Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 17:21 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δεύτερο αμάξι... Αλλά ΤΙ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 23 Οκτ 2018, 00:02 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Καλησπέρα παίδες μου. Έχω μέρες να γράψω γιατί έχω τρέξιμο στην δουλειά και λίγο χρόνο στο σπίτι. Θέλω βοήθεια γιατί έχω πελαγωσει, δε μπορώ να βάλω σε σειρά την σκέψη μου για να αποφασίσω για αυτό που λέει ο τίτλος.

Σε λίγο καιρό πιθανόν θα πρέπει να μπει δεύτερο αμάξι στο γκαράζ. Δεν έχω καταλήξει σε τίποτα, αν και ο νους μου γυρίζει γύρω από πολλά και διαφορετικά. Πάμε λοιπόν τις απαιτήσεις.

Η γυναίκα θα κάνει για την δουλειά της 35+35 χλμ ημερησίως και λόγω του ότι θα βγαίνει και ΕΟ θα παίρνει τη C4 που έχουμε τώρα. Εγώ θέλω ένα αμάξι για τις πολύ βροχερές μέρες και άντε για να πεταχτω στα 5χλμ να πάρω τη μικρή από τον παιδικό αν καμιά μέρα καθυστερήσει η σύζυγος. Χοντρικά λέω άντε μαξ 500χλμ τον μήνα τώρα και άντε 1000χλμ αργότερα αν μετακομίσω πιο μακριά..

Δε μακρυγορω, αλλά όπως καταλάβατε αυτό μου κλείνει το μάτι για να βγαλω γούστο με κάποιο αμάξι "Κυριακής" που θα ήθελα πάντα στα χέρια μου. Αυτή είναι η πλευρά της καρδιάς και μετά θα πάμε και στην φωνή της λογικής.

Η καρδιά λοιπόν σκιρταει πολύ στα εξής:
--Citroen C4 2.0 VTS. Αρχοντικό αμάξι με όλα τα κομφορ, που πιστεύω θα μου ανεβάζει και την αδρεναλίνη όταν το ζητήσω. Θα γουστάρω πολύ το υψηλό στροφαρισμα και όλα τα καλουδια που έχει μέσα έξω, συν την εξαιρετική της σχεδίαση. Θετικό το μέγεθος και ο overall χαρακτήρας, που θα δίνει και την δυνατότητα για ένα ταξιδακι πιο μακρινό χωρίς να κουράσει. Έτσι το φαντάζομαι τουλάχιστον. Πρόβλημα τα τέλη, αλλά αντιστάθμισμα από την εξαιρετικά χαμηλή τιμή και το γεγονός ότι υπάρχουν αρκετές με 20-60.000χλμ. Άλλο που με βάζει σε σκέψη είναι η κατανάλωση και κατά πόσο σε νορμάλ ρυθμους κρατιέται κάτω από τα 9-10. Εδώ θέλω την βοήθεια σας. Γιατί είπαμε δεν θα κινείται, αλλά μη το ξεφτιλισουμε.

--Παμε τωρα στο στρατόπεδο των λιονταριών. Έρωτας μεγάλος το 207 RC. Ερωτηματικό μεγάλο ο thp, η συντήρηση του, αν θα είναι προσεγμένο κλπ κλπ.. και οι τιμές δεν είναι και τόσο χαμηλές, οπότε δε χειροκροτώ για τα χαμηλά τέλη. Ωραίο σκαρί και πάλι εξαιρετικός εξοπλισμός με xenon και bucket από εργοστάσιο. Άλλη λύση θα ήταν τα GT-Rallye, αλλά με τόσα σπασμένα που βλέπω στο car λέω wtf! Μήπως να μείνω μακριά, γιατί το να βρω καλό thp μπορεί να έχει τις ίδιες πιθανότητες να πιάσω τζόκερ;; Ίδιοι προβληματισμοί για ds3 thp. Yes για 6αρι και δέρμα μέσα και πιο κυριλέ όψη

-- Clio RS 197. Το κλασικό. Δε θέλει πολλά λογια, πέρα από το ότι αν και 2λιτρο κρατάει υψηλές τιμές. Με φοβίζει όμως το άγνωστο της φίρμας και ο πολύ σπορ χαρακτήρας που μπορεί να κουράσει κάποια στιγμή. Και η κατανάλωση που θά είναι 10αρακι και ίσως με ζοριζει αν το χρειάζομαι συχνότερα απ' ότι υπολογίζω τώρα.

Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ τώρα λέει να πάρω ένα αυτοκίνητο οικονομικό χαμηλού κυβισμού. Για δεύτερο ντίζελ δε το ψήνω, γιατί τα χλμ θα είναι λίγα. Είδα κάποια C1, αλλά θα αισθανθώ πολύ πληγωμένος να σκάσω τα διπλά χρήματα από τη C4 για ένα κουβαδάκι, απλά και μόνο επειδή θα έχει χαμηλότερα τέλη και γενικό κόστος χρήσης, το οποίο θα απόσβεση σε 5 χρόνια. Συν του ότι τα φοβάμαι σαν μτχ γιατί μπορεί να είναι λιωμένα.

Άρα πάμε σε καινούριο; Δε το βλέπω να με συμφέρει και τόσο. Καινούριο αμάξι σημαίνει πάλι μεικτές ασφάλειες, σερβίρισμα στην αντ/πεια στην αρχή +++... Δεν είναι κάτι που θέλω να δεσμευτω.

Μήπως όμως το leasing θα ήταν μια λύση για μένα εύκολη και αποδοτική; Με 2.000€ cash και 160€ για κάθε μήνα το C1 etg για 48 μηνες... Ή με 144€ και 3850€ πρώτο μίσθωμα το clio 1.5dci για τον ίδιο καιρό.. Με βάζει σε σκέψεις και αυτή η επιλογή κυρίως γιατί γλιτώνεις πολλά ρίσκα στο θέμα βλαβών και συντήρησης...

Δώστε μου μερικές απόψεις να με βοηθήσετε να καταλήξω. Το οικονομικό έχει εύρος όπως βλέπετε, αλλά σαφώς όσο λιγότερα τόσο καλύτερα.

Ευχαριστώ εξ αρχής.

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



Συναφή θέματα

οικονομικό 2ο αμάξι για μικρές αποστάσεις- προτάσεις;
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: mpapagian
Απαντήσεις: 35
Προφυλακτήρας κ άλλα | Citroen C4 2006 Coupe
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 3
γυριζει η μιζα αλλα δεν παιρνει μπρος
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Mat χρωματάκι για το αμάξι μας!
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: kozark875491
Απαντήσεις: 12
Αμαξι για διδυμα
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: picart
Απαντήσεις: 16
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια