Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:39 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Ιαν 2022, 14:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Αγαπητοί φίλοι καλή χρονιά με υγεία σε όλους,

Μετά από 14+ χρόνια στους δρόμους με citroen c4 coupe (2006/1600) και δεδομένων των νέων μου οικογενειακών αναγκών αλλά και τις παλαιότητας του, έχει έρθει η ώρα για την αντικατάσταση του. Η αλήθεια είναι ότι τα χλμ του για τα χρόνια του είναι νορμάλ ή και λίγα αλλά παρ' όλα αυτά δεν είναι ιχ που "εξυπηρετεί" οικογένεια με παιδί.

Έχοντας υπόψη τα καλά και κακά του συγκεκριμένου ΙΧ, θέλω να μεταβώ σε ένα νέο αυτοκίνητο που δεν θα είναι μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την έως τώρα οδηγική εμπειρία μου στo c4. Άρχισα πριν 2 περίπου χρόνια δειλά δειλά να το ψάχνω. Κατέληξα σε πρώτη φάση στο I30 fastback το οποίο νομίζω ήταν ιδανικό μοντέλο για τα σημερινές μου ανάγκες και γούστο μου, αλλά δεδομένων των αλλαγών που ξέρουμε όλοι μας ότι έρχονται στον κόσμο του αυτοκινήτου, αποφάσισα ότι αντί βενζινοκίνητου θα κοιτάξω για φουλ υβριδικό. Ως εκ τούτου το I30 δεν παίζει πια ως σενάριο.

Στράφηκα πρόσφατα προς το yaris cross ενώ είχα στο νου μου να δω τα chr, corolla ή kona. Γενικά δεν κοιτάω καθόλου Ευρωπαϊκά μοντέλα και θέλω να κινηθώ σε ότι πιο αξιόπιστο υπάρχει, χωρίς να περάσω τα 20 με 23.000 ευρώ. Καλώς ή κακώς στην παρούσα προέχουν η οικονομία, αξιοπιστία και χώροι. Γνωρίζω ήδη τα +/- των συγκεκριμένων μοντέλων και φοβάμαι ότι αν ποτέ πάρω κάποιο από αυτά, θα τα οδηγάω και θα φωνάζω αχ c4 που είσαι... Αυτό είναι που με φοβίζει.

Αν κάποιος εδώ αντικατέστησε πρόσφατα το c4, της περιόδου του δικού μου, με κάποιο πρόσφατο μοντέλο, το οποίο να κρατάει όσο γίνεται τα καλά χαρακτηριστικά του c4, θα ήθελα να ακούσω ποιο μοντέλο πήρε.

Οφείλω να ομολογήσω ότι τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του c4 είναι αδύνατο να τα συναντήσω στα μοντέλα που αναφέρω (άνεση, κράτημα και άνεση στο δρόμο, ταχύτητα, ποιότητα σαλονιού κοκ). Νομίζω το σύνολο των νέων μοντέλων κουβαλάνε φτηνιάρικα υλικά σε πολλά τους σημεία. Από την άλλη ανήκω στους άτυχους που το c4 μου έβγαλε σχεδόν όλα τα κουλά προβλήματα που κουβαλάνε τα γαλλικά, με αποτέλεσμα βέβαια το αμάξι σήμερα να είναι του κουτιού σε πολλά. Η μηχανή οφείλω να ομολογήσω δεν μου έβγαλε τίποτα σοβαρό έως τώρα αλλά το αμάξι φροντίζεται με όλα τα προβλεπόμενα service. Με προβληματίζει λοιπόν τι θα κάνω και το c4 καθώς είναι σε πραγματικά πολύ καλή κατάσταση (όχι του κουτιού φυσικά) και πραγματικά δεν μου πάει να το δώσω για 1500/2000 ευρώ. Αν δεν είχε ακριβή συντήρηση (σήμα, ελαστικά, ασφάλεια κοκ), θα το κράταγα μέχρι να με αφήσει αλλά οικονομικά είναι αδύνατο να το συντηρώ παράλληλα με νέο όχημα.

