Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:06 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Scan MyCitroen & Scan MyDS apps
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 27 Μαρ 2021, 17:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Πολύ χρήσιμες εφαρμογές, και αυτές, μας δίνουν τη δυνατότητα να έχουμε ανά πάσα στιγμή τον Οδηγό Χρήσης του αυτοκινήτου σε κινητό.

Η βασική τους λειτουργία, και "εξωτική" που τους δίνει και τα ονόματα, είναι ότι με σκανάρισμα μέσω κινητού του εξοπλισμού του αυτοκινήτου (π.χ. των φώτων) ανοίγουν μόνες τους τις σχετικές οδηγίες.
Αυτή η λειτουργία είναι διαθέσιμη για λίγα συγκεκριμένα μοντέλα, λένε για ποια στις αντίστοιχες περιγραφές στα app stores, αλλά τελικά στις βάσεις δεδομένων τους έχουν τους Οδηγούς Χρήσης και των υπόλοιπων μοντέλων, και απλά για τα υπόλοιπα μοντέλα υπάρχει δυνατότητα ανοίγματος των οδηγιών μόνο με κλικάρισμα στα σχετικά μενού.

Εγκατέστησα εδώ και λίγο καιρό τη Scan MyCitroen, δεν χρειάζεται τον VIN, επιλέγουμε το μοντέλο από λίστα και βάσει ημερομηνίας παραγωγής, καταχωρούμε και το όνομά του όπως θέλουμε να το λέει και θα το εμφανίζει απλά λευκό, και κατά την εγκατάσταση κατεβάζει ότι χρειάζεται γι' αυτό ώστε να έχουμε τις οδηγίες από εκεί και πέρα offline.

Το περιβάλλον είναι καλό και εύχρηστο, μπορούμε να επιλέξουμε τα σημεία του αυτοκινήτου που θέλουμε οδηγίες ή από εικόνες στις οποίες τα έχει επισημασμένα με γαλάζιους κύκλους ή από λίστες, πατώντας πάνω αριστερά αναδύεται μενού ρυθμίσεων όπου εκεί αλλάζουμε ότι θέλουμε όποτε θέλουμε, μπορούμε να καταχωρίσουμε περισσότερα του ενός αυτοκίνητα για κάθε μάρκα, δεν χρειάζεται διαδίκτυο ή σύνδεση με το αυτοκίνητο για να λειτουργεί, οπότε, οπουδήποτε μπορούμε να καταφύγουμε στην εφαρμογή για οτιδήποτε τύχει και δεν θυμόμαστε.
Επίσης, από το αναδυόμενο μενού αριστερά, έχει και παραπομπή για να πάμε κατευθείαν στη MyCitroen.

Έτσι θα είναι και η Scan MyDS, δεν πολυαναβαθμίζεται όπως βλέπω, ακόμη στην Android 4.4.1 είναι εμένα, και δεν είναι και τόσο απαραίτητο.

Scan MyCitroen για Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.snapnsee.psa.smc
Scan MyCitroen για IOS: https://apps.apple.com/gb/app/scan-mycitro%C3%ABn/id1015953616

Scan MyDS για Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=fr.dsautomobiles.scan&hl=el&gl=US
Scan MyDS για IOS: https://apps.apple.com/gb/app/scan-myds/id1135426855

ΥΓ: Και για τους φίλους του GCC που έχουν μόνο ή και Peugeot, υπάρχει και η αντίστοιχη γι' αυτούς:

Scan MyPeugeot για Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.peugeot.scanmypeugeotapp&hl=el&gl=US
Scan MyPeugeot για IOS: https://apps.apple.com/gb/app/scan-mypeugeot-app/id1157503187

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Τελευταία επεξεργασία από jalbanis και Σάβ 27 Μαρ 2021, 18:00, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Scan MyCitroen & Scan MyDS apps
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 27 Μαρ 2021, 17:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Πολύ εύχρηστη εφαρμογή, φτάνεις στην πληροφορία εύκολα και άμεσα με λίγα κλικ.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Scan MyCitroen & Scan MyDS apps
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 28 Μαρ 2021, 13:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Ρε μαγκες το κατεβαζω
your country of residence
Βαζω ΓΕΛΛΑΔΑ
τσεκαρω και το I have read terms etc etc.
παταω MODIFY
βγαζει filter
ξαναβαζω ελλαδα
μου βγαζει no corresponding country
kai UK να βαλω δεν το προχωραει .

