα...και αν μιλησουμε για εμας θαπω την φραση του αειμνηστου χαρυ κλυνν....

ελληνικη δημοκρατια σημαινει οτι θελουμε κανουμε οτι μας αρεσει...για αυτο και την βαφτισαμε ελληνικη.....ελεγε και αλλα που δεν γραφονται....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Νοέμ 2018, 01:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
Το τμήμα που αναφέρει ο jalbanis είναι μια διαδρομή με στενό δρόμο που περνάει από κατοικημένη περιοχή με κάθετες εξόδους από το χωριό και τους αγρούς, με χαμηλό όριο ταχύτητας, χωρίς μεγάλη ορατότητα λόγω βλάστησης και στροφών, δλδ με επικινδυνότητα μεγάλη και γι΄ αυτό έχει 3 κάμερες και στο συγκεκριμένο σημείο συχνά πυκνά κλιμάκιο της τροχαίας με ραντάρ για να αποτρέπει τέτοιες μακακίες, έχω δει επανειλημμένως λεωφορεία να μπαίνουν στο αντίθετο ρεύμα όχι για προσπέραση αλλά για να μην τους πιάσει η σταθερή κάμερα, το ότι δεν υπάρχουν 2-3 νεκροί κάθε μέρα εκεί είναι γιατί κάποιοι εκεί ψηλά δουλεύουν υπερωρίες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Νοέμ 2018, 10:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
NEKTARIOS C5 έγραψε:
Γιατί Βαγγελη?

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλύτερα να μην μιλήσω ας το αναλύσει ο ίδιος,παρόλο που ξέρω τι θα πεί.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Νοέμ 2018, 14:01 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Γιατι ειμαστε ρε γαμωτο τοσο γομαρια σαν λαος?
Σημερα στην Αθηνα γινεται πανζουρλισμος... Νευρα, διπλοπαρκαρισματα, ετοιμοι να εκραγουν ολοι στον δρομο και να πλακωθουν στο ξυλο. Πηρα το αμαξι για μια αποσταση 3 περιπου χιλιομετρων να παω σε ενα μαγαζι με ανταλλακτικα για σκουπακια. Στην πλατεια του Αγιου Ανδρέα στη Λαμπρινή διπλοπαρκαρισμένοι ολοι επανω στην Τράλλεων στις καφετέριες και προσπαθεις να περάσεις ανάμεσα. Απο πισω μου οργισμενος αναβατης με σκουτερ που δεν μπορει να χωθει και να περασει βριζει θεούς, δαιμονες και χριστοπαναγιες.... Καποια στιγμη φτανω εξω απο το μαγαζι που θελω και βλεπω λιγο πιο πανω 2-3 θεσεις ελευθερες. Παρκαρω με δυσκολια απο τα διπλοπαρκαρισμενα κανοντας σλαλομ αναμεσα τους και κανω επιτελους τη δουλεια μου. Ψυχραιμία συμπολιτες, Χριστούγεννα έρχονται!

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Νοέμ 2018, 15:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Γιατι ειμαστε ρε γαμωτο τοσο γομαρια σαν λαος?

Αν και σε αρκετά διαφωνώ με τον Δήμου, στην ερώτησή σου δίνει ικανοποιητικότατη απάντηση αυτό:
http://users.uoa.gr/~nektar/arts/prose/ ... ortune.htm

[ EDIT: Α, και για να μη το ξεχάσω πάλι, ποτέ δεν παρασύρομαι από συνομωσιολογίες, απλά διαπιστώνω και εστιάζω στους πόλους εξουσίας και "συμμαχιών" των καιρών! ;) ]

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Νοέμ 2018, 19:25 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Γιάννη , μου αρεσει πολυ το χρωμα του C4 στο άβαταρ!

Η δυστυχια του να εισαι Ελληνας...μια ζωή τα ιδια...

Οι πόλοι εξουσίας και τα διεθνή κέντρα αποφάσεων υπάρχουν όντως και προσπαθουν να μας επιβάλλουν τα συμφέροντά τους αλλα αυτο δεν μας επιβάλλει να μην σεβομαστε ο ενας τον αλλον σαν κοινωνια... :)

Καλο χειμώνα στη Λαμια! :)

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Δεκ 2018, 22:18 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Δεν εχει τελειωμό η χαζομάρα και η γαιδουριά του νεο-έλληνα. Προχθές πάλι ειχε απιστευτο μποτιλιάρισμα στην καθοδο του Κηφισού και ειχαν κλεισει πάλι τη ΛΕΑ οι εξυπνάκηδες αδιαφορωντας για τα παντα. Ηρθε απο πισω το ασθενοφορο με τη σειρηνα να ουρλιάζει αλλά μάταια...
Σημερα το πρωι ειδα με τα ματια μου Clio να περναει απο τον πισω δρομο του γραφειου βιαστικα. Μιλαμε για στενο δρομο αναμεσα σε οικοπεδα που σε ενα σημειο εχει μια αποτομη κλιση-ανυψωση και μετα ευθεια παλι. Ειχε αργησει προφανως η στελεχαρα της Unilever (leasing το Clio...) και επιτιθεται με τα χιλια στο υψωματακι. Μενω με το στομα ανοικτο...Ακουω ενα γκαπ του εμπρος προφυλακτηρα ( μπορει να βρηκε και το καρτερ...) και μετα βλεπω το αμαξι να απογειωνεται με τα τεσσερα στον αερα για καμμια 20αριά εκατοστα και σκαει λιγα μετρα παραπερα...Συνεχισε ο τυπος μεχρι το parking της δουλειας του χωρις να συμβαινει τιποτα.... :spank :rop :surprised

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Δεκ 2018, 23:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 31 Ιούλ 2015, 15:26
Δημοσιεύσεις: 351
στη γειτονιά μας λειτουργεί το christmas theatre (aka το κλειστό Γαλατσίου στη Βεΐκου).Πήγαμε οικογενειακώς με τα πόδια,είμαστε πολύ κοντά (Αγιο Ευστάθιο).Εγω,η γυναίκα μου,η κόρη μου (6) κι ο μπέμπης μας (5 μηνών) με το καροτσάκι του φυσικά.
ΤΟ ΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΜΕ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.Ενω έχει άπλετο χώρο εντός του σταδίου για στάθμευση,επειδή βαριόντουσαν να περιμένιυν τη σχετική ουρά...κατέλαβαν ολο το πεζοδρόμιο ρε παιδιά.Μιλάμε πως τα λεωφορεία που κάνουν αφετηρία εκεί,δε μπορούσαν να πλησιάσουν.Ποιό καροτσάκι?Ούτε πεζός να περάσει.Ενα χάος.Μια απόλυτη ξεφτίλα.Πραγματικά δεν έχω λόγια.Τόση εκτεταμένη μαλακία (τζιζ πιπέρι) και σε μία εικόνα και μόνο ποτέ δεν έχω ξαναδεί.Ειναι ο κανόνας τελικά.Βολεψάκηδες,παρτάκηδες,κουτοπόνηροι.Πεζοδρόμιο πλατεία κανονική όμως κι όχι λωρίδα πεζοδρομίου.Άρχισα να εξηγώ στην κόρη μου (κατα βάθος βλαστήμαγα) πως αυτό που κάνουν οι άλλοι δε σημαίνει οως είναι και σωστό κιβοτι ΕΜΕΙΣ δεν θα τοβκάναμε ποτέ αυτό.Τουλάχιστον κάτι βγήκε...
Γενικά το Γαλάτσι μου προκαλεί εμετό όταν περνάω.Ιδιαιτέρως απο το γνωστό φανάρι Βεΐκου & Τράλλεων.Εαν ξαναπετύχω τη φάση στο chrstmas theatre (πράγμα βέβαιο δλδ) θα σας ποστάρω φωτογραφίες.Εννοείται πως αστυνομία/τροχαία απούσα.

Με τέτοιες συμπεριφορές,τον καταργείς τον ενφια μεσα σε λιγους μήνες απο πρόστιμα ή όχι??

_________________
Citroen C3 Picasso 1.6Hdi (aka spacebox)


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 50 από 70 [ 1045 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 70  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