Θα χαρώ να διαβάσω τις εμπειρίες ή απόψεις και προτάσεις σας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Ιαν 2022, 15:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Αναθεώρησε όλα όσα λες και πάρε ένα 308 κάνοντας προσεκτικά σέρβις (κάτι που ισχύει για οτιδήποτε πάρεις, γενικά). Εγώ αν έπαιρνα κάτι ανατολικό αυτή την περίοδο θα έπαιρνα Civic.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Ιαν 2022, 16:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Το civic είναι κυριολεκτικά αμαξαρα. Έκανα τεστ ντραιβ και τις δύο εκδόσεις του. Δεν είναι υβριδικό, είναι πανάκριβο κ είναι Σαρακάκης. Η τσέπη μου δεν επιτρέπει να μπλέξω με Σαρακάκη. Δεν θα έπαιρνα με τίποτα το 1000ρι. Συμφωνώ όμως ότι είναι ότι τρομερό αμάξι κ ακριβώς αυτό που ήθελα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Ιαν 2022, 16:32 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Θα κοίταζα και το νέο Leon ,γιατί απ' οτι έχω καταλάβει θέλεις κάτι σχετικά όμορφο που να σου μιλάει και λίγο στο δρόμο.. Εφόσον σε ικανοποιούν και οι χώροι του. Και νομίζω υπάρχει και υβριδική έκδοση. Καταλαβαίνω την πρακτικότητα αυτών που ανέφερες αλλά δε βλέπονται και δεν "οδηγούνται"..

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Ιαν 2022, 16:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Clio υβριδικό, επίσης;

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Ιαν 2022, 17:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Φίλε pan81 καταλαβαίνω πλήρως τους προβληματισμούς σου και πιστεύω εκφράζεις το σύνολο των "κάποτε" νέων ιδιοκτητών coupe που πλέον έχουν βρεθεί με 1-2 παιδιά..Ομοιοπαθής και ο γράφων χωρίς όμως να έχω την επιλογή συνεχίζω με το coupe και όπου μας βγάλει..
Εγώ θα σου πρότεινα κάτι σε Leon φυσικό αέριο ή skoda φυσικό αέριο... Ok λίγο πιο ακριβή λύση αλλά θα κάνεις απόσβεση για πλάκα..
btw........Οταν διαβάζω τη λέξη civic σε γαλλικό φόρουμ, συγκεκριμένα σε σιτροενικό φόρουμ.....τσ τσ τσ..ρε παιδια..... :D :D :D :D
Παρακάτω ένα βίντεο για τις αλλοπρόσαλλες γραμμές του, την ασυνέχεια και γενικά το όλο nosense στο design:

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Ιαν 2022, 17:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Τη μηχανολογία του σιβικ, ειδικά στον τομέα της ανάρτησης-πλαισιου, θα έπρεπε να την έχουν τα σημερινά Σιτροέν. Οπότε ...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Ιαν 2022, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2218
Οπως βλέπεις και στην υπογραφή μου , έχω ακόμα το χάτς 4 του 2005 στην πιο πλούσια έκδοση με τον ίδιο κινητήρα.

Αρχικά δεν καταλαβαίνω γιατί το σήμα των 265 ευρώ είναι πρόβλημα .

Δεύτερον δεν ξέρω πόσα χλμ έχει , αλλά σίγουρα το πουλάς πολύ παραπάνω από 2000 ευρώ αυτή την περίοδο.

Από την άλλη ίσως πρέπει να σκεφτείς τι αγοράζεις με 20-23000 ευρώ αυτή την περίοδο σε καινούργιο και πόσο σύντομα θα έλθει αυτό.

Τέλος πρέπει να δεις τι ακριβώς είναι τα υβριδικά αμάξια και τι προσφέρουν και που χάνουν.

Τα αμάξια αυτά αν κάνεις πολλά χλμ σε μποτιλιάρισμα είναι ιδανικά. Αν κάνεις πολλά χλμ σε ανοικτούς δρόμους , είναι λάθος αγορά.

Μιλάω για τα υβριδικά τύπου Κορόλα ,που είναι πραγματικά υβριδικά και όχι για τα άλλα που βάζουν μία μεγαλύτερη μπαταρία και το παίζουν υβριδικά και ΙΣΩΣ κερδίζεις μισό λίτρο στα 100 , αν έχεις βενζινοκίνητο , αλλά όταν θα έλθει η ώρα να αλλάξεις αυτή την μπαταρία μπορεί να τα δώσεις πίσω διπλά και τριπλά αυτά που κέρδισες.
Η οποία μπαταρία όπως διάβασα έχει μόλις 2 χρονάκια εγγύηση.

Ενα τρίτο θέμα που πρέπει να δεις είναι αν θα πας σε Β suv ή σε C hatch.

Μια και κοιτάς το ι 30 , κοίτα και το Στόνικ.

