Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 08:48 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 18:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2440
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Όλοι μας έχουμε κάνει κάποιο λάθος στο δρόμο,το θέμα είναι αν έχουμε το σθένος να το αντιληφθούμε και να το παραδεχθούμε. Εκεί ξεχωρίζει ο άντρας από το τσουτσέκι....
Με την αφήγηση του Σταύρου θυμήθηκα περιστατικό στο οποίο ήμουν αυτόπτης μάρτυρας. Μπάρμπας με παπάκι οδηγούσε με παντόφλες και χωρίς κράνος φυσικά. Σε μια διασταύρωση κάτι έγινε με έναν οδηγό και αρχίζει καυγάς. Ο οδηγός του αυτοκινήτου ζητούσε συγνώμη αλλά ο μάγκας μπάρμπας συνέχιζε τις ύβρεις και του έλεγε να κατέβει κατω να του δείξει κλπ. Ε,με τα πολλά πάει να βγει ο τύπος από το αυτοκίνητο και όταν το κατάφερε ο μπάρμπας με το παπί ήρθε αντιμέτωπος με μια ντουλάπα 40 πόντους ψηλότερο και ένα μέτρο φαρδύτερο. Εκεί τα χρειαςτηκε ο μπάρμπας και άρχισε τα παρακάλια. Το γομάρι δεν έκανε τίποτα περισσότερο από τον να τον πιάσει και με τα δυο χέρια και να τον πετάξει σαν σακί στο πεζοδρόμιο. Μπήκε στο αμάξι και έφυγε....

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 21:59 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Εχω χωρισει πριν λιγα χρονια δυο που εχουν πιαστει στα χερια για θεμα προτεραιοτητας στον διπλανο δρομο απο το σπιτι μου. Ετυχε να περναω με τα ποδια και ειδα ολη τη φαση. Ο ενας ταξιτζης, ο άλλος ΙΧης. Πιαστηκανε μιλαμε στα χερια λες και ηταν Ελληνοτουρκικος πολεμος. Ειχαν σκισει ρουχα, ειχαν πεσει κατω στο δρομο και ειχαν αρχισει τα πρωτα αιματα. Τους χωρισαμε με αλλους δυο περαστικους, φαγαμε και 1-2 ξωφαλτσες. Ξεθυμαναν οι ανθρωποι και εφυγαν για τα σπιτια τους. Ποιος ξερει τι παντοφλα θα τρωγανε απο τις γυναικες τους.... :laugh :laugh :laugh

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Νοέμ 2019, 15:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Lohias^ έγραψε:
aiolos έγραψε:
Αν ζήτησε συγγνώμη τότε εντάξει. Πάντως απο αυτά που έγραψες δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Αυτό που με ενοχλεί εμένα είναι όταν κάποιος κάνει βλακεία και πάει να βγεί και απο πάνω. Εκεί ακούει καντήλια κανονικότατα. Αν το παραδεχτεί και ζητήσει συγγνώμη οκ, πάμε παρακάτω.
Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τον Νικο, προσέχεις γιατί δεν έχει σημασία αν έχεις δίκιο ή άδικο. Και αυτοκίνητο να έχεις στην καλύτερη θα τρέχεις στα συνεργεία, στη χειρότερη, άστο καλύτερα. Μηχανάκια και πεζοί ακόμα περισσότερο. Αν και το 99% των μηχανών κινείται σα να νομίζουν οτι είναι φτιαγμένοι απο αδαμάντιο.
Δεν ξέρω αν τα γραφόμενα μου το αποδίδουν αλλιώς, αλλά ο άνθρωπος έδειξε ότι το κατάλαβε ότι έκανε λάθος. Άλλωστε τα λόγια που έγραψα είναι αυτά που άκουσα, που δείχνουν αυτό.

Για μένα ήταν υπερβολική η συμπεριφορά του μικρού, γιατί ο άλλος οδηγός δεν έκανε κάτι άλλο να τον προκαλέσει. Έκανε την μ###€κια, δεν ζήτησε τα ρέστα. Αλλά δεν θεωρώ ότι αν κάνουμε ένα λάθος στον δρόμο, ο κάθε τύπος που θέλει να βγάλει τα προβλήματα που κουβαλάει από πάνω του, μπορεί να ξεσπάσει σε μένα και να βρίζει μανάδες και θεούς. Το λάθος μου θα το παραδεχτώ, αλλά όχι επειδή έκανα ένα λάθος, ο άλλος θα νομίζει ότι θα μας ξεφτιλισει κιόλας. Δε το κάνω, και δεν συμφωνώ να μου το κάνουν.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όπως έγραψα, αν το παραδέχτηκε καλώς, πάμε παρακάτω αφού δεν έγινε τίποτα. Επειδή όμως μου έχει τύχει κάμποσες φορές να πάει να βγει και απο πάνω ο άλλος εκεί του παίρνει ο διάολος τον πατέρα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Νοέμ 2019, 14:38 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
aiolos έγραψε:
Lohias^ έγραψε:
aiolos έγραψε:
Αν ζήτησε συγγνώμη τότε εντάξει. Πάντως απο αυτά που έγραψες δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Αυτό που με ενοχλεί εμένα είναι όταν κάποιος κάνει βλακεία και πάει να βγεί και απο πάνω. Εκεί ακούει καντήλια κανονικότατα. Αν το παραδεχτεί και ζητήσει συγγνώμη οκ, πάμε παρακάτω.
Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τον Νικο, προσέχεις γιατί δεν έχει σημασία αν έχεις δίκιο ή άδικο. Και αυτοκίνητο να έχεις στην καλύτερη θα τρέχεις στα συνεργεία, στη χειρότερη, άστο καλύτερα. Μηχανάκια και πεζοί ακόμα περισσότερο. Αν και το 99% των μηχανών κινείται σα να νομίζουν οτι είναι φτιαγμένοι απο αδαμάντιο.
Δεν ξέρω αν τα γραφόμενα μου το αποδίδουν αλλιώς, αλλά ο άνθρωπος έδειξε ότι το κατάλαβε ότι έκανε λάθος. Άλλωστε τα λόγια που έγραψα είναι αυτά που άκουσα, που δείχνουν αυτό.

Για μένα ήταν υπερβολική η συμπεριφορά του μικρού, γιατί ο άλλος οδηγός δεν έκανε κάτι άλλο να τον προκαλέσει. Έκανε την μ###€κια, δεν ζήτησε τα ρέστα. Αλλά δεν θεωρώ ότι αν κάνουμε ένα λάθος στον δρόμο, ο κάθε τύπος που θέλει να βγάλει τα προβλήματα που κουβαλάει από πάνω του, μπορεί να ξεσπάσει σε μένα και να βρίζει μανάδες και θεούς. Το λάθος μου θα το παραδεχτώ, αλλά όχι επειδή έκανα ένα λάθος, ο άλλος θα νομίζει ότι θα μας ξεφτιλισει κιόλας. Δε το κάνω, και δεν συμφωνώ να μου το κάνουν.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όπως έγραψα, αν το παραδέχτηκε καλώς, πάμε παρακάτω αφού δεν έγινε τίποτα. Επειδή όμως μου έχει τύχει κάμποσες φορές να πάει να βγει και απο πάνω ο άλλος εκεί του παίρνει ο διάολος τον πατέρα.
Αυτό εννοείται που λες. Είναι θράσος το λιγότερο να βγεις κι από πάνω.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Νοέμ 2019, 18:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
οταν κανεις λαθος ενας απλος χαιρετισμος απο το παραθυρο φτανει να καταλαβει ο αλλος οτι εχεις κανει λαθος μου εχει τυχει καποιες φορες εχω σηκωσει χερι και δεβ εχει δοθει συνεχεια και απο αλλους εχει γινει η ιδια χειρονομια και στο τελος μια κορνα για το χαιρετημα και ολα οκ

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιαν 2020, 09:17 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Χθες το μεσημέρι στη Λ.Βείκου πλησιάζω προς κοκκινο φαναρι αφου εχει πεσει ηδη το πορτοκαλι, εχοντας μπροστα μου αλλο αυτοκινητο που επισης φρεναρει. Ταυτοχρόνως απο τον δεξι καθρεπτη βλεπω απο πισω smart να κανει slalom αναμεσα στα αυτοκινητα , να μπαινει ξαφνικα μπροστά μου να πεταγεται παλι δεξια και να περναει τσαμπουκαλιδικα με κοκκινο... :surprised :angr :spank . Τετοια γιαιδουριά πια ο Ελληνας... Για εμενα αυτη η παραβαση και ο τροπος που εγινε θελει αυτοφωρο , φυλακιση και αφαιρεση αδειας οδηγησης δια βιου :rop . Ειμαστε απλά τραγικοι σαν κοινωνια και δεν φταιει καμμια αστυνομια και καμμια κυβερνηση. Ο σταρχιδισμος μας φταιει. Η ασεβεια στην ανθρωπινη ζωή. Η πλειοψηφια των Ελληνων οδηγων εχουμε γινει φονιαδες. Ακουμε τις στατιστικες απο τα τροχαια και δεν ιδρωνει κανενος το αυτι. Ενταξει Ελληναρα μου. Συνεχισε την ανεμελη , πανηλιθια συμπεριφορα σου. Μακρια απο εμενα...
Off topic: Χθες σε ταβερνα με φιλους καποια στιγμη ο ενας, θεριακλης θελει να καπνισει και βγαινει ο ανθρωπος εξω στο κρυο. Γυριζοντας βλεπει οτι αρκετοι καπνιζουν μεσα στο μαγαζι , οποτε συνεχισε το τσιγαρο του μεσα ο ανθρωπος... :spank :rop Που εισαι Σόιμπλε! Ριξε εναν αιωνα μνημονια στους ραγιάδες και μετα ενα Οθωμανικο δικαιο απο τον Σουλτανο μπας και γινουμε ποτε "κανονική" χώρα. :angr

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Ιαν 2020, 22:18 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Περιστατικο σήμερα το πρωί. Μποτιλιαρισμενος σε φαναρι στην Λ.Ηρακλείου χαμηλα στη Ν.Ιωνία περιμενω να στριψω αριστερα και ειμαι σταματημενος σε κοκκινο σηματοδοτη. Δεξια μου επισης σταματημενοι που θελουν να πανε ευθεια και πιο δεξια παρακαρισμενα μαλλον παρανομα επανω στη λεωφορο. Ακουγεται απο πισω μακρια σηρεινα πυροσβεστικης μανιασμενη και βλεπω στον καθρεπτη εναν πανικο απο πισω να μην ξερουν τα αμαξια που να πανε για να περασει. Εχοντας ακομα κοκκινο παω λιγο ακρη οσο μπορω αλλα η πυροσβεστικη ειναι απο πισω μου πλεον και ο διπλανος επισης δεν μπορει να κουνηθει για να ανοιξει δρομο. Σαστισμενος και με κινδυνο να συγκρουστω παραβιαζω σιγα-σιγα το κοκκινο για να περασει η πυροσβεστικη. Εκνευριστηκα πολυ γιατι εθεσα την ασφαλεια μου σε κινδυνο σε πεισμα του οδηγου της πυροσβεστικης που σιγουρα ετρεχε σε κατι επειγον αλλα δεν μπορει να γινεται με αυτον τον τροπο ολη αυτη η φαση. Σε μεγαλο δρομο το καταλαβαινω αλλα μεσα στα στενα της πολης που να παω ρε φιλε??? Ακουω γνωμες οπως και αν καποιος γνωριζει τι γραφει ο ΚΟΚ για τετοιες περιπτωσεις...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Ιαν 2020, 22:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Μου έχει τύχει πολλές φορές. Περνάς με κόκκινο, καλυπτόμενος και καλά από τη σειρήνα του άλλου οχήματος και κάνεις στην άκρη να περάσει.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Και στο εξωτερικό, αυτό κάνουν.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Ιαν 2020, 22:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 171
Ετσι ακριβώς, ανάβεις αλάρμ, φώτα, κορνάρεις και βγαίνεις προσεκτικά, δεν γίνεται αλλιώς.

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Ιαν 2020, 23:47 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Eυχαριστώ πολυ!!! Την επομενη φορα θα ειμαι προετοιμασμενος!!!

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιαν 2020, 00:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Τα αυτοκίνητα εκτάκτου ανάγκης όταν είναι με φάρο και σειρήνα "ακυρώνουν" το κόκκινο κλπ, ΠΡΕΠΕΙ με κάθε τρόπο να του δώσουν όλοι οι οδηγοί προτεραιότητα. Αυτοί που έχουν το πράσινο να σταματήσουν να περάσει από μπροστά τους και μαζί και όποιο άλλο εμποδίζει την απρόσκοπτη διέλευσή του. Πιο πολύ κινδυνεύεις για κλήση αν μείνεις σημαδούρα στο κόκκινο παρά αν το παραβιάσεις.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν Bill30f για την δημοσίευση του/της: chris, ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Φεβ 2020, 06:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ 2011, 23:15
Δημοσιεύσεις: 1004
Και λογικά να το δεις δηλαδή , αν εχεις μια πυροσβεστική η ενα ασθενοφόρο πίσω σου με σειρήνες κτλ , εκεί παίζονται πιθανώς ζωές για δευτερόλεπτα , δεν υπάρχει χρόνος για ΚΟΚ πράσινα φανάρια κτλ . Κανείς άκρη παση θυσία

_________________
Ηλίας
http://www.flickr.com/photos/kilomeater/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Φεβ 2020, 07:21 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Σαφως και τα γνωριζω ολα αυτα, αλλα στο τρελλο μποτιλιαρισμα της αναρχης Αθήνας ολα αυτα αναιρουνται. Οταν δεν εχεις που να κανεις ακρη τοτε παραβιαζεις το κοκκινο με κινδυνο να θυσιασεις τη δικια σου ζωη? Ο νομος ειναι απλοικά στημένος για ιδανικες συνθηκες και θελει σιγουρα πιο σοβαρη επανεξεταση απο τον νομοθετη. Αλλα επειδη δεν προβλεπεται κατι τετοιο στην μπαχαλοελλάδα, ο σώζων εαυτώ σωθήτω.
Αλλο χαζο περιστατικο χθες το πρωί. Πλησιάζω σε σταυδροδρομι στην περιοχη της Αγιας Αναστασιας στον Περισσό. Εχω προτεταιοτητα , οι άλλοι εχουν STOP. Προχωράω σιγα ελεγχοντας τις αντιδράσεις τους και περναω. Δεξια μου σταματαει ενα βανακι δινοντας μου προτεραιοτητα αλλα απο πισω του και δεξια του βγαινει διποδο με δίκυκλο και παει να πεσει επανω μου. Φρεναρω τον αφηνω να περασει και πιο κάτω στο φαναρι παραβιαζει κανονικά και το κόκκινο. Γειά σου άναρχικέ λαέ. Που εισαστε Κροπότκιν και Μπακούνιν να θαυμασετε τον απολυτο αναρχικο λαο σας! Επισης ολα τα δικυκλα συνεχιζουν κανονικά σε δρομους με δυο λωριδες και διπλη διαχωριστική να μπαινουν στο αντιθετο ρευμα τσαμπουκαλιδικα και να ερχονται επανω σου χωρις καμμια αισθηση της παραβασης και της μαλακιας του εγκεφάλου τους. Αγαπητε Ηλια εισαι πολυ τυχερος που ζεις στην πολιτισμενη Βιέννη!

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Φεβ 2020, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Η εξαίρεση από τις σημάνσεις ισχύει μόνο για τα οχήματα άμεσης ανάγκης, όχι για τα υπόλοιπα οχήματα. Για τα υπόλοιπα οχήματα ισχύουν κανονικά και τα κόκκινα, και τα stop και οι προτεραιότητες και όλα. Άρα δεν ισχύει το "μα είχε φάρο και πέρασα με κόκκινο για να διευκολύνω, άρα είμαι νόμιμος", ο οδηγός -και του άμεσης ανάγκης- αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεών του. Απλά ο ΚΟΚ υποχρεώνει τα υπόλοιπα οχήματα να παραχωρήσουν προτεραιότητα και να διευκολύνουν την διέλευση των οχημάτων άμεσης ανάγκης.

Άρα τυπικά υπάρχει παράβαση, απλά θεωρώ ότι δεν θα την πιστοποιήσει κανένα περιπολικό και κανένας αστυνομικός, ειδικά αν η χρήση των ειδικών σημάντρων από το όχημα άμεσης ανάγκης υποδεικνύει ζωές σε κίνδυνο.

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Φεβ 2020, 15:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Τυπικά ο Ace έχει δίκιο, δεν καλύπτεσαι αν γίνει κάτι. Φυσικά δεν θα σου κόψουν κλήση, μιλάω για την περίπτωση ατυχήματος. Αλλά ειδικά σε ασθενοφόρο και πυροσβεστική πρέπει να το ρισκάρεις. Προσεκτικά βέβαια και οσο το δυνατον λιγότερο, αλλά δε γίνεται αλλιώς λόγω της επείγουσας κατάστασης.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 59 από 70 [ 1045 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 70  Επόμενο



Συναφή θέματα

"Στο δρόμο" - Ταξίδια, ιστορίες κλπ
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: linker
Απαντήσεις: 109
Περίεργη (?) συμπεριφορά κυκλώματος ψύξης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: The Ace
Απαντήσεις: 12
Περιεργη συμπεριφορα στην επιταχυνση..
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Θάνος
Απαντήσεις: 32
Ερώτηση: Γιατί το κοτόπουλο διέσχισε τον δρόμο
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: shadow_
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια