Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 06:49 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Ιουν 2007, 11:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2007, 20:19
Δημοσιεύσεις: 200
Τοποθεσία: ΝΠ
crazywolf έγραψε:
Οταν βλέπω κατι τετοια τρελαίνομαι, γιατι σε αυτα τα video δεν ειναι τοσο η ταχύτητα, οσο η λάθος κρίση του οδηγού. Και κρίνοντας απο την ελληνική παιδεία οδήγησης κινδυνεύουμε καθημερινά απο τους πάντες...


Όλα παίζουν ρόλο σίγουρα...αλλά να ρωτήσω κάτι...όταν κάποιος "φτιάχνει" το αυτοκίνητό του με χαμηλώματα, προγράμματα, φιλτροχοάνες, σκούπες, σίτες και ό,τι είδους πειράγματα μπορεί κάποιος να φανταστεί.......γιατί το κάνει; Για να πηγαίνει με περισσότερη ασφάλεια στη δουλειά του; Για να κάνει με μεγαλύτερη ασφάλεια προσπέραση λόγω ιπποδύναμης; Την απάντηση την ξέρετε νομίζω!! Το κάνει για να ρίξει γκόμενα, για να είναι μούρη, για να ξεκινήσει γρήγορα και να πετάξει κώλο στο φανάρι να τον θαυμάσουν όλοι, να διηγηθεί τις ιστορίες του πως κέρασε τσάι 500 αμάξια, να κάνει χειρόφρενα και να κάψει λάστιχα όπου γουστάρει κτλ κτλ...που τί σημαίνουν όλα αυτά; Που οδηγούν; Στην ασφαλή οδήγηση; Ναι, σαφώς! Όλα στην ελληνική παιδεία τα ρίχνουμε αλλά δε θυμάμαι να έμαθα ποτέ στο σχολείο ή στην οικογένειά μου ότι πρέπει να κολοφτιάξω το αυτοκίνητό μου για να μου δώσει περισσότερη ασφάλεια...έλεος δλδ! Άλλο να αγαπάς το αυτοκίνητό σου, την ταχύτητα κτλ και άλλο να το χρησιμοποιείς όπως μπορείς για να ενταχθείς στην κοινωνία ή να γίνεις αρεστός από τους άλλους.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Ιουν 2007, 15:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 22 Φεβ 2007, 14:48
Δημοσιεύσεις: 295
Τοποθεσία: HALKIDA
Σωστόν!Αλλά δεν βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι.Τα περισότερα ατυχήματα είναι από λάθος κρίση του οδηγού.Κι όμως η παιδία κατέχει το μεγαλύτερο ποσοστό ευθήνης στα ατυχήματα,δηλ. γονέας,τι λέει ο πατέρας ότι φταίει ο δρόμος ή η τροχέα?Όταν ο πατέρας μου δεν μου έδινε το αυτοκίνητο παρά μόνο όταν ήταν συνοδηγός και μου κόβονταν τα πόδια μην κάνω καμιά μαλακία,τον έβριζα.Τώρα όμως καταλαβαίνω γιατί το έκανε αυτό,γιατί η οδήγηση είναι σηνίθεια,αν μάθεις να οδειγείς χήμα θα οδειγείς χήμα για μια ζωή,αν μάθεις να οδειγείς προσεκτικά ακόμα και γρήγορα,θα οδειγείς προσεκτικά.Όταν οδήγείς δεν παίζεις,για να τρέξεις πρέπει να έχεις ελεύθερο δρόμο και να γνωρίζεις άπτεστα το αυτοκίνητο που οδειγείς.Αλιός...
Κάποιος με 106 gti εχθές μου λέει,εχθές λαμάκα έμπενα στα εσάκια στον Άγιο με 150,κοιτάζω τα λάστιχά του μπα του λέω και τον ρώτησα τι καταλαβαίνεις που μου το λές αυτό το ψέμα ρε φίλε άρχισε μα μου...και ξέρειςςςςςςςςς
κι όμως ήταν 25 χρονών.

_________________
ΕικόναΕικόναΕικόναCITROEN VTS


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Ιουν 2007, 15:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Συμφωνω και με τους 2.
amorphis τα φτιαξίματα ειναι παντα ανάλογα... Πχ ναι μια μεγαλύτερη ιπποδύναμη μπορεί και να σε σώσει... Το πως την χρησιμοποιείς ειναι στην κρίση σου, και... στην παιδεία σου... :thumbup

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Ιουν 2007, 16:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2006, 15:33
Δημοσιεύσεις: 4076
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
+1 crazywolf :thumbup

_________________
SoCrazy
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2007, 02:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Αστειευόμαστε έτσι?
Είδατε τα δύο βίντεο καλά, είστε σίγουροι?
Διαβάζω για παιδεία στην χρήση της ιπποδύναμης, ότι η περισσότερη ιπποδύναμη θα σε σώσει, ότι μπορείς να οδηγείς προσεκτικά αλλά και γρήγορα...
Όταν οδηγείς υπόκεισαι στον αστάθμητο παράγοντα περιβάλλον, δεν είναι εξομοίωση στον υπολογιστή. Οτιδήποτε μπορεί να συμβεί, το οποίο δύναται να εκτρέψει το αυτοκίνητο από την πορεία του. Όταν οδηγείς δεν είσαι μόνος σου στον δρόμο, αλληλεπιδράς με άλλα οχήματα και πεζούς, οι οποίοι δεν μπορούν να αμυνθούν απέναντι σου. Η amorphis έχει δίκιο, είναι εύκολη η επιλογή να τα ρίξουμε στην "παιδεία", για να δικαιολογήσουμε την λανθασμένη κρίση του οδήγου. Η ταχύτητα όμως είναι επιλογή. Η λανθασμένη κρίση σου στα 90 δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα με την λανθασμένη κρίση σου στα 170...Ούτε επίσης τα ίδια αποτελέσματα στους άλλους...
Όταν μπαίνεις στην διαδικασία να βελτιώσεις την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου σου, σκοπεύεις να υπερβείς τα όρια των εργοστασιακών μοντέλων για να πετύχεις ταχύτητα. Δεν νομίζω ότι την ταχύτητα αυτή την θέλεις για να πηγαίνεις πιο γρήγορα στην δουλειά σου, ή για να προσπερνάς πιο εύκολα...Την θέλεις για την αίσθηση ικανοποίησης που σοιυ προκαλεί, την θέλεις για να ανταγωνιστείς τους ομοίους σου. ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΠΙΣΤΑ! Στον δρόμο κυκλοφορώ εγώ, νέοι άνθρωποι, παππούδες και γιαγιάδες, παιδιά, μανάδες, ΑΝΘΡΩΠΟΙ, οι οποίοι έχουν πρωταρχικό δικαίωμα σε σχέση με σένα και το φτιαγμένο αυτοκίνητο σου. Ούτε ο θόρυβός σου, ούτε οι κόντρες σου είναι δικαίωμα σου και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναπτύξω το γιατί. Δεν θέλω να πω τίποτα παραπάνω, γιατί ήδη έχω γραψει αρκετά για το ίδιο θέμα και εγώ και άλλοι φίλοι σε σχετικά θέματα. Θέλω μόνο να πω ότι το θέμα της σωστής οδικής συμπεριφοράς δεν χρειάζεται κροκοδείλια δάκρυα, ανατριχιαστικά βίντεο και σκληρά πόστ, χρειάζεται συνειδητοποίηση και λογική συμπεριφορά. Η υπερβολική ταχύτητα και η αντιοδηγική συμπεριφορά δεν είναι δικαίωμα κανενός. Η ζωή είναι...

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2007, 20:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2007, 16:08
Δημοσιεύσεις: 1245
Τοποθεσία: Ταύρος
DGB+1

Να υπενθυμίσω ότι το C4π.χ. τα πέντε αστέρια που έχει πάρει στα crash tests και την πολύ καλή βαθμολογία σε ατύχημα με πεζό τα έχει πάρει σε εξομειώσεις ατυχήματος με σταθερό εμπόδιο και με ταχύτητες όχι πάνω από 80 χλμ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2007, 23:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
DGB... Με προβληματίζεις. hmmm
Να το θέσω αλλιως. απο οσο ξέρω εχεις C4 1.6. Γιατι δεν πήρες το 1.4?
Η ιπποδηναμη προσφέρει ασφάλειά. Ενεργητική. Και όποιος δεν το παραδέχεται αυτό δεν ξερει φυσική. Η υπερβολική ιπποδυναμη ειναι αυτη που σκοτώνει. Και δεν μιλάμε για αυτο. Και για "φτιαξημο" προσοπικα αναφέρομαι σε εργοστασιακά πρότυπα, παντα... hmmm

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιουν 2007, 00:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 23:11
Δημοσιεύσεις: 2098
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
crazywolf έγραψε:
DGB... Με προβληματίζεις. hmmm
Να το θέσω αλλιως. απο οσο ξέρω εχεις C4 1.6. Γιατι δεν πήρες το 1.4?


DGB
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006 :thumbup :inno:


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιουν 2007, 00:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
`GiAnNiS` έγραψε:
crazywolf έγραψε:
DGB... Με προβληματίζεις. hmmm
Να το θέσω αλλιως. απο οσο ξέρω εχεις C4 1.6. Γιατι δεν πήρες το 1.4?


DGB
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006 :thumbup :inno:



Sorryyy, δεν το ειχα δει. Τα λεγόμενα μου παντος εξακολουθώ να τα πιστεύω.

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιουν 2007, 00:33 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Mεγαλύτερη ιπποδύναμη δε σημαίνει απαραίτητα και υπερβολικές ταχύτητες.

Εχετε προσπαθήσει να κάνετε προσπέραση σε ψιλο-ανηφόρα με 4 άτομα μέσα; Να εχεις βγεί στο αντίθετο ρεύμα, να πατάς το γκάζι τέρμα και να μην προχωράει το αυτοκίνητο. Και μέχρι να κατεβάσεις ταχύτητα να εχει κολλήσει ο άλλος απο πίσω σου και να σου πατάει κόρνες επειδή είσαι μια ωρα δίπλα στον άλλον και δεν μπορείς να τον προσπεράσεις...
Μου έχει τύχει με μικρότερης ιπποδύναμης αυτοκίνητο και γι αυτό το αναφέρω..

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιουν 2007, 01:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Παιδιά νομίζω ότι παρεξηγήσατε το νόημα των γραφομένων μου...Δεν συζητάμε γιατί να πάρεις το 1.4 το 1.6 το 1.8 ή το 2.0, συζητάμε γιατί πρέπει να συμπεριφερόμαστε σαν να μας ανήκει ο δρόμος...Δεν θα αμφισβητήσω τα περί ιπποδύναμης, στην φυσική δεν υπήρξα καλός, ούτε υπάρχει λόγος να το υπεραναλύσουμε το πράγμα. Η ουσία είναι αλλού...Θα αμφισβητίσω την επιλογή του άλλου να τρέξει, να προσπεράσει εκεί που δεν τον παίρνει και δεν πρέπει, να κάνει σφήνες, ελιγμούς όποτε τον βολεύει και κόντρες στους ίδιους δρόμους που κυκλοφορούμε όλοι μας. Δεν είμαι άγιος, ποτέ όμως δεν έκανα κάτι από τα παραπάνω ακόμα και μόνος μου μέσα στην μαύρη νύχτα. Και σ'αυτό συνετέλεσε αποφασιστικά το γεγονός ότι έχω χάσει μέλος της οικογένειας μου από τροχαίο και έχω κηδέψει αρκετούς φίλους, από δική τους βλακεία αλλά και - πράγμα που δεν ανέχομαι πλέον - από βλακεία άλλων "οδηγών"...

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιουν 2007, 09:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Το να "σκάει" καποιος το προσπέρασμα στην στροφή, ή το να κάνει σφήνες στον ποντο, ή το να μπαίνει μπροστά σου στο φανάρι και να κόβει την διάβαση, είναι όλα λάθη, απο έλλειψη παιδείας και νοοτροπίας... Δεν το κανει γιατί εχει 120 αλόγα απο 75 που ειχε, γιατι και με τα 75 το έκανε... :spank:

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιουν 2007, 13:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2007, 20:19
Δημοσιεύσεις: 200
Τοποθεσία: ΝΠ
Συμφωνώ με τον DGB 100% :thumbup

Και μου άρεσε και πολύ η παρατήρησή σου :

Παράθεση:
Θέλω μόνο να πω ότι το θέμα της σωστής οδικής συμπεριφοράς δεν χρειάζεται κροκοδείλια δάκρυα, ανατριχιαστικά βίντεο και σκληρά πόστ, χρειάζεται συνειδητοποίηση και λογική συμπεριφορά.


Χίλια μπράβο γι' αυτό και χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που το αναγνωρίζουν!

Όσο για την ιπποδύναμη και πάλι συμφωνώ 100%...δε μιλάμε για 1.4 ή 1.8 ή 2.0, αυτό είναι επιλογή, μιλάμε όμως για λανθασμένη οδηγική συμπεριφορά...που crazywolf διαφωνώ με αυτό που λες...με τα 75 αλογάκια δεν έχω δει κανένας να πετάει κώλους σε δρόμους με κίνηση που υπάρχουν πεζοί και πολλά αυτοκίνητα και ελάχιστος χώρος, έχω δει άπειρους όμως με rx8 και M5 και huyndai coupe kai celica να βάζουν σε κίνδυνο τις ζωές των άλλων και ανωριμότητες απλά επειδή μπορούν!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιουν 2007, 16:08 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 22 Ιαν 2007, 21:35
Δημοσιεύσεις: 1404
Τοποθεσία: Λοφος Σκουζε
huyndai coupe????
καλά τα υπολοιπα αυτο τι το ανεφερες? :ysteric :ysteric :ysteric

φιλικα παντα... :iconcool

_________________
Life is too short to drink cheep beer... cheers mate!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιουν 2007, 16:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2007, 20:19
Δημοσιεύσεις: 200
Τοποθεσία: ΝΠ
Yπάρχει και 2λιτρο 145hp...εκεί κόλλησες;

κανονικά οι moderators πρέπει να δίνουν το καλό παράδειγμα και να μην κάνουν offtopic...:fsss

"φιλικά πάντα" :iconcool


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 42 [ 620 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Επόμενο



Συναφή θέματα

Ψάχνω κωδικούς και ονομασία για το πλαστικό στον καθρέφτι
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: vasbill
Απαντήσεις: 18
ΠΡΟΣΟΧΗ με το Facebook!!!
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Blanc
Απαντήσεις: 6
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΑΦΟΝΙΕΡΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΠΟΣΚΕΥΩΝ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Manosc4
Απαντήσεις: 0
H Citroen θριάμβευσε στο WRC, στον αγώνα του Μεξικό!
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