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Scan MyCitroen & Scan MyDS apps
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 28 Μαρ 2021, 14:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Περίεργο!
Αν το κατεβάζεις μέσω PC από τα link εδώ, ίσως υπάρχει κάποιο κόλλημα, σπάνιο, αλλά μου έχει τύχει με εφαρμογές.
Για δοκίμασε κατευθείαν στο κινητό σου, βρες τη σ' αυτό στο app store του λειτουργικού σου και κάνε όλη τη διαδικασία μ' αυτό...

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Scan MyCitroen & Scan MyDS apps
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 28 Μαρ 2021, 14:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Το κατεβαζω στο κινητο Γιαννη με καθαρο android απο την εφαρμοφη που εχει για playstore κατευθειαν .
Εσεις το εχετε κατεβασει στο PC; δουλευει και στο PC ; η κατεβασατε την εφαρμογη στο pc και μετα την πεασατε στο κινητο;

Επ ευκαιρεια Γιαννη εχεις αλλαξει αμορτισερ ; αν ναι εβαλες αφτερμαρκετ;

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Scan MyCitroen & Scan MyDS apps
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 28 Μαρ 2021, 15:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Όχι, και εγώ κατευθείαν στο κινητό, με την εφαρμογή του Play Store, συνδεδεμένος μονίμως στο λογαριασμό μου Google, όλα μια χαρά!
Δεν εννοούσα ότι δουλεύει σε PC, δεν είναι για PC, αλλά αν πας με το παραπάνω link στο Play Store και είσαι συνδεδεμένος στον ίδιο λογαριασμό Google που είσαι και στο κινητό σου, μπορείς να πατήσεις "Εγκατάσταση" και θα εντοπίσει το κινητό σου και θα την εγκαταστήσει εκεί.
Δοκίμασε όλα τα γιατρικά της στιγμής, αναβαθμίσεις συστήματος και εφαρμογής μήπως εκκρεμούν, καθαρίσματα προσωρινής μνήμης, κλπ...
Κανονικά, έπρεπε να σου την εγκαταστήσει στο πιτς φυτίλι, και αν θυμάμαι καλά, χώρα+γλώσσα εντοπίζει αυτή από ποιος-που την κατεβάζει... :hmm

Όχι Μπάμπη, δεν έχω ασχοληθεί καν με τα αμορτισέρ, έχω λίγα χιλιόμετρα, και δε βλέπω και κάτι περίεργο. Τέλος Μάη, περνάω ετήσιο σέρβις και περνάω και πρώτη φορά ΚΤΕΟ, και θα τα ελέγξω και εκτός και εντός ΚΤΕΟ γιατί από κακοτοπιές άλλο καλό και στα λημέρια και στα ταξίδια μας.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Scan MyCitroen & Scan MyDS apps
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Μαρ 2021, 14:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
ΟΚ Δουλεψε αλλά ρε σεις ειναι για σας τους νεους με τα SUVλακια και τις γριες που θελουν να κανουν επισκεψη στην κυρια τασια στην αλλη μερια της πολης , αλλά χωρις να οδηγησουν , να τις παει το αυτοκινητο και να μιλανε με την μπεμπεκα στο κινητο .Δεν εχει μεσα αυτοκινητα για ΟΔΗΓΟΥΣ.
Εχω και γω ομως μια εφαρμογη για να ζηλεψετε . Εχω της GARRETT.
Καποτε τους ειχα κανει καποιες ερωτησεις και ειχαν το email μου , μου εστειλαν λοιπον περισυ το καλοκαιρι αν ηθελα να κανω διαδικτυακα μαθηματα , παρακολουθησα μερικα , αλλα καταλαβα άλλα δεν , και τωρα εχω εφαρμογη λες και ειμαι επισημος επισκευαστης . (αμα τα καταλαβαινα κιολας καλα θα ηταν)

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Scan MyCitroen & Scan MyDS apps
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Μαρ 2021, 15:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Βρε συ, μπας και κατέβασες και μιλάς για άλλη εφαρμογή; Εδώ λέμε για τη Scan MyCitroen, δηλαδή manual σε κινητό/τάμπλετ.
Μπας και κατέβασες τη MyCitroen; Αλλά κι αυτή, μας λέει κατόπιν εορτής που-πως-πόσο έχουμε πάει, δεν είναι navi να μας πάει.
Εν τω μεταξύ, την πέτυχες ή όχι τη ScanMC, στα υπόλοιπα, "μας" πέτυχες διάνα τσουβαλάτα, νέους, SUVάκηδες, μπεμπεκάτους...:laugh

Λοιπόν, και αστειευόμεθα ιαματικώς, και λογικά για τη ScanMC μιλάς, αλλά ρίξε σε δικό της για να μη "χαθεί" θέμα και αυτή της Garrett!

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Scan MyCitroen & Scan MyDS apps
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 30 Μαρ 2021, 09:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Κυριε Γιαννη μου φαινεται οτι με κοροιδευεται. Παρ ολα αυτα το ξαναεγκατεστησα ναι το ScanMyCitroen και αυτη την φορα δεν δεχοταν ελλαδα οποτε εβαλα UK .Ωραια ως εδω
παμε στο configuration εχει μονο grand c4 spacetourer and date of first registration η παλαιοτερη 16-18 . Οποτε οι βρωμογαλλοι αφηνουν απεξω τα παλιοτερα μοντελα εμας τους πλεμπαιους δηλαδη .Κατανοητον ;
Επειδη καμμια φορα γραφεις ακαταλαβιστηκα σαν εμενα τι εννοεις για την garrett ; να ανοιξω νεο θεμα ; Βλεπεις εσυ στο φορουμ να ενδιαφερεται κανεις για τεχνικα ; ασε που απο επισκεψιμοτητα δεν παμε καλα .
Τι λες θα το παρει η Λαμια στον χωρο της ΠΕΛ ;Αν και για μενα στους Δελφους ηταν απιστευτο ,Ειχαμε και επικες συζητησεις με Kankunen και Allen (sta finlandika)

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Scan MyCitroen & Scan MyDS apps
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 30 Μαρ 2021, 11:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
zetor έγραψε:
Κυριε Γιαννη μου φαινεται οτι με κοροιδευεται. Παρ ολα αυτα το ξαναεγκατεστησα ναι το ScanMyCitroen και αυτη την φορα δεν δεχοταν ελλαδα οποτε εβαλα UK .Ωραια ως εδω

Καμία κοροϊδία! Μου ψιλοπέρασε απ' το μυαλό μήπως έβαλες την άλλη! Και, αυτοσαρκάστηκα, και είπα, "αστειευόμεθα ιαματικώς". Ψυχοθεραπεία!
Η εφαρμογή το πάει περίεργα, τη μια να εγκαθίσταται κανονικά με "Ελλάδα" (;) και την άλλη με "UK". Τέλος πάντων, αν δουλεύει, ας είναι κι έτσι.

zetor έγραψε:
παμε στο configuration εχει μονο grand c4 spacetourer and date of first registration η παλαιοτερη 16-18 . Οποτε οι βρωμογαλλοι αφηνουν απεξω τα παλιοτερα μοντελα εμας τους πλεμπαιους δηλαδη .Κατανοητον ;

Δεν το πολυέψαξα, μόνο είδα στην καταχώριση μοντέλων να λέει C4 Spacetourer/Picasso και υπέθεσα τα έχει όλα, αλλά για να το λες έτσι θα 'ναι.

zetor έγραψε:
Επειδη καμμια φορα γραφεις ακαταλαβιστηκα σαν εμενα τι εννοεις για την garrett ; να ανοιξω νεο θεμα ; Βλεπεις εσυ στο φορουμ να ενδιαφερεται κανεις για τεχνικα ; ασε που απο επισκεψιμοτητα δεν παμε καλα .

Νομίζω τώρα ήταν κατανοητό, ναι να ανοίξεις νέο θέμα, χρήσιμο για μέλη+"θεατές", κι όσο για ενδιαφέρον+επισκεψιμότητα, το ένα φέρνει τ' άλλο!

zetor έγραψε:
Τι λες θα το παρει η Λαμια στον χωρο της ΠΕΛ ;Αν και για μενα στους Δελφους ηταν απιστευτο ,Ειχαμε και επικες συζητησεις με Kankunen και Allen (sta finlandika)

Νομίζω ότι στο Λουτράκι θα πάει, εδώ οι "άρχοντες" και να έχουν σχέδιο όπως λένε, από επιχειρηματίες δεν έχουν πολλή στήριξη.
Άσε, ας μη σκεφτόμαστε οι παλιότεροι τι έχουμε ζήσει στα παλιά καλά, μαραζώνουμε, έχουμε μιλήσει πολλές φορές με τα ...δωδεκάθεα!
Πάνε πια αυτά, τώρα κουμάντο κάνουν οι μανατζαραίοι και οι οικονομοτεχνικές μελέτες, τώρα αγώνες με λίγες επαναλαμβανόμενες ειδικές όπου υπάρχει καλύτερη "συντεχνία", με πακέτο "χορηγιών" ότι κι αν σημαίνουν οι "χορηγίες"...

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

MyCitroen - MyDS applications
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
Απαντήσεις: 0
MYCITROËN APP: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ CITROËN ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΑΣ!
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: vpafi
Απαντήσεις: 2
myCITROËN App
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 5
MyCitroen app
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: jalbanis
Απαντήσεις: 47
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια