Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:19 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Φεβ 2019, 21:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Τα πράγματα είναι απλά προκειμένου να μην υπάρχουν διαμάχες κ.ο.κ, όποιος θέλει σε forum citroen να εκθειάζει την αξιοπιστία της subaru,ford κλπ, κλπ, δεν έχει παρά να κάνει ένα λογαριασμό σε αντίστοιχο φορουμ και να μοιράζεται τους τόνους χαράς απο το "τέρας αξιοπιστίας"που αξιώθηκε να αγοράσει με τους υπόλοιπους ομοϊδεάτες συμφορουμίτες. Όσο για εμάς τους πιστούς στα Γαλλικά αυτοκίνητα αφήστε μας στην μιζέρια μας και στα "μαύρα σκοτάδια " να κυκλοφορούμε με τα χρέπια. Δεν έχετε καταλάβει ότι θέλουμε να είμαστε μαζόχες! Δεν θέλουμε αξιοπιστα αυτοκίνητα, θέλουμε να έχουμε Γαλλικά άνετα σαπάκια, με αναμένα λαμπάκια και να χαραμίζουμε ατελείωτες ώρες απο τον πολύτιμο μας χρόνο στα συνεργεία! Μας αρέσει να κάνουμε γνωριμίες με μαστόρια, πίνωντας τους ωραιότατους καφέδες απο τους αυτόματους πωλητές τους και να πετάμε τα λ7 μας σε έναν τρύπιο κουβά. Αυτά.... :)

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Τελευταία επεξεργασία από Azan Gorde και Κυρ 17 Φεβ 2019, 21:52, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Φεβ 2019, 21:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
:agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree

:clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Tzakos για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Φεβ 2019, 21:50 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Azan Gorde έγραψε:
Τα πράγματα είναι απλά προκειμένου να μην υπάρχουν διαμάχες κ.ο.κ, όποιος θέλει σε forum citroen να εκθειάζει την αξιοπιστία της subaru,ford κλπ, κλπ, δεν έχει παρά να κάνει ένα λογαριασμό σε αντίστοιχο φορουμ και να μοιράζεται τους τόνους χαράς απο το "τέρατο αξιοπιστίας"που αξιώθηκε να αγοράσει με τους υπόλοιπους ομοϊδεάτες συμφορουμίτες. Όσο για εμάς τους πιστούς στα Γαλλικά αυτοκίνητα αφήστε μας στην μιζέρια μας και στα "μαύρα σκοτάδια " να κυκλοφορούμε με τα χρέπια. Δεν έχετε καταλάβει ότι θέλουμε να είμαστε μαζόχες! Δεν θέλουμε αξιοπιστα αυτοκίνητα, θέλουμε να έχουμε Γαλλικά άνετα σαπάκια, με αναμένα λαμπάκια και να χαραμίζουμε ατελείωτες ώρες απο τον πολύτιμο μας χρόνο στα συνεργεία κάνοντας γνωριμίες με μαστόρια πετώτας τα λ7 μας σε έναν τρύπιο κουβά. Αυτά.... :)


:agree :agree :agree

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Φεβ 2019, 22:34 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Αχαχαχαχα έγραψες!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε NEKTARIOS C5 για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Φεβ 2019, 23:51 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Azan Gorde έγραψε:
Τα πράγματα είναι απλά προκειμένου να μην υπάρχουν διαμάχες κ.ο.κ, όποιος θέλει σε forum citroen να εκθειάζει την αξιοπιστία της subaru,ford κλπ, κλπ, δεν έχει παρά να κάνει ένα λογαριασμό σε αντίστοιχο φορουμ και να μοιράζεται τους τόνους χαράς απο το "τέρας αξιοπιστίας"που αξιώθηκε να αγοράσει με τους υπόλοιπους ομοϊδεάτες συμφορουμίτες.

Εγώ θα διαφωνήσω με αυτό γιατί προσδίδει έναν "ελιτισμό" στο φόρουμ, που είναι μόνο για λίγους και που η αντίθετη άποψη δε χωράει. Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Γιατί υπάρχει και η άλλη πλευρά. Εκείνη όπου η άποψη που κατατίθεται σέβεται τις πεποιθήσεις όλων και προσπαθεί να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο σφαιρική και όσο το δυνατόν λιγότερο ΕΡΙΣΤΙΚΉ. Έχουμε και για τα δύο παραδείγματα επάνω.

Ο μεν tripas, μιλάει εριστικα θέλοντας να βάλει φωτιά στην κουβέντα (ίσως φίλε Azan Gorde αναφέρεσαι σε τέτοιου είδους γραφές), όντας φανερά υποκειμενικός και αόριστος. Ο δε nbackal όμως, που έχει ένα από τα σπάνια στολίδια της Subaru (Impreza STi νομίζω) είναι εντελώς αντικειμενικός (ενώ θα μπορούσε να ήταν πολύ περισσότερο φανατισμένος) και σέβεται πλήρως τους πάντες με τα γραφόμενα του.

Καταλαβαίνουμε λοιπόν πως δεν έχει σημασία ΤΙ γράφεις, αλλά ΠΩΣ το γράφεις. Δεν πρέπει λοιπόν να αποκλείουμε την αντίθετη άποψη, αλλά την άποψη εκείνη που εκφράζεται με όλα τα παραπάνω αρνητικά, με σκοπό να προκαλέσει, να προσβάλλει, να ενοχλήσει κλπ.



Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2019, 00:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Lohias^ έγραψε:
Εγώ θα διαφωνήσω με αυτό γιατί προσδίδει έναν "ελιτισμό" στο φόρουμ, που είναι μόνο για λίγους και που η αντίθετη άποψη δε χωράει. Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Γιατί υπάρχει και η άλλη πλευρά. Εκείνη όπου η άποψη που κατατίθεται σέβεται τις πεποιθήσεις όλων και προσπαθεί να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο σφαιρική και όσο το δυνατόν λιγότερο ΕΡΙΣΤΙΚΉ. Έχουμε και για τα δύο παραδείγματα επάνω.

Ο μεν tripas, μιλάει εριστικα θέλοντας να βάλει φωτιά στην κουβέντα (ίσως φίλε Azan Gorde αναφέρεσαι σε τέτοιου είδους γραφές), όντας φανερά υποκειμενικός και αόριστος. Ο δε nbackal όμως, που έχει ένα από τα σπάνια στολίδια της Subaru (Impreza STi νομίζω) είναι εντελώς αντικειμενικός (ενώ θα μπορούσε να ήταν πολύ περισσότερο φανατισμένος) και σέβεται πλήρως τους πάντες με τα γραφόμενα του.

Καταλαβαίνουμε λοιπόν πως δεν έχει σημασία ΤΙ γράφεις, αλλά ΠΩΣ το γράφεις. Δεν πρέπει λοιπόν να αποκλείουμε την αντίθετη άποψη, αλλά την άποψη εκείνη που εκφράζεται με όλα τα παραπάνω αρνητικά, με σκοπό να προκαλέσει, να προσβάλλει, να ενοχλήσει κλπ.

Ακριβώς, συμφωνώ κατά γράμμα και προσυπογράφω! :thumb

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επίλυση αποριών Μανωλη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2019, 00:43 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Lohias^ έγραψε:
MTTF, MTBF, MTTR.

