Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 10:47 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Απρ 2021, 14:13 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Aν υπάρχει κάποιο ανάλογο θέμα παρακαλώ να διαγραφεί απο εδω.
Μικρός εως εφηβος παρακολουθούσα F1. Την εποχή του Lauda, του Alain Prost, του Ayrton Senna και του Schumacher. Αλλά και παλιοτερα με Mario Αndretti, Jacques Lafitte κλπ. Kάποια στιγμή βαριόμουνα πραγματικά να καθομαι και να παρακολουθώ 60-70 γυρους μονοτονου θεάματος. Πρόσφατα λόγω εγκλεισμού ανακάλυψα στο Netflix μια εξαιρετική σειρά την Formula 1 - Drive to survive. Με εβαλε πολύ ευχάριστα στο σύγχρονο κόσμο της F1 και ξεκίνησα πάλι να παρακολουθώ F1.Φέτος πολύ ενδιαφέρουσα φαινεται να ειναι η χρονιά με νεες ομάδες (Alpine Renault) και πολλές μεταγραφές οδηγών. Καλή διασκέδαση σε οσους ασχολούνται!

https://www.youtube.com/watch?v=q3iAwf2ufrw

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Απρ 2021, 16:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Το drive to survive είναι απαράδεκτο. Το βλέπω βέβαια. Το φετινό πρωτάθλημα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, και έχει πολλά καλά τιμόνια. Έχουν κάνει και πολύ καλή δουλειά στη Honda για την τελευταία τους χρονιά στην F1. Η Alpine προς τα παρόν είναι τραγωδία. Έχουν χώσει κ όλα τα ηλεκτρονικά πάνω απ' το κεφάλι του αεραγωγού, με αποτέλεσμα το πολύ στενο ρύγχος και ένα πολύ φουσκωμένο πράγμα που ανεβάζει ψηλά το κέντρο βάρους του αυτοκινήτου.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Απρ 2021, 17:26 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Eμένα μου αρέσει πολύ η σειρά γιατί επικεντρώνεται στο παρασκήνιο και δεν ειναι μονότονη. Με τίποτα δεν μπορώ να κάτσω να βλέπω 70 γύρους. Με βλέπω να γινομαι φαν της Alpine λόγω γαλλικής προέλευσης. Θα δειξει τι θα κανει σιγα-σιγα. Δεν εχω εξετάσει καθολου σχεδιαση και τεχνικά χαρακτηριστικά σε κανενα μονοθεσιο (τωρα αρχιζω να ασχολούμαι, ειμαι rookie... :laugh ) αλλά δεν μπορώ να φανταστώ οτι ολη η πρώην ομαδα της Renault (ετσι δεν είναι?) κανει τετοια λάθη που λες.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Απρ 2021, 17:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Έχω την εντύπωση πως δεν πρόκειται περί "λάθους", αλλά έχει να κάνει με σχεδιασμό για του χρόνου που αλλάζουν οι κανονισμοί. Κι εγώ φαν είμαι, λόγω Alonso!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Απρ 2021, 19:51 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Ωραίο θέμα!
Θυμάμαι να βλέπω ακόμα ακόμα απο εποχές κυριαρχίας Williams Renault..
Για εμένα οι πιο ωραίες χρονιές ήταν το '98 και το '99 με τη μάχη Hakkinen-Schumacher. Παραδόξως (ή και όχι) υποστηρικτης των McLaren για πάρα πολλά χρόνια. Βασικό αίτιο πιστεύω η σφοδρή μου αντιπάθεια τότε και μετέπειτα προς τον χαρακτήρα του M.Schumacher τον οποίο θεωρώ από "βρώμικο παίχτη" έως και πολύ τυχερό κατα στιγμες στην καριέρα του.
Επίσης ξεχωρίζω τη χρονιά κυριαρχίας των Brawn GP.
Πέρυσι ήταν η πρώτη φορά μετά από πάρα πολλά χρόνια που παρακολούθησα πάρα πολλούς αγωνες αφού τύχαινε συχνά και βρισκόμουν στο πατρικό μου που χρόνια δε χάνουν αγωνα :D
Χαίρομαι που έστω και τεχνητά πολλές φορες η F1 απέκτησε περισσότερο θέαμα μετά από χρόνια. Λυπάμαι που έχει γίνει πολύ περισσότερο από ποτέ προϊόν παρά motorsport. Πλέον δεν υποστηρίζω κανέναν παρά μόνο το θέαμα και τις ικανότητες. Θεωρώ εξαιρετικά ταλαντούχους τους Ricciardo, Perez και ίσως τον Norris πέρα από την αναμφισβήτητη αξία του Hamilton.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Απρ 2021, 11:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Η ικανότητα του Ricciardo να φρενάρει πιο αργά απ' όλους και να τους πιάνει στον ύπνο, ειναι ασύλληπτη. Φέτος εικάζω πωςθα αργήσει να το δείξει, λόγω του ότι ακόμη δε φαίνεται να έχει προσαρμοστεί στο νέο του μονοθέσιο. Ο Perez καλός είναι, ιδιαίτερα στη διαχείριση των ελαστικών του. Υποτιμημένος οδηγός, όπως και ο Sainz.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Απρ 2021, 14:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Και εγώ την εποχή Hakkinen-Schumacher έβλεπα. Τη Ferrari υποστήριζα (είχα και Alfa Romeo τότε) αλλά οχι οτι ασχολήθηκα ποτέ πέρα απο το να ψιλοβλέπω τους αγώνες το σ/κ. Μετά βαρέθηκα το γύρω γυρώ, μειώθηκαν και οι προσπεράσεις και το έκοψα.
Απο τότε δεν έχω ξανασχοληθεί. Πάντως σήμερα διάβαζα οτι έβαλαν και άλλο αγώνα σε δρόμο, στο Μαϊάμι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Απρ 2021, 14:44 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Ολοι εχουν τις καλές και κακές στιγμές τους. Εγω βλέπω περισσότερο εγωιστή τον Φερστάπεν και μάλλον θα πρωταγωνιστήσει μελλοντικά. Σήμερα έχει Imola. Δέν είδα κάτι. Θα δω το απογευμα στο youtube. Ο Ρικιάρντο ειναι μάλλον άτυχος και ο Σαινθ πρεπει να μας αποδειξει ακομα οτι ειναι γιος του Κάρλος. Ο Χάμιλτον εχει ακομα καιρο να καθεται στον θρονο.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Απρ 2021, 14:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Αυτή είναι η κατάσταση στην πίστα τώρα!Εικόνα

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Απρ 2021, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
https://www.formula1.com/en/latest/arti ... ExVGx.html

Nαι Νώντα...Χαμός στην Emiglia Romagna σήμερα. Ενας απο τους λογους που ειχα σταματησει να παρακολουθώ F1 ηταν η ματαιοτητα και η ματαιοδοξία που μου εβγαζε αυτο το αγωνισμα. Βεβαια σήμερα αφησαν τους οδηγους να τρεχουν στην βρεγμενη πιστα με σλικ λάστιχα προφανως για να ενισχύσουν το θέαμα και την τηλεθέαση. Λυπάμαι αλλά αυτο που βλέπω ειναι το σύγχρονο Κολοσσαίο με τους μονομάχους και τα ξεφρενα πλήθη που διψούν για θεαμα και αίμα. Απο την άλλη τα τεραστια τηλεοπτικά συμφέροντα και τα τεράστια budget των ομάδων και οι αμοιβές των οδηγων που ειναι φιρμες και οι πιο ασήμαντοι που κυνηγουν τις φιρμες για να γινουν και αυτοί σημαντικοί και να εχουν σπιτι στο Μονακό με πολλά γκομενάκια κλπ κλπ. Κάπου ανάμεσα χωράει άραγε η τεχνολογία που δοκιμάζεται και θα φτάσει στα μελλοντικά αυτοκινητα δρομου? Δεν μπορω να καταλάβω τη χρησιμοτητα του να μπορει η αεροδυναιμικη να σου επιτρεπει να παιρνεις μια βρεγμενη στροφη με 180 η ενας παλινδρομικος κινητηρας να καταπονει τα εμβολα του περιστρεφοντας τα στις 10000 στροφες...Θα συνεχισω βεβαια να παρακολουθω φέτος F1, οσο αντέξω...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Απρ 2021, 21:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Πςςςςςς πολύ ωραίο θέμα κύριε Νίκο και όλοι μας έχουμε αναμνήσεις από τη formula1..κατά καιρούς έβλεπα, μετά την άφηνα κ.ο.κ.
Υποστηρικτής mclaren από παιδί, πώρωση με τον senna και με τη mclaren-honda με τα χρώματα της marlboro..τσακωνόμασταν πιτσιρικάδες χειρότερα και από το ποδόσφαιρο!!
Μετά παρακολούθησα τις σεζόν με χάκινεν και τις επικές μάχες με τον σούμι..τι να πούμε βέβαια και για τον χάμιλτον..τεράστιος! κάπου εκεί το άφησα το άθλημα..τώρα έχω κάτι αναλαμπές που και που, ειδικά όταν βλέπω καμιά νεκρανάσταση της mclaren!!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Απρ 2021, 21:56 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Την εποχή του Ζακ Λαφιτ, Μάριο Αντρέτι και άλλων που δεν θυμάμαι πλέον ειχα ηλεκτρικο αυτοκινητοδρομο που ειχε φερει ο πατερας απο Γερμανία και κάθε φορά που πήγαινε εφερνε επιπλέον κομμάτια και ειχαμε φτιάξει μια μεγάλη πίστα και παίζαμε σαν τρελλοί με τον ξάδερφο...Τι χρόνια...Αργοτερα μεγαλώσαμε και αρχίσαμε να βάζουμε στο χέρι τα αμαξια της οικογένειας. Κάναμε τους πιλοτους-ηρωες της F1 που βλέπαμε στην τηλεοραση. Επεφτε κυνήγι απο τους πατεράδες...Μεγάλη εντύπωση μου είχε κάνει η Tyrel με τις 6 ροδες (την προλαβα και αυτή...μεγαλωσαμε επικίνδυνα μου φαινεται... :laugh ) και αργοτερα η Brabham με τον οριζοντιο ανεμιστηρα πισω για παραγωγη ground effect. Λυπηθήκαμε με το ατυχημα του Lauda και αργοτερα με το θανατο του Βιλενεβ και του Σενα... :( Σήμερα άλλα ηθη και εθιμα...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FORMULA 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Μάιος 2021, 08:43 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
https://www.youtube.com/watch?v=ti3ELIlAGlk

Κομφούζιο στα pits... :laugh

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

H Toyota αποχωρεί από τη Formula 1
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 1
Castrol Magnatec Ή Mobil 1 ESP Formula 5W30 Ή ΤΑ ΤΟΤΑΛ
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: pasmania
Απαντήσεις: 17
Formula 1
Δ. Συζήτηση: Μηχανοκίνητος Αθλητισμός
Συγγραφέας: vpafi
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