Επίσης επειδή την αναφέραμε και η Κορόλα είναι καλή , αν δεν είσαι πολύ μεγαλόσωμος.

Τέλος θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία. Οπως πάλι θα δεις , αντικατέστησα την C5 exclusive με το C3 aircross.

Προφανώς το περπάτημα της 5 ήταν εξαιρετικό και δεν το ξαναβρίσκω , αλλά το 3 έχει πολύ καλύτερο περπάτημα από πλευράς άνεσης από το 4 που έχεις που είχε πάντα θέμα με τα αμορτισέρ.

Σίγουρα στρίβει χειρότερα , αλλά ταξιδεύει πολύ καλύτερα από το 4 .

Στις άλλες μάρκες , κοίτα το κάμικ ίσως και το ντάστερ. Με καλό κινητήρα. Μην κοιτάς το καπτούρ με τα 90-100 άλογα γιατί θα σου φαίνονται λίγα.

Επίσης δες και τα όπελ , αλλά και το νέο 4 .

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Ιαν 2022, 20:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Το yaris cross είναι καλή περίπτωση αυθεντικου υβριδικού (ένας χρόνος παραδοση η παραγγελία!!) όπως και η επιτέλους όμορφη κορολα.
Το 308 που αναφέρθηκε αν μιλάμε για το τωρινό, θα το απέρριπτα λόγω χώρων, ακόμα και για έλλειψη σημείων για μικροαντικείμενα (μια μονο ποτηροθήκη ψηλά, η οποία ενοχλεί το χέρι δεν μπορείς να το αφήσεις στο υποβρύχιόνιο, οι υπόλοιποι κρατάνε τους καφέδες στα χέρια, έλεος.)

Γενικά είναι η χειρότερη εποχή για παραγγελία νέου οχήματος. Και ακριβά έως πανάκριβα αλλά και αναμονές που μπορεί να ξεπεράσουν το έτος.

Πραγματικά όσοι αγοράσαμε αυτοκίνητα λίγο πριν σκάσει ο covid 19 ή στις αρχές του είναι σαν τα κλέψαμε.

Και δεν είναι μόνο οι αυξήσεις των τιμων των αυτοκινήτων, αλλά και του κόστους ζωης, ρεύματα, καύσιμα, τροφές οι οποίες εκτινάχτηκαν με τους μισθούς να μένουν οι ίδιοι.

Πόσο δύσκολο είναι πλέον για μια οικογένεια να αποταμιεύσει πχ 23000€;; Πόσα χρόνια χρειάζονται;;;

Δύσκολοι καιροί...

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Ιαν 2022, 22:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Παναγιώτη, θα σου επισημάνω (και δες κι όσα ειπώθηκαν και παραπάνω) για την αγορά υβριδικού:
α) Ναι, αν πολλά από τα χιλιόμετρά σου είναι αστικά-περιαστικά, όπου και θα πιάσει τόπο η περιστασιακή ηλεκτροκίνηση.
β) Ναι, αν συμβιβαστείς ότι θα πας σε άλλο στυλ αυτοκίνησης, πιο χαλαρό, οικογενειακό, αν εννοείς σπορτίφ (?!) της C4.
γ) Ναι, αν δεν κολλάς στο (α) και βρεις καλό μεταχειρισμένο/leasing πιο δυνατό, με 20-23000 τέτοιο αγορά δεν θα βρεις.
Μπήκαμε σε 5ετία εξελίξεων, υβριδικό όπως το θέτεις ίσως δεν είναι "λύση", και έχουμε και θέμα παραλαβών λόγω covid.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Ιαν 2022, 01:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Σεβαστη η αποφαση και σωστη να κανεις αντικατασταση το αμαξι σου συμφωνα με τις προσωπικες σου αναγκες
....ομως προχωρας στην επιλογη του νεου χωρις να μπεις στην διαδικασια της συγκρισης με το παλιου ειχες....κατι θα χασεις κατι θα κερδισεις με την αγορα του το που θα γειρει η παλαντζα στο χασιμο η στο κερδος ειναι πραγματικα τζογος ...και στον τζογο γινονται 2 πραγματα...η κερδιζεις η χανεις....
δοξα το θεο εν ετη 2022 υπαρχουν πολλα φορουμ και να μαθεις μεσα απο αυτα πολλα πραγματα για τα υποψηφιο οχημα που προκειτε να αγορασεις ετσι θα μαθεις την σωστη αληθεια και τι τελικα μεσες ακρες ισχυει...
το μελος barimagas ειπε στο τελευταιο του ποστ την μεγαλυτερη αληθεια....
μηπως τελικα o επιλεγομενος χρονος για αγορα αυτοκινητου αν δεν υπαρχει τελικα βια ειναι λαθος? και για να μην τα ξανγραφω απλα διαβασε 3-4 παραγραφους του μελους barimagas...οπως και να εχει η πειλογη δικη σου...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Ιαν 2022, 07:34 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Εγω θα επέλεγα το Toyota Yaris Cross σε οποια εκδοση γιατι διαβασα κατι στο Car που με συνεπήρε...Μιλάνε για αποσβεση αναρτησης στα ελληνικα σπαστηρια επιπέδου υδροπνευματικής ακομα και με 18άρες ζάντες. Μετά την απογοητευτικη συμβιωση με το DS4 σε αυτον τον τομεα, αποφασισα οτι η επομενη επιλογή μου θα γινει με γνωμονα πρωτα απ'ολα την συμπεριφορα της αναρτησης στα σπαστηρια. Φυσικα εγω προτεινω οπως και οι προλαλησαντες, να περιμενεις ενα χρονο , να τελειωσουν οι μεγαλες λιστες αναμονης και να ψαξεις πολυ καλα την επομενη επιλογη σου. Φυσικα υπάρχουν τρόποι χρηματοδοτησης πλέον, κανεις λογικος δεν εκταμιευει ετσι απλά 23-25 χιλιαρικα για λαμαρινες στο δρομο πλέον.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Ιαν 2022, 09:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Η απόσβεση δε γίνεται να είναι επιπέδου υδροονευματικής (ούτε καν κοντά) για λόγους φυσικής λυκείου Νίκο. Ενδιαφέρομαι ειλικρινά να μάθω που το διάβασες. Ωστόσο είναι να οδηγήσω ένα, σύντομα, βοηθώντας μια φίλη σε επιλογή οχήματος, οπότε θα το επιβεβαιώσω/διαψεύσω αναλόγως.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Ιαν 2022, 09:40 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Εγω θα επέλεγα το Toyota Yaris Cross σε οποια εκδοση γιατι διαβασα κατι στο Car που με συνεπήρε...Μιλάνε για αποσβεση αναρτησης στα ελληνικα σπαστηρια επιπέδου υδροπνευματικής ακομα και με 18άρες ζάντες.

Εχει και η μλκια οριο Νικο σε αυτα που γραφουν τα περιοδικα.

:laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Τελευταία επεξεργασία από nonos και Δευτ 10 Ιαν 2022, 10:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το citroen c4 τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Ιαν 2022, 09:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Επιλογές για αντικατάσταση του C4 υπάρχουν πολλές, εξίσου καλά ή και καλύτερα αυτοκίνητα. Το βασικό σου πρόβλημα είναι ότι θες υβριδικό, πράγμα που αυτομάτως (α) μειώνει πολύ τις επιλογές, και (β) αυξάνει το κόστος.

Καταρχήν κατέληξε τι μέγεθος οχήματος θες/σε βολεύει. Θες Β, C ή D ? Θες κλασικό hatch ή cross ? Αντιλαμβάνομαι το γιατί θες υβριδικό, αλλά δυσκολεύει αρκετά την επιλογή σου, λαμβάνοντας υπόψη το ταβάνι του budget που αναφέρεις, αφού όπως είπα τα PHEV/FHEV είναι πιο ακριβά από τα "απλά" ΜΕΚ και φυσικά είναι ακριβότερα.

Πάντως αντίστοιχα της C4 είναι τα γαλλικά, αν και εγώ θα κοίταγα προς Ford και Hyundai (όπως και ήδη έκανες), δηλαδή Focus και i30. Επίσης το Leon που ανέφερε ο νονός είναι πολύ καλή επιλογή. Αν πας σε cross, δεν ξέρω αν θα έχεις το ίδιο "κέρδος" για τα ίδια χρήματα...

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 4 [ 47 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

Φώτα που στρίβουν στο καινούργιο Citroen C4
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: nrap
Απαντήσεις: 17
ΑΓΟΡΑ CITROEN BERLINGO MULTISPACE 1.6
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: joe c4
Απαντήσεις: 2
κεντρική μοναδα abs citroen c2
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: takinio
Απαντήσεις: 1
turbo citroen c5 2.0hdi
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: gavramis
Απαντήσεις: 15
Citroen DS3 e-HDI - BMP - 1.4 - 2012
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: Tricky78
Απαντήσεις: 25
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