Πως φαινεται οτι εισαι του κλαδου... :D :clap
+MTBUR

Κατα τ αλλα αυτα ειχαν προβλεφθει... :s
nonos έγραψε:
Τωρα μεγεια το κουτι της Πανδωρας... :laugh

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2019, 07:50 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Σωστα τα λετε και οι παραπανω. Περα απο τον ελιτισμο που υποκρύπτεται μεσα σε καθε σχετικο φορουμ, εδω πρεπει να κατατεθουν και ορθώς κατατιθενται ολες οι αποψεις αφου το θεμα ειναι "αξιοπιστια κατασκευαστων αυτοκινητων" και οχι "η Citroen και οι άλλοι"...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2019, 10:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Φεβ 2015, 20:57
Δημοσιεύσεις: 581
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη-Καλαμαρια
Lohias^ έγραψε:
Ο μεν tripas, μιλάει εριστικα θέλοντας να βάλει φωτιά στην κουβέντα (ίσως φίλε Azan Gorde αναφέρεσαι σε τέτοιου είδους γραφές), όντας φανερά υποκειμενικός και αόριστος.
Καταλαβαίνουμε λοιπόν πως δεν έχει σημασία ΤΙ γράφεις, αλλά ΠΩΣ το γράφεις. Δεν πρέπει λοιπόν να αποκλείουμε την αντίθετη άποψη, αλλά την άποψη εκείνη που εκφράζεται με όλα τα παραπάνω αρνητικά, με σκοπό να προκαλέσει, να προσβάλλει, να ενοχλήσει κλπ.
Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν πιστεύω ότι δέχεστε την άλλη άποψη.Δεν έβρισα ΔΕΝ χαρακτήρισα κανέναν απλά ανέφερα τα προβλήματα που αντιμετώπισα.Είτε με χαρακτηρίζεις ως εριστικό , υποκειμενικός και αόριστος τα προβλήματα που αντιμετώπισα εγώ άλλα και άλλοι 4 συνάδελφοι με c4 1.6 NFU είναι αυτά που ανέφερα σε άλλη ενότητα τόσο ΑΟΡΙΣΤΊΑ και επιπλέον δεν εξαλείφονται με χαρακτηρισμούς.

_________________
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2019, 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
tripas έγραψε:
Lohias^ έγραψε:
Ο μεν tripas, μιλάει εριστικα θέλοντας να βάλει φωτιά στην κουβέντα (ίσως φίλε Azan Gorde αναφέρεσαι σε τέτοιου είδους γραφές), όντας φανερά υποκειμενικός και αόριστος.
Καταλαβαίνουμε λοιπόν πως δεν έχει σημασία ΤΙ γράφεις, αλλά ΠΩΣ το γράφεις. Δεν πρέπει λοιπόν να αποκλείουμε την αντίθετη άποψη, αλλά την άποψη εκείνη που εκφράζεται με όλα τα παραπάνω αρνητικά, με σκοπό να προκαλέσει, να προσβάλλει, να ενοχλήσει κλπ.
Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν πιστεύω ότι δέχεστε την άλλη άποψη.Δεν έβρισα ΔΕΝ χαρακτήρισα κανέναν απλά ανέφερα τα προβλήματα που αντιμετώπισα.Είτε με χαρακτηρίζεις ως εριστικό , υποκειμενικός και αόριστος τα προβλήματα που αντιμετώπισα εγώ άλλα και άλλοι 4 συνάδελφοι με c4 1.6 NFU είναι αυτά που ανέφερα σε άλλη ενότητα τόσο ΑΟΡΙΣΤΊΑ και επιπλέον δεν εξαλείφονται με χαρακτηρισμούς.


Περίμενε, γιατί ούτε έβρισα. Το να σε χαρακτηρίζω υποκειμενικό, δεν είναι βρισιά. Το κάνω γιατί μονίμως γράφεις γενικότητες και αοριστίες, χωρις να αιτιολογείς αυτά που λες.

Για του λόγου το αληθές:
tripas έγραψε:
Το Suzuki sx4 δυστιχως είναι fiat. Τα Subaru μέχρι το 2003 δεν σπαν δεν χαλαν μετα το 2004 η αξιοπιστία όμψς έπεσε ελαφρως

Sent from my SM-G388F using Tapatalk

Ισχυρίζεσαι αρχικά ότι τα Ιαπωνικά είναι τα πιο αξιόπιστα. Όταν σου παραθέτουν δύο εδώ άσχημες εμπειρίες, τότε λες ότι τα Suzuki είναι Fiat. Κάτι που δεν ισχύει γιατί οι κινητήρες βενζίνης που είχαν θέματα είναι της Suzuki.

tripas έγραψε:
barracuda έγραψε:
Με τής διαφορές σε τιμές αγοράς-ανταλλακτικών σε παίρνει στο Citroen να αλλάζεις το κάθε εξάρτημα 3-4 φορές προς 1..

Στα subaru τα ανταλλακτικά είναι bosh, skf , koyo , gates Κλπ εκτώς αντιπροσωπιας είναι τιμές After Market. Οι τιμές που λες είναι αν πας αντιπροσωπια.

Γράφεις για τα ανταλλακτικά της Subaru, χωρίς να ισχύουν αυτά που γράφεις, όπως σου έχει παραθέσει σε άλλο ποστ ο nbackal. Επίσης, το αστείο της υπόθεσης είναι ότι όπως σου έδειξα με PDF οι περισσότεροι από τους "αξιόπιστους" προμηθευτές της Subaru, είναι τελικά προμηθευτές της PSA, αλλά εκεί τελικά δεν είναι αξιόπιστοι γιατί όπως λες:


tripas έγραψε:
Η αξιοπιστία είναι πολύ κάτω στην Citroen αλλά το πολιτισμικό κοκομπλόκο το παθαίνω όταν οδηγώ το Subaru του 2002 και καπάκι μπαίνω στο Citroen c4 1.6 με πρόσφατα αλλαγμενες τις δύο βάσεις κινητήρα. Στο ρελαντί ζεστό κάνει κάτι χαζά τρανταγματα που μου την δείνουν αφάνταστα

Ασχέτως βέβαια που συγκρίνεις όπως σου επισημαίνει άλλος πιο κάτω άσχετα μεταξύ τους πράγματα, εφόσον οι μποξερ, από κατασκευής τους έχουν πολύ λιγότερους κραδασμούς απ'τους υπόλοιπους, χωρίς να έχουν σχέση οι βάσεις.



tripas έγραψε:

Ρε Μανώλη έχεις δει κανένα ηλεκτρολόγο ή συνοικιακό συνεργείο να έχει ταμπέλα SUBARU ή MITSUBISHI. Μονο στην Ανατολική Θεσσαλονικη έχει καμιά 10 τέτοια ηλεκτρολογία με ταμπέλα PSA.Δεν είναι κακο να είσαι ρεαλιστής. Αυριο που θα πάω σε ένα τέτοιο να καθαρίσω πεταλούδα και MAP έλα να δεις αν δεν έχει τουλάχιστον 5 οχήματα του ομίλου PSA για επισκευή σου κάνω δώρο το επόμενο service.

Ένα ακόμη αόριστο και υποκειμενικό ποστ. Είναι δυνατό να κρίνεις ότι μια φίρμα είναι ζημιαρικη επειδή στην ΠΕΡΙΟΧΗ που ΜΕΝΕΙΣ έχει πολλά συνοικιακά;;; Δηλαδή μιλάμε σοβαρά τώρα;

Δε μπορεί λοιπόν να πρέπει να δεχόμαστε άκριτα αυτά που γράφεις, καθώς εδώ μέσα υπάρχουνε πολλοί με πολλά πολλά περισσότερα χλμ από εσένα και έχουν άλλη πιο σφαιρική άποψη από τη δική σου, την οποία θες ντε και καλά να μας την επιβάλλεις με τον τρόπο που προσπαθείς να το κάνεις. Ότι εντάξει τώρα η PSA είναι η χειρότερη όλων, έχει το χειρότερο aftersales, τα χειρότερα αμάξια κλπ κλπ. Την στιγμή λοιπόν που υπάρχουν 10 άνθρωποι εδώ ενάντια σε αυτά που λες, είναι αδύνατο να έχεις απόλυτο δίκαιο.





Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2019, 15:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Φεβ 2015, 20:57
Δημοσιεύσεις: 581
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη-Καλαμαρια
Επειδή επαγγελματικά δεν ασχολούμαι με τον χώρο τον Ανταλλακτικών , λιπαντικών κλπ απλά δεν κάνω PR εδώ μέσα.
Επιπλέον δεν προσπάθησα να επιβάλω τη άποψη μου σε κανέναν απλώς γράφω τα βιώματα τα δικά μου και άλλων (14 citroen + 4 peugeot) συναδέλφων μου. Μάλλον είμαστε οι άτυχοι που τους συμβαίνουν όλες οι σπάνιες βλάβες.
Αν όλα ήταν καλά δεν θα έκανα τον κόπο να γίνω μέλος στο forum. Τι να συζητώ πόσο γαμάτο όχημα έχω? Ένας από τους λόγους που έγινα μέλος ήταν να δω αν μόνο σε εμένα έτυχαν αυτές οι βλάβες. Δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω σε κάποιον κάτι δεν το έχω ανάγκη

_________________
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2019, 18:51 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Αυτό είναι το πρόβλημα με τα περισσότερα φόρουμ! Γράφεται ο καθένας μόνο και μόνο για να πάρει πληροφορία που θέλει. Εδώ οι περισσότεροι είμαστε σαν οικογένεια ασχέτως τι οδηγεί ο καθενας. Αν δεν ήσουν μόνο εδώ για να γράψεις και να αντλήσεις ΜΟΝΟ αυτό που θες/θέλετε ΔΩΡΕΑΝ θα πήγαινες σε συναντησεις να δεις από κοντά την πραγματική γνώση και την αντικειμενικότητα. Στο κάτω κάτω δεν έχουμε μετοχές στην Citroen. Ορισμένους δεν μας έβγαλε προβλήματα και κάποιους αν διαβάσεις παραπάνω έβγαλε. Τι να κάνουμε τώρα; Η πιστεύεις έχω ανάγκη να σου πω ψέματα λες και είναι το πιο σημαντικό θέμα στην ζωή μου αν χαλάει η C4,; Εσένα σου χαλάει συνέχεια; Καλά κάνεις τότε και την βρίζεις. Μετά το πουλάς αγοράζεις κάτι άλλο , γραφεσαι στο αντίστοιχο φόρουμ, σου κλαταρει στα 220000 χλμ, στο αλλάζουν στην εγγυηση και έζησες εσύ καλά και εμείς καλύτερα.

Τέλος offtopic από εμενα

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2019, 20:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
εγω στην οικογενεια εχω το χοντα τζαζ....αλλος εχει νισσαν..προσωπικα με ενδιαφερει να μαθω λεπτομερειες
για τις ζημιες που εβγαλε η οχι το αμαξι σε πλαισια αληθειας και οχι φαντασιας....δεν παιρνοιυμε ποσοστα
αλλα ουτε πιστευω εχουμε παρωπιδες και λεμε σιτροεν και μονο σιτροεν ...ολοι θελουμε να μαθουμε και για αλλες μαρκες τι γινετε αλλα ρε παιδια να ειμαστε και ειλικρινεις...
ετσι το αντιλαμβανομαι εγω την αναφορα σε αλλη μαρκα...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2019, 22:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Σεπ 2012, 12:27
Δημοσιεύσεις: 1053
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το μανούριασμα για λαμαρίνες.Και ειλικρινά δεν το κατάλαβα ποτέ.

Στην παρέα με τα Scooby έχουμε πολλούς με EVO οι μέν λένε τους δε ταξί και κλιματιστικά και οι άλλοι Κουμπαρού και άλλα τέτοια. Στα track days πάμε παρέα και παρέα στα υπόλοιπα μαζώματα. Στις καζούρες και τα πατήματα φτάσαμε να κάνουμε πατήματα με drones αλλά δεν χαλιόμαστε.

Γαλλικά οδηγάω απο τα 19 μου 305 , 205 , Xantia , Saxo VTS και τώρα c3.

'Ακουγα για ηλεκτρικά και προβλήματα εκτός από το Saxo που έβγαλε ότι μπορούσε μέχρι τα 270000 που το
απέσυρα, δούλευαν τα ηλεκτρικά παράθυρα , καθρέπτες. Είχε άθλιο A/C αλλά ἠταν τίμιο.

Οτι ο κάθε κατασκευαστής βγάζει παρτίδες με προβληματικά εξαρτήματα είναι δεδομένο. Σουμπαρού 2,5 ιμπρεζα ανατινάζονταν μαμά στην εγγύηση από λάθος εργοστασιακό πρόγραμμα. Forester diesel πρόβλημα με αστοχίες στροφάλων. Το εργοστάσιο παραδέχτηκε την παπαριά και αντικατέστησε long blocks με ανανέωση της τριετούς εγγύησης.

Πάμε τώρα στα Citroen. Τίμιες κατασκευές , value for money κάποια μοντέλα με συγκεκριμένα προβλήματα κάποια άλλα όχι. Αμα πέσεις στην περίπτωση δε πα να έχεις και Tesla θα πέσεις στην περίπτωση.

Το δικό μου C3 έχει άποψη και καίει λάμπες πορείας ανά 4μηνο. Τριμπούρδελο δεν θα το έλεγα , αδιάφορο ναι σκυλί χιλιομετροφάγο ναί. Αναξιόπιστο όχι. Άμα έβγαζε θέματα δεν πάει να είχε 50 αστέρια και διθυράμβους θα πήγαινε για πούλημα.

Το άλλο αμάξι το έχω για δική μου ευχαρίστηση και δεν θα το έλεγα πρακτικό αλλά όταν χρειάστηκε πήγε εξωτερικό και κουβάλησε μετακομίσεις και κάτι ντενεκέδες λάδι και σάκους τσιμέντα και πλάκες πεζοδρομίου.

Το ίδιο και η τουλούμπα.

Με ενδιαφέρει να μαθαίνω τι βγάζουν οι άλλες μάρκες. Εχω έναν κανίβαλο με ένα AMG που με το που το βγάζει από το γκαράζ του πίνει το αίμα. Είναι θέμα χρόνου να την ακούσει και να κάνει νωρίτερα Πάσχα. Δεν μιλάμε για μη νορμάλ χρήσεις αλλά στο μέτρο του λογικού.

Αναφέρθηκα στο scooby γιατί 300000 χλμ .... όλο και κάτι θα βγάλει. Αμορτισεράκια με self levelizers όχι ; Αργά γρήγορα δουλεύει; Βγάζει κανένα σκάφος σε γλίστρες ; Ηλιοροφή ;

Το κάθε αμάξι όταν συντηρείται σωστά θα κάνει τον προβλεπόμενο κύκλο ζωής.

Όταν ακούω βέβαια 30000 χλμ για λάδια (Mini clubman) , ισόβιες βαλβολίνες, λουριά στις 160000 χλμ (Citroen) κάνω ότι κρίνω σκόπιμο για το περιουσιακό μου στοιχείο.

Καλό βράδυ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία κατασκευαστών αυτοκινήτων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Φεβ 2019, 10:51 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Nbackal νομίζω είσαι η φωνή της λογικής και της συνεσης. Συμφωνώ 100% σε αυτά που γράφεις και είμαι ακριβώς αυτής της νοοτροπίας!
:clap

Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 7 από 10 [ 145 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αξιοπιστια κινητηρα 1.6 THP.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: NEKTARIOS C5
Απαντήσεις: 29
«Ατυχή» ονόματα αυτοκινήτων!!!
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Blanc
Απαντήσεις: 19
ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ XSARA PICASSO???
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
THP και αξιοπιστία
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: timman
Απαντήσεις: 14
Διαφορές Ιπποδύναμης Κυβισμού Αυτοκινήτων και Μηχανών
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 21
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron