Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 11:34 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 26 Αύγ 2018, 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
xantiamanolis έγραψε:
χαχα και πολλα πας σταυρο....για μειωσε λιγακι...και μιλω σοβαρα..ειδικα εκει κατω που αμα ριξει κανα ψιλο το λαδι θα γλυστραει λιγοτερο στο δρομο
Εδώ κάτω Μανόλη με βροχή αν πηγαίνεις πάνω από 90 έχεις τάσεις αυτοκτονίας. Τον συνειρμό μου τον έκανα σκεπτόμενος 2 λωρίδες με διάζωμα σε καλούς δρόμους που και εκεί είχα πετύχει παγίδες με νερά. Γενικά το νερό είναι μεγάλη παγίδα.

Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Σεπ 2019, 21:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 11:28
Δημοσιεύσεις: 442
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
χαχαχα....ρε Λοχία, εσυ το βρήκες το road trip america το '18.....εγώ το βρήκα 10 χρόνια πριν και το μετάφρασα όλο
πολύ ωραίο κειμενάκι.

viewtopic.php?f=5&t=4419

:lol :lol :lol

_________________
Keep the shiny side up


Τελευταία επεξεργασία από Zach8 και Σάβ 14 Σεπ 2019, 22:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Σεπ 2019, 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Zach8 έγραψε:
χαχαχα....ρε Λοχία, εσυ το βρήκες το road trip america το '18.....εγώ το βρήκα 10 χρόνια πριν και το μετάφρασα όλο

viewtopic.php?f=5&t=4419

[emoji38] [emoji38] [emoji38]
Πολύ ωραίο φίλε Zach8! Πιστεύω ότι αυτά τα πράγματα θα έπρεπε να μπουν σε μάθημα στο σχολείο

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Σεπ 2019, 23:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 11:28
Δημοσιεύσεις: 442
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Πολλοί το λένε αυτό.....να μπουν στο σχολείο...αλλά τείνω να διαφωνήσω.
Με τόσο πήξιμο και πρήξιμο που πέφτει στο σχολείο, δεν είμαι σίγουρος πως θα πιάναν τίποτα τα παιδιά.
Όπως δεν έπιανα κι εγώ και πολλοί άλλοι όταν ήμασταν στο σχολείο.

Η οδηγική συμπεριφορά είναι κάτι δυναμικό που αναπτύσσεται και εξελίσσεται με τον καιρό και την εκπαίδευση (στο τιμόνι).
Συμφωνώ, έχει να κάνει με την "εικόνα" που παίρνει το παιδί από τον μεγάλο που θα δει να οδηγάει
Συμφωνώ, έχει να κάνει με τον εκπαιδευτή οδήγησης....πως θα του τα περάσει
Συμφωνώ, έχει να κάνει και με την νοοτροπία και την ανατροφή που θα πάρει το παιδί από το σπίτι

Δεν έχω ακούσει όμως ποτέ κανέναν να μιλάει για ψυχολογία του ατόμου και σωματικές ικανότητες,
στοιχεία που λαμβάνουν μέρος ενεργό κατά την οδήγηση,
καθώς και για δεξιότητες και νοητικές ικανότητες που επίσης χρειάζονται όταν καθόμαστε στο τιμόνι.
Είναι πολλά που συνιστούν την "οδηγική συμπεριφορά και προσωπικότητα" κάποιου, και δε νομίζω να έχει κάποιο αποτέλεσμα
το να τα διδάσκουμε στο σχολείο.
Μερικά βασικά ναι, ΟΚ, ας διδάσκονται, αλλά για οδηγική συμπεριφορά και τι να προσέξουμε στο δρόμο και πως να εκλαμβάνουμε
την κοινωνία του δρόμου, καλό είναι να διδάσκεται σε μεγαλύτερες ηλικίες.

Και φυσικά όλα προϋποθέτουν να επιθυμεί το άτομο να μάθει. Άμα είναι ζαμάν φου δε γίνεται τίποτα.

_________________
Keep the shiny side up


Τελευταία επεξεργασία από Zach8 και Τετ 13 Ιαν 2021, 22:52, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Σεπ 2019, 08:11 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Zach8, συμφωνώ απόλυτα!!! Θα προσθέσω οτι στην οδική ασφάλεια χρειάζεται συλλογική συνείδηση και κοινωνική υπευθυνοτητα κατι που πιστεύω λειπει απο την Ελληνικη κοινωνία τουλαχιστον σε ποσοστο 60%. Ειμαστε λαος ζαμάν-φου. Απλα θελει ο καθενας να κανει τη δουλεια του αδιαφορώντας για τον διπλανο. Τα εχουμε πει πολλές φορές...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Σεπ 2019, 12:33 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Σήμερα το πρωί στην Ποσειδώνος μου έβαλε χέρι μια κυρία 60αρα γιατί φρεναρισα και σταμάτησα με πορτοκάλι και αναγκάστηκε και αυτή να φρενάρει δυνατά με αποτέλεσμα να φύγει το σκυλάκι της που ήταν στην εταζερα και χτύπησε λέει!!
Της είπα ότι είναι προτιμότερο να το αφήνει σπίτι γιατί με αυτήν στο τιμόνι μάλλον θα το σκοτώσει.
Δεν υπάρχει σωτηρία είπαμε.......

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Σεπ 2019, 13:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Σεπ 2012, 12:27
Δημοσιεύσεις: 1053
Μα και εσύ να φρενάρεις στο πορτοκαλί , έπρεπε να πάς στην άκρη να προλάβει η κυρία. Χώρια απο το φρενάρισμα μπορεί να έκλεισε και το κινητό της που θα μίλαγε για κανένα καρεδάκι.

Διαπιστώνω ότι φέτος όλοι γύρισαν από τις διακοπές Βατάνεν και χεράδες και οι ομορφιές στον δρόμο έχουν ξεφύγει. Άρχισα να προσεύχομαι στα γεράματα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Σεπ 2019, 16:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 11:28
Δημοσιεύσεις: 442
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
.

_________________
Keep the shiny side up


Τελευταία επεξεργασία από Zach8 και Τρί 17 Σεπ 2019, 16:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Σεπ 2019, 16:52 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Εγώ πάω με 100 στη δεξιά στην εθνική και έρχεται η άλλη από πίσω και μου ανάβει τα φώτα και τελικα με προσπερναει απο δεξια απο τη ΛΕΑ :surprised :laugh :angr :angr :angr
Δεν εχουμε καμμια ελπιδα ως λαος να συνετιστουμε... Θα συνεχισουμε να σκοτωνομαστε σαν βλακες στην ασφαλτο μεχρι που να μεινουμε τοσο λιγοι και τοτε ανετα ο Σουλτανος θα παρελασει χαλαρα στο Συνταγμα και θα σηκωσει την ημισεληνο στην Ακροπολη. Γκιαουρηδες μειναμε με νοοτροπια βλαχομπαροκ... :(

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Σεπ 2019, 06:29 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Πάντως όσον αφορά το πορτοκαλί, θεωρώ ότι υπάρχει ασάφεια. Τα μπορούσε να ξεκαθαρίσει κάπως την κατάσταση η ύπαρξη μιας "ζώνης" που θα επισημαίνεται με σήμανση επί του δρόμου όπως οι διαβάσεις. Έτσι όταν βρίσκεσαι εκεί μέσα και ανάβει πορτοκαλί (και μιλάμε για συνθήκες νορμάλ κίνησης και όχι μποτιλιαρίσματος) να περνάς και αν είσαι έξω σταματάς.

Όσον αφορά το dash cam video, έχω κάνει κι εγώ 3 βίντεο από πέρυσι εδώ στον ΒΟΑΚ, αλλά δεν αξιωνομαι ακόμη να τα ανεβάσω.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Σεπ 2019, 06:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 28 Μάιος 2013, 19:22
Δημοσιεύσεις: 1563
Τοποθεσία: Κιάτο Κορινθίας
Εικόνες: 0
Αν δεν κάνω λάθος σε όλες τις μεγάλες οδικές αρτηρίες (που έχουμε μεγάλες ταχύτητες)
περίπου 100 μέτρα πριν το φανάρι υπάρχει ενα διπλό πορτοκάλι που αναβοσβήνει
και ενημερώνει οτι θα ανάψει κόκκινο.
Εκεί προλαβαίνεις και να μειώσεις ταχύτητα αλλά και να σταματήσεις στο πορτοκαλί.

_________________
C3 1.6 e-hdi Eco Chic
http://stergiopoulosmeat.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Σεπ 2019, 06:55 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
α) Πράσινο σταθερό φως κυκλικής μορφής : Ο οδηγός προχωρεί κατευθείαν μπροστά ή στρίβει προς τα δεξιά ή αριστερά, εκτός αν άλλο σήμα ή πινακίδα απαγορεύει την κατευθείαν κίνηση ή στροφή. Ο οδηγός υποχρεούται, και αν ακόμη ο φωτεινός σηματοδότης δείχνει πράσινο φως, κινούμενος κατευθείαν μπροστά, να παραχωρεί προτεραιότητα σε άλλο όχημα ή πεζό που κινείται ακόμη από προηγούμενη σηματοδότηση, στρίβοντας δε να παραχωρεί προτεραιότητα στους πεζούς, οι οποίοι κινούνται στην οδό στην οποία πρόκειται να εισέλθει. β) Ερυθρό σταθερό φως κυκλικής μορφής : Ο οδηγός υποχρεούται να σταματήσει προ της ειδικής γραμμής διακοπής αυτής ή, αν δεν υπόρχει τέτοια, σε αρκετή απόσταση από το σηματοδότη, ώστε η σηματοδότηση να είναι σε αυτόν ευχερώς ορατή, να παραμένει δε σε στάση μέχρις ότου ανάψει το πρόσινο φως. Επίσης υποχρεούται να μην εισέρχεται στον οδικό κόμβο ούτε να κινείται πάνω στις διαβάσεις πεζών, εάν ο σηματοδότης είναι τοποθετημένος στο μέσο ή στην απέναντι πλευρά του κόμβου. γ) Κίτρινο σταθερό φως κυκλικής μορφής : Ο οδηγός υποχρεούται να σταματήσει, όπως και προερυθρού φωτός, εκτός αν βρίσκεται τόσο κοντά στο σηματοδότη, ώστε να μην μπορεί να κάμει αυτό ασφαλώς. (source ©: www.glavopoulos.gr)

Aυτα απο το άρθρο 6 του Κ.Ο.Κ. Το πορτοκαλί επιβάλλει προετοιμασια ακινητοποιησης και οχι επιταχυνση. Εγω αυτο ξερω τοσα χρονια και οδηγω απο το 1987. Σε άλλες χωρες πιο σοβαρες απο εμας , το πορτοκαλί αναβει και πριν το πράσινο και σημαινει προετοιμασια ξεκινηματος.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Σεπ 2019, 08:43 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
γ) Κίτρινο σταθερό φως κυκλικής μορφής : Ο οδηγός υποχρεούται να σταματήσει, όπως και προερυθρού φωτός, εκτός αν βρίσκεται τόσο κοντά στο σηματοδότη, ώστε να μην μπορεί να κάμει αυτό ασφαλώς. (source [emoji2398]: http://www.glavopoulos.gr)

.

Νίκο αυτό ακριβώς λέει. Δεν είναι πολύ σαφής αυτός ο ορισμός


Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Σεπ 2019, 10:11 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Λοχία μου, εγω εχω τη λογικη οτι μολις δω πορτοκαλι αρχιζω και επιβραδυνω. Γενικα η εφαρμογη του Κ.Ο.Κ μεσα στην πολη προυποθετει νηφαλια οδηγηση και οχι να κυνηγαει ο ενας τον αλλον. Σημερα οδηγησα χαλαρα και αρχισα να φρεναρω στο πορτοκαλί κανοντας προειδοπητικα πατηματα για να βλεπουν οι απο πισω. Ολα καλα. Εφτασα χαλαρος και με ασφαλεια στη δουλεια μου. Οσοι βιαζονται να ξυπνανε πιο γρηγορα... :P

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική ασφάλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Σεπ 2019, 19:37 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Σταματησα λοιπον σημερα σε 2 φαναρια οπως ανεφερα επιβραδυνοντας με πορτοκαλί. Στη μια περιπτωση αναβατης με μηχανη που φοραγε κρανος κοντοστεκεται , ελεγχει και μετα παραβιαζει το κοκκινο και φεύγει. Στη δευτερη περιπτωση, μηχανη με 2 νεαρους χωρις κρανη, σταματαει μπροστα μου στο κοκκινο αλλα επανω στη διαβαση των πεζων. Πρέπει να εχουμε πραγματικα τεραστιο κάλο στον εγκεφαλο σαν λαος. Απλα δεν μπορουμε να κανουμε το σωστο. Μας ειναι πιο ευκολο να κανουμε το λαθος. Καμμια ελπιδα. Η χωρα ειναι σκετη μπανανία... :rop :rop :spank :spank :spank

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 5 [ 67 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Οδική Συμπεριφορά New C5
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: gio
Απαντήσεις: 0
οδική βοήθεια
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: mesastou
Απαντήσεις: 20
Ασφάλεια Αντλίας Βενζίνης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: tgi
Απαντήσεις: 14
Tελειώνει η Οδική Βοήθεια...
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Nio
Απαντήσεις: 28
ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ SAXO
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 37
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια